بیشتر ایرانیانی که یک صرافی خارجی را برای فعالیت خود انتخاب می کنند، تریدر هستند و قصد دارند معاملات بسیاری را در بازه زمانی کوتاه انجام دهند. از آنجا که بیشتر صرافی های ایرانی تنها امکان خرید و فروش ارز دیجیتال را در بازار اسپات برای کاربران خود فراهم می کنند، تریدرهای ایرانی به استفاده از صرافی ها خارجی سوق می یابند.

از سوی دیگر حجم معاملات در صرافی های ایرانی بسیار پایین است و این موضوع برای یک تریدر که قصد کسب سود از معاملات در قیمت های خاص را دارد، اصلاً مناسب نیست. همچنین تاکنون گفته شد که کارمزد معاملات در صرافی های ایرانی معمولاً بیشتر از صرافی های خارجی است و این موضوع برای یک تریدر که تریدهای بسیاری انجام می دهد، به هیچ وجه مناسب نیست.

با توجه به آنچه گفته شد، باید بدانید چرا ایرانیان به ویژه برای انجام معاملات فیوچرز به صرافی های خارجی روی می آورند، اما هر صرافی خارجی برای فعالیت ما ایرانیان مناسب نیست. متأسفانه به دلیل تحریم بودن ایران، امکان فعالیت در بسیاری از پلتفرم ها برای ایرانیان مقدور نیست؛ به همین دلیل باید از صرافی هایی برای فعالیت استفاده کرد که بتوان بدون انجام احراز هویت در آن ها فعالیت داشت.

در این مقاله قصد داریم فیوچرز صرافی بای بیت را معرفی کنیم که یکی از صرافی های مناسب برای فعالیت ایرانیان است.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی بای بیت ثبت نام کنیم؟

بدون نیاز به «vpn» و «vps» وارد صرافی بای بیت شوید و خرید و فروش خود را انجام دهید. می توانید با وارد کردن کد تخفیف «newreg» در قسمت ریفرال «referral» هدیه کاهش هزینه کارمزد معاملاتی را از ما بگیرید.
برای شروع از لینک زیر وارد شوید:

همین الان در صرافی بای بیت ثبت نام کنیدثبت نام

 

واریز ارز دیجیتال در بخش فیوچرز صرافی بای بیت

بعد از ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در صرافی بای بیت حالا باید سرمایه اولیه ای داشته باشید تا بتوانید به کمک آن در بخش فیوچرز صرافی بای بیت معامله کنید. برای واریز ارز دیجیتال به این صرافی باید در کیف پول خود ارز دیجیتال داشته باشید تا بتوانید آن را به صرافی انتقال دهید.

در صورتی که شما در کیف پول خود نیز رمزارز نداشته باشید، باید ابتدا به سراغ یک صرافی معتبر ایرانی بروید، در آنجا ثبت نام کنید و احراز هویت شوید و سپس کمی ارز دیجیتال (مثلاً تتر) را خریداری کنید. پس از خرید ارز دیجیتال بهتر است آن را به کیف پول خود انتقال دهید و از کیف پول به صرافی بای بیت ارسال کنید تا سرمایه اولیه شما برای فعالیت در بخش فیوچرز صرافی بای بیت فراهم شود.

فراموش نکنید که به دلایل امنیتی بهتر است ارز را از کیف پول (و نه صرافی ایرانی) به صرافی خارجی انتقال دهید. در ادامه فرایند واریز ارز دیجیتال به صرافی بای بیت را شرح خواهیم داد.

در ابتدا وارد حساب کاربری خود در صرافی بای بیت شوید و از تب Assets در نوار بالای صفحه، گزینه Deposit به معنای واریز را انتخاب کنید؛ البته شما می توانید روی گزینه Assets کلیک کنید و در صفحه جدیدی که برای شما باز می شود، گزینه Deposit را از میان دیگر عملیات مالی از جمله برداشت و انتقال انتخاب کنید.

در این مرحله از واریز ارز دیجیتال به بخش فیوچرز صرافی بای بیت، در ستون سمت چپ تصویر باید ارز موردنظر خود را انتخاب کنید و در سمت راست نیز شبکه انتقال را از میان گزینه های موجود، انتخاب کرده و روی آن کلیک کنید. توجه داشته باشید انتخاب شبکه انتقال بسیار مهم است و اگر شبکه انتقال انتخابی شما درست نباشد، ممکن است دارایی خود را از دست بدهید.

درحقیقت شبکه انتقال باید با شبکه ای که ارز دیجیتال روی آن اجرا شده است، هماهنگ باشد؛ برای مثال اگر شما قصد داشته باشید ارز تتر را از کیف پول به صرافی انتقال دهید و در صرافی شبکه انتقال TRC-20 را انتخاب کرده باشید، باید مطمئن باشید رمزارز تتر را که در کیف پول خود دارید، بر بستر TRC-20 انتخاب کرده اید.

پس از انتخاب ارز دیجیتال و شبکه انتقال، برای آنکه بتوانید به آدرس کیف پول صرافی یا بارکد آدرس دسترسی داشته باشید، باید روی گزینه Acknowledge کلیک کنید.

همان طور که مشاهده می کنید، حالا می توانید آدرس و بارکد را ببینید و البته کپی کنید. نکته ای که می توان در اینجا به آن اشاره کرد، این است که شما می توانید از پایین و سمت راست صفحه نمایش خود در این مرحله تعیین کنید که ارزهای واریزی به بخش اسپات یا فیوچرز صرافی بای بیت واریز شوند.

به این ترتیب شما بلافاصله پس از واریز می توانید معامله را شروع کنید؛ چراکه در غیر این صورت باید از بخش انتقال (که در آینده توضیح خواهیم داد) سرمایه خود را از بخش اسپات به بخش فیوچرز انتقال دهید تا بتوانید معاملات خود را انجام دهید.

پس از کپی کردن آدرس در مرحله پیش حالا باید به سراغ کیف پول خود بروید. در صفحه اول می توانید ارز دیجیتال خود (بر بستر شبکه مناسب، با توجه به شبکه انتقال انتخاب شده) را انتخاب کنید و به صفحه ارز (برای مثال اتریوم یا تتر) بروید. در صفحه ارز دیجیتال از آنجا که قصد شما واریز ارز دیجیتال به صرافی است، پس کیف پول شما به عنوان فرستنده شناخته می شود و باید گزینه Send را انتخاب کنید.

در مرحله آخر نیز آدرس کیف پول صرافی را که کپی کرده بودید، در کادر اول و مقدار ارزی را که قرار است انتقال دهید، در کادر دوم قرار دهید و درنهایت روی گزینه CONTINUE در بالای صفحه کلیک کنید. با انجام مراحل گفته شده ارزهای دیجیتال شما از کیف پول به صرافی منتقل خواهند شد.

برداشت ارز دیجیتال از بخش فیوچرز صرافی بای بیت

پس از مدتی فعالیت با سرمایه ای که واریز کرده بودید و احتمالاً سودهایی که کسب کرده اید، حتماً نیاز خواهید داشت بخشی یا همه دارایی خود را برداشت کنید. برای آنکه بخواهید دارایی خود را از صرافی به کیف پول خود یا کیف پول هر شخص دیگری ارسال کنید، باید مراحلی را که در ادامه بیان شده اند، پیش بگیرید. برای برداشت ارز باید ابتدا به کیف پول خود مراجعه کنید. سپس وارد کیف پول خود شوید، ارز دیجیتالی را که قرار است از صرافی برداشت کنید، انتخاب کرده و وارد صفحه همان ارز شوید.

البته در زمان انتخاب ارز دیجیتال باید به شبکه ای که ارز بر بستر آن اجرا شده است، توجه داشته باشید و مطمئن شوید صرافی از ارز مربوط با این شبکه انتقال پشتیبانی می کند.

پس از ورود به کیف پول، رفتن به صفحه ارز دیجیتال و انتخاب گزینه Receive به معنای دریافت، صفحه جدیدی باز می شود که آدرس و بارکد را به شما نشان می دهد. شما می توانید از پایین صفحه و با کلیک روی گزینه Copy آدرس را کپی کرده و از این پس بقیه فرایند برداشت ارز دیجیتال را در صرافی دنبال کنید.

پس از دریافت آدرس کیف پول، به حساب کاربری خود در صرافی بروید و از نوار بالای صفحه، تب Assets در سمت راست تصویر را پیدا کنید. با نگه داشتن ماوس روی این تصویر زیرمنویی برای شما باز خواهد شد که باید گزینه Withdraw به معنای برداشت را از آن انتخاب کنید.

در این مرحله کادر اول را با ارز دیجیتالی که قرار است برداشت کنید، پر کنید. سپس آدرس کیف پولی را که کپی کرده بودید در کادر دوم، شبکه انتقال را در کادر سوم و مقدار ارز دیجیتالی را که قرار است برداشت کنید، در کادر آخر وارد کنید. درنهایت نیز روی گزینه Submit به معنای ارسال کلیک کنید.

نکته ای که باید توجه داشته باشید، این است که با کلیک روی گزینه Add (در بالای کادر آدرس کیف پول) می توانید آدرس کیف پول هایی را که همیشه ارسال هایی به آن ها دارید ثبت کنید؛ به این ترتیب در زمان برداشت، تنها با انتخاب آدرس موردنظر که از پیش ثبت شده است، می توانید با خیالی آسوده ارسال را انجام دهید و مطمئن باشید اشتباهی رخ نداده است.

انتقال ارز دیجیتال به فیوچرز بای بیت

برای فعالیت در بخش فیوچرز صرافی بای بیت باید ارز دیجیتال را در بخش فیوچرز داشته باشید؛ همان طور که اگر قصد فعالیت در بخش اسپات را داشته باشید باید سرمایه خود را از بخش فیوچرز به اسپات انتقال دهید یا اقدام به واریز ارز به همان بخش کنید.

زمانی که نیاز داشته باشید دارایی را در میان حساب اسپات و فیوچرز صرافی بای بیت انتقال دهید، می توانید به راحتی روی گزینه Assets از نوار بالای صفحه کلیک کنید و سپس از صفحه ای که برای شما باز می شود، گزینه Transfer را از بالا و سمت راست تصویر انتخاب کنید.

در این مرحله در پنجره ای که برای شما باز می شود، در قسمت اول دو بخش From و To مشاهده می شوند. From به معنای «از» به حسابی اشاره دارد که قرار است ارز دیجیتال از آن انتقال داده شود. عبارت To به معنای «به» نیز حسابی را نشان می دهد که قرار است ارز دیجیتال به آن ارسال شود.

برای مثال اگر بخواهید 500 واحد تتر را از بخش اسپات به بخش فیوچرز صرافی بای بیت انتقال دهید، پس از طی مسیری که توضیح دادیم، در این مرحله باید در بخش From نوع حساب را اسپات (Spot) و در بخش To نوع حساب را فیوچرز (Derivatives) انتخاب کنید.

همچنین در بخش بعدی یعنی کوین (Coin) باید ارز دیجیتالی را انتخاب کنید که قرار است در میان حساب ها منتقل شود. در کادر Amount نیز باید میزان ارز دیجیتالی را که قرار است انتقال دهید (در مثالی که ارائه شد، 500 تتر را وارد کرده و درنهایت روی گزینه Confirm کلیک کنید).

انجام معاملات در بخش فیوچرز صرافی بای بیت

معاملات فیوچرز صرافی بای بیت ممکن است بسیار جذاب به نظر برسند؛ چراکه کاربران می توانند در این صرافی از امکانات بخش فیوچرز همچون لوریج استفاده کنند و به این ترتیب سود خود را چند برابر کنند، اما معاملات فیوچرز همان طور که می توانند سود شما را چند برابر کنند، به همان نسبت هم می توانند شما را متضرر کنند.

بنابراین توصیه می شود تنها زمانی در بخش فیوچرز صرافی بای بیت یا هر صرافی دیگری فعالیت کنید که مطمئن باشید دانش و تجربه شما به قدری است که به شما کمک می کند برایند سودتان بیشتر از ضررتان باشد و به عبارت دیگر عملکرد خوبی داشته باشید.

البته اگر مشتاق هستید در بخش فیوچرز فعالیت کنید، شرکت در یک دوره آموزش ارز دیجیتال می تواند دانش موردنیاز شما را تا حد زیادی تأمین کند. پس از آموزش آنچه نیاز داشتید نیز می توانید روی تجربه، مدیریت سرمایه و البته احساسات خود تمرکز کنید تا موفقیت خود را در بازار تضمین کنید. در ادامه چگونگی فعالیت در بخش فیوچرز صرافی بای بیت را توضیح داده ایم.

پس از ورود به حساب کاربری خود در صرافی بای بیت، از نوار بالای صفحه و از تب Derivatives، اولین گزینه یعنی Derivatives Portal را انتخاب کنید.

در این مرحله با کلیک روی گزینه Trade Now به بخش معاملات فیوچرز منتقل خواهید شد. البته یکی از امتیازات صرافی بای بیت این است که امکان فعالیت از طریق اپلیکیشن را نیز برای کاربران خود فراهم کرده است و به این ترتیب دارندگان گوشی های هوشمند با سیستم عامل اندروید و IOS می توانند اپلیکیشن صرافی را از طریق گزینه Download App، دانلود کنند.

سپس می توانند معاملات باز خود را از طریق اپلیکیشن پیگیری کرده یا به طورکلی در این اپلیکیشن فعالیت کنند. از آنجا که به دلیل آشنانبودن برخی کاربران، آمار کلاه برداری در بازار ارزهای دیجیتال فراوان است، بهتر است پلتفرم های موردنیاز خود را تنها از منابع معتبر دانلود کنید.

با کلیک روی گزینه Trade Now در مرحله پیش به این صفحه منتقل خواهید شد. در این صفحه بخش های مختلف را مشاهده خواهید کرد که برای انجام معاملات قرار است به شما کمک کنند. آیکون دو پیکان دوسویه در بالا و سمت چپ تصویر این امکان را برای شما فراهم می کند تا بتوانید جفت ارز موردنظر خود را از لیستی که نمایش می دهد، انتخاب کنید.

در میانه صفحه می توانید نمودار قیمتی جفت ارز انتخابی را مشاهده کنید. در ستون موجود در سمت راست نمودار قیمتی لیست سفارش های ثبت شده به چشم می خورد. سفارش هایی که قیمت آن ها با رنگ قرمز ثبت شده، موقعیت های فروش (Short) و سفارش هایی که قیمت آن ها با رنگ سبز نوشته شده اند، به موقعیت های خرید (Long) اشاره دارند. در ستون سمت راست تصویر نیز می توانید بخش ثبت سفارش را مشاهده کنید که در ادامه به طور کامل شرح داده ایم.

پیش از آنکه نحوه ثبت سفارش و انجام معامله را توضیح دهیم، باید مفهوم چند عبارت را که در این بخش آن ها را می خوانید، به درستی متوجه شوید؛ عباراتی شامل لوریج، Isolated و Cross.

 • موقعیت Long / Short

وقتی شما در بخش فیوچرز فعالیت می کنید، هیچ ارز دیجیتالی را خرید و فروش نمی کنید. درواقع شما از افزایش یا کاهش قیمت در صورتی که موافق پیش بینی شما باشد، سود خواهید کرد و در غیر این صورت متضرر می شوید. زمانی که یک معامله را با احتمال بالارفتن قیمت باز کنید، به آن موقعیت Long گفته می شود، اما زمانی که روی افت قیمت شرط بندی کرده باشید، یک موقعیت Short باز خواهید کرد که می توان آن را مانند معامله فروش در نظر گرفت.

 • Open / Close

زمانی که قصد دارید یک معامله را صرف نظر از نوع آن (Long و یا Short) باز کنید، باید تب Open را از بخش ثبت سفارش انتخاب کنید، اما در صورتی که پیش از رسیدن مبلغ جفت ارز به قیمت موردنظر که در زمان تنظیم حد سود و حد ضرر انتخاب کرده بودید، قصد بستن موقعیت باز خود را داشته باشید، می توانید تب Close را انتخاب کنید و کل سفارش یا درصدی از آن را در قیمت موردنظر خود ببندید.

 • لوریج

یکی از جذاب ترین امکانات بخش فیوچرز برای کاربران استفاده از لوریج یا اهرم است؛ چراکه با استفاده از آن می توانید چند برابر سرمایه خود نیز معاملاتی را باز کنید؛ برای مثال اگر از لوریج 20 استفاده کنید، می توانید تا 20 برابر ارزش سرمایه خود را در یک موقعیت قرار دهید که این اعتبار از سوی صرافی به شما داده خواهد شد.

این موضوع ریسک معاملات شما را بسیار بالا خواهد برد؛ به همین دلیل شما باید کاملاً آگاهانه و با اعمال مدیریت سرمایه از آن استفاده کنید. اگر در حالت عادی در یک معامله 5 درصد ضرر کنید، با اعمال لوریج 10 میزان ضرر شما به 50 درصد خواهد رسید و البته درصورت سودکردن نیز به جای 5 درصد سود، به 50 درصد سود خواهید رسید که همین موضوع توجه بسیاری از افراد را جلب کرده است.

 • Cross / Isolated

از دیگر مفاهیمی که در زمان ثبت سفارش در بخش فیوچرز صرافی بای بیت باید با آن آشنا باشید، Cross و Isolated هستند که بسیار اهمیت دارند و اگر به درستی انتخاب نشوند، می توانند کل سرمایه شما در صرافی را از بین ببرند.

وقتی هنگام ثبت سفارش، بخش Isolated را انتخاب کنید، تنها سرمایه ای که درگیر معامله کرده باشید، در خطر خواهد بود و خطری باقی سرمایه شما را در صرافی تهدید نخواهد کرد؛ برای مثال اگر سرمایه شما در صرافی بای بیت 1000 تتر باشد و در معامله ای که از نوع Isolated ثبت کرده اید، تنها 100 دلار خود را درگیر کرده باشید، در صورتی که روند قیمتی رمزارز برخلاف پیش بینی شما حرکت کند، تنها همان 100 دلار را در زمان لیکوئید از دست خواهید داد و 900 دلار برای شما باقی خواهد ماند.

زمانی که ویژگی Cross را هنگام ثبت سفارش انتخاب کنید، علاوه بر 100 دلاری که درگیر معامله کرده بودید، اگر روند قیمتی جفت ارز برخلاف پیش بینی شما حرکت کند، برای آنکه لیکوئید نشوید، صرافی اجازه خواهد داشت از باقی سرمایه آزاد شما، یعنی همان 900 دلار نیز برداشت کند.

در چنین حالتی اگر روند مخالف جفت ارز تنها یک نوسان نباشد و روند اصلی به طور کلی تغییر کرده باشد، احتمالاً کل سرمایه شما یعنی 100 دلار درگیر معامله به علاوه 900 دلار آزاد در صرافی از شما کسر خواهد شد.

برای تنظیم هر دو بخش نوع معامله (Cross/Isolated) و اهرم باید به نوار بالای ستون بخش ثبت سفارش در سمت راست صفحه نمایش خود مراجعه کنید که با کلمه Cross مشخص شده است. در پنجره جدیدی که باز می شود، بخش بالایی برای تنظیم Cross یا Isolated بودن سفارش و بخش پایینی برای تنظیم اهرم معاملات خرید (Long) و فروش (Short) است.

 • حد سود/ حد ضرر

یکی از امکاناتی که در بخش فیوچرز صرافی بای بیت می توانید از آن استفاده کنید، این است که برای معاملات خود حد سود و حد ضرر تعریف کنید. حد سود به قیمتی اشاره دارد که با رسیدن ارزش جفت ارز به آن مبلغ، صرافی متوجه خواهد شد شما سود موردنظر خود را دریافت کرده اید و حالا باید معامله را ببندد.

حد ضرر نیز یک فرمان بستن موقعیت است؛ با این تفاوت که شما به صرافی خواهید گفت روند قیمتی جفت ارز برخلاف پیش بینی من حرکت کرده است و از آنجا که نمی خواهم بیشتر ضرر کنم، موقعیت مرا ببند. تنظیم حد سود و حد ضرر نیز باید کاملاً آگاهانه و نه تنها تصادفی انجام شود؛ زیرا این دو مورد نیز در مدیریت سرمایه نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.

 • Equity /Available Balance

وقتی شما هیچ موقعیت بازی در صرافی نداشته باشید، مقدار Equity و Available Balance یکسان است، اما زمانی که یک یا چند موقعیت باز در صرافی داشته باشید، این دو مقدار براساس میزان سود یا ضرر تحقق نیافته شما متغیر خواهند بود.

فرض کنید 1000 تتر در بخش فیوچرز صرافی بای بیت واریز کرده اید. در ابتدا میزان Equity و Available Balance برابر هستند، اما زمانی که یک موقعیت باز داشته باشید و برای مثال در آن موقعیت 50 تتر سود کرده باشید، Equity شما به 1050 تتر تغییر خواهد کرد؛ درحالی که بالانس شما همان 1000 تتر باقی خواهد ماند؛ البته اگر موقعیت خود را با همین 50 تتر سود ببندید، Equity و Available Balance هر دو به 1050 تغییر خواهند کرد.

 • Funding Rate

فاندینگ ریت (Funding Rate) در بخش فیوچرز صرافی بای بیت و البته بسیاری از دیگر صرافی ها، به میزان اختلاف قیمت در بازار اسپات و فیوچرز اشاره دارد. درحقیقت معاملات فیوچرز در دو نوع سنتی و Perpetual انجام خواهند شد. تنها تفاوت این دو نوع معامله در این است که معاملات Perpetual تاریخ انقضا ندارند و این موضوع می تواند منجر به این شود که اختلاف قیمت در بازار اسپات و فیوچرز بسیار زیاد شود.

برای جلوگیری از این مشکل صرافی ها اقدام به تعریف فاندینگ ریت کردند که براساس آن افرادی که معاملات باز دارند، باید با توجه به این رقم، مبلغی را به معامله گرانی که موقعیت مخالف دارند بپردازند یا از آن ها دریافت کنند. میزان فاندینگ ریت هر 8 ساعت تغییر می کند.

اگر رقم فاندینگ ریت مثبت باشد، تریدرهایی که معاملات باز خرید دارند، باید مبلغی مشخص را به تریدرهایی که موقعیت فروش دارند بپردازند، اما زمانی که فاندینگ ریت منفی باشد، تریدرهایی که موقعیت باز فروش دارند، باید مبلغی را به تریدرهایی پرداخت کنند که موقعیت باز خرید دارند.

انواع سفارش ها در بخش فیوچرز صرافی بای بیت

 • Limit

زمانی که سفارش خود را از نوع Limit یا محدود ثبت می کنید، درواقع باید دو کادر را پر کنید؛ در کادر Order Price باید قیمتی را که قصد دارید معامله شما در آن انجام شود، وارد کنید، اما در کادر بعد یعنی Order By Qty باید حجم معامله را وارد کنید.

درنهایت نیز پس از تنظیم حد سود و حد ضرر می توانید با کلیک روی یکی از گزینه های Open Long یا Open Short سفارش خود را ثبت کنید تا معامله شما در زمان درست (رسیدن ارزش جفت ارز به مبلغ Order Price) انجام شود.

 • Market

در سفارش Market معامله شما در لحظه و با بهترین قیمت موجود در میان سفارش ها انجام می شود. زمانی که شخصی بخواهد معامله ای را در کمترین زمان ممکن انجام دهد، از این نوع روش ثبت سفارش استفاده می کند؛ البته قیمت انجام معامله را صرافی تعیین می کند نه تریدر. در روش مارکت، تریدر تنها حجم معامله را انتخاب می کند و در کادر مربوط قرار می دهد.

 • Conditional

در سفارش ها از نوع Conditional تریدرها می توانند شرطی را در سفارش خود لحاظ کنند. تصور کنید با رسیدن به یک مقاومت و براساس تحلیل شما اتریوم روندی نزولی را آغاز خواهد کرد؛ با این حال برای آنکه مطمئن شوید اتریوم مقاومت را پشت سر نخواهد گذاشت و حتماً برگشت روند را در اتریوم خواهیم داشت، منتظر می مانید اتریوم کمی افت قیمت را طی کند و سپس وارد معامله می شوید.

در چنین شرایطی برای مثال با رسیدن قیمت اتریوم به 1.450 سفارش شما فعال شده (مقاومت در قیمت 1.500 تتر) و ترید شما در قیمت 1.400 تتر انجام می شود. در اینجا Trigger Price معادل 1.450 و Order Price معادل 1.400 تتر خواهد بود که معامله شما در این قیمت انجام خواهد شد

خلاصه فرایند بازکردن یک ترید در بخش فیوچرز صرافی بای بیت

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید. سپس جفت ارز مورد نظر را پیدا کنید و به صفحه معاملاتی آن بروید.

 1. در بخش اول باید Cros یا Isolated بودن سفارش و همچنین لوریج یا اهرم سفارش خود را نیز تنظیم کنید. اهرم در دو بخش برای معاملات خرید (Long) و معاملات فروش (Short) تنظیم می شود.
 2. در بخش دوم باید مشخص کنید آیا قصد بازکردن یک موقعیت را دارید یا می خواهید موقعیت باز را که دارید، ببندید. Open برای بازکردن موقعیت جدید خرید یا فروش (Long / Short) و بخش Close برای بستن موقعیت های بازی است که دارید.
 3. از قسمت سوم نیز باید نوع سفارش خود را انتخاب کرده و براساس نوع سفارش انتخابی مقادیر موردنیاز را وارد کنید.
 4. تنظیم حد سود و حد ضرر در معاملات فیوچرز بسیار مهم است؛ زیرا با توجه به اینکه تریدرها در بخش فیوچرز از اهرم استفاده می کنند، اگر حد ضرر تنظیم نکنید، ممکن است میزان ضرر شما بسیار زیاد شود. از طرف دیگر اگر حد سود را تنظیم نکنید، از آنجا که معمولاً تریدها در بخش فیوچرز در بازه های زمانی کوتاه انجام می شوند، ممکن است قیمت به هدف شما برسد و از آن عبور کند یا بعد از رسیدن به هدف، روند خود را تغییر دهد؛ به این ترتیب اگر شما مشغول به کاری دیگر باشید، سودی نمی برید.
 5. درنهایت نیز با توجه به اینکه قصد بازکردن معامله خرید (Long) یا فروش (Short) را دارید، یکی از گزینه های Open Long یا Open Short را انتخاب خواهید کرد.

پس از آنکه یک سفارش را تنظیم و ثبت کنید، می توانید آن را در بخش موجود در پایین نمودار قیمتی (Positions) مشاهده کنید. امکان بستن معاملات باز، تنظیم یا تغییر حد سود و حد ضرر نیز در این بخش وجود دارد. همچنین در بخشی که در سمت راست مشخص کردیم، می توانید Equity و Balance خود را مشاهده کنید که اهمیت فراوانی دارد. همچنین امکان واریز (Deposit)، برداشت (Withdraw) و انتقال دارایی (Transfer) در میان حساب ها در این بخش تعبیه شده است.

 

 

یکی از امکانات فوق العاده کاربردی بخش فیوچرز صرافی بای بیت ماشین حساب آن است که می توانید پیش از بازکردن یک سفارش، قیمت ورود به معامله، قیمت موردنظر برای بستن معامله، حجم و لوریج را وارد کنید و میزان سود خود را در صورت تحقق پیش بینی، مشاهده کنید.

برای این کار باید در بخش سمت چپ مقادیر را وارد کنید تا بتوانید نتایج را در ستون سمت راست مشاهده کنید. همچنین می توانید برای تنظیم حد سود و حد ضرر از این ماشین حساب فوق العاده کاربردی استفاده کنید.

 

معاملات Perpetual در بای بیت

نکته دیگر این است که روند ثبت سفارش و انجام معاملات Perpetual کاملاً شبیه معاملات سنتی فیوچرز است؛ با این تفاوت که معاملات Perpetual تاریخ انقضا ندارند و این قراردادها در صرافی با عبارت Perp یا Perpetual به صورت کامل، در کنار نام جفت ارز شناسایی می شوند. در صرافی بای بیت، معاملات Perpetual براساس USDT و USDC انجام می شوند.

 

معاملات معکوس در بای بیت

نوع دیگری از معاملات که امکان انجام آن ها در بخش فیوچرز صرافی بای بیت وجود دارد، معاملات Inverse یا معکوس است. در حالت عادی زمانی که جفت ارزی را برای انجام معامله انتخاب می کنید، اقدام به خرید ارزی خواهید کرد که در ابتدا آمده است و ارز پرداختی شما، ارزی موجود در طرف دوم است.

بنابراین در جفت ارز BTC/USDT شما با پرداخت تتر، بیت کوین خریداری می کنید. در معاملات معکوس متفاوت است و شما پرداخت را براساس ارز اول انجام می دهید که موقعیت Long را برای ارز موجود در طرف دوم داشته باشید. معاملات معکوس در صرافی بای بیت تنها براساس دلار آمریکا انجام خواهند شد.

درحقیقت در این قراردادها تریدرها می توانند معاملات خود را با استفاده از ارز دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم انجام دهند. نحوه تنظیم سفارش در این معاملات نیز مانند دیگر معاملات فیوچرز در صرافی بای بیت است.

 

معاملات آپشن در بای بیت

معاملات اختیار (Option) کمی متفاوت از دیگر انواع معاملات فیوچرز صرافی بای بیت هستند. درواقع در این نوع معاملات، شما حق خرید یا فروش جفت ارز را خریداری می کنید. همچنین می توانید یک بلیت برای خرید یا فروش جفت ارز در نظر بگیرید که در این نوع معاملات خرید و فروش می شوند. اگر روند قیمتی جفت ارز براساس تحلیل شما پیش برود، می توانید سود خود را کسب کنید، اما در صورتی که پیش بینی شما درست نباشد، تنها مبلغ حق خرید از شما کسر خواهد شد و نه مبلغی به ارزش جفت ارز معاملاتی.

برای مثال فرض کنید در حال حاضر قیمت ارز دیجیتال بیت کوین 20.000 دلار است و شما پیش بینی کرده اید تا ماه آینده قیمت این ارز به 40 هزار دلار خواهد رسید. این اختلاف قیمت میان قرارداد و قیمت واقعی جفت ارز در زمان سررسید، سود یا ضرر شما را مشخص می کند.

 • Call Option

در معاملات خرید که با عنوان Call Option در معاملات Option شناخته می شوند، شما می توانید قراردادهایی را خریداری کنید که قیمت مشخصی را برای تاریخ مشخصی تعیین کرده اند؛ برای مثال ممکن است یک قرارداد Call Option پیدا کنید که قیمت بیت کوین برای دو ماه آینده را 50 هزار دلار تعیین کرده باشد.

سه حالت ممکن است پیش بیاید. در دو ماه آینده یا قیمت بیت کوین از این مبلغ بیشتر، یا کمتر یا برابر با 50 هزار دلار است. اگر شما چنین تحلیل کرده باشید که قیمت بیت کوین در دو ماه آینده بیشتر است (مثلاً 60 هزار دلار) این فرصتی برای شما خواهد بود؛ چراکه با خرید این قرارداد می توانید هر واحد بیت کوین را در تاریخ قرارداد، با قیمت 50 هزار دلار خریداری کنید؛ بنابراین اگر تحلیل شما درست باشد و قیمت بیت کوین به 60 هزار دلار برسد، برای هر واحد بیت کوین به میزان 10 هزار دلار سود خواهید کرد.

حالت دیگر این است که قیمت بیت کوین در تاریخ مشخص شده در قرارداد، کمتر از 50 هزار دلار باشد. در چنین حالتی اگر قرار باشد بیت کوین را با قیمت 50 هزار دلار خریداری کنید، قطعاً متضرر خواهید شد؛ درنتیجه اقدام به خرید حق خرید (Call Option) خواهید کرد و تنها مبلغ پرداختی شما همان خواهد بود و نه مبلغ بیت کوین.

 

 • Put Option

زمانی که شما روندی نزولی را برای ارز دیجیتالی خاص پیش بینی کرده باشید، می توانید از قراردادهای Put Option استفاده کنید. فرض کنید براساس تحلیل شما تا یک ماه آینده قیمت بیت کوین به 15 هزار دلار می رسد، اما با مراجعه به بخش Option صرافی بای بیت، قراردادی را پیدا می کنید که قیمت را برای یک ماه آینده 25 هزار دلار تعیین کرده است؛ درحالی که قیمت طبق تحلیل شما پیش برود و در تاریخ مشخص شده به 15 هزار دلار برسد، از آنجا که شما حق فروش با مبلغ 25 هزار دلار را خریداری کرده بودید، برای هر واحد بیت کوین 10 هزار دلار (25-15) سود خواهید کرد؛ چراکه بیت کوین به قیمت 15 هزار دلار رسیده است، اما شما هر بیت کوین را با قیمت 25 هزار دلار می فروشید.

ثبت سفارش اختیار

برای آنکه معامله خود را انجام دهید و درواقع حق خرید یا فروش (Call Option / Put Option) را تهیه کنید، باید در صفحه اول از تب Derivatives، بخش USDC Options را انتخاب کنید تا به این مرحله برسید. همان طور که در شکل زیر می بینید، لیستی از قراردادهای اختیار برای تاریخ ها و با قیمت های سررسید متفاوتی مشاهده می شوند که می توانید براساس تحلیل خود قرارداد موردنظر را انتخاب کنید تا به این ترتیب بخش ثبت سفارش مربوط را مشاهده کنید.

با توجه به روش ثبت سفارش که می تواند Limit یا Market باشد، باید مقادیر را وارد کرده و سپس روی گزینه Place Order کلیک کنید. همچنین اگر روش ثبت سفارش IV را انتخاب کنید، بخش قیمت غیرفعال شده و سفارش براساس نوسانات ضمنی ثبت می شود.

دو گزینه در پایین بخش ثبت سفارش وجود دارند که با نام Post Only و Reduce Only شناخته می شوند که در ادامه آن ها را شرح داده ایم.

 • Post Only

وقتی شما معامله ای از نوع محدود (Limit) ثبت کرده باشید، اگر در زمان ثبت سفارش شما تریدر دیگری در مقابل شما قرار بگیرد، معامله شما بدون آنکه در لیست سفارش ها باشد، انجام می شود؛ برای مثال اگر شما قصد خرید اتریوم در قیمت 1500 دلار را ثبت کنید و همان زمان تریدر دیگری سفارش فروش اتریوم با قیمت 1500 دلار ثبت کند، معامله شما به سرعت و بدون قرار گرفتن در لیست سفارش ها انجام می شود.

در مقابل زمانی که شما Post Only را فعال کنید، حتی در حالتی که تریدری در مقابل شما وجود داشته باشد، باید ابتدا سفارش شما در لیست قرار بگیرد و سپس معامله تان انجام شود.

 • Reduce Only

قابلیت Reduce Only روی معاملات باز مؤثر است؛ برای مثال اگر شما یک موقعیت باز خرید 2 واحد بیت کوین را داشته باشید و سپس موقعیت فروش یک واحد بیت کوین را باز کنید که قابلیت Reduce Only آن فعال است، هیچ موقعیت فروشی برای شما باز نخواهد شد، بلکه موقعیت باز خرید 2 واحد بیت کوین به موقعیت خرید با یک واحد بیت کوین تبدیل خواهد شد.

سخن پایانی

بخش فیوچرز صرافی بای بیت به دلیل امکاناتی که برای کاربران فراهم کرده، بسیاری از تریدرهای ایرانی را به استفاده از این صرافی با وجود محدودیت ها ترغیب کرده است. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که با وجود جذابیت هایی که درباره بازار فیوچرز دیده و شنیده می شود، این بازار بسیار پرریسک است و بهتر است تنها تریدرهایی که دانش و تجربه کافی دارند در این بخش فعالیت داشته باشند؛ زیرا با کمک امکاناتی که در بخش فیوچرز صرافی بای بیت در اختیار کاربران قرار می گیرد، به همان میزان که امکان کسب سود برای آنان وجود دارد، ممکن است تریدرها ضررهای بزرگی هم داشته باشند.

پرسش های متداول

بله، کاربران ایرانی می توانند بدون انجام احراز هویت و البته به کمک فیلترشکنی با IP ثابت در صرافی بای بیت ثبت نام کرده و شروع به ترید کنند.

تریدرها می توانند سفارش های خود را در نوع Limit، Market و یا Conditional ثبت کنند.

شما می توانید در بخش فیوچرز معاملات فیوچرز سنتی، معاملات فیوچرز Perpetual، معاملات معکوس (Inverse) و معاملات اختیار (Option) را انجام دهید.