یکی از دغدغه های اصلی افراد حین شروع یادگیری مباحث علمی مختلف، دسترسی به مراجع آموزشی معتبر است. اگر این منابع را به دوره ها و کتب آموزشی محدود کنیم، معمولاً همه اشخاص و به صورت هم زمان توانایی دسترسی به تمام این موارد را ندارند. بنابراین تألیف و انتشار منابع جامع و پایه از الزامات اولیه فرآیند یادگیری در هر زمینه ای است. در حال حاضر با توجه به گسترش همه جانبه ضریب نفوذ بازارهای مالی در زندگی مدرن انسان، همواره شاهد ورود سرمایه گذاران جدید به این بازار هستیم و از آنجایی که سرمایه گذاری در بورس یک فعالیت کاملاً تخصصی است؛ وجود نیاز روزافزون به منابع آموزش تحلیل و معامله گری در این بازار غیرقابل انکار می باشد. در این مطلب به معرفی یکی از پرفروش ترین کتاب های تحلیل بازار مالی تحت عنوان «تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه» نوشته جان. جی. مورفی می پردازیم.

فهرست []

  بسیاری از دانشجویان سرمایه گذاری اغلب از این گلایه می کنند؛ که علی رغم مطالعه منابع فراوان و شرکت در دوره های متعدد، هنوز آمادگی انجام معاملات واقعی را نداشته یا پس از ورود به بازار ضررهای سنگینی متقبل شده اند. حتی اگر دلیل عمده این وضعیت ناشی از خطاهای فردی معامله گر باشد، اما فقدان آموزش صحیح در این زمینه کاملاً ملموس است.

  «جان. جی. مورفی» کیست؟

  جان مورفی، تحلیل گر مالی معروف آمریکایی است، که پدر تحلیل تکنیکی بین بازاری خوانده می شود. وی کتب معتددی در زمینه تحلیل بازارهای بورس تألیف و منتشر نموده و از این لحاظ یکی از شاخص ترین تحلیل گران بازار مالی محسوب می شود. او پس از فارغ التحصیلی در شرکت مالی CIT به عنوان دستیار سبدگردان و تحلیل گر نموداری مشغول به کار شد. مورفی در اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی وارد شرکت مریل لینچ شده و بعدها به عنوان مدیر بخش تحلیل تکینکال ارتقاء یافت. جان پس از کسب شهرت و در ادامه فعالیت حرفه ای خود به مؤسسه مالی نیویورک رفت، تا به برگزاری دوره‎ های آموزشی و مشاوره سرمایه گذاری بپردازد.

  کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه

  کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه به قلم جان. جی. مورفی در سال ۱۹۹۹ میلادی توسط مؤسسه مالی نیویورک منتشر شد. این کتاب بیش از ۵ سال عنوان پرفروش ترین منبع آموزشی چاپی در زمینه سرمایه گذاری (مرتبط با بازارهای مالی) را به خود اختصاص داده و تاکنون به چندین زبان رسمی مختلف دنیا ترجمه و تجدید چاپ شده است. به زعم بسیاری از معامله گران حرفه‎ای و دانشجویانی که آن را مطالعه نموده اند، اثر جان مورفی به جرئت یکی از کامل ترین منابع آموزشی در زمینه تحلیل نموداری دارایی ها و ابزار مختلف مالی است. جهت آشنایی بیشتر با کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه، در ادامه سرفصل های اصلی کتاب را به صورت مختصر معرفی خواهیم نمود.

  ۱- فلسفه تحلیل تکنیکال

  فصل ابتدایی شامل تشریح فلسفه وجودی تحلیل نموداری، مزایای آن در مقابل سایر روش ها و برخی انتقادات پیرامون تحلیل تکنیکال است.

  ۲- نظریه داو

  در فصل دوم تاریخچه، اصول مقدماتی و مشکلات احتمالی نظریه اساسی تحلیل تکنیکال به همراه مثال های نموداری واقعی آن ذکر شده اند.

  ۳- ساختار نمودار

  با مطالعه فصل سوم ساختار و انواع مختلف نمودار قیمت، تایم فریم ها و تأثیر حجم معاملات در تحلیل تکنیکال را به خوبی درک خواهید نمود.

  ۴- مفاهیم مقدماتی روند

  در این فصل به منظور ایجاد توانایی تشخیص صحیح جهت حرکات قیمت در خوانندگان کتاب، به شرح مفهوم روند قیمت، خطوط روند، حمایت و مقاومت، خطوط کانال، درصدهای بازگشتی، نسبت های فیبوناچی و سایر ابزار مهم تحلیل نموداری سنتی پرداخته شده است.

  ۵- الگوهای مهم برگشتی

  تشخیص نقاط بازگشت یکی از مهم ترین اهداف و دغدغه های تحلیل گران نموداری است. با مطالعه این فصل دیدگاه مناسبی در مورد منطق تشکیل الگوهای قیمتی، انواع آن ها و نحوه تعیین اهداف حرکات قیمت بر اساس این الگوها پیدا خواهید کرد.

  ۶- الگوهای ادامه دهنده

  در مقابل الگوهای بازگشتی نمودار قیمت، ساختارهای ادامه دهنده قرار دارند. در فصل ششم تعاریف و جزئیات الگوهای مثلث، پرچم، مستطیل، کنج، واگرایی، هم گرایی و نحوه استفاده از آن ها در جریان مثال های واقعی از بازارهای مختلف شرح داده شده اند.

  ۷- حجم معاملات

  حجم در عین سادگی یکی از مؤلفه های اصلی تابلوی معاملات بازار و تحلیل تکنیکال محسوب می شود. فصل هفتم شامل نحوه تفسیر حجم روزانه و شرح ماهیت انواع شاخص های مبتنی بر آن است.

  ۸- نمودارهای بلندمدت

  در جریان مطالعه فصل هشتم شما با انواع افق سرمایه گذاری شامل کوتاه، میان و بلندمدت آشنا می شوید. پس از مطالعه این فصل باید بتوانید، بهترین رویکرد زمانی سرمایه گذاری را برای معاملات شخصی خود انتخاب کنید.

  ۹- میانگین های متحرک

  جان مورفی پس از تشریح مفاهیم و ابزارهای بنیادین تحلیل نمودار قیمت، به مبحث جذاب اندیکاتورهای تکنیکالی پرداخته است. فصل نهم شامل تعریف انواع میانگین های متحرک، ارتباط میانگین و چرخه زمانی، کاربرد اعداد فیبوناچی در میانگین ها و نحوه بهینه سازی آن ها است.

  ۱۰- اسیلاتورها

  در فصل دهم از کتاب با انواع و کاربرد مهم ترین اسیلاتورهای مورد استفاده معامله گران شامل استوکاستیک (K%D)، RSI، شاخص کانال کالا (CCI)، لری ویلیامز (%R) و مکدی (MACD) به طور کامل آشنا می شوید.

  ۱۱- نمودار نقطه و رقم

  این نوع از نمودارهای قیمتی بازار مالی برای بسیاری از معامله گران گاهاً مرموز و پر از ابهام به نظر می رسند. یکی از بهترین منابع آموزشی برای درک ساختار، روش های تفسیر و تکنیک های معاملاتی نمودار نقطه و رقم، فصل یازدهم این کتاب است

  ۱۲- نمودارهای شمعی ژاپنی

  جان مورفی در فصل دوازهم به تشریح یکی از ابزار تحلیلی مورد علاقه معامله گران بازار بورس پرداخته است. در این فصل تعاریف اولیه شمع های قیمتی، انواع مختلف الگوهای شمعی و نحوه معامله گری با آن ها به همراه راهنمای تصویری کامل این ساختارهای قیمت ذکر شده اند.

  ۱۳- نظریه امواج الیوت

  در تدوین این کتاب علاوه بر مباحث مقدماتی، مفاهیم و روش های پیشرفته تحلیل تکنیکال در بازار مالی نیز مورد توجه بوده است. فصل سیزدهم شامل تاریخچه و مبانی امواج الیوت، روش های موج شماری، کانالیزه شدن و کاربرد اعداد فیبوناچی در تئوری الیوت می باشد.

  ۱۴- چرخه های زمانی

  همواره در کنار تحلیل تحرکات قیمت، بررسی بعد زمان نمودار نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. در فصل چهاردهم مفهوم چرخه های زمانی، تأثیر آن ها بر حرکات بلندمدت روند و نحوه ترکیب آن ها با سایر ابزار تکنیکی شرح داده می شوند.

  ۱۵- کامپیوترها و سیستم های دادوستد

  فصل پانزدهم حاوی اطلاعات مهم و کاربردی در مورد نقش ابزارهای کامپیوتری در فرآیند تحلیل نموداری است. در کنار این مباحث، ماهیت سیستم های معاملاتی مکانیکی (ماشینی) به همراه معایب و مزایای آن ها نیز توضیح داده شده اند.

  ۱۶- مدیریت مالی و تاکتیک های معامله

  پس از تشریح کامل مفاهیم مقدماتی و پیشرفته تحلیل تکنیکال، فصل شانزدهم کتاب به تشریح مبحث بسیار مهم مدیریت سرمایه، انواع دستورات معاملاتی و عناصر اساسی معاملات موفق پرداخته است.

  ۱۷- شاخص های بازار سرمایه

  در راستای آشنایی با سایر شاخص های مهم و جانبی تحلیل تکنیکال، مطالعه دقیق فصل هفدهم مهم تلقی می شود. در واقع با تفسیر صحیح ابزاری چون خط پیشرفت-پسرفت (AD)، اسیلاتور مک للان و شاخص آرمز، ارزیابی دقیق تری از شرایط حاکم بر بازار خواهید داشت.

  جمع بندی و خلاصه مطالب

  در فصل پایانی کتاب مفاهیم مهمی نظیر رویکرد تکنوفاندامنتالی، نحوه تدوین و بهینه سازی استراتژی معاملاتی شخصی به منظور ایجاد آمادگی در مخاطبان برای ورود به معاملات واقعی بازار مالی گنجانده شده است.

  ترجمه و انتشار کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی در ایران

  کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه توسط آقایان کامیار فراهانی فرد و رضا قاسمیان لنگرودی ترجمه شده و چاپ اول آن در تابستان سال ۱۳۸۴ توسط انتشارات چالش منتشر گردید. در مورد کیفیت ترجمه نسخه فارسی این کتاب نیز توجه داشته باشید؛ که با توجه تجربیات و سوابق متصدیان امر، متن با زبانی کاملاً گویا و قابل فهم بازگردانی شده است؛ تا برای همه معامله گران اعم از مبتدی و حرفه ای کاملاً کاربردی و مناسب باشد.

  دانلود کتاب نسخه اصلی (به زبان انگلیسی) PDF

  برای دانلود و خرید نسخه فارسی کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه می توانید از طریق سایت های چالش و کتابراه اقدام به خرید کنید.