این مقاله از روی نسخه اصلی و انگلیسی کتاب کفش باز خلاصه برداری شده است!

کتاب کفش فروش، داستان زندگی فیل نایت و از آن مهم تر داستان برند نایکی است. نام نسخه اصلی این کتاب Shoe Dog است که در فارسی به نام های کفش باز و کفش باز پیر ترجمه شده است. نایکی که فیل با سختی ها و دردسرهای بسیار زیاد آن را از هیچ ساخت، در سال ۲۰۱۷ بر اساس رده بندی مجله فوربس شانزدهمین برند برتر دنیا است. کفش باز یک کتاب خوب برای مدیران، کارآفرینان، صاحبان کسب و کار، نوجوانان و… است که می توان در آن تجربه های ناب کسب کرد. تجربه هایی که ممکن است در هیچ جای دیگر نتوانید آن ها را به دست بیاورید. چیزی که جذابیت این کتاب را دوچندان می کند، صداقت نویسنده در بیان جزئیات است. نایت از این که بگوید اشتباه کرده و تصمیم های نادرست گرفته، هراسی ندارد و حتی در کتاب به کارهای غیراخلاقی خود در کسب و کارش هم اشاره می کند.

خلاصه کتاب کفش باز (Shoe Dog)

کتاب کفش باز یکی از کتاب های توصیه شده توسط بیل گیتس، موسس شرکت عظیم مایکروسافت نیز هست. کتاب با روایت یکی از روزهای عادی زندگی فیل شروع می شود که در شهر اورگون، برای دویدن به بیرون از خانه می رود و به شهرش فکر می کند که اتفاق بزرگی در آن رخ نداده و جمله ی مهمی که در این بخش از کتاب اورده شده است و پایه مفهوم اصلی کتاب است، جمله ای از معلم وی است که می گوید:

بزدل ها هیچ وقت شروع نمی کنند و ضعیف ها در طول مسیر می میرند و فقط ما می مانیم. همه ماجرا از یک لحظه ی حساس شروع می شود. نایت بیست و چهار ساله در راه سفر به آسیا، اروپا و آفریقا، در پیکار با سؤالات بزرگ ذهنش، به این نتیجه می رسد که مسیر نامتعارف، تنها راه برای اوست. به جای کار برای یک شرکت سهامی، او چیزی را کاملا با دستان خودش می سازد؛ چیزی جدید، پویا و متفاوت. نایت بسیاری از خطرات مهلکی را که او در مسیرش با آن ها مواجه شده بود، تشریح می کند؛ شکست های کمرشکن، رقبای بی رحم، بی شمار افراد شکاک، کینه توزان و بانک داران متخاصم و همچنین پیروزی های شورانگیز و راه فرارهای باریکش. جنگ جهانی دوم تازه به پایان رسیده و روابط آمریکا و ژاپن رو به بهبودی است و ژاپن توانسته به عنوان یک قطب صنعتی جدید خود را به دنیا اثبات کند. از همین روی فیل نایت تصمیم می گیرد که به ژاپن برود و نمایندگی فروش یکی از معروف ترین برندهای ژاپنی در امریکا را از آن خود کند. چگونگى شکل گیرى و ساخت شرکت عظیم نایکی تنها با یک سفارش ۵٠ دلاری، انتخاب کارکنان درجه یک، نحوه انتخاب اسم و طراحى لوگوى نایکى، اتفاقات تلخ و شیرین برند نایکی و… همه و همه در این کتاب بیان شده است.

نویسنده کتاب کیست؟

فیلیپ نایت، زاده ی امریکا در سال ۱۹۳۸ یک تاجر متشخص و یک انسان خیرخواه است. او در سال ۱۹۶۲ به ایده ی تأسیس نایک رسید و بعد از تولید کفش ها ابتدا خود اقدام به فروش آن ها کرد. او متولد مکانی آرام به نام اروگون در آمریکا است و در همان جا درس خواند و فارغ التحصیل شد. در حال حاضر صاحب یکی از بزرگ ترین برند های دنیا یعنی شرکت نایک است که هجدهمین رتبه برترین برندها را در دنیا به خود اختصاص داده است. در اگوست ۲۰۱۸، فوربس او را ۲۶ امین فرد ثروتمند جهان معرفی کرده است. پدر فیل نایت نقش مهمی در مسیر زندگی او داشته است. پدر او با کار کردن فیل در دفتر روزنامه اورگان مخالفت می کند و همین امر فیل را ناچار می کند تا به دنبال کار دیگری باشد. این امر جرقه این که فیل کسب و کار خودش را داشته باشد در سر فیل می زند. زمانی که فیل نایت ایده نایک را در سر داشت با حمایت ۵۰ دلاری پدرش برای رفتن به ژاپن و عملی کردن ایده خود روبرو شد. نایت با انتخاب هوشمندانه نام نایک برای رویاهایش که نام خدای پیروزی در ادبیات اسطوره ای یونان باستان بود. گویی قدرتی افسانه ای را برای برند خود به ارمغان آورد. او با انتخاب این نام خود را محکوم به پیروزی کرد، از هیچ شکستی نترسید، قدرت ایمانش برای او این باور را ساخته بود که مرد نبردهایی خواهد بود که به پیروزی ختم خواهند شد.

چرا باید کتاب کفش باز را بخوانیم؟

فیل در بخشی از کتاب کفش باز می گوید، دنیا محصول ایده های دیوانه وار است و این جمله است که او را از ایده های جدیدی که در دهه سوم زندگی اش به سرش می زد نمی ترساند. این کتاب راهنمای گوش دادن به ایده ها و دنبال کردن آن ها تا دست یابی به هدف هاست. نایت در پایان کتاب می نویسد به شانس اعتقاد دارد و آن را به شاعران و ورزشکاران و .. نسبت می دهد، اما تاکید می کند که هرچه زحمت بیشتری بکشید شانس بیشتری نیز خواهید داشت. او برخلاف آن چه متعارف است به کارافرینان می گوید تسلیم شوید، گاهش اوقات لازم است تسلیم شوید و این تسلیم به معنی توقف نیست، هیچ وقت متوقف نشوید، همین دو مثال به خوبی نشان می دهد که فیل نایت چه تعاریف جدید و جالبی از معانی ایی که از قبل در ذهن ما هستند در این کتاب ارائه داده است. کفش باز داستانی الهام بخش برای تمام کسانی است که رویایی غیرمعمول در سر دارند.

مهم ترین فصل های کتاب

نایت فصل های کتاب کفش باز را طبق سال های مختلف دسته بندی کرده و اتفاقات مهم هر سال از زندگی خود را تعریف می کند. سرفصل های هر بخش به صورت یک سال میلادی مشخص شده اند، بخش اول شامل سال های ۱۹۶۲ تا ۱۹۷۵ است و بخش دوم را سال های ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۰ تشکیل می دهد. ۱۹۶۲ سالی است که فیل نایت اولین قد م ها را در راستای ایدۀ اولیه اش بر می دارد و به سفر دور دنیا می رود. داستان از حوالی ۱۹۶۰ با تصویر یک پسر معمولی پولدار، با نام خودمانی باک، شروع می شود. شمارش سال ها با اتفاقات کوچک و بزرگ برای باک تا ۱۹۷۲ ادامه پیدا می کند و چالش های مختلف بنیان گذار نایکی، در کنار خوشی های زندگی او، به تدریج مقابل چشمان خواننده ظاهر می شود. فیل نایت جوان، جستجوگر، تازه فارغ التحصیل شده از دانشکده کسب و کار، شرکتی را با یک هدف ساده راه اندازی می کند:

واردات کفش های دو میدانی با کیفیت و ارزان از ژاپن. نایت با فروش کفش ها پشت صندوق عقب ماشین پلیموث ولیانت خود، در همان سال اول یعنی ۱۹۶۳، هشت هزار دلار درآمد کسب کرد. نایت که عاشق کفش های ژاپنی مارک تایگر بود، برای این رویا به شرق دور سفر کرد، با آن ها به مذاکره نشست و قراردادی بست، سپس همراه و هم مسیری به نام باورمن که مربی قدیمی اش بود را یافت و با کمک او محصولات ورزشی روبان آبی (Blue Ribbon sports) را تأسیس کرد.

مهمترین مفاهیم کتاب کفش باز چیست؟

گرچه کتاب کفش باز یک روایت داستانی است ولی مهم ترین مفاهیمی که در کتاب به صورت داستانی و غیرمستقیم به آن ها اشاره شده است به شرح زیر است:

  • فیل نایت این کتاب را داستان دنبال کردن آرزوها می داند و شکست ناپذیری فیل در سرتاسر داستان دیده می شود.
  • ادامه دادن و دست از پیگیری نکشیدن تا زمان برنده شدن از مفاهیم مهم این کتاب است، نویسنده معتقد است پس از هر بار شکست می توان دوباره بلند شد و سریع تر از قبل ادامه داد. شاید مهم ترین ویژگی فیل نایت را باید این دانست که او هرگز تسلیم نمی شد.
  • “ادامه بده و به ایستادن فکر هم نکن”، این جمله ای است که در کتاب به عنوان بهترین و تنها پندی که می شود به دیگران داد از آن یاد می شود.
  • فیل، کتاب را به نوه های خود تقدیم کرده تا سرگذشت او را بدانند و نکته جالب آن است که در فصل آخر کتاب، به گذشته خود و مسیری که طی کرده است می نگرد و بعد از چهل سال دستاوردهای خود را به مقایسه می گذارد و مهم ترین مفهومی که در این فصل نهفته است این است که انتخاب هر گزینه و مسیری در زندگی به بهای از دست دادن یک فرصت دیگر است و باید دید سال ها بعد اگر به گذشته نگاه کنیم باز هم آن گزینه انتخابی ما هست یا نه.
  • زندگی یک بازی است و در هر بازی دو جایگاه وجود دارد، بازیکن و تماشاچی، هرکس که خطر بازی کردن را به جان نخرد ناچار باید همیشه به تماشا بنشیند.
  • هنر رقابت یعنی هنر فراموش کردن، فراموش کردن هر آن چیزی که از درون و بیرون مانع رسیدن به اهداف و ادامه دادن در رقابت ها می شود.
  • در جستجوی ندایی باشید که شما را فرا می خواند. تنها در این حالت است که خستگی ها شکل دیگری به خود می گیرند و تحمل کردنی می شوند.
  • نایت همواره علت موفقیت خود را در فروش کفش های ورزشی و تفاوت آن با سایر تجربه های فروشندگی خود، در باور و ایمان وی به کار جدید عنوان کرده است.