فرقی نمی کند که تازه وارد کالج شده اید یا هنوز نوجوان هستید، احتمالاً می دانید که سرمایه گذاری تا چه حد می تواند مهم باشد؛ با این حال هنگامی که قصد دارید شروع به کار کنید، مهم است که اصول سرمایه گذاری و گزینه های مختلفی را که پیش رویتان قرار دارد، درک کرده و هوشمندانه ترین مسیر را انتخاب کنید. براساس یک نظرسنجی که در سال 2018 انجام شده است، 65 درصد از بزرگ سالان فکر می کنند سرمایه گذاری در بازار سهام ترسناک است. در میان ترس های آن ها مواردی چون سرمایه گذاری اشتباه، اعتماد به منبع نادرست یا نداشتن پول کافی برای سرمایه گذاری به چشم می خورد.

فهرست []

  9 کتاب برتر برای سرمایه گذاران مبتدی

  اگر شما جزء سرمایه گذاران مبتدی هستید، بهتر است قبل از هرگونه اقدامی بهترین کتاب هایی را که برای سرمایه گذاران نوشته شده است، مطالعه کنید.

  1- کتاب کوچک سرمایه گذاری عقل سلیم (The Little Book of Common Sense Investing)

  بیشتر کارشناسان مالی اتفاق نظر دارند که «کتاب کوچک سرمایه گذاری و عقل سلیم» نوشته جان سی بوگل مشهور یک شاهکار است. این کتاب برای سرمایه گذاران نوشته شده و مانند یک کتاب مقدس است. صرف نظر از سن و سالی که دارید، بهتر است پیش از شروع هر سرمایه گذاری این کتاب را بخوانید. این کتاب اولین بار در سال 2007 منتشر و در سال 2017 تغییراتی در آن داده شد. طی این تغییرات، دو فصل جدید شامل تخصیص دارایی و گزینه های سرمایه گذاری بازنشستگی به کتاب اضافه شده است. کتاب کوچک سرمایه گذاری چارچوب لازم برای یک سبد سرمایه گذاری کم ریسک را به شما ارائه می دهد. علاوه بر این به شما آموزش می دهد که چگونه تصمیم های هوشمندانه برای سرمایه گذاری های خود بگیرید. بوگل درباره اهمیت صندوق های سرمایه گذاری شاخص صحبت کرده و به خوانندگان توصیه می کند طمع در سرمایه گذاری را نادیده بگیرند و به جای آن بر یک سبد سرمایه گذاری متنوع و گسترده تمرکز کنند.

  2- کتاب راهنمای مبتدیان برای بازار سهام (A Beginner’s Guide to the Stock Market)

  سرمایه گذاران مبتدی که تجربه ای در بورس و بازار سهام ندارند، از طریق این کتاب می توانند نکات مهم را یاد بگیرند. متیو کرتر، نویسنده این کتاب انواع سهام و نحوه عملکرد آن ها را تجزیه و تحلیل می کند. در عین حال توضیح می دهد که چگونه می توان سهام را آنالیز کرده تا آن هایی را پیدا کنید که در کوتاه مدت و بلندمدت عملکرد خوبی داشته باشند. یکی از زمینه های کلیدی این کتاب این بوده که اشتباهات بیشتر سرمایه گذاران مبتدی را توضیح داده و راهکارهای اجتناب از آن ها را نیز برای خواننده نام می برد. کتاب «راهنمای بازار سهام برای مبتدی ها» به استراتژی های سرمایه گذاری و روش هایی که برای سرمایه گذاران جدید و مشتاق ایده آل بوده نیز می پردازد.

  3- کتاب هزاره را شکست (Broke Millennial)

  آرین لوری نویسنده کتاب Broke Millennial سعی کرده تا جای ممکن به چالش های پیش روی سرمایه گذاران مبتدی بپردازد. یکی از این چالش ها نحوه سرمایه گذاری در زمانی است که انواع و اقسام قسط ها روی دوش شما سنگینی کرده است. نویسنده اعتقاد دارد که اگر می خواهید سرمایه گذاری مؤثری شوید، باید بتوانید امور مالی شخصی را درک کرده و روی عادات خرج کردنتان فکر کنید. آرین لوری توضیح می دهد که چگونه کنترل امور مالی خود را به دست بگیرید؛ حتی اگر پول زیادی به دست نمی آورید و در همین زمان به سرمایه گذاری نیز فکر کنید. سرمایه گذاران مبتدی با مطالعه این کتاب نکاتی را در مورد چگونگی افزایش حقوق و شروع پس انداز برای بازنشستگی یاد می گیرند. برخلاف بسیاری از راهنماهای مالی سنتی، این کتاب برای سرمایه گذاران بسیار مدرن نگارش شده و با مطالعه آن به راحتی به مفاهیمش پی می برید.

  4- کتاب سرمایه گذاری در املاک اجاره ای (The Book on Rental Property Investing)

  سرمایه گذاران مبتدی ممکن است هنگام طراحی سبد سرمایه گذاری بلافاصله به بازار سهام نیز فکر کنند. با این حال بازار سهام تنها جایی نیست که شما می توانید پول خود را در آن سرمایه گذاری کنید. اگر از کاری که قرار است انجام دهید، آگاه باشید، سرمایه گذاری در املاک اجاره ای می تواند به رشد سرمایه شما کمک زیادی کند. این کتاب کل فرایند خرید و اجاره ملک را پوشش می دهد در عین حال توصیه هایی را درباره انتخاب ملک مناسب، تصمیم گیری بین فروش و اجازه ارائه می دهد. نویسنده این کتاب برندون ترنز است که چارچوب کاملی برای افزایش دارایی با استفاده از سرمایه گذاری در املاک و مستغلات را به شما توضیح می دهد. کتاب «سرمایه گذاری در املاک اجاره ای» به بررسی اصولی می پردازد که در صورت صاحب خانه بودن باید به آن ها دقت کنید. همچنین چگونگی غلبه بر چالش ها را بیان می کند.

  5- کتاب تنها راهنمای سرمایه گذاری که همیشه به آن نیاز دارید (The Only Investment Guide You’ll Ever Need)

  با استفاده از این راهنما سرمایه گذاران مبتدی یاد می گیرند که چگونه می توانند یک سبد سرمایه گذاری را با صفر دلار شروع کنند. اندرو توبیاس نویسنده و مشاور امور مالی که نویسنده این کتاب برای سرمایه گذاران مبتدی است، اهمیت ایجاد یک پایه مالی برای سرمایه گذاری را توضیح داده و بر ایجاد یک حساب پس انداز سالم تمرکز کند. خوانندگان این کتاب می توانند توصیه های سرمایه گذاری مناسبی را مشاهده کرده و آن ها را در تمام جنبه های زندگی مالی خود اعمال کنند. این کتاب در ابتدای دهه 1970 منتشر و بعدتر در سال 2016 بازنویسی شد. نویسنده این کتاب نکاتی را درباره بحران مالی 2008 به آن افزوده است.

  6- کتاب یک نفر در وال استریت (One Up on Wall Street)

  در این راهنمای مالی کامل پیتر لینچ برخی از بهترین اسراری را که مستقیم از سرمایه گذاران باتجربه وال استریت کسب کرده را برای سرمایه گذاران مبتدی شرح می دهد. او اعتراف کرده که کتاب One Up on Wall Street حول افزایش سهام اینترنتی چرخیده و روش هایی را که سرمایه گذاری مدرن در سال های اخیر تجربه کرده است، بررسی می کند. لینچ در این کتاب برای سرمایه گذاران مبتدی فرصت هایی را که نباید از دست بدهند، لیست کرده است. پیتر لینچ مدیر سابق صندوق سرمایه گذاری فیدلیتی بوده که طی چندین سال مدیریت خود میلیاردها دلار سود را روانه این صندوق کرد. او نحوه تحقیق و یافتن سهامی را که احتمالاً عملکرد مناسبی داشته، توضیح داده و سهامی را که احتمالاً ده برابر شده و بازدهی زیادی دارند معرفی می کند.

  7- کتاب فکر کردن سریع و آهسته (Thinking Fast and Slow)

  چرا ما به جای واقعیت ها و آمارها براساس احساس درونی تصمیم می گیریم؟ دنیل کانمن، روانشناس، اقتصاددان و برنده جایزه نوبل در سال 2002 در علوم اقتصادی در این کتاب به بررسی روشی می پردازد که بیشتر ما برای تصمیم گیری های اصلی و مهم زندگی خود از انتخاب همسر گرفته تا سرمایه گذاری پول و دارایی خود از آن استفاده می کنیم. این کتاب پرفروش نیویورک تایمز به این موضوع می پردازد که چند نفر از ما براساس غریزه و شهود انتخاب کرده و این کار چگونه روی آینده مالی ما تأثیر می گذارد. کتاب «تفکر سریع و آهسته» که برای سرمایه گذاران مبتدی نوشته شده است، نشان می دهد که چطور می توان با حذف احساسات از معامله، تصمیم گیری های هوشمندانه ای برای سرمایه گذاری صورت داد. سرمایه گذاران مبتدی می توانند بیشتر درباره انتخاب سهامی که احتمالاً از دیگر سهم ها بهتر عمل کرده، یاد بگیرند. درمجموع کانمن در این کتاب نشان می دهد که چگونه می توان تصمیم گیری های بهتری را براساس منطق صورت دهد، حتی اگر این تصمیم گیری ها ناراحت کننده باشند.

  8- کتاب راهنمای مدرن سرمایه گذاری در بازار بورس برای نوجوانان (The Modern Guide to Stock Market Investing for Teens)

  کتاب «راهنمای مدرن سرمایه گذاری در بازار بورس برای نوجوانان» نکات و استراتژی های کلیدی را برای سرمایه گذاران مبتدی در بازار سهام پوشش می دهد. این کتاب توسط یک نوجوان به نام آلن جان در کالیفرنیا در سال 2020 منتشر شد. او می خواست به جوانان کمک کند تا اهمیت شروع سفرهای سرمایه گذاری خود را زودتر درک کنند. نویسنده از نوجوانان و دانشجویان می خواهد که با هر مقدار پولی که می توانند سرمایه گذاری کنند و توضیح می دهد که چگونه این چند دلار سرمایه گذاری می تواند در طول زمان رشد کند. سرمایه گذاران مبتدی که درباره سرمایه گذاری مردد هستند، در این کتاب استراتژی های ساده ای برای شروع یک سبد سرمایه گذاری و در عین حال کسب دانش مالی شخصی و سرمایه گذاری برای بازنشستگی را مطالعه می کنند. به طورکلی این کتاب اغلب به موضوعات پیچیده و دور از دسترس به روشی کاملاً قابل درک می پردازد.

  9- کتاب سرمایه گذاری در املاک و مستغلات (Investing In REITs)

  سرمایه گذاری غیرفعال در املاک و مستغلات اغلب از سوی سرمایه گذاران مبتدی نادیده گرفته می شود. سرمایه گذاری در املاک و مستغلات می تواند افراد را به صاحب خانه یا مدیر دارایی تبدیل کند. ویرایش چهارم این کتاب به این موضوع می پردازد که چگونه سرمایه گذاران مبتدی می توانند تنوع را در سبد سرمایه گذاری خود شروع کرده و برخی از بهترین بازده ها را در بازار از طریق REIT کسب کنند. این کتاب را رالف بلاک نوشته که قبل از مرگ به مدت 40 سال مشاور متخصص در زمینه سرمایه گذاری املاک و مستغلات بود. در این کتاب، تاریخچه این نوع سرمایه گذاری و نحوه شروع به کارگیری آن ها نوشته شده است. بلاک جایزه دستاورد صنعت 2004 را از انجمن ملی اعتماد سرمایه گذاری املاک و مستغلات دریافت کرد.

  سخن پایانی

  مطالعه کتاب یکی از بهترین راه های یادگیری است؛ زیرا این فرصت برای شما فراهم بوده تا بتوانید به خوبی روی یک موضوع متمرکز شوید. یکی از مفاهیم مهم این روزها نحوه سرمایه گذاری است که پیر و جوان به دنبال یادگیری آن هستند. بزرگ ترین مانع برای شروع سرمایه گذاری این بوده که نمی دانیم چگونه و از کجا باید اولین قدم را برداریم. مطالعه کتاب های توصیه شده کمک می کند تا سرمایه گذاران مبتدی به خوبی با تمام جنبه های مسیر آشنا شوند و بتوانند بهترین استراتژی ها را برای خود بچینند. شما کدام یک از کتاب های معرفی شده در این لیست را مطالعه کرده اید؟ آیا مطالعه آن ها برای شما مفید بوده است؟ نظرات خود را در کامنت با ما در میان بگذارید.

  سؤالات متداول

  راه های زیادی برای سرمایه گذاری در سنین کم وجود داشته از جمله:

  سرمایه گذاری به شما کمک می کند تا بتوانید به سودآوری بسیار زیادی برسید. این سودآوری شما را در مسیر رسیدن به آرزوها و اهدافتان کمک می کند.

  قطعاً نه، شما بسته به علایق خود می توانید راه های مناسب برای یادگیری سرمایه گذاری را انتخاب کنید. با این حال یکی از بهترین راه ها برای شناخت نوع علاقه مندی ها می تواند مطالعه کتاب برای سرمایه گذاری باشد.