Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

محصولات كاغذی

buffet-(4)
فاکتورهای مهم بنیادی در گروه صنایع...

فاکتورهای مهم بنیادی در گروه صنایع کاغذ پارس

نام شرکت: گروه صنایع کاغذ پارس

نماد: چکاپا

نام صنعت: محصولات کاغذی

زیرگروه صنعت: تولید خمیرکاغذ، کاغذ و مقوا

محصولات شرکت: کاغذ رول سفید، خمیر ویرجین و کاغذ رول فلوتینگ

محصول اصلی: کاغذ رول سفید و خمیر ویرجین

بازار فروش: داخلی و صادراتی

معرفی شرکت صنایع کاغذ پارس

 

این شرکت در سال ۱۳۴۶ باهدف تولید انواع کاغذ، محصولات ساخته شده از انواع کاغذ و هرگونه مواد و محصولات فرعی آن تأسیس و در سال ۱۳۵۵ به سهامی عام تغییر یافت. این شرکت در سال ۱۳۷۹ در اداره ثبت شرکت های شوش ثبت شد و در سال ۱۳۹۴ در بورس پذیرفته شد و از سال ۱۳۹۵ سهام آن در بورس اوراق بهادار مورد معامله قرار گرفت. در حال حاضر این شرکت با توجه به موقعیت مکانی آن در خوزستان دسترسی خوبی به مواد اولیه جهت تولید خمیر ویرجین دارد و از این بابت در ایران منحصربه فرد است و ازین دریچه به دنبال راه اندازی و تولید کاغذ دولایه روسفید به جای کاغذ فلوتینگ می باشد تا ازین دریچه سودآوری قوی تری را محقق نماید. در حال حاضر ظرفیت اسمی تولید این شرکت به شرح زیر است: رول و ورق کاغذ با ظرفیت ۴۰ هزار تن – خمیر ویرجین با ظرفیت ۴۵ هزار تن.

آنچه از رویدادهای مالی شرکت باید بدانید

 

اسامی سهامداران عمده شرکت

 

۱-۱)آقای محمدجواد مقدم

۲-۱)سرمایه گذاری تأمین آتیه مسکن

۳-۱)شرکت مدیریت سرمایه گذاری ملی ایران

۴-۱)سایر

سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت

 

این شرکت به صورت عمده در سهام شرکت پارس طبیعت سلولز، شرکت آوان کاغذ پارس دانیال و زیگورات مهر پارس شوش سرمایه گذاری کرده است. نکته حائز اهمیت در بین این شرکت ها در رابطه با سهام شرکت پارس طبیعت سلولز است که در حال حاضر در مرحله قبل از بهره برداری است و این شرکت در حوزه تولید ظروف یک بارمصرف گیاهی فعالیت خواهد کرد و اگر به مرحله بهره برداری برسد، می تواند سودآوری مناسبی را برای چکاپا در پی داشته باشد. لازم به ذکر است که ظروف گیاهی مزبور متقاضیان قوی و بزرگی در شرق آسیا و اروپا دارد و درنتیجه می تواند درآمد صادراتی خوبی را برای پارس طبیعت سلولز و بالطبع چکاپا داشته باشد.

 حساب های دریافتنی تجاری و غیرتجاری

 

عمده حساب های دریافتنی شرکت مربوط به مطالبات از مشتریان ایرانی است.

 حساب های پرداختنی تجاری و غیرتجاری

 

عمده حساب های پرداختنی چکاپا بابت بدهی به تأمین کنندگان، اداره مالیات و شرکت برق و گاز است که تمامی این موارد از اقلام حیاتی در فرایند تولید شرکت به حساب می آیند.

 فروش شرکت

 

این شرکت درزمینهٔ تولید خمیر ویرجین، رول و ورق کاغذ و کاغذ لوله فلوتینگ فعال است. نکته حائز اهمیت آن است که کاغذ لوله فلوتینگ با توجه به گستردگی عرضه حاشیه سود بسیار پایینی دارد و این شرکت با توجه به دسترسی به گیاه باگاس و سهولت تولید خمیر ویرجین به دنبال تولید کاغذ دولایه سفید یا Top Whiteهست که طبق بررسی های انجام شده دارای حاشیه سود بالاتری است. لازم به ذکر است که یکی از مهم ترین متقاضیان خمیر ویرجین چین و ترکیه می باشد و عموماً بخش قابل توجهی از خمیر ویرجین صادر می گردد. هم چنین تا سال مالی ۱۳۹۶ سیاست شرکت بر فروش عمده رول و ورق کاغذ بوده است اما در سال ۱۳۹۷ سیاست فروش شرکت تغییر کرده و بخش قابل توجهی از فروش شرکت را صادرات خمیر ویرجین تشکیل داده و در آینده نزدیک خط تولید کاغذ دولایه سفید نیز فعال می گردد و بدین ترتیب پتانسیل های جذابی در این شرکت ایجاد خواهد شد.

منابع مهم جهت تعیین نرخ فروش محصولات

 

متأسفانه منبع خاصی جهت مشاهده قیمت صادراتی محصولات شرکت وجود ندارد و معمولاً بایستی به صورت های مالی رجوع کرده و با استفاده از انجام یکسری محاسبات ریاضی نرخ دلاری محصولات را محاسبه نماییم.

سایر داده های آماری مهم و مرتبط با فروش

 

۱-۷)از مهم ترین کاربردهای محصولات این شرکت به کارگیری در صنایع مختلفی همچون تولید دستمال کاغذی، انتشارات، تولید ظروف یک بارمصرف و … است. درنتیجه هرگونه توسعه ای که در این صنایع روی دهد، شاهد افزایش تقاضای این محصول خواهیم بود. برای مثال از خمیر ویرجین می توان در تهیه ظروف یک بارمصرف گیاهی استفاده کرد که این نوع از ظروف به شدت در جهان موردتوجه قرارگرفته است. درنتیجه می توان انتظار افزایش تقاضا برای این محصول را داشت( توجه گردد که در ایران تنها چکاپا توانایی تولید خمیر ویرجین را دارد و عموماً سایر شرکت ها از کاغذ آخال و یا واردات خمیر ویرجین به تولید محصول می پردازند درحالی که چکاپا به مواد اولیه این خمیر دسترسی دارد).

۲-۷)با توجه به اینکه دلار آمریکا مبنای اصلی جهت ارزش گذاری قیمت تمامی کالاهای جهانی است درنتیجه هرگونه تغییر در اقتصاد آمریکا و در پی آن شاخص دلار می تواند بر قیمت کامودیتی ها اثر بگذارد.

برای نمونه وقتی بانک مرکزی آمریکا یا همان فدرال رزرو اعلام می کند که نرخ بهره خود را افزایش می دهد به تبع آن شاخص دلار بهبود پیداکرده و قیمت کامودیتی ها کاهش پیدا می کند.

۷-۳)نرخ تسعیر ارز مبنای مهمی برای بسیاری از شرکت های صادرات محور است که کاملاً وابسته به تصمیم های کابینه اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران می باشد.با توجه به اینکه سیاست ارزی در کشور شناور مدیریت شده است بنابراین درزمانی که تصمیم اقتصادی بر افزایش نرخ ارز در کشور باشد می تواند اثر مثبتی را بر فروش شرکت های صادرات محور ازجمله گروه صنایع کاغذ پارس داشته باشد.

۷-۴)باید این نکته را مدنظر داشته باشید که معاملات در بازارهای جهانی کاملاً تابع عرضه و تقاضا است و درنتیجه اگر سمت عرضه به دلیل انجام تعمیرات اساسی و یا سایر موارد ناگهانی و غیرمنتظره (مثلاً طبق اعلام قبلی اعلام می گردد که یکی از واحدهای بزرگ تولیدکننده در جهان برای مدت ۳ ماه جهت انجام تعمیرات اساسی تعطیل می گردد اما برخلاف پیش بینی ها واحد مزبور بیش از سه ماه و به مدت نامعلوم متوقف می ماند) کاهش قابل ملاحظه ای داشته باشد منجر به افزایش شدید قیمت کامودیتی ها می گردد. از طرفی چین یکی از بزرگ ترین کشورهای تولیدکننده محصولات کاغذی بوده که به دلیل الزامات زیست محیطی بسیاری از واحدهای تولیدی را تعطیل یا محدود کرده که همین عامل موجب افزایش نرخ جهانی محصولات گشته است.

مواد اولیه شرکت

 

مواد اولیه شرکت، باگاس خشک، کاستیک مایع(وارداتی)، کاغذ آخال، رزین و سولفات آلومینیوم است. اما با توجه به فرایند تولید چکاپا، باگاس خشک مهم ترین ماده اولیه این شرکت می باشد که طی فرایندی به خمیر ویرجین و سایر محصولات تبدیل می گردد. بر طبق عملکرد گذشته شرکت معمولاً باگاس جهش قیمت شدیدی را تجربه نمی کند ولی هرگاه این اتفاق رخ دهد می تواند منجر به افزایش شدید بهای تمام شده گردد.

بهای تمام شده شرکت

 

علاوه بر مواد اولیه به عنوان اصلی ترین آیتم بهای تمام شده، سربار نیز بخش مهمی را در بهای تمام شده ایفا می کند که آن نیز از هزینه برق و گاز، استهلاک، لوازم و ابزار مصرفی و هزینه حقوق تشکیل می شود.

سایر درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی

 

سایر درآمدهای عملیاتی در حال حاضر از سود حاصل از فروش تیشو اثر می پذیرد. هم چنین لازم به ذکر است که در حال حاضر شرکت از زیرمجموعه های خود سود قابل توجهی دریافت نمی کند اما اگر شرکت پارس طبیعت سلولز فعال گردد به احتمال زیاد درآمد قابل توجهی از این شرکت نصیب چکاپا گردد.

ریسک ها و فرصت های شرکت

 

نوسانات نرخ ارز

 

با مراجعه به صورت های مالی شرکت متوجه می شویم که با توجه به سیاست فروش جدید شرکت بایستی شاهد تراز ارزی مثبت در چکاپا باشیم که درنتیجه هرگونه افزایش قیمت ارز می تواند به نفع شرکت تمام شود.

ریسک نوسانات نرخ بهره

 

وقتی به ترازنامه شرکت مراجعه می کنیم متوجه این موضوع می شویم که شرکت در طی سال های اخیر وام سنگینی اخذ نکرده به همین دلیل ریسک نرخ بهره(درواقع ریسک افزایش نرخ سود سپرده بانکی) چندان برای آن وجود ندارد.اما افزایش نرخ بهره به طورکلی منجر به افزایش حداقل نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران می شود و به طور عمومی موجب افزایش ریسک نرخ بهره در سطح کلی بازار و بالأخص گروه صنایع کاغذ پارس می گردد.در نقطه مقابل با کاهش نرخ بهره بانکی نسبت قیمت به درآمد بازار افزایش پیداکرده و همین عامل موجب افزایش جذابیت در تمامی نمادها من جمله چکاپا می گردد.

ریسک متغیرهای کلان

 

همان طور که پیش ازاین نیز مطرح گردید بخش قابل توجهی از فروش شرکت را صادرات تشکیل می دهد، حال هرگونه مصوبه ازجمله عدم اعطای مجوز صادرات محصولات کاغذی و یا مشتقات آن می تواند به شدت بر فروش و سودآوری شرکت اثر بگذارد.

ریسک تصمیمات کلان اقتصادی در کشورهای مقصد

 

در حال حاضر بازارهای هدف چکاپا محدودیت خاصی هم چون اعمال عوارض یا تعرفه بر روی کالاهای ایرانی اتخاذ نشده است. درصورتی که چنین محدودیت هایی وضع گردد فروش صادراتی این شرکت با محدودیت های جدی روبه رو می شود.

مؤلف: احمد لحیم گرزاده

ادامه مطلب