NFTFI چیست و چه کاربردی دارد؟ با اینکه ممکن است نام امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن های غیر قابل تعویض (NFT) زیاد شنیده باشید اما این موارد، حوزه های نوظهوری در صنعت ارزهای دیجیتال هستند که توانسته اند رشد چشمگیری داشته باشند. یکی از مهم ترین دلایل این اتفاق، درآمدزایی بالای آن هاست. اگرچه در سال گذشته به دلیل رکود عمومی در بازار ارزهای دیجیتال، شتاب پیشرفت در این دو حوزه تا حدودی کاهش یافته است، ب اینحال، تاریخچه ارزهای دیجیتال، نشان می دهد که وضعیت همیشه بدین شکل نخواهد بود.

فهرست []

  ادغام DeFi با توکن های غیر قابل تعویض، فرآیند اقتصادی کاملاً جدیدی، برای این فناوری های نوظهور ایجاد کرده است؛ نوآوری های مرتبط با افزایش استفاده از NFT ها.

  به همین دلیل قصد داریم تا در این مقاله درباره این سیستم جدید، یعنی وام دهی براساس NFT صحبت کرده و شما را به طور کامل با بازار و پلتفرم جدیدی در این حوزه به نام  NFTFI آشنا کنیم؛ اگر در بازارهای مالی فعالیت دارید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

  NFTFI چیست؟

  NFTFI، بازار وام دهی همتا به همتا (P2P) است که در آن، کاربران توکن های همتا به همتا را به اشتراک گذاشته و در ازای آن، وام دریافت می کنند. در مقابل نیز می توانند نقش وام دهنده را بر عهده گرفته و توکن های دیگران را به عنوان وثیقه بپذیرند تا بازپرداخت وام های اعطایی را تضمین کنند.

  به زبانی ساده تر، وام دهی در  NFTFI به معنای تأمین نقدینگی برای سایر کاربران یا وام گیرندگان است. براساس یک قرارداد، وام دهنده وامی در قالب ارز دیجیتال Rapid Ethereum (wETH) را به وام گیرنده می دهد تا آن را با سایر ارزهای دیجیتال مبادله کند. همچنین وام دهنده، ارزش وام، سود و دوره بازپرداخت را تعیین می کند؛ بنابراین مسئولیت کامل خطرات ناشی از وام، بر عهده او خواهد بود.

  تاریخچه NFTFI

  این بازار را Stephen Young در فوریه 2020 ایجاد کرد و از ابتدای تأسیس این پلتفرم، مدیرعامل پروژه بود. در همان ابتدا، این شرکت نوپا موفق شد 890000 دلار کمک مالی جمع آوری کند. در این مدت، برترین شرکت های سرمایه گذاری ریسک پذیر در فضای NFT و DeFi مانند Coinfund، OneKX، Collab+Currency، Maven 11  و The LAO به عنوان سرمایه گذاران استراتژیک وارد این حوزه شدند.

  برخی دیگر از خالقان و مجموعه داران برجسته در فضای NFT و DeFi که در این سرمایه گذاری شرکت کردند، عبارت اند از:

  • مدیرعامل Dapper Labs
  • خالق NBA Top Shot and Cryptokitties
  • سباستین بورگت، مدیرعامل The Sandbox
  • جاناتان
  • گابلر
  • اندرو استاینوالد
  • روبرتو سرزیا

  همه چیز درباره وام دهی NFT ها

  ان اف تی ها مالکیت طیف وسیعی از دارایی های دنیای واقعی و دیجیتال، از زمین و املاک مجازی گرفته تا کارت های تجاری و هنرهای دیجیتال و آواتارها را نشان می دهند. هر NFT یک شناسه دیجیتال منحصربه فرد دارد که کپی کردن از آن غیرممکن است. از این شناسه می توان برای تأیید آسان صحت NFT مرتبط در بلاک چین استفاده کرد.

  مهم ترین ویژگی آن ها، تغییرپذیر بودن یا ناهمگونی آن هاست؛ یعنی از هرکدام این توکن ها، تنها یک عدد وجود دارد که هرکدام، ارزش منحصربه فرد خود را دارند؛ در نتیجه، ارزهای دیجیتال را نمی توان تعویض کرد، بلکه تنها می توان آن ها را تقسیم کرد؛ یعنی سرمایه گذاران، مجبور نیستند کل واحد بیت کوین را بخرند، اما می توانند بخشی از آن را تهیه کنند.

  تغییرناپذیری NFT ها برای ایجاد دارایی های منحصربه فرد بسیار مفید است؛ اما در عین حال کاستی هایی نیز وجود دارد. یکی از معایب بزرگ ان اف تی ها، این است که برخلاف ارزهای دیجیتال، نمی توان آن ها را برای کسب سود استفاده کرد؛ بنابراین تنها راه برای سرمایه گذاران، به منظور استفاده از NFT این است که وقتی قیمت آن افزایش یافت آن را بفروشند. این موضوع سبب شده است نقدینگی توکن های غیر قابل تعویض به شدت کاهش یابد.

  وام دهی NFT ها چه کاربردی دارد؟

  همان طور که گفتیم ان اف تی ها را نمی توان ترید کرد؛ در نتیجه، نقدینگی در این حوزه، به شدت کم است. اینجا جایی است که وام های NFT  وارد می شوند. وام دهی با پشتوانه NFT و NFT هایی که پروتکل های مالی غیرمتمرکز فعال می کنند، راه حلی برای کمبود نقدینگی در این نوع دارایی ها هستند.

  این نوآوری، به دارندگان NFT کمک می کند توکن های خود را برای دریافت اعتبار، به شکل ارز دیجیتال یا ارز فیات تعهد کنند. سپس وام گیرندگان می توانند از این وام برای خرید NFT های بیشتر، خرید ارزهای دیجیتال، تبدیل آن ها به پول فیات یا خرید دارایی های دیجیتالی استفاده کرده و آن را برای کسب سود در DeFi سرمایه گذاری کنند.

  نرم افزارهای زیادی در دنیای DeFi وجود دارد که کاربران می توانند بدون واسطه یک موسسه یا بانک مرکزی برای وام، اجاره، سرمایه گذاری و معاملات حاشیه ای استفاده کنند. دارندگان نیز می توانند با استفاده از وام های NFT، از تمامی این خدمات بهره مند شده و نیازی به استراتژی های سنتی خرید یا نگهداری یا فروش نخواهد داشت.

  قراردادهای هوشمند، محرک وام دهی DeFi

  عاملی که وام دهی DeFi را فعال می کند، قراردادهای هوشمندی است که راه حل های وام دهی شفاف، باز و خودکار را بدون نیاز به تنظیم کننده ایجاد کرده اند. این قراردادها، وظایف از پیش تعریف شده را انجام می دهند. در نتیجه، کاربران می توانند به راحتی از طریق رابط کاربری ساده، به این عملکردها دسترسی داشته باشند.

  با این حال، قراردادهای هوشمند موجود در DeFi، عاری از نقص و اشکال نبوده و این بازار نیز با مجموعه ای از خطرات روبه روست؛ برای مثال، حملات وام سریع (Flash loan)، یکی از رایج ترین ریسک ها در این بازار است. این حمله به گونه ای انجام می شود که مهاجمان با سوء استفاده از قوانین پروتکل، وام کلانی می گیرند که باعث از بین رفتن تعادل توکن ها در یک استخر شده و موجب کاهش قیمت توکن مورد نظر می شوند.

  درنتیجه، با خرید همان توکن، با قیمت بسیار ارزان تر، وام را پس داده و سود حاصل از تفاوت قیمت را به جیب می زنند. با وجود این، وام دهی NFT صنعتی در حال رشد است که راه خود را به بازارهای رایج ارزهای دیجیتال، باز می کند.

  درست است که اکوسیستم ان اف تی هنوز نوپاست و ارزش بازار قابل توجهی ندارد، اما گسترش کاربردهای آن در وام و سرمایه گذاری و مالکیت مشترک، می تواند تا حد زیادی از رشد این صنعت حمایت کند.

  مکانیسم NFTFI چیست؟

  در این پلتفرم، دارندگان توکن های ان اف تی، می توانند بدون واسطه وام گرفته و شرایط خود را تعیین کنند. ارزش این وام ها، معمولاً 50٪ ارزش اوراق بهادار NFT بوده و نرخ بهره، بسته به محبوبیت NFT مورد نظر می تواند از 20 تا 80٪ متغیر باشد.

  برتری پروتکل های DeFi با توجه به مؤسسات مالی سنتی در سادگی، شفافیت و سرعت آن ها نهفته است. در دنیای defi/’>دیفای، نیازی به اعتبارسنجی و تعیین اعتبار و احراز هویت نیست. همچنین نیازی نیست روزها و هفته ها منتظر بمانید تا در نهایت، درخواست وام بررسی شود.

  در پلتفرم های DeFi، کاربران کنترل کاملی بر ثروت خود دارند. دارایی هایی که به عنوان وثیقه استفاده می شود، به قراردادی هوشمند ارسال شده و به عنوان شخص ثالث عمل می کند؛در نهایت اما عملکرد بی طرفی داشته و به طور خودکار، فرایند وام و استقراض را تسهیل خواهد کرد.

  وام دهندگان، ارزش منصفانه یک NFT تضمین شده را با بررسی عملکرد، تاریخچه معاملات و قیمت کف NFT های مشابه تعیین می کنند. اگر دو طرف معامله، یعنی وام دهنده و وام گیرنده توافق کنند، NFT  از کیف پول وام گیرنده به حسابی امانی منتقل می شود و قرارداد هوشمند وام در اختیار وام گیرنده قرار می گیرد.

  به نظر می رسد این فرایند در تئوری بسیار ساده است. البته باید توجه داشته باشید که این بازار خالی از ریسک نیست. اگر وام دهنده، نتواند وام و بهره آن را در تاریخ سررسید بازپرداخت کند، NFT تضمین شده به مالکیت وام دهنده درمی آید. ناگفته نماند گاهی اوقات، وام دهندگان پروژه های جدید NFT را به دلیل نوسان قیمت ها به عنوان وثیقه نمی پذیرند؛ زیرا ممکن است تقاضایی برای این NFT در بازار وجود نداشته باشد.

  NFTFI چگونه کار می کند؟

  در این پلتفرم، وام گیرندگان می توانند توکن های استاندارد ERC-721 یا NFT ها را تعهد کنند. سایر کاربران نیز درصورت تمایل، می توانند وام را تضمین کنند. هنگامی که وام گیرنده وام را می پذیرد، وام به شکل Rapid Ethereum (wETH) یا Dai (DAI) به کیف پول او واریز می شود.

  در عین حال، دارایی های NFT در قرارداد هوشمند NFTFI، تا زمانی که وام دهنده مبلغ را بازپرداخت نکند، مسدود می شود. اگر وام گیرنده، وام را در تاریخ سررسید بازپرداخت نکند، NFT به وام دهنده حواله می شود. حتما به این نکته توجه داشته باشید که این نوع وام، وام بدون رجوع است.

  درواقع، اگر وام گیرنده قادر به بازپرداخت وام نباشد، وام دهنده تنها حق مالکیت وثیقه را داشته و ادعای دیگری نمی تواند داشته باشد؛ درنتیجه، وام دهنده این خطر را می پذیرد که هنگام سررسید وام، ارزش وثیقه NFT ممکن است کمتر از کل مبلغ وام باشد و در نتیجه وام دهنده قادر به بازپرداخت وام نباشد.

  شرایط وام دهی NFTFI

  همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، این بازار، بازاری همتا به همتاست؛ یعنی تمام شرایط وام، اعم از ارزش وام، نرخ بهره، نسبت وام به ارزش و مدت بازپرداخت را وام دهنده تعیین کرده و وام گیرنده با آن ها موافقت می کند. در نتیجه، اگر هریک از طرفین شرایط را نپذیرند، این فرایند کنسل خواهد شد.

  به طورکلی، هریک از طرفین، به طور کامل بر ریسک خود نظارت دارند؛ بنابراین، وام دهندگان باید ابتدا NFT تضمین شده را بررسی کنند؛ زیرا اگر وام دهنده قادر به بازپرداخت آن نباشد، باید این NFT ها را به سرعت بفروشد. از این رو، اگر شخصی به طور کامل با توکن های ان اف تی آشنا نباشد، این پروسه به خطری بزرگ برای او تبدیل خواهد شد.

  از سوی دیگر، وام گیرندگان نیز باید قبل از درخواست وام، کامل تحقیق کنند. نوسانات قیمت در بازار ارزهای دیجیتال، همیشه باید در نظر گرفته شود. قیمت ارز دیجیتال وام گرفته شده در بازپرداخت می تواند بسیار بالاتر از زمان دریافت وام باشد. همچنین شرایط وام دهنده از جمله نرخ سود از جمله نکاتی است که برای ریسک های ناشی از آن باید در نظر گرفته شود.

  وام دهندگان می توانند شرایط اعتباری را برای هر NFT که می خواهند وام دهند تعیین کنند. مدت بازپرداخت وام معمولاً 7، 14، 30 و 90 روز است.

  کارمزد وام NFTFI

  این پلتفرم هیچ هزینه ای از وام گیرنده دریافت نمی کند. تنها کارمزدی که به پلتفرم تعلق می گیرد، 5 درصد سود است که پس از انجام موفق معامله به وام دهنده پرداخت می شود. پلتفرم  NFTFI قبلاً اعلام کرده بود که با افزایش حجم تراکنش ها و افزایش تعداد کاربران، این کارمزد در آینده کاهش خواهد یافت.

  فعالیت ها روی پلتفرم  NFTFI، همواره در حال افزایش است؛ به خصوص که استقبال از هنر دیجیتال بیشتر شده و به تازگی پلتفرم های زیادی رد این زمینه، راه اندازی شده اند که دنیای DeFi و سایر توکن ها را ادغام می کنند. اینکه آیا NFTFi در پیشی گرفتن از سبک قدیمی DeFi وام دهی با استیبل کوین ها موفق خواهد بود یا خیر، قابل پیش بینی نبوده و باید منتظر باشیم و ببینم بازار چه واکنشی از خود نشان می دهد.

  استراتژی های وام دهی در  NFTFI

  به طور کلی، کاربران مختلف، استراتژی های گوناگونی برای بهره مندی از وام های NFT دارند. سه مورد از اصلی ترین این موارد عبارتند از:

  1. وام دادن برای سود

  یکی از مهم ترین راهبردها، قرض دادن به دیگران برای کسب سود است. این استراتژی با استراتژی های دیگر در DeFi رقابت می کند؛ مانند تأمین نقدینگی در استخرهایی مانند Uniswap.

  با وام دهی NFTFI کاربران دیگر نیازی به نگرانی درباره خطر از دست دادن دارایی به دلیل بی ثبات در استخرهای کوچک نقدینگی ندارند. علاوه بر این، بازده وام این پلتفرم، به طور قابل توجهی بالاتر از حتی استخرهای نقدینگی بزرگ DeFi است.

  داده های NFTFI نشان می دهد، این استراتژی در میان پذیرندگان اولیه بیشترین محبوبیت را داشته و بیشتر وام هایی که تا به امروز گرفته اند، حدودا سود سالانه میان 40 تا 100٪ داشته اند. این موضوع، نشان می دهد وام دادن در این پلتفرم، سود کلانی را برای وام دهندگان به همراه دارد.

  به عبارتی دیگر، کاربران در این پلتفرم، به طور کامل بر ریسک خود نظارت دارند؛ اما در پلتفرم های DeFi، ارائه دهندگان نقدینگی نمی توانند ریسک خود را کنترل کنند.

  یکی از ابزارهای کلیدی مدیریت ریسک در NFTFI، چیزی است که نرخ وام به ارزش (LtV) شناخته می شود که نسبت مبلغ وام پیشنهادی کاربر به تخمین آن ها از ارزش NFT وثیقه به عنوان درصد است. هرچه نرخ بهره بالاتر باشد، ارزش NFT به مبلغ وام نزدیک تر است و احتمال اینکه وام گیرنده مبلغ وام را بازپرداخت نکند، بیشتر می شود.

  وام دهندگان باید مطمئن شوند که می توانند NFT وثیقه را در یک یا دو روز بفروشند و حتی درصورت پرداخت نکردن وام گیرنده، از فروش آن، سود به دست آورند. برای ارزیابی ارزش توکن NFT عوامل دیگری مانند تاریخچه معاملات و حداقل قیمت NFT را نیز باید در نظر داشته باشید.

  2. وام برای جمع آوری NFT

  این استراتژی می تواند برای کلکسیونرهایی مناسب باشد که می خواهند NFT های مختلف را با قیمت مناسب جمع آوری کنند. تاکتیک خوب برای این استراتژی، این است که وام دهنده تنها NFT هایی که قصد خرید آن ها را دارد، به عنوان وثیقه بپذیرد و در ازای آن مقادیری از اعتبار را ارائه دهد که برای وام گیرنده چشمگیر است.

  در این حالت، اگر وام گیرنده موفق به بازپرداخت وام شود، وام دهنده NFT دیگری با سود خریداری می کند؛ اما اگر وام گیرنده وام خود را پرداخت نکند، NFT تضمین شده، با نرخ بسیار ارزان به وام دهنده می رسد.

  3. وام دادن به دوستان مطمئن

  یکی از برنامه های NFTFI، برای کسانی است که می خواهند به یکی از دوستانشان پول قرض دهند و مطمئن هستند او این مبلغ را پس خواهد داد. به طورکلی، کاربران می توانند به شخص مطمئن، وام بدون بهره اعطا کرده و ضمانت نامه دریافت کنند که درواقع تضمینی برای حوادث غیرمترقبه است.

  این روش، برای سرمایه گذاران نیز مناسب است. اگر کسی بخواهد اعتبار زیادی به یک هنرمند یا پروژه بدهد و از بازپرداخت آن مطمئن شود، می تواند از این روش استفاده کند.

  البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در حال حاضر، NFTFI تنها از وام های 90 روزه پشتیبانی می کند. با این حال، کاربران می توانند از وام جدید برای پرداخت وام قبلی در زمان سررسید آن استفاده کرده و درنتیجه وام را به چند وام 90 روزه تبدیل کنند.

  نحوه دریافت وام از NFTFI

  برای دریافت وام در این پلتفرم، باید ابتدا به بخش Loan بروید که تمام دارایی های NFT شما در آن لیست شده است. برای وثیقه کردن یک NFT، کافی است روی آن کلیک کرده و گزینه فهرست کردن به عنوان وثیقه را انتخاب کنید. با این کار، NFT مورد نظر در بخش فروشگاه نمایش داده می شود تا دیگران در مناقصه آن شرکت کنند.

  هر زمان که شخصی برای NFT شما وام ارائه دهد، رنگ آن NFT در لیست به آبی تغییر می کند. اگر روی آن کلیک کنید یعنی وام را پذیرفته اید. در این صورت، NFT به یک قرارداد قفل شده در کیف پول شما واریز شده و مبلغ وام به صورت Rapid Ethereum می شود؛ بنابراین رنگ NFT مربوط، به زرد تغییر می کند.

  بازپرداخت

  برای بازپرداخت وام در تاریخ سررسید یا قبل از آن، کافی است دوباره روی همان NFT کلیک کرده و گزینه «loan repayment» را انتخاب کنید. اگر Rapid Ethereum کافی در کیف پول خود داشته باشید، تراکنش تکمیل خواهد شد.

  البته پیش از انجام این کار، باید مطمئن شوید این مقدار Rapid Ethereum در کیف پول خود دارید و به NFTFI اجازه برداشت آن را داده اید. اگر مجوز لازم صادر نشود، معامله با شکست مواجه خواهد شد.

  برای وام دادن نیز شما باید به اندازه کافی Rapid Ethereum در کیف پول خود داشته باشید و در عین حال اجازه دهید NFTFI  فعال شود. حال اگر می خواهید وام دهید به تب Lend در وب سایت پلتفرم مذکور بروید. در این بخش تمام NFT هایی را که دیگران به عنوان وثیقه درج کرده اند، مشاهده خواهید کرد.

  در این مرحله، باید NFT مورد نظر را انتخاب و روی آن کلیک کنید. سپس مبلغ وام و مبلغ کل بازپرداخت (مبلغ وام به اضافه سود) و مدت بازپرداخت (7، 30 یا 90 روز) را وارد کرده و پیشنهاد خود را ارسال کنید. اکنون باید منتظر بمانید وام گیرنده ای که NFT مورد نظر را لیست کرده است، پیشنهاد شما را بپذیرد.

  اگر وام گیرنده پیشنهاد شما را بپذیرد، مبلغ وام از Rapid Ethereum در کیف پول شما کسر خواهد شد. سپس NFT حساب شده در قرارداد هوشمند NFTFI به کیف پول وام گیرنده واریز می شود. وام گیرنده باید مبلغ وام را تا تاریخ سررسید بازگرداند تا ان اف تی خود را آزاد کند.

  اگر وام گیرنده نتواند وام را بازپرداخت کند، ان اف تی مورد نظر در دسترس وام دهنده قرار می گیرد. البته وام گیرنده مجبور نیست فوراً آن را به کیف پول خود منتقل کند.

  آیا وام های NFTFI قابل رجوع هستند؟

  همان طور که قبلاً گفتیم، این وام ها غیرقابل رجوع هستند؛ یعنی اگر وام گیرنده نتواند وام را به موقع بازپرداخت کند، وام دهنده تنها همان NFT وثیقه را در اختیار دارد؛ حتی اگر ارزش آن کمتر از کل بدهی باشد. در این صورت، وام دهنده دیگر نمی تواند تفاوت بین ارزش اوراق بهادار و مبلغ بدهی را مطالبه کند.

  چرا NFTFI فقط از Rapid Ethereum (wETH) استفاده می کند؟

  Rapid Ethereum توکن ERC-20 است که دارنده آن می تواند به سایر حساب های بلاک چین اتریوم اجازه دهد آن را با یک امضا از کیف پول خود خارج کنند؛ اما ارز دیجیتال اتریوم (ETH) چنین فرصتی را ندارد. این ویژگی چندین مزیت برای NFTFI  دارد:

  • مبلغ وام به طور خودکار به کیف پول وام گیرنده منتقل می شود.
  • نیاز به نقدینگی کاهش و کارایی و سودمندی پلتفرم افزایش می یابد.
  • پس از بازپرداخت وام، مبلغ به طور خودکار به کیف پول وام دهنده منتقل می شود.
  • وام دهندگان می توانند چندین پیشنهاد برای چندین NFT با یک موجودی ثابت ثبت کنند.

  معایب NFTFI

  استفاده از  این پلتفرم، خطراتی دارد که کاربران باید همیشه در نظر داشته باشند. برخی از مهم ترین این خطرات را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • وام دهندگان باید اطمینان حاصل کنند، ارزش وامی که ارائه می دهند با ارزش وثیقه NFT مطابقت داشته باشد؛ زیرا وام گیرنده، هرگز نمی تواند وام را بازپرداخت کند. این مشکل را می توان با انتخاب نرخ مناسب وام به ارزش (LtV) حل کرد؛ شما باید مبلغ وام را به گونه ای ارائه دهید که مبلغ وام و سود آن کمتر از ارزش وثیقه باشد.
  • هرگز برای دارایی هایی که ماهیت و ارزش آن ها را کاملاً درک نمی کنید، وام های کلان ارائه ندهید؛ زیرا برای مدیریت ریسک اعتباری، باید بتوانید وثیقه NFT را دقیق قیمت گذاری کنید. یک دوره بازپرداخت طولانی (30 تا 90 روز) را تنها درصورتی انتخاب کنید که مطمئن باشید NFT امنیتی، ارزش خود را در این مدت حفظ خواهد کرد. به یاد داشته باشید که برخی پروژه های جدید، در ابتدا ارزش و نقدینگی زیادی دارند، اما در درازمدت می توانند ارزش خود را کاملاً از دست بدهند.
  • اگر وام گیرنده هستید، به نرخ سود سالانه ای که وام دهنده تعیین کرده است، توجه کنید. به یاد داشته باشید که لزوماً هر وامی مناسب نیست و شاید کاربر دیگری، بتواند وامی با نرخ بهره بهتر ارائه دهد. پلتفرم NFTFI، مبلغ بازپرداخت را 50٪ بیش از مبلغ وام محدود کرده تا بتواند از کلاه برداری جلوگیری کند؛ اما فراموش نکنید همان میزان بهره برای یک وام کوتاه مدت (مثلاً 7 روز) بسیار زیاد است.

  اجاره NFT

  پروژه های NFT بزرگی مانند Bored Ape و Cryptopunk برای بیشتر افراد جامعه کاربران NFT، مقرون به صرفه نیستند. حداقل قیمت این دو مجموعه، به ترتیب ۷۰ اتریوم و ۶۵ اتریوم است.

  مکانیسم اجاره NFT، مانند سیستم اشتراک گذاری NFT، به عنوان راه حلی برای این مشکل توسعه یافته است؛ به طوریکه کسانی که توانایی خرید و فروش و بهره مندی از کالاهای کلکسیونی با قیمت بالا را ندارند، می توانند از نوسانات قیمت با اجاره ان اف تی سود دریافت کنند.

  درست مانند اجاره یک آپارتمان یا یک ماشین، اجاره NFT در دنیای NFTFi به شما امکان می دهد برای مدت محدودی به مزایای اکوسیستم مجموعه آن دسترسی داشته باشید. اجاره NFT به دو شکل انجام می شود:

  1. اجاره با ضمانت

  برای وثیقه کردن یک توکن ان اف تی، مانند فرایند وام دهی NFTFi، صاحب NFT، آن را در یک پلتفرم فهرست می کند. سپس، کسانی که می خواهند آن را اجاره کنند، می توانند این کار را انجام دهند.

  در این فرآیند، توکن NFT به همراه شرایطی که موجر و مستأجر در قراردادی هوشمند تنظیم کرده اند، گنجانده می شود. یکی از مهم ترین شرایط، هزینه اجاره و ضمانت آن است. ضمانت باید ارزش بالاتری از خود NFT داشته باشد تا صاحب ان اف تی، ضرر نکند. پس از تاریخ انقضای قرارداد هوشمند، NFT و وثیقه قرار داده شده در قرارداد، به صاحبان آن ها بازگردانده می شود.

  فرایند لیزینگ NFT، هیچ تفاوتی با روش های استفاده شده در پروتکل های وام دهی و استقراض DeFi ندارد. مستأجر برای دسترسی به NFT انتخابی خود، ابتدا باید مبلغی بالاتر از قیمت توکن را قفل کند و سپس برای مدتی به آن دسترسی داشته باشد. در نهایت و پس از اتمام مدت زمان اجاره، پول آن ها را پس دهد.

  2. اجاره بدون ضمانت

  تنها تفاوت واقعی دو روش اجاره با ضمانت و اجاره بدون ضمانت این است که در اجاره بدون ضمانت، مستأجر هرگز اصل NFT را در کیف پول خود دریافت نمی کند. پلتفرم های اجاره ای بدون وثیقه،به دارندگان NFT اجازه می دهند، NFT خود را در قراردادی هوشمند قرار دهند.

  زمانی که کاربر، این NFT را اجاره و هزینه آن را پرداخت می کند، NFT که به آدرس او ارسال می شود، دقیقاً همان عملکرد توکن اصلی را دارد. پس از انقضای قرارداد هوشمند، NFT ارسال شده به کیف پول اجاره کننده سوزانده شده و هزینه اجاره به اجاره دهنده ارسال خواهد شد.

  لازم به ذکر است که اجاره بدون سپرده، خطر دعوا را برای هر دو طرف کاهش می دهد؛ زیرا مستأجر دیگر مجبور نیست ودیعه سنگین بپردازد و صاحب ان اف تی، آن را به شخص دیگری منتقل نمی کند.

  مشتقات NFT چیست؟

  معاملات فیوچرز در بازار NFT، یکی از جدیدترین ویژگی های دنیای NFTFi است. مشتقات NFT مشابه مشتقات سایر دارایی ها هستند. این نوع دارایی امکان حدس و گمان درباره قیمت آتی NFT ها را فراهم می کند.

  توابع مشتق NFT در  NFTFi

  توابع مشتق NFT نقش مهمی در تأمین نقدینگی دارند. این دارایی ها همچنین دسترسی به NFT های ارزشمند و تراکنش های اهرمی در بازار توکن های منحصربه فرد را فراهم می کنند. کاربران می توانند موقعیت های خرید یا فروش را برای تجارت دارایی های NFT مانند هر دارایی دیگر باز کنند.

  با حدود 100 تریلیون دلار، بازار مشتقات NFTFi  بسیار بزرگ تر از بازارهای نقدی است. با توجه به ارزش ۱۱ میلیارد دلاری بازار نقدی NFTپتانسیل رشد بازار مشتقات NFT نیز بالاست.

  معایب NFT در  NFTFi

  معامله مشتقات NFT بسیار خطرناک است و می تواند سبب از دست دادن مقادیر زیادی پول توسط کاربران شود. علاوه بر این، تجارت در مشتقات NFT تجارتی نوپا و نابالغ در نظر گرفته می شود؛ بنابراین، مجموعه های بسیار کمی در این بازار قابل خرید و فروش هستند.

  پلتفرم های فعال در فضای مشتقات NFT

  محبوب ترین پلتفرم معاملاتی در بازار NFT و مشتقات آن، NFTures  است. این پلتفرم، در حال حاضر تنها میزبان CryptoPunk  برای تجارت است که در حال حاضر ارزش حدود ۷۰ اتریوم دارد. یکی دیگر از شرکت های معروف فعال در این زمینه، فوکو نام دارد.

  فوکو اولین پلتفرمی است که خدمات معاملاتی را در بازار NFT ارائه می دهد. هرکسی می تواند شرایط معاملات اختیاری یک دارایی NFT را از طریق این پلتفرم ثبت کند.

  ثبت سفارش های خارج از زنجیره در این پلتفرم، کاملاً رایگان بوده و هیچ کارمزد معامله ای وجود ندارد؛ مگر اینکه، طرفین توافق دیگری داشته باشند. این ویژگی، پلتفرم فوکو را از سایر پلتفرم های رقیب متمایز کرده و آن را به یکی از بزرگ ترین بازیگران وب 3 تبدیل می کند.

  دریافت اعتبار از طریق NFT

  در دنیای NFTFi، می توانید به سه روش مختلف اعتبار دریافت کنید:

  • استخر فرود
  • وام دهی NFT P2P
  • وام دهی NFT CDP

  در ادامه هریک از راه های کسب اعتبار در بازار توکن های منحصربه فرد را بررسی خواهیم کرد.

  وام دهی NFT P2P

  وام دادن در بازار توکن منحصربه فرد بسیار محبوب و همچنان در حال رشد است. فرایند انجام کارها در NFT Lending مانند  DeFi Lending با قراردادهای هوشمند، ساده شده است. قراردادهای هوشمند شامل دارایی ها، نقدینگی و شرایط اعتباری است.

  خدمات وام دهی NFT P2P، وام دهندگان و وام گیرندگان را مستقیم به یکدیگر متصل می کند. با این روش، نیازی به جلب اعتماد نبوده و از توکن های منحصربه فرد به عنوان وثیقه استفاده می شود.

  وام دهی NFT CDP

  وام دهی امن در NFT ها با قفل کردن دارایی ها در قراردادی هوشمند و ایجاد استیبل کوین امکان پذیر می شود. در وام دهی NFT CDP، وثیقه استفاده شده یک توکن NFT است و CDP با تعیین کف قیمت برای استخر NFT تولید می شود. این شناسه برای تعیین مبلغ وام استفاده خواهد شد.

  استخر فرود

  استخرهای فرود NFT، مشابه استخرهای وام دهی DeFi کار می کنند. گروه های وام دهنده، برای توکن های ان اف تی، رویکرد وثیقه را در پیش گرفته اند. وام گیرندگان از دارایی های NFT خود، به عنوان وثیقه استفاده می کنند و برای انجام این کار، هزینه ای می پردازند. این هزینه ها بین وام دهندگان توزیع می شود تا انگیزه کافی برای تولید نقدینگی داشته باشند. نقاط قوت و ضعف NFTFi در بخش فرود را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  مزایای وام NFT
  • حمایت از نقدینگی بیشتر
  • استفاده از شرایط اعتبار و نقدینگی بدون فروش NFT
  • استفاده از استخرهای NFT، برای ایجاد درآمد از هزینه های بازپرداخت وام گیرندگان
  معایب وام NFT

  مشکل اصلی وام دهی NFT، پیدا کردن راه حل برای تعیین قیمت مناسب دارایی های NFT است. پلتفرم های مختلف، از روش های گوناگونی برای تعیین ارزش و قیمت دارایی ها استفاده می کنند. برخی از اوراکل ها برای ارزش گذاری دارایی های   NFT  با یافتن کف قیمت دارایی ها استفاده می شوند.

  یافتن کف قیمت می تواند سبب ارزش گذاری بسیار کمتر از قیمت واقعی دارایی شود؛ به همین دلیل این روش ارزش زیادی ندارد. برای حل این مشکل، بیشتر پلتفرم ها از تضمین های وام گیرنده برای تثبیت و تضمین قیمت استفاده می کنند.

  پلتفرم های بزرگ و شناخته شده در NFT Landing

  NFTfi.com یکی از محبوب ترین پلتفرم های فرود NFT است. این سرویس به دارندگان NFT امکان دسترسی به نقدینگی را می دهد. می توانید از این نقدینگی برای دریافت اعتبار از طریق WETH و DAI استفاده کنید. این سرویس پلتفرمی مستقیم است که دارندگان نقدینگی و ارائه دهندگان نقدینگی را به هم متصل می کند.

  پلتفرم NFTfi.com با ارائه 150 کیت NFT طیف وسیعی از مشتریان را به خود جذب کرده است. یکی دیگر از پلتفرم های وام دهی NFT،Arcade  است. این پلتفرم با نام Pawn.fi شناخته می شد. کاربران در این پلتفرم می توانند با تعهد چندین NFT  هم زمان وام بگیرند.

  این بدان معناست که هر کاربری می تواند مبلغ زیادی را به عنوان وام دریافت کند. بازپرداخت وام در این بستر در هر زمان و به طور کامل در یک مرحله امکان پذیر است که انعطاف بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهد. پلتفرم UnUniFi یک   CDP  است.

  این سرویس ادعا می کند بهترین نرخ های وام را برای کاربران NFTFi به منظور انعطاف بیشتر ارائه می دهد. این پلتفرم یک بازار داخلی دارد و کف قیمت را برای هر NFT تعیین می کند. این داده ها برای تعیین مبلغ وام استفاده می شوند.

  سخن پایانی

  ورود توکن های مختلف به بازار ارزهای دیجیتال سبب تغییراتی در دنیای مالی غیرمتمرکز شده است. یکی از این تغییرات مربوط به بخش اعتبار است که با پلتفرم هایی مانند NFTFi محقق شده است. در این مقاله به بررسی این پلتفرم پرداخته ایم.

  با ادغام وام های DeFi و توکن های ان اف تی، NFTFi زیرساختی را فراهم می کند که به کمک آن کاربران می توانند NFT های خود را تعهد کرده و در ازای آن وام دریافت کنند.  درمقابل، وام دهندگان می توانند پس از ارزیابی NFT های فهرست شده در پلتفرم به دارندگان ان اف تی وام بدهند.

  روند این وام به این صورت است که وام دهندگان پیشنهادهای وام خود را با سود و دوره بازپرداخت مشخص برای توکن ثبت می کنند. اگر وام گیرنده پیشنهاد را بپذیرد، NFT مربوط در یک قرارداد هوشمند ادغام و مبلغ وام به کیف پول وی واریز می شود.

  اگر وام گیرنده موفق به بازپرداخت وام در سررسید وام شود، ان اف تی مورد نظر به او بازگردانده می شود، در غیر این صورت مالکیت آن NFT به وام دهنده منتقل خواهد شد.

  مانند تمام پروتکل های DeFi، NFTFi نیز دارای خطراتی مانند نوسانات در قیمت توکن، مبلغ وام متناسب با ارزش NFT و تعیین یک طرفه سود و سررسید بازپرداخت توسط وام است. وام دهی NFT بخشی نوظهور در DeFi است که به دلیل رشد صنعت توکن های ان اف تی و بازده قابل توجه از وام دهی، پتانسیل گسترش چشمگیری دارد.

  در عین حال، این نوع تضمین یک برنامه نوآورانه برای توکن های ان اف تی ارائه می دهد که می تواند سبب هم افزایی و رشد متقابل در صنعت NFT شود.

  پرسش های متداول

  یک بازار وام دهی همتا به همتا (P2P) است که در آن کاربران توکن های همتا به همتا را به اشتراک می گذارند و در ازای آن وام دریافت می کنند.

  در این پلتفرم وام گیرندگان می توانند توکن های استاندارد ERC-721 یا NFT ها را تعهد کرده و سایر کاربران درصورت تمایل می توانند وام را تضمین کنند. هنگامی که وام گیرنده وام را می پذیرد، وام به شکل Rapid Ethereum (wETH) یا Dai  (DAI) به کیف پول او واریز می شود.

  در این پلتفرم دارندگان توکن های ان اف تی می توانند بدون واسطه وام بگیرند و شرایط خود را تعیین کنند. ارزش این وام ها معمولاً 50 درصد ارزش اوراق بهادار NFT است و نرخ بهره بسته به محبوبیت NFT مورد نظر می تواند از 20 تا 80 درصد متغیر باشد.

  این پلتفرم هیچ هزینه ای از وام گیرنده دریافت نمی کند. تنها کارمزدی که به پلتفرم تعلق می گیرد 5 درصد سود است که پس از انجام موفق معامله به وام دهنده پرداخت می شود.

  وام های این پلتفرم غیرقابل رجوع هستند؛ یعنی اگر وام گیرنده نتواند وام را به موقع بازپرداخت کند، وام دهنده تنها همان NFT وثیقه را در اختیار دارد؛ حتی اگر ارزش آن کمتر از کل بدهی باشد.

  NFTfi.com  یکی از محبوب ترین پلتفرم های فرود NFT است. این سرویس به دارندگان NFT امکان دسترسی به نقدینگی را می دهد. یکی دیگر از پلتفرم های وام دهی NFT،Arcade  است که قبلاً با نام Pawn.fi شناخته می شد. کاربران Arcade می توانند با تعهد چندین NFT هم زمان وام بگیرند.