Lines_Background
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایهآموزش ترید از صفر صفر

انواع شت کوین ها

معرفی ارز دیجیتال شیبا اینو (shiba ino)
ارز دیجیتال شیبا اینو (SHIB) چیست؟

معرفی ارز دیجیتال شیبا اینو (shiba inu)

اگر ارزهای دیجیتال مطرح بازار مانند بیت کوین و اتریوم را بررسی کرده باشید، حتماً متوجه شده اید که بیشتر ارزهای دیجیتال مطرح، با هدف خاصی ایجاد شده اند و قدرت فنی آن ها تا حدی بر روند قیمتی آن ارزهای دیجیتال تأثیرگذار بوده است. در این میان، ارزهای دیجیتال دیگری نیز ایجاد شده اند که هدف خاصی از ایجاد آن ها وجود نداشته و توسعه دهندگان، آن ها را برای شوخی ایجاد کرده اند. چنین ارزهایی در بازار، میم کوین نام دارند؛ البته معمولاً نمی توان از نظر فنی به چنین ارزهایی اعتماد کرد؛ با این حال افرادی که از این ارزهای دیجیتال حمایت می کنند، درواقع یکی از اصلی ترین نیرو محرکه قیمتی برای چنین ارزهای دیجیتالی به شمار می آیند.

ارز دیجیتال شیبا اینو (Shiba ino) با نماد اختصاری SHIB یکی از همین ارزهای دیجیتال محسوب می شود که خالق آن مدعی شده که این ارز رقیبی سرسخت برای دوج کوین است. بد نیست بدانید رشد عجیب دوج کوین تا حد زیادی ناشی از حمایت های ایلان ماسک از این ارز دیجیتال بوده است. اگر دوست دارید اطلاعاتی درباره این ارز دیجیتال به دست بیاورید و بدانید چگونه و از کجا می توانید آن را خریداری کنید، در این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی بنیان گذاران ارز دیجیتال شیبا اینو

در ماه آگوست سال 2020، ری اوشی (Ryoshi) ایده اولیه میم کوین شیبا را مطرح کرد. وی یکی از فعالان بازار ارزهای دیجیتال است که تجربه کافی در ترید ارزهای دیجیتال دارد. از نظر او غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال یکی از نقاط قوت ارزهای دیجیتاله؛ با این حال وی معتقد است بسیاری از ارزهای دیجیتال تنها صفت غیرمتمرکز بودن را یدک می کشند؛ درحالی که درصد بالایی از ارز دیجیتال در اختیار تیم توسعه دهنده آن ارز دیجیتال قرار گرفته است؛ به همین دلیل بنا بر آنچه وی ادعا کرده است، تمام توکن های شیبا عرضه شده اند تا همه افراد موقعیت یکسانی برای داشتن توکن شیبا داشته باشند.

تاریخچه ارز دیجیتال شیبا اینو

معرفی ارز دیجیتال شیبا اینو (shiba ino)

همان طور که در نمودار کلی ارز شیبا مشاهده می کنید، در ابتدا این ارز دیجیتال قیمتی بسیار پایین و نزدیک به صفر داشته است. در ابتدای انجام معاملات در صرافی ها، یعنی در ماه آگوست سال 2020 این ارز دیجیتال با قیمت 0.000000000145 دلار مبادله می شد. قیمت ارز دیجیتال تا ماه آوریل سال 2021 یعنی 8 ماه پس از آغاز معاملات در صرافی ها با نوساناتی که داشت، با رشد قیمتی مواجه شد و به حدود 0.00000016 دلار رسید. از ماه آوریل 2021 قیمت شیبا توانست صعود خوبی داشته باشد؛ به طوری که پس از گذشت یک ماه، در ماه مه (May)، قیمت این ارز دیجیتال به 0.000035 دلار رسید، اما شیبا نتوانست این قیمت را برای مدت طولانی نگه دارد و خیلی زود روند قیمتی این ارز دیجیتال نزولی شد و تا قیمت تقریبی 0.0000065 دلار افت کرد. حرکت در این محدوده قیمتی تا ماه اکتبر سال 2021 یعنی حدود یک ماه پیش (در زمان نگارش این مقاله در ماه نوامبر سال 2021 هستیم) ادامه داشت و از همان تاریخ ارز دیجیتال شیبا باز هم رشد قیمتی بسیار خوبی را تجربه کرد؛ به طوری که توانست در اواخر ماه اکتبر قیمت 0.00008 دلار را ثبت کند که بالاترین قیمت تا امروز بود. پس از این اوج قیمت، ارز دیجیتال شیبا روندی نزولی را طی کرد و در حال حاضر نیز با قیمت تقریبی 0.000045 دلار در صرافی های ارز دیجیتال در حال مبادله شدن است.

ویژگی های ارز دیجیتال شیبا اینو

 1. نماد اختصاری ارز دیجیتال شیبا، SHIB است.
 2. این ارز دیجیتال با بازاری به ارزش تقریبی 31/23 میلیارد دلار در رتبه 12 از نظر بزرگی بازار قرار دارد و 86/0 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
 3. شیبا ارزی ایجادشده روی شبکه اتریوم است که براساس استاندارد ERC-20 ساخته شده است.
 4. مدتی پس از اوج گرفتن ارز دیجیتال دوج کوین، ارز دیجیتال شیبا نیز مطرح شد و به عنوان قاتل دوج کوین که قرار است آن را از بین ببرد، معرفی شد. در حال حاضر هر دو ارز دیجیتال دوج کوین و شیبا جزء ارزهای دیجیتال مطرح بازار ارزهای دیجیتال هستند.
 5. تعداد ارزهای دیجیتال شیبا هزار تریلیون است (1000.000.000.000.000).
 6. ری اوشی، خالق ارز دیجیتال شیبا، حتی 1 دلار هم برای راه اندازی این ارز دیجیتال هزینه نکرد. همچنین هیچ هزینه ای برای تبلیغات یا لیست کردن ارز دیجیتال در صرافی ها پرداخت نشده است.
 7. صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ اولین صرافی بود که ارز دیجیتال شیبا در آن لیست شد. پس از آن خالق ارز دیجیتال شیبا، همپای دیگر فعالان بازار ارزهای دیجیتال شانس خرید آن را پیدا کرده بود.
 8. ری اوشی خالق ارز دیجیتال شیبا از همان ابتدا نیمی از ارزهای شیبا را به کیف پولی انتقال داده بود تا برای مقابله با تورم، اقدام به توکن سوزی کند، اما با کمال تعجب ری اوشی به جای سوزاندن 50 درصد از توکن ها، آن ها را به کیف پول ویتالیک بوترین که بنیان گذار اتریوم است انتقال داده بود. در توضیح این عمل، ری اوشی عنوان کرد که ویتالیک بوترین می تواند با نظر و تصمیم خود ادامه مسیر شیبا را مشخص کند. به گفته
 9. ری اوشی تا زمانی که ویتالیک بوترین قصد فروش توکن های شیبا را نداشته باشد، این ارز دیجیتال به مسیر صعودی خود ادامه می دهد.
 10. ارز دیجیتال شیبا پس از عرضه در صرافی ها تا بالاترین قیمت خود توانست به رشد 1 میلیون درصدی برسد که این به معنای سود بسیار بالای سرمایه گذاران این ارز دیجیتال در آن محدوده قیمتی است.
 11. در 13 می سال 2021 (معادل ماه اردیبهشت) به دلیل وضعیت بسیار بغرنج کرونایی در کشور هند، یک مؤسسه در عملی خیرخواهانه به جمع آوری کمک های مردمی از سراسر جهان البته در قالب ارزهای دیجیتال اقدام کرد. در این میان، ویتالیک بوترین نیز 5 درصد از توکن های شیبای خود را به این منظور اهدا کرد. مبلغ معادل این مقدار حدود 1 میلیارد دلار بود. پس از این اقدام ارز دیجیتال شیبا با افت 35 درصدی ارزش خود مواجه شد.
 12. ویتالیک بوترین که بیشترین میزان توکن های شیبا را در دست داشت، اکنون تصمیم گیرنده مسیر راه این ارز دیجیتال به حساب می آمد؛ به همین دلیل پس از افت قیمتی شیبا، وی تصمیم گرفت 90 درصد دارایی خود را بسوزاند و 10 درصد را نیز صرف خیریه ها کند. این تصمیم ویتالیک بوترین سبب شد ارز دیجیتال شیبا با رشد قیمتی روبه رو شود.
 13. پلتفرم شیبا به جز SHIB (شیبا) دو توکن دیگر به نام های LEASH و BONE دارد.
 14. 100 هزار توکن LEASH ایجاد شده بود که به عنوان پاداش برای افرادی که در صرافی های غیرمتمرکز نقدینگی ارز دیجیتال شیبا را تأمین می کنند، در نظر گرفته شده است.
 15. 250 هزار توکن BONE ایجاد شده است. افرادی که این توکن را دارند و نگه داری کنند، می توانند در تصمیم گیری برای اکوسیستم شیبا نقش داشته باشند.

مزایا و معایب ارز دیجیتال شیبا اینو

مزایا

 1. دو توکن دیگر به جز SHIB به نام های LEASH و BONE در اکوسیستم شیبا وجود دارند که برای افرادی که نقدینگی را در صرافی های غیرمتمرکز ایجاد می کنند، اعطا می شود. این موضوع می تواند به بهبود وضعیت شیبا کمک کند.
 2. اکوسیستم شیبا کاملاً غیرمتمرکز است و حتی خالق این ارز دیجیتال نیز از ابتدا هیچ دارایی شیبا نداشته و پس از عرضه در صرافی ها اقدام به خرید ارز دیجیتال خود کرده است.
 3.  ارز شیبا بدون هیچ هزینه ای ایجاد شد. این موضوع می تواند قوت قلبی برای کسانی باشد که با وجود داشتن دانش بالا، سرمایه ای برای فعالیت در این حوزه ندارند.
 4. بیش از 50 درصد توکن های شیبا در اختیار ویتالیک بوترین قرار دارد؛ به این ترتیب وی که چهره ای مطرح در دنیای ارزهای دیجیتال است، آینده این ارز دیجیتال را تا حد زیادی در کنترل خود دارد. از آنجا که وی دانش کافی در این زمینه دارد، می توان انتظار داشت که تصمیم گیری های درستی در این باره صورت دهد.
 5. از آنجا که توکن شیبا یک توکن ERC-20 است، پیداکردن کیف پول مناسب برای نگه داری آن کار دشواری نیست.

معایب

 1. ارز شیبا هیچ پشتوانه فنی ندارد. درواقع حمایت دارندگان و افراد مشهور ارزش آن را مشخص می کند؛ به بیان ساده تر روزی که حامیان این ارز دیجیتال آن را رها کنند، این ارز دیجیتال ارزش خود را از دست می دهد.
 2. در طبقه بندی ارزهای دیجیتال، شیبا بالاتر از بسیاری ارزهای دیجیتال با وایت پیپر بسیار عالی و اهداف بسیار خوب قرار گرفته است. این موضوع می تواند این مطلب را پررنگ کند که شاید این ارز دیجیتال (شیبا) قدرت کافی برای نگه داشتن جایگاهی بالا در بازار ارزهای دیجیتال نداشته باشد.
 3. بسیاری بر این باورند که ارز دیجیتال شیبا یک شت کوین است و به زودی ارزش خود را از دست می دهد.
 4. ارز دیجیتال شیبا، وایت پیپر ندارد.

کاربردهای ارز دیجیتال شیبا اینو

 • حتماً تاکنون متوجه شده اید که میم کوین ها کاربرد خاصی ندارند و تنها برای شوخی یا اهدافی نه چندان مهم به وجود می آیند؛ از این رو شاید تنها کاربردی که بتوان برای Shiba ino در نظر گرفت، قابیلت معامله آن در صرافی های ارزهای دیجیتال باشد تا به این ترتیب معامله گران و سرمایه گذاران بتوانند از اختلاف قیمتی این ارز دیجیتال به سود برسند.
 • گاهی اوقات از میم کوین ها برای اهداف خیرخواهانه نیز استفاده شده است؛ البته ارز دیجیتال شیبا نیز برای کمک به وضعیت کرونا در هندوستان نیز استفاده شده است.

کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال شیبا اینو

شیبا یک ارز دیجیتال مبتنی بر استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم است؛ بنابراین تمام کیف پول های پشتیبانی کننده از شبکه اتریوم را می توان بستری برای نگه داری ارز دیجیتال شیبا در نظر گرفت.

کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

کیف پول سخت افزاری لجر به دلیل ذخیره کلیدهای خصوصی به صورت آفلاین یکی از امن ترین کیف پول ها برای نگه داری ارزهای دیجیتال است. کیف پول های سخت افزاری معمولاً از سوی افرادی که قصد سرمایه گذاری بلندمدت را دارند یا معاملاتی با حجم بالا انجام می دهند، استفاده می شود. کیف پول لجر ارز دیجیتال شیبا را ساپورت می کند و دارندگان این کیف پول می توانند پس از خرید ارز دیجیتال شیبا، دارایی خود را با خیالی آسوده به این کیف پول انتقال دهند.

کیف پول نرم افزاری مای اتر ولت (My Ether Wallet)

همان طور که از نام این کیف پول پیداست، یکی از بهترین کیف پول ها برای نگه داری اتریوم و توکن های ساخته شده در شبکه اتریوم است. از آنجا که ارز دیجیتال شیبا نیز یک توکن ERC-20 است، می توان آن را در این کیف پول نیز نگه داری کرد.

کیف پول نرم افزاری تراست ولت (trust Wallet)

کیف پول موبایلی تراست ولت محبوبیت فراوانی در میان کاربران دارد و به دلیل امنیت، رابط کاربری ساده و پشتیبانی از ارزهای مختلف بسیار شناخته شده است. این کیف پول نیز از ارز دیجیتال شیبا پشتیبانی می کند.

کیف پول نرم افزاری متامسک (Metamask)

یکی دیگر از کیف پول های معتبر اتریوم، کیف پول نرم افزاری متامسک است. با توجه به نوع ارز دیجیتال Shiba که ERC-20 است و بر روی شبکه اتریوم اجرا شده است، می تواند برای ذخیره این ارز دیجیتال استفاده شود.

کیف پول نرم افزاری کوینومی (Coinomi)

کیف پول نرم افزاری کوینومی در ابتدا در نسخه موبایل طراحی و ارائه شد، اما پس از مدتی تیم توسعه دهنده، نسخه دسکتاپ این کیف پول را نیز عرضه کرد. رابط کاربری این کیف پول ساده است و حتی افرادی که آشنایی فراوانی با دنیای کریپتوکارنسی ندارند نیز می توانند به راحتی در آن فعالیت کرده و ارزهای خود را نگه داری کنند. یکی از ارزهای دیجیتالی که می توان در این کیف پول پرطرفدار ذخیره کرد، ارز دیجیتال شیباست.

آموزش خرید ارز دیجیتال شیبا اینو

از مطمئن ترین راه ها برای خرید هر ارز دیجیتال، مراجعه به یک صرافی مطمئن است که ارز دیجیتال مورد نظر را لیست کرده باشد؛ البته راه های دیگری نیز وجود دارد که به دلیل کلاه برداری های بسیار زیاد استفاده از آن ها در این زمینه اصلاً توصیه نمی شود. به هر حال اگر شما قصد خرید ارز دیجیتال شیبا از راه امن خود را داشته باشید باید در یک صرافی ایرانی و یا خارجی حساب کاربری ایجاد کرده و اقدام به خرید ارز دیجیتال شیبا کنید. در ادامه توضیحاتی در رابطه با خرید ارز دیجیتال شیبا از صرافی ایرانی و خارجی را برایتان شرح خواهیم داد.

خرید ارز دیجیتال شیبا اینو از صرافی ایرانی

خرید ارز دیجیتال از یک صرافی ایرانی بسیار راحت است، برای این کار شما نیاز دارید در یک صرافی معتبر ایرانی حساب کاربری ایجاد کرده و احراز هویت کنید. این مرحله بسیار ساده است؛ با وجود این اگر در فرایند ثبت نام در صرافی با مشکلی مواجه شدید، می توانید به راحتی با پشتیبانی تماس بگیرید و مشکل پیش آمده را رفع کنید. پس از ایجاد حساب کاربری کافی است حساب کاربری خودتان را با استفاده از کارت بانکی شارژ کنید. این کار بسیار ساده است و کافی است واحد تومان (ریال) را انتخاب کرده و مبلغ واریزی موردنظر خودتان را وارد کنید تا به صفحه پرداخت بانک منتقل شوید. اکنون می توانید با جست وجوی ارز دیجیتال شیبا در صرافی و واردکردن حجم و قیمت موردنظر خود این ارز دیجیتال را خریداری کنید.

خرید ارز دیجیتال شیبا اینو از صرافی خارجی

گاهی معامله گران و به ویژه نوسان گیران ترجیح می دهند معاملات خود را در یک صرافی خارجی انجام دهند. حجم معاملات معمولاً در صرافی های بین المللی بیشتر است و معمولاً کارمزد معاملات نیز پایین تر است. به علاوه گاهی معامله گر قصد خرید یا فروش ارز دیجیتالی را دارد که ممکن است در هیچ یک از صرافی های معتبر ایرانی لیست نشده باشد؛ از این رو دانستن چگونگی انجام معامله در یک صرافی خارجی برای معامله گران ضروری است. برای فعالیت در یک صرافی خارجی باید بدانید که هیچ یک از صرافی های خارجی ارز دیجیتال، تومان (ریال) را ساپورت نمی کنند؛ درنتیجه شما برای فعالیت در یک صرافی خارجی ابتدا باید به یک صرافی ایرانی مراجعه کنید و یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین یا تتر را بخرید و سپس آن را به صرافی خارجی منتقل کنید.

نحوه خرید از صرافی

فرض کنید شما در یک صرافی خارجی ثبت نام کرده اید (فراموش نکنید که به دلیل وجود تحریم ها، اگر شما قصد فعالیت در صرافی های بین المللی را داشته باشید، به یک ابزار تغییردهنده IP همچون VPN و یا VPS نیاز دارید). با انتقال تتر به صرافی خارجی شما سرمایه لازم برای خرید شیبا را به دست آورده اید. اکنون کافی است ارز دیجیتال شیبا را جست وجو کنید و با رفتن به صفحه خرید و واردکردن مقادیر موردنیاز با توجه به نوع معامله، مانند حجم و قیمت و کلیک روی دکمه Buy، ارز دیجیتال شیبا را خریداری کنید. درنهایت برای حفظ سرمایه خود، ارزهای خریداری شده را از صرافی به کیف پول انتقال دهید. البته انتقال دارایی از صرافی به کیف پول تنها مخصوص صرافی خارجی نیست و شما باید بعد از خرید ارز دیجیتال Shiba ino از یک صرافی ایرانی نیز ارز دیجیتالهای خریداری شده خود را به یک کیف پول امن انتقال دهید تا در معرض خطرات مختلف قرار نگیرند.

همان طور که بیان شد، روند خرید ارز دیجیتال شیبا و به طورکلی ارزهای دیجیتال از صرافی کار چندان دشواری نیست، اما باید توجه داشت که برای کسب سود، آن هم به صورت مستمر در بازار ارزهای دیجیتال، خرید، آخرین مرحله است و شما به عنوان یک سرمایه گذار یا معامله گر باید ابتدا ارز دیجیتال مناسب و ارزنده را انتخاب کنید، سپس بهترین نقطه ورود به معامله را نیز تشخیص دهید و درنهایت با مراجعه به صرافی ارز دیجیتال موردنظر را خریداری کنید. برای آنکه به این سطح از دانش برسید تا بتوانید به تنهایی و دور از هیجان های حاکم بر بازار بهترین ارز دیجیتال را در بهترین قیمت خریداری کنید، بهتر است در یک کلاس آموزش ارز دیجیتال به صورت حضوری یا آنلاین شرکت کرده تا کسب سود معقول خود از بازار را تضمین کنید.

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال شیبا اینو

معرفی ارز دیجیتال شیبا اینو (shiba ino)

صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange)

یکی از ویژگی های این صرافی محبوب پشتیبانی از ارزهای فیات است؛ به همین دلیل جای تعجب ندارد که کاربران این صرافی بتوانند به وسیله دلار آمریکا، یورو و پوند انگلستان و البته استیبل کوین تتر ارز دیجیتال شیبا را خریداری کنند.

صرافی کوکوین (Kucoin)

صرافی کوکوین به کاربران خود اجازه می دهد بدون انجام احراز هویت فعالیت کنند (البته تا امروز، باید دید این صرافی تا چه زمانی قصد حفظ قوانین خود را دارد)؛ بنابراین کاربران ایرانی که به دلیل وجود تحریم ها اجازه فعالیت در بسیاری از صرافی ها را ندارند، می توانند از صرافی کوکوین به عنوان بستری برای معاملات خود استفاده کنند. اگر شما هم یکی از کاربران صرافی کوکوین هستید و قصد دارید ارز دیجیتال شیبا را خریداری کنید، به یکی از ارزهای دیجیتال تتر یا دوج کوین نیاز دارید.

صرافی بایننس (Binance)

تقریباً تمام فعالان بازار ارزهای دیجیتال صرافی بایننس را می شناسند. این صرافی به دلیل حجم معاملات بالا، کارمزد مناسب و امکانات فراوانی که برای کاربران خود در نظر گرفته، با استقبال کاربران از سراسر جهان مواجه است. البته این صرافی به تازگی محدودیت های زیادی را برای فعالیت در بستر خود برای کاربران اعمال کرده است، تا آنجا که بسیاری از کاربران مجبور شدند این صرافی را ترک کنند. با این حال اگر شما هم هنوز یکی از کاربران صرافی بایننس هستید و قصد خرید ارز دیجیتال شیبا را دارید، باید یکی از ارزهای دیجیتال تتر، BUSD، TRY، Doge، BRL، UAH و ارزهای فیات دلار آمریکا را در حساب کاربری خود داشته باشید. همچنین کاربران صرافی Binance.us برای خرید ارز دیجیتال شیبا اینو به ارز دیجیتال BUSD نیاز دارند.

صرافی یونی سواپ (Uniswap)

صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ اولین صرافی است که امکان خرید ارز دیجیتال شیبا را در بازار اسپات برای کاربران خود فراهم کرده است. درواقع خالق ارز دیجیتال شیبا تقریباً نیمی از توکن های شیبا را از همان ابتدای کار به صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ منتقل کرده است. کاربران این صرافی برای خرید شیبا به ارز دیجیتال WETH نیاز دارند.

صرافی کوینکس (CoinEx)

صرافی کوینکس یکی از صرافی های محبوب ایرانیان به ویژه پس از اعمال محدودیت های شدید از سمت صرافی بایننس و یکی از معتبرترین صرافی های مخصوص مبادلات ارزهای دیجیتال است که کاربران آن می توانند به کمک تتر و USDC، ارز دیجیتال شیبا را در آن خریداری کنند. علاوه بر صرافی هایی که معرفی شدند، شما می توانید توکن شیبا را از صرافی هایی در بازار اسپات نیز خریداری کنید.

علاوه بر این اگر کاربری قصد انجام معاملات Perpetual را روی ارز دیجیتال شیبا داشته باشد، باید در یکی از صرافی های Huobi Global، Kucoin، Gate.io، OKEX، Delta Exchange، AAX و Bingbon حساب کاربری داشته باشد. برای انجام چنین معاملاتی در تمام صرافی های عنوان شده به استیبل کوین تتر نیاز خواهید داشت؛ البته امکان انجام معامله در صرافی Huobi Global به وسیله دلار آمریکا نیز فراهم شده است.

صرافی های ایرانی پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال شیبا اینو

اگر قصد خرید ارز دیجیتال شیبا را از یک صرافی ایرانی داشته باشید، می توانید به یکی از صرافی هایی زیر مراجعه کنید.

 • صرافی بیت 24 (Bit24)
 • صرافی تبدیل (Tabdeal)
 • صرافی اوکی اکسچنج (ok-ex)
 • صرافی والکس (Wallex)
 • صرافی نوبیتکس (Nobitex)

آینده ارز دیجیتال شیبا اینو

معرفی ارز دیجیتال شیبا اینو (shiba ino)

همان طور که پیش از این بیان شد، میم کوین ها قدرت فنی بالایی ندارند و برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال که آینده آن ها وابسته به قدرت و هدف ایجاد آن هاست، آینده میم کوین ها را نمی توان به این صورت بررسی کرد. درواقع آینده این ارز دیجیتال کاملاً به استقبال عمومی مردم گره خورده است که در بسیاری از مواقع این استقبال عمومی نتیجه حمایت یک فرد مشهور است. همان طور که می بینیم، بنیان گذار ارز دیجیتال شیبا با انتقال بیش از 50 درصد از کل توکن های شیبا به کیف پول ویتالیک بوترین، وی را به عنوان یک فرد شناخته شده و به عبارت حامی اجباری ارز دیجیتال شیبا انتخاب کرد. پس از آن هر تصمیم ویتالیک بوترین بر آینده شیبا مؤثر است.

ری اوشی بنیان گذار ارز دیجیتال شیبا درباره راه های پیشرفت این ارز دیجیتال گفته است که اگر کاربران در شبکه های اجتماعی درباره توکن شیبا صحبت کنند، دارندگان صرافی ها این توکن را لیست کنند یا توسعه دهندگان ایده های خود را طرح کنند، هریک می توانند در توسعه ارز دیجیتال شیبا نقشی اساسی داشته باشند. همان طور که می بینید، شیبا سیاست جدیدی برای پیشرفت و توسعه خود در پیش گرفته که البته تا امروز با استقبال مواجه شده است. توجه داشته باشید که اگر قصد سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال شیبا را دارید نباید مدیریت سرمایه را فراموش کنید و باید بدانید که با یک توئیت، حتی با یک شایعه نیز امکان از بین رفتن کل سرمایه شما وجود دارد و البته ممکن است به همین طریق نیز رشد بسیار بالایی را تجربه کند. به هر حال از آنجا که این میم کوین ها هیچ هدفی خاصی را دنبال نمی کنند و نقش چندانی در توسعه بلاک چین و بازار ارزهای دیجیتال ندارند، نباید درصد بالایی از سبد سرمایه گذاری شما را به خود اختصاص دهند.

سخن پایانی

در این مقاله، ارز دیجیتال شیبا را از ابعاد مختلف بررسی کردیم و صرافی ها و کیف پول هایی را که از این ارز پشتیبانی می کنند، برای شما گردآوری کردیم، اما نکته بسیار مهم این است که با توجه به ماهیت این ارز دیجیتال و با توجه به اینکه ارز دیجیتال Shiba ino بدون اینکه قصد رفع مشکلی را داشته باشد به وجود آمده است، می توان گفت آینده این آن مبهم است؛ پس بهتر است در صورتی که تصمیم دارید این ارز دیجیتال را خریداری کنید، بازه های زمانی سرمایه گذاری خود را کوتاه تر در نظر بگیرید و با درصد کمی از سرمایه خود این ارز دیجیتال را بخرید.

سوالات متداول

بله، با توجه به اینکه ارز شیبا روی شبکه اتریوم ایجاد شده است، یک توکن محسوب می شود.

کیف پول سخت افزاری لجر، کیف پول نرم افزاری مای اتر ولت، کیف پول نرم افزاری تراست ولت، کیف پول نرم افزاری متامسک و کیف پول نرم افزاری کوینومی از جمله کیف پول های شناخته شده ای هستند که از ارز دیجیتال Shiba inu پشتیبانی می کنند.

صرافی بیت 24 (Bit24)، صرافی تبدیل (Tabdeal)، صرافی اوکی اکسچنج (ok-ex)، صرافی والکس (Wallex)، صرافی نوبیتکس (Nobitex)

ادامه مطلب
ایده اصلی شت کوین و میم کوین ها از کجا منشا می‌ گیرد؟
ایده اصلی شت کوین و میم...

امروزه دنیای ارزهای دیجیتال در میان بسیاری از مردم شناخته شده هستند، اما همان طور که احتمالا می دانید بیش از نه هزار رمزارز در بازار کریپتوکارنسی وجود دارد که مطمئنا همه ی این ارزها برای سرمایه گذاری مناسب نیستند. باید یادآوری کنیم که برای فعالیت در بازارهای مالی علی الخصوص بازار کریپتوکارنسی که دارای نوسانات شدید است، کسب دانش یک پیش نیاز غیرقابل حذف است که با سپری کردن کلاس آموزش ارز دیجیتال می توانید به این مهارت ضروری دست پیدا کنید. در این مطلب قرار است به بررسی منشا شت کوین و میم کوین بپردازیم، علاوه بر آن قرار است مطالب ضروری پیرامون این دو کوین پر حاشیه را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

شت کوین چیست؟ و چگونه به وجود آمد؟

پیش از آنکه به منشا شت کوین و میم کوین ها بپردازیم اجازه دهید اطلاعات کلی را بازگو کنیم. سال 2009 اولین رمزارز دنیا یعنی بیت کوین پا به عرصه وجود نهاد.

پس از آن هر رمزارزی که ایجاد می شد به عنوان آلت کوین معرفی می شد، اما آلت کوین به همه ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین اشاره دارد که اگر بخواهیم آلت کوین ها را دقیق تر بررسی کنیم باید بگوییم که بر خلاف برخی از آلت کوین ها که با هدف رفع یک نیاز و یا به طور کلی خدمت به بشر در ایجاد یک روش جدید و یا یک جایگزین برای روش های نه چندان مناسب پیشین به وجود آمده اند.

آلت کوین هایی هم هستند که هدف مثبتی از ایجاد آنها وجود نداشته است، این دسته از ارزهای دیجیتال را شت کوین می نامیم.
به عبارت دیگر به وجود آورنده ی یک شت کوین از ابتدای ایجاد رمزارز خود هدف مثبتی را دنبال نمی کند و آن شخص یا تیم به وجودآورنده شت کوین، با هدف کلاه برداری و سود جستن از افراد بی تجربه و یا طماع فعال در بازار ارزهای دیجیتال سعی در به چنگ انداختن سودهای هنگفت دارند.

هر رمزارزی (آلت کوین) که به وجود می آید با توجه به کارکردی که دارد، آینده ای که برای آن آلت کوین پیش بینی می شود و استقبالی که از آن می شود می تواند نوسانات قیمتی را تجربه کند.

ممکن است یک آلت کوین در ابتدای پیدایش نتواند چندان خوش بدرخشد اما این دلیل نمی شود که آینده آن آلت کوین را نیز همان قدر تیره بدانیم، درواقع با گذر زمان و مسائل مختلف موجود و همچنین پیشرفت های در میانه راه، قیمت یک آلت کوین می تواند صعودی و یا نزولی باشد و یا ترکیبی از این روندها را تجربه کند.

اگر در بازار کریپتوکارنسی فعال باشید حتما عباراتی همچون “بیت کوین آینده” و یا جملاتی که شما را ترغیب به سرمایه گذاری بر روی یک آلت کوین کند را به وفور شنیده اید.

اما فراموش نکنید که شت کوین ها هم بخشی از آلت کوین ها هستند که برای اینکه در دام آن ها گرفتار نشوید باید اطلاعات و دانش خود را در این زمینه بالا ببرید.

دیگر تعاریف شت کوین

در برخی مواقع تعاریف گوناگونی برای شت کوین مشاهده می کنیم که البته همه آن ها به بی ارزش بودن شت کوین اشاره می کنند.

برخی، آلت کوین هایی که زمانی ارزشی داشته و در حال حاضر ارزش خود را از دست داده اند به عنوان شت کوین معرفی می کنند.

عده ای نیز به دلیل آنکه در وایت پیپر آن شت کوین هدف خاصی را مشاهده نکردند به آلت کوین موردنظر، عنوان شت کوین را اطلاق می کنند.

از طرف دیگر افرادی هم پیدا می شوند که تنها بر اساس سلیقه و در واقع تنفری که از یک آلت کوین دارند آن را به عنوان شت کوین معرفی می کنند و هستند گروهی از متخصصین و کاربران که آلت کوین هایی که ماهیت واقعی ندارند و درواقع با هدف گول زدن فعالین بازار ارزهای دیجیتال به وجود آمده اند را به عنوان شت کوین می شناسند.

چگونه اسیر شت کوین ها نشویم؟

ایده اصلی شت کوین و میم کوین ها از کجا منشا می گیرد؟

یکی از راه هایی که به شما کمک می کند که گرفتار یک مشکل نشوید شناخت منشا آن مشکل است، در اینجا نیز شناخت منشا شت کوین و میم کوین ها می تواند به شما کمک کند تا گرفتار آنها نشوید و یا آگاهانه از آنها استفاده کنید.

با توجه به مطالب گفته شده احتمالا متوجه این موضوع شده اید که بررسی شت کوین ها در یک منبع مشخص وجود ندارد. به زبان ساده شما هیچ وبسایت و پلتفرمی را نمی توانید پیدا کنید که به شما بگوید که آیا یک آلت کوین، شت کوین هست یا خیر؟

پس زمانی که قصد سرمایه گذاری بر روی آلت کوین ها به خصوص آلت کوین هایی که کمتر شناخته شده هستند را داشته باشید، توجه به نکاتی که در ادامه می آید حیاتی است، در غیراین صورت باید امکان از بین رفتن سرمایه خود را بپذیرید.

سعی کنید بر روی آلت کوین های که از نظر بزرگی بازار در رتبه های بالا قرار گرفته اند سرمایه گذاری کنید.

انتخاب آلت کوین ها

رسیدن به جایگاهی بالا در میان هزاران آلت کوین کار راحتی نیست، و درواقع آلت کوینی که به رتبه بالایی در بازار می رسد از فیلترهای زیادی گذشته است و همین موضوع می تواند گواهی بر شایسته بودن آن آلت کوین باشد.

وایت پیپر آلت کوین را مطالعه کنید. شما با مطالعه دقیق وایت پیپر درواقع با اهدافی که آن پروژه دنبال می کند آشنا خواهید شد و در صورتی که اهداف پروژه را مثبت ارزیابی کردید می تواند با خیالی آسوده تر یک سرمایه گذاری را انجام دهید.

شخص یا تیم پروژه را بشناسید، در بسیاری از مواقع افراد شناخته شده خود به تنهایی می توانند مهر تاییدی بر اصالت و معتبر بودن یک پروژه باشند.

توجه به حجم معاملات مربوط به یک آلت کوین نیز می تواند یکی دیگر از راه هایی باشد که به شما در شناخت شت کوین کمک می کند، حجم معاملات یک شت کوین معمولا پایین است.

بررسی وبسایت گیت هاب می تواند تا حدودی به شما در شناسایی شت کوین ها کمک کند، شما می توانید با مطالعه نظر متخصصین حوزه رمزارزها در رابطه با پروژه های مختلف و کارایی آنها در وبسایت گیت هاب با دید بازتری، آلت کوین مورد نظر خود برای سرمایه گذاری را شناسایی کرده و مطمئن شوید که بر روی یک شت کوین سرمایه گذاری نمی کنید.

آیا شت کوین ها برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟

دانستن منشا شت کوین و میم کوین ها و کلا هر دارایی دیجیتال دیگر می تواند به شما در تصمیم گیری برای سرمایه گذاری کمک کند.

همان طور که پیش از این نیز گفته شد، شت کوین ها هدف خاصی ندارند، درواقع پدیدآورنده شت کوین هدف مفیدی را برای تحقق دنبال نمی کند، و افت و خیزهای ناگهانی قیمت شت کوین ها معمولا ناشی از هیجانات طیف وسیعی از فعالان بازار کریپتوکارنسی است.

شاید بتوان گفت درصد بالایی از آنها سواد فعالیت در این حوزه را نداشته اند و صرفا خواسته اند با خرید رمزارزی که مورد توجه قرار گرفته است از سود (به خیال خود) جا نمانند.

اما به هرحال پس از گذشت مدتی افراد با هر سطح اطلاعاتی به باطل بودن شت کوین آگاه شده و با هدف برگشت سرمایه خود دست به فروش شت کوین می زنند و همین موضوع کاهش قیمت را برای شت کوین ها به دنبال خواهد داشت.

با توجه به مطالب گفته شده احتمالا متوجه شده اید که شت کوین ها به هیچ عنوان گزینه های مناسبی برای سرمایه گذاری نیستند.

این شت کوین ها تنها ممکن است در یک دوره زمانی مورد استقبال قرار گیرند در نتیجه افرادی که بتوانند این شت کوین ها را در زمان مناسب شناسایی کنند و از موج صعودی و ناگهانی آنها سود خود را دریافت و به موقع از معامله خارج شوند می توانند به شت کوین ها به عنوان یکی از راه های کسب سود و نه سرمایه گذاری نگاه کنند.

با تمام اینها بهتر است درصد بسیار پایینی از دارایی خود را برای نوسان گیری از شت کوین ها اختصاص دهید.

میم کوین چیست؟ و چگونه به وجود آمد؟

ایده اصلی شت کوین و میم کوین ها از کجا منشا می گیرد؟

قرار بر این بود که منشا شت کوین و میم کوین ها را در این مطلب بررسی کنیم، پس از بررسی شت کوین حالا نوبت به میم کوین ها می رسد.

ارزهای دیجیتال ماهیت فیزیکی ندارند و همه چیز در آنها دیجیتالی شده است، پس دور از انتظار نیست که ببینیم دنیای دیجیتال بر روی این ارزهای دیجیتال تاثیراتی داشته باشد.

میم کوین درواقع یک ارز دیجیتال است اما این ارز دیجیتال هیچ ارزش خاصی ندارد و بر اساس ترند شدن یک تصویر و میم در میان کاربران دنیای مجازی ارزش پیدا می کند.

یک سری جک و تصاویری که در فضای مجازی در میان کاربران شناخته شده می شوند، الهام بخش تولید یک میم کوین خواهند بود. البته در این میان افراد شناخته شده در معرفی و گسترش میم کوین ها نقش اساسی را ایفا می کنند. به طور کلی میم کوین ها ارتباط بسیار تنگاتنگی با فضای مجازی و اینفلوئنسرها دارند.

می بینید که قیمت میم کوین ها می تواند خیلی غیرمنطقی بالا یا پایین برود. به عنوان مثال در ماه می سال جاری (2021) آقای مارک زاکربرگ عکسی را با عنوان “بزهایمن: مکس و بیت کوین” در فیسبوک خود به اشتراک گذاشت.

یک میم کوین به نام Aqua Goat به سرعت و تنها ساعتی پس از انتشار این تصویر 300 درصد رشد قیمتی را تجربه کرد. بد نیست بدانید که Aqua Goat هیچ ربطی به مارک زاکربرگ ندارد و کسانی که با خرید این میم کوین باعث رشد 300 درصدی قیمت آن شدند حتی به ماهیت کوینی که خریده بودند هم آگاهی نداشتند.

نوسانات قیمتی در میم کوین ها بسیار تحت تاثیر هیجانات و شایعات در فضای مجازی شکل می گیرند.

نا گفته نماند که تمام ارزهای دیجیتال تا حدودی تحت تاثیر دنیای مجازی هستند اما این میزان تاثیر در میم کوین ها بسیار بالا است و درواقع می توان گفت نیرو محرکه قیمت میم کوین ها فضای مجازی است چراکه هیچ هدف خاصی را دنبال نمی کنند.

آیا میم کوین ها به بازار رمزارزها صدمه می زنند؟

خرید حتی یک واحد بیت کوین با قیمت بالایی که دارد برای بسیاری از افراد ممکن نیست، از طرف دیگر میم کوین ها به افراد با دارایی های متفاوت این امکان را می دهند که تعداد واحد بالایی از یک ارز دیجیتال را داشته باشند به هر حال برای عده ای تعداد نیز مهم است.

همین موضوع باعث شده است که افرادی ترجیح دهند به جای خرید بخش کوچکی از یک واحد بیت کوین چندین واحد از یک ارز دیجیتال دیگر با قیمت پایین تر را داشته باشند.

یکی از مشکلات کلاه برداری های انجام شده در این پروژه ها است. پدیدآورندگان این میم کوین ها با کمک اینفلوئنسرها یا هر روش دیگر و تشویق مردم به خرید میم کوین باعث رشد قیمت آن میم کوین شده و به یکباره و با فروش سهم خود سود هنگفتی را به دست آورده و حالا سرمایه گذاران می مانند و میم کوین هایی که هیچ کاربردی ندارند.

این موضوع آسیبی را به کل بازار رمزارزها می زند و برای کلیت بازار ایجاد مشکل می کند.

طرفداران میم کوین ها

در این میان افرادی نیز به این موضوع که میم کوین ها به بازار رمزارزها صدمه می زنند باور ندارند، آنها معتقدند که هرچند که در حال حاضر آنچه به واسطه میم کوین ها در بازار در جریان است قابل قبول نیست، اما با گذر زمان و به بلوغ رسیدن این بازار ایرادات موجود برطرف شده و افراد زیادی به دلیل وجود همین میم کوین ها جذب بازار رمزارزها می شوند و از طرفی با ماهیت بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال نیز آشنا می شوند.

در این میان با توجه به حمایت های ایلان ماسک از دوج کوین شاهد تغییرات رتبه رمزارزها در بازار بودیم، این موضوع مخالفان زیادی را به همراه داشت چراکه به عقیده این گروه غیرمتمرکز بودن بازار رمزارزها با این دخالت ها زیر سوال می رود، هرچند افرادی نیز در مخالفت با این گروه معتقد بودند آزاد بودن فضای بازار کریپتوکارنسی چنین امکانی را برای فعالین فراهم کرده است و این موضوع ایرادی ندارد.

به هر حال با وجود مخالفت و دشمنی که نهادهای نظارتی و دولتی در برخی از کشورها نیز با میم کوین ها دارند، شاهد آن هستیم که این دارایی ها در حال طی کردن مسیر خود هستند.

آیا سرمایه گذاری بر روی میم کوین ها منطقی است؟

ایده اصلی شت کوین و میم کوین ها از کجا منشا می گیرد؟

پیش از هرچیز باید این موضوع را یادآوری کنیم که زمانی که حرف از سرمایه گذاری می شود باید بدانیم که هیچ قطعیتی در کار نیست.

پس بهتر است با بخشی از دارایی خود که نیازی به آن ندارید سرمایه گذاری کنید، چه بر روی میم کوین ها چه بیت کوین و یا هر رمزارز و دارایی دیگر.

از طرف دیگر شما باید آگاه باشید که زمانی که قصد سرمایه گذاری بر روی بیت کوین و یا اتریوم را داشته باشید، می توانید با توجه به فناوری آنها، خدماتی که ارائه می دهند و همچنین شفافیت و آینده ای که برای این رمزارزها وجود دارد بر روی آنها سرمایه گذاری می کنید.

اما وقتی که بر روی یک میم کوین سرمایه گذاری می کنید درواقع به شخص و یا سازمانی که آن میم کوین را مطرح می کند اعتماد می کنید که کار چندان منطقی نیست.
اگر با جریانات موجود آشنا باشید احتمالا حمایت های افراد شناخته شده را از یک میم کوین دیده اید، حمایت هایی که به ناگاه از بین رفتند و شاهد نزول قیمت آن میم کوین بوده ایم.

درواقع در چنین مواقعی تا زمانی که شخص و یا یک جریان از میم کوین حمایت کنند می توان به رشد آن امید داشت و هیچ پشتوانه ای را نمی توان برای آن میم کوین درنظر گرفت.

هدف از گفتن این مطالب آن بود که بدانید سرمایه گذاری بلند مدت بر روی میم کوین ها خیلی منطقی به نظر نمی رسد، چرا که هیچ آینده ی روشنی را نمی توان برای میم کوین ها متصور شد.

با این وجود به دلیل محبوبیت هایی که در میان افراد پیدا می کنند رشد قیمتی را برای برهه ای تجربه می کنند که می توان با مدریت سرمایه و اختصاص دادن تنها بخشی از دارایی خود به سود رسید. البته اگر به درستی و در زمان مناسب انجام شود.

دوج کوین و ایلان ماسک

ایده اصلی شت کوین و میم کوین ها از کجا منشا می گیرد؟

دوج کوین یک ارز دیجیتال از نوع میم کوین است، نماد این میم کوین سگی با نژاد ژاپنی (شیبا اینو) است که در سال 2013 و به عنوان یک شوخی به وجود آمد. جالب است بدانید که حتی پدیدآوندگان این میم کوین پس از مدتی آن را رها کرده بودند.

اما همان طور که گفته شد، میم کوین ها به شدت تحت تاثیر اینفلوئنسرها و افراد شناخته شده ارزش گذاری می شوند. در رابطه با دوج کوین می توان ایلان ماسک، مدیر شرکت تسلا را به عنوان شخصی که با توئیت های خود قیمت این میم کوین را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد نام برد.

در ابتدا گفته می شد که حمایت های ایلان ماسک از دوج کوین همانند ماهیت آن (میم کوین) یک شوخی است، اما تا به ایجای کار شاهد آن هستیم که این رمزارز به جایگاه بالایی در بازار رمزارزها رسیده است و با دارا بودن 07/2 درصد از کل بازار در رتبه هفتم بازار رمزارزها قرار گرفته است.

همین موضوع را می توان به عنوان گواهی بر آن دانست که یک میم کوین نیز می تواند تا حدی رشد کند که به رقیبی برای رمزارزهای قدرتمند بازار تبدیل شود.

سخن آخر

در این مطلب سعی ما بر این بود تا شما را با منشا شت کوین و میم کوین ها آشنا کنیم. در کنار آشنا شدن با شت کوین ها و میم کوین ها حتما سوالاتی زیادی در ذهن شما به وجود آمده بود که ما سعی کردیم تا حدودی به این سوالات نیز پاسخ دهیم.

با همه اینها اگر قصد فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال و به خصوص ارزهایی که شناخته شده نیستند را دارید، حتما تحقیقات لازم را در مورد آن رمزارز انجام دهید تا در قدم اول به حفظ سرمایه شما کمک کند و در قدم بعدی به شما در کسب سود که هدف اصلی هر سرمایه گذاری است منجر شود.

فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال بسیار آزاد هست، شما می توانید آزادانه و به هر میزان بر روی انواع ارزهای دیجیتال، انواع معاملات را تجربه کنید، اما همین آزادی بیش از حد برای کسانی که اطلاعات کافی ندارند باعث ایجاد سردرگمی و در نهایت ضرر شده است.

در بازار ارزهای دیجیتال و هر بازار مالی دیگر آگاهانه فعالیت کنید، آشنایی با منشا شت کوین و میم کوین ها می تواند باعث شود که حتی در صورتی که قصد فعالیت در این بخش از بازار را داشته باشید، فعالیت شما آگاهانه باشد و نه اینکه مورد سوقصد کلاه برداران قرار گرفته باشید.

ادامه مطلب
معرفی ارز دیجیتال شت‌ کوین
شت کوین چیست؟ بررسی ویژگی ها...

شت کوین چیست؟

اصطلاح شت کوین به ارز دیجیتال کم ارزشی اشاره دارد که هیچ هدف مشخصی را دنبال نمی کند. اساساً این اصطلاح دارای بار معنایی منفی بوده و اغلب برای توصیف آلت کوین ها یا کریپتوکارنسی هایی که بعد از محبوبیت بیت کوین ایجاد شده اند، استفاده می شود؛ بنابراین شت کوین به هر رمزارزی به غیر از بیت کوین اطلاق می شود. به طورکلی رمزارزی که بدون حسن نیت و هرگونه تکنولوژی جدید یا پیشرفته ای آغاز به کارکرده و بر اساس حدس و گمان قیمت گذاری شود؛ پس از عرضه بی ارزش خواهد شد.

تعدادی از معروف ترین شت کوین ها عبارت اند از: Dogecoin، WAX، SAFEMOON، DASH، Cardano و Hungry Bear. در ادامه مطلب به مواردی همچون ویژگی های شت کوین، مزایا؛ معایب، نحوه عملکرد و بسیاری موارد دیگر خواهیم پرداخت

تاریخچه شت کوین ها

اینکه اصطلاح Shitcoin در دنیای ارزهای دیجیتال اولین بار از کجا منشا گرفته و چه زمانی محبوبیت پیدا کرده، هنوز به صورت دقیق مشخص نیست. اما به احتمال زیاد شروع استفاده از اصطلاح شت کوین به کمی پس از معرفی بیت کوین در سال 2008-2009 برمی گردد.

احتمالا اولین بار از این اصطلاح در تاریخ 2 نوامبر سال 2010 میلادی در یک تالار گفتگو به نام Bitcoin Talk استفاده شده است. بر اساس Google Analytics تا قبل از سال 2017 و 2018 یعنی زمان شروع محبوبیت و رونق بازار ارزهای دیجیتال، علاقه ای به استفاده از این لغت وجود نداشته؛ اما اکنون شت کوین به اصطلاح جدا نشدنی در لغت نامه ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.

ویژگی های ارز دیجیتال شت کوین

 1. ارزش گذاری شت کوین بر اساس حدس و گمان است.
 2. معمولا تیم توسعه دهنده شت کوین ها ناشناس و مرموز هستند.
 3. این پروژه ها وعده های بزرگی می دهند اما هیچ عملکرد مشخصی را از خود به نمایش نمی گذارند.
 4. جنبه های مختلف این پروژه ها از سایر پروژه ها کپی شده و اغلب سطحی به نظر می رسند.
 5. برخی از این پروژه ها نقدینگی کمتر از 30 هزار دلاری دارند.
 6. مجموع سرمایه گذاران و دارندگان (Holders) کوین های تعدادی از این پروژه ها کمتر از 300 نفر است.

مزایا ارز دیجیتال شت کوین

با وجود ریسکی بودن سرمایه گذاری در Shitcoin می توان سه مزیت برای آن در نظر گرفت:

 1. ممکن است قیمت ها به شدت افزایش یابد.
 2. با وجود پایین بودن قیمت؛ نگهداری حجم زیادی از رمزارز امکان پذیر است.
 3. امکان خریداری طیف گسترده ای از شت کوین ها فراهم است.

معایب ارز دیجیتال شت کوین

 1. احتمال افت قیمت و بی ارزش شدن شت کوین بالا است.
 2. احتمال کلاهبرداری وجود دارد.
 3. احتمال لغو پشتیبانی صرافی از شت کوین وجود دارد.

نحوه کارکرد ارز دیجیتال شت کوین

معرفی ارز دیجیتال شت کوین

از سال 2009 و همزمان با معرفی بیت کوین؛ علاقه به سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده بسیار افزایش یافت. برخی کسب و کارها با بهره گیری از فناوری بلاکچین، آلت کوین های جدیدی را ایجاد کرده اند.

توسعه دهندگان رمزارزها در ابتدای معرفی پروژه، تعداد کل ذخایر توکن های در دسترس را اعلام می کند. برای مثال تعداد کل بیت کوین از زمان راه اندازی 21 میلیون و تعداد اتر؛ سالیانه 18 میلیون اعلام شده است. مشخص بودن محدودیت منابع؛ نشان دهنده محدودیت عرضه است، بنابراین سرمایه گذاران می دانند که پس از یک نقطه مشخص، توکن بیشتری ایجاد نخواهد شد. چرا که عرضه توکن های بیشتر بر اساس قانون عرضه و تقاضا سبب کاهش ارزش رمزارز می شود.

در نهایت با ثابت بودن منابع موجود یک آلت کوین، ارزش آن بر اساس میزان تقاضای بازار مشخص می شود.

از آنجایی که کاربرد اکثر شت کوین ها در دنیای واقعی هنوز مشخص نیست، قیمت آنها بر اساس حدس و گمان مشخص می شود. بنابراین بر اساس نظر کارشناسان شت کوین چیزی است که صرفا به سبب وجودیت خود ارزشمند شده است.

شت کوین ها از الگوی خاصی پیروی می کنند، از همین رو شناسایی آنها آسان است. هنگام راه اندازی و عرضه شت کوین ها قیمت آنها نسبتا پایین است. اما اغلب با افزایش تعداد سرمایه گذاران قیمت شت کوین ها در مدت کوتاه به طور تصاعدی افزایش می یابد.

کاربردهای ارز دیجیتال شت کوین

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد اصطلاح شت کوین به طیف گسترده ای از رمزارزها اشاره دارد. اغلب آنها فاقد یک هدف مشخص و پروژه ارزشمند بوده و یا تنها نسخه کپی شده یک پروژه دیگر هستند. از این رو کاربرد خاصی را نمی توان برای اغلب پروژه های شت کوین ها متصور بود.

کیف پول های ارز دیجیتال شت کوین

برترین کیف پول ها برای ذخیره شیت کوین عبارت اند از:

کیف پول های سرد Shitcoin

 • Ledger Nano S
 • Ledger Nano X
 • Trezor Model T
 • Trezor One

کیف پول های گرمShitcoin

 • Trust Wallet
 • Jaxx Liberty
 • Coinomi
 • Exodus
 • Jaxx
 • MetaMask

صرافی های پشتیبانی کننده از شت کوین

تعدادی از صرافی های پشتیبان ارزهای دیجیتال Shitcoin عبارت اند از:

 • Bibox
 • KuCoin
 • Coinex
 • Waves
 • BitMart
 • BtcTurk
 • COIN MATE
 • ETHFINEX
 • Indacoin
 • Stellarport
 • Binance
 • BigONE
 • Coinone
 • EXMO
 • STEX
 • Zebpay
 • Bit-Z
 • BitMEX

خرید شت کوین

به طور کلی خرید شت کوین تفاوتی با خرید بیت کوین از طریق پلتفرم صرافی ندارد. برای شروع ترید انواع شت کوین ها ابتدا لازم است به یکی از صرافی های ارزهای رمزنگاری شده مراجعه کرده و یک حساب کاربری ایجاد کنید.

پس از ایجاد پنل کاربری، برای شروع ترید لازم است حساب کاربری خود را شارژ کنید. در اکثر صرافی های مبتنی بر رمزارز علاوه بر امکان واریز بیت کوین؛ به کاربران این اجازه داده شده تا توسط ارزهای فیاتی مانند دلار حساب خود را شارژ کنند.

پس از آنکه وجی را به حساب صرافی واریز کردید، به بخش Exchange (معاملات) صرافی مورد نظر رفته، و پس از انتخاب شت کوین و جفت ارز مد نظر، شت کوین را خریداری کنید.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت شت کوین

اکثریت شیت کوین ها در هنگام شروع فعالیت؛ در سطوح بسیار پایینی قیمت گذاری می شوند. معامله گران حجم زیادی از این رمزارزها را خریداری کرده و با هر Pump سود زیادی کسب می کنند. بنابراین می توان گفت مهم ترین عامل تاثیرگذار در افزایش قیمت Shitcoin استراتژی Pump and Dump است. علاوه بر این در برخی از مواقع با افزایش محبوبیت این پروژه ها، تقاضا برای خرید افزایش یافته و بر اساس قانون عرضه و تقاضا ارزش شت کوین ها نیز افزایش می یابد

آینده ارز دیجیتال شت کوین

معرفی ارز دیجیتال شت کوین

به طور کلی شت کوین ها برای سرمایه گذاری بلند مدت مناسب نبوده و تنها برای خرید و فروش های روزانه در صرافی ها استفاده می شوند. این موضوع برای بسیاری از معامله گران جذابیت دارد؛ چرا که آنها شت کوین را با قیمت کم خریداری کرده و پس از افزایش قیمت آنها را به قیمت بالاتری فروخته و سود کسب می کنند. این پروسه همواره در حال تکرار است.

از شناخته شده ترین شت کوین ها می توان به مواردی همچون Ethereum، DASH، Zcash، Ripple اشاره کرد. با وجود اینکه بسیاری از شت کوین ها با قیمت بسیار پایینی معامله می شوند، اما ممکن است ارزش آنها در مدت زمان بسیار کوتاهی (Pump) افزایش یابد. حتی اگر شت کوین ها هرگز نتوانند به وعده های اعلام شده جامه عمل بپوشانند، همچنان نوسانات بسیار زیاد قیمت آنها، افرادی را که علاقه زیادی به قمار دارند؛ به خود جلب خواهد کرد.

نتیجه گیری

شت کوین به پروژه هایی گفته می‎شود که هیچ هدف مشخصی را دنبال نکرده و ارزش بسیار پایینی دارند، معامله گران حرفه ای از نوسانات قیمت شت کوین ها برای کسب سود در معاملات روزانه استفاده می کند. شما می توانید مانند بیت کوین؛ Shitcoin را در اغلب صرافی های مبتنی بر رمزارز خریداری کرده و در کیف پول های سرد و گرم نگهداری کنید.

سوالات متداول

به طور کلی شت کوین به تمام رمزارزهایی گفته می شود که به دلیل نداشتن یک پروژه مناسب، هدفی را دنبال نمی کنند. برخی از این رمزارزها هیچ ارزش ذاتی نداشته و پروژه های کلاهبرداری هستند.

شت کوین ها در بسیاری از صرافی های ارزهای رمزنگاری شده در دسترس هستند، صرافی هایی مانند Binance، BigONE، Coinone و بسیاری موارد دیگر

بله. شما می توانید برای ذخیره و خرید و فروش شت کوین ها از برترین کیف پول های سرد و گرم رمزنگاری شده مانند MetaMask، Trust Wallet، Ledger، Trezor و بسیاری موارد دیگر استفاده کنید.

نمی توان تاریخ دقیقی را برای شروع استفاده از این اصطلاح اعلام کرد، اما بر طبق گزارشات، از همان سال های ابتدایی معرفی بیت کوین یعنی سال 2009، این اصطلاح شکل گرفته و استفاده از آن از سال 2018 به اوج خود رسیده است.

اغلب شت کوین ها پروژه های کپی شده و بی ارزشی هستند که توسط افراد مرموز و گم نام ایجاد شده اند. از این رو قیمت گذاری آنها تنها با حدس و گمان انجام شده و ارزش واقعی آنها مشخص نیست.

تعداد سرمایه گذاران این پروژه ها بسیار محدود و اغلب کمتر از 300 نفر است. به همین دلیل نقدینگی آنها کمتر از 30 هزار دلار برآورد می شود. از همین رو نمی توان هیچ آینده روشن و مشخصی را برای این پروژه ها متصور بود

ادامه مطلب
دوج کوین
ارز دیجیتال دوج کوین (DOGE) چیست؟...

نمودار دوج کوین


طرفداران ارزهای دیجیتال با «دوج کوین» غریبه نیستند. اما شاید پرسش هایی اساسی در مورد جایگاه این رمزارز در اکوسیستم ارزهای رمزنگاری شده، چند و چون ایجاد آن و عواملی که روی نوسان قیمتش تاثیر می گذارند داشته باشند.
در این قسمت از خانه سرمایه به سراغ «Dogecoin» می رویم، سری به روند طراحی آن و شباهتش به «Litecoin» می زنیم و علت موفقیت آن به عنوان یکی از 50 ارز رمزپایه برتر سال 2020 را جویا می شویم. اگر می خواهید درباره تاریخ این رمزارز، نحوه مقایسه آن با بیت کوین و آنچه کارشناسان در موردش می گویند آشناتر شوید تا انتهای این گفتار، ما را همراهی کنید.

ارز دیجیتال دوج کوین (Dogecoin) چیست؟

«Dogecoin» یک ارز رمزنگاری شده مبتنی بر «Luckycoin» است. این ارز رمزنگاری شده در قالب یک جایگزین دوستانه تر و قابل دسترس تر برای بیت کوین در نظر گرفته شد. به همین دلیل، هیچ ویژگی خاصی وجود ندارد که «Dogecoin» را از این مجموعه جدا کند. طراحی این رمزارز براساس «لایت کوین» است.
این ارز رمزنگاری شده از سال 2015 تاکنون هیچ به روزرسانی عمده ای نداشته است. اگرچه می تواند از بهبود کد «Litecoin» بهره مند شود.
ارزش واقعی این رمزارز در جامعه قوی و پر جنب و جوشی است که در اطراف آن شکل گرفته است.

5 واقعیت جالب در مورد دوج کوین

5 واقعیت جالب در مورد دوج کوین
1. دوج کوین در اصل به عنوان یک شوخی توسط «جکسون پالمر» در نوامبر 2013 ساخته شد. هنگامی که «بیلی مارکوس» (برنامه نویس) با او تماس گرفت، آن ها تصمیم گرفتند این رمزارز را به واقعیت تبدیل کنند.
2. «Dogecoin» به عنوان یک نوع ارز رمزنگاری شده دوستانه و قابل دسترس طراحی شده است که می تواند به دست کاربران فراری از پیچیدگی سرد بیت کوین برسد. حتی نام آن نیز از میم معروف فضای اینترنت گرفته شده است.
3. این رمزارز یکی از بزرگترین و فعال ترین جوامع کاربری در دنیای ارزهای رمزنگاری شده را دارد. این جامعه برای انجام تعدادی از کارهای خیرخواهانه و تامین مالی پروژه های دیگر گرد هم آمده است. آن ها حتی موفق به حمایت مالی «NASCAR» شدند.
4. امروزه یکی از متداول ترین کاربردهای این ارز دیجیتال استفاده از آن برای تشویق و تایید است. کاربران در اینترنت یا سایر فضاها، کاربران دیگر را برای پست ها یا مشارکت هایی که معتقدند شایسته قدردانی هستند، تشویق می کنند. این موضوع شبیه «لایک» است اما تاثیر بیشتری دارد.
5. از سال 2015 که «جکسون پالمر» از این پروژه رفت و اعلام کرد که به «مرخصی طولانی مدت» خواهد رفت، هیچ به روزرسانی و پیشرفت فنی در این ارز صورت نگرفته است.

چه چیزی در مورد این رمزارز متفاوت است؟

نکته اصلی که این ارز دیجیتال را از بسیاری دیگر از ارزهای رمزپایه جدا می کند این است که یک ارز رمزنگاری شده «تورمی» است نه یک ارز «رکودی».
این بدان معنا است که حداکثر محدودیتی در تعداد سکه های در گردش وجود ندارد.
بیت کوین و بسیاری از ارزهای رمزپایه دیگر با محدودیت عرضه ارز طراحی شده اند. این احتمال وجود دارد که با رسیدن به سقف این محدودیت، ادامه کار سیستم برای ماینرها سودآور نباشد.
این ماجرا دو نتیجه را در پی خواهد داشت؛ یا ماینرها هزینه های بالایی را متحمل می شوند یا اینکه زمان معاملات بسیار طولانی خواهد شد. زیرا انگیزه ای برای پردازش معاملات شبکه وجود نخواهد داشت.

ماینرها با دوج کوین پاداش می گیرند

ماینرها با دوج کوین پاداش می گیرند
خالق ارز رمزپایه برای حل این مشکل – یعنی نبود انگیزه کافی برای ماینرها بعد از به سقف رسیدن عرضه – سعی کرد تا با پاداشی تحت عنوان «Dogecoin» جدید این مشکل را حل کند و از این که استخراج کنندگان همیشه بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند، اطمینان حاصل کرد.
بنابراین، همواره انگیزه ای برای استخراج سکه های بیشتر وجود خواهد داشت. همین طور یک رویکرد مبتنی بر تورم نیز برای جایگزینی سکه های از دست رفته و نگه داشتن دوج کوین در 100 میلیارد سکه به شکل پایدار طراحی شد.

منظور از جامعه Dogecoin چیست؟

همان طور که با هم گفتیم دارایی اصلی، فناوری پشت آن نیست بلکه جامعه ای است که پیرامون آن ایجاد شده است.
بسیاری از اعضای جامعه ترجیح می دهند این رمزارز را به عنوان یک ارز در نوع خود در نظر بگیرند و اغلب جمله «1 Doge = 1 Doge» را تکرار می کنند.
بیشتر افراد جامعه، به ویژه اعضای قدیمی تر از حدس و گمان در مورد قیمت های احتمالی «Doge» دل خوشی ندارند. اگرچه این شک و تردید، مانع از امید کاربران برای پرواز قیمت دوج کوین به ماه نمی شود.

خالق دوج کوین چه می گوید؟

خالق دوج کوین
حتی خالق خود آن معتقد است که موفقیت «Dogecoin» نشان می دهد که ارز رمزنگاری شده تا چه حد از اهداف اصلی خود فاصله گرفته است:
«من به تیم توسعه دهنده اصلی دوج کوین برای پایدار و ایمن نگه داشتن نرم افزار اعتماد و باور زیادی دارم، اما فکر می کنم که این موضوع واقعیت های زیادی در مورد وضعیت فضای ارزهای رمزنگاری شده به ما نشان می دهد. مثلا با وجود آنکه این رمزارز حتی پس از دو سال به روزرسانی نرم افزاری را منتشر نکرده، ارزش بازار یک میلیارد دلاری دارد.»

نگاهی به تاریخچه کوتاه Dogecoin

در تاریخ 27 نوامبر 2013، «جکسون پالمر» به شوخی بیان کرد که تصمیم به تولید یک ارز رمزپایه جدید دارد. این شوخی مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفت، از جمله «بیلی مارکوس» برنامه نویس که با پالمر تماس گرفت تا در مورد امکان تبدیل شوخی سکه خود به واقعیت صحبت کند.
پس از تقریبا یک هفته در 6 دسامبر، استخراج و تجارت این رمزارز امکان پذیر شد.

Dogecoin vs Bitcoin، مقایسه دو به دو

چگونه «Dogecoin» با ارز رمزپایه پیشرو (بیت کوین) مقایسه می شود؟ تفاوت های اساسی چیست؟
برای مقایسه دو به دو به جدول زیر مراجعه کنید:
دوج کوین

Dogecoin چگونه استخراج می شود؟

دولت یا بانک یک موسسه متمرکز است که می تواند پول فیزیکی خود را چاپ کند.
در مقابل، ارزهای رمزپایه برای تولید توکن های جدید رویکردی غیرمتمرکز دارند و «DOGE» توسط جامعه آن ایجاد می شود.

اثبات کمکی کار (POW) چیست؟

دوج کوین
فناوری اساسی پشت این رمزارز مبتنی بر پایه «لایت کوین» است و ماینرهای «LTC» حتی قادر به استخراج آن با استفاده از اثبات کمکی کار (POW) هستند.
این سوئیچ به ماینرها اجازه می دهد تا معاملات «Dogecoin» را با استفاده از توان محاسباتی خود برای حل معادلات پیچیده پردازش کنند. پس از حل معادله، بلوک جدیدی به شبکه اضافه می شود و ماینر با « DOGE» جایزه می گیرد.
این سیستم پاداش، دو هدف دارد. اولین مورد تشویق ماینرها برای اختصاص دادن قدرت محاسبات با هدف تکمیل معاملات در بلاک چین این ارز رمزپایه است.  دومین دلیل، ایجاد «DOGE» جدید است که توسط ماینرها توزیع می شود.

چه چیزی قیمت دوج کوین را تحریک می کند؟

این ارز رمزنگاری شده هم مانند همه ارزهای رمزپایه بسیار بی ثبات و مستعد موج های بزرگ و افت شدید است. این رمزارز سابقه ای کاملا پرتلاطم را تجربه کرده و مستعد تغییرات ناگهانی قیمت است.

آیا این ارز رمزپایه می تواند توجه رسانه ها را جلب کند؟

مانند سایر ارزهای رمزپایه، عامل اصلی تغییرات قیمت «DOGE» توجه رسانه ها است.
در اوایل سال 2018 در حالی که تعدادی از رسانه ها شروع به کشف و بازتاب این داستان کردند که «Doge» بیش از 2. 0 میلیارد دلار ارزش بازار دارد، سکه مبتنی بر میم اینترنتی شاهد افزایش چشمگیر قیمت بود.
همچنین در ژوئیه 2020 «ایلان ماسک» سکه را تایید کرد که منجر به افزایش 14 درصدی قیمت شد.
این نوع رویدادها منجر به سرازیر شدن پول معامله گران به یک ارز می شود. با این حال، این معاملات موج دار اغلب با توقف و ریزش جدی روبرو می شوند، زیرا معامله گران از جایی به بعد شروع به سیو سود می کنند.
ممکن است پیش بینی این اتفاقات امکان پذیر باشد، اما قطعا خیلی پرریسک است و شاید باعث از دست دادن پول شود، نه ساختن آن.

به روزرسانی ویژگی های دوج کوین

ویژگی های دوج کوین
از سال 2015 به بعد، «Dogecoin» هیچ به روزرسانی عمده ای نداشته است، بنابراین هر شایعه ای درباره ویژگی های جدید می تواند منجر به افزایش قیمت شود. شما باید سعی کنید صفحه «dogecoin reddit» را زیرنظر داشته باشید تا هر ویژگی یا خدمات جدید این رمزارز را که قصد دارند از آن به عنوان روش پرداخت استفاده کنند، پیش بینی کنید. این نوع اعلامیه ها منجر به افزایش ارزش ارز رمزپایه می شوند.

موضوع Subreddit فعال Dogecoin

تحت نظر داشتن صفحه فعال و اغلب خنده دار «Reddit»  ارزشمند است. زیرا در بین همه میم ها و جوک ها، جامعه کاربران گه گاه تلاش می کند تا رویدادهای جدی مانند جمع آوری کمک های مالی را ترتیب دهند. اگر کاربران این رمزارز یک موفقیت جمع آوری کمک مالی را انجام دهند، توجه رسانه ها را به خود جلب می کند که احتمالا باعث افزایش مثبت قیمت «DOGE» می شود.

چشم انداز قیمت Dogecoin چیست؟

چشم انداز قیمت دوج کوین
«Dogecoin» حتی با توجه به استانداردهای ارزهای رمزپایه، تغییرات قیمتی ویژه ای را تجربه کرده است. بازار ارزهای رمزنگاری شده هنوز در حال توسعه است و در کوتاه مدت باید انتظار یک بازار ناپایدار را داشته باشید که قله های زیادی داشته باشد.
این ارز دیجیتال به صورت میان مدت و بلند مدت، مانند بسیاری از ارزهای رمزپایه دیگر روند صعودی عمومی داشته است. با درگیر شدن بیشتر معامله گران اصلی در معاملات ارزهای رمزنگاری، انتظار می رود که قیمت ها با دوره های زمانی کمی سنگین به سمت بالا حرکت کنند.

جکسون پالمر آینده رمزارز خود را چگونه می بیند؟

با وجود خوش بینی گسترده جامعه، کارشناسان به طور کلی نسبت به چشم انداز آینده این رمزارز خوش بین نیستند و آینده این ارز را نزولی می بینند. حتی خالق آن هم نگرانی خود را در مورد دلایلی که باعث موفقیت دوج کوین می شوند ابراز کرده است.

نظر افراد مشهور در مورد Dogecoin چیست؟

«جان مک آفی» در سال 2018 در توییت هفتگی خود انتظارات مثبتی از ارز دوج کوین منتشر کرد.
دیگران اظهار داشتند كه این ارز دیجیتال می تواند یكی از معدود ارزهای رمزپایه باشد كه به عنوان یک واحد پول عملی و نه فقط دارایی سوداگرانه مورد استفاده قرار گیرد.
این واقعیت که دوج کوین یک ارز تورمی است به آن اجازه می دهد تا با دقت بیشتری ارز دنیای واقعی را تقلید کند. این باعث دلسرد شدن کاربران از نگه داشتن دارایی و افزایش نقدینگی می شود زیرا کاربران به طور فعال معامله کرده و از سکه های خود استفاده می کنند.

 کجا می توانیم Dogecoin را معامله کنیم؟

می توانید به راهنمای کامل ارائه شده در لینک (https: //commodity. com/cryptocurrency/dogecoin/trading) مراجعه کرده یا تحقیقات خود را با بررسی این کارگزاران رمزنگاری مستقر در هلند آغاز کنید.
دوج کوین
«CFD» ابزار پیچیده ای است و به دلیل اهرم بالا ریسک زیادی را به معاملات تحمیل می کند. بین 71 تا ۸۹ درصد از حساب های سرمایه گذاران خرد هنگام معامله گری «CFD» ضرر می کنند. بنابراین، باید قبل از هر اقدامی کلاه خود را قاضی کنید و ببینید که وضعیت تحمل ریسکتان چقدر است و اینکه اصلا چیز به دردبخوری در مورد سازوکار این رمزارز می دانید یا نه.

ادامه مطلب