شرکت بلک راک (Black Rock) براساس برخی معیارها و حجم سرمایه بیش از 8.7 تریلیون دلاری تحت مدیریت، بزرگ ترین شرکت مدیریت سرمایه گذاری در سراسر جهان است. این شرکت در درجه اول خدمات خود را به سرمایه گذاران نهادی، واسطه ای و فردی مانند طرح های بازنشستگی شرکتی، اتحادیه ها، شرکت های بیمه، صندوق های مشترک شخص ثالث، اوقاف، مؤسسات عمومی، دولت ها، بنیادها، مؤسسات خیریه، صندوق های مالی دولتی، مؤسسات رسمی و بانک ها ارائه می دهد.

فهرست []

  شرکت بلک راک انواع مختلفی از وجوه و سبد سرمایه گذاری را در قالب های متنوعی مانند سهام، ابزارهای بازار پول و درآمد ارائه می دهد. اصولاً مشتریان این شرکت به منظور دسترسی به صندوق سرمایه گذاری مشترک، سرمایه گذاری های متمرکز بر اهداف مربوط به درآمد بازنشستگی، پس انداز دانشگاهی و صندوق های قابل مبادله (ETF) به بلک راک مراجعه می کنند.

  تاریخچه شرکت بلک راک (Black Rock)

  شرکت بلک راک (Black Rock) را Rob Kapito و Larry Fink در سال 1988 با نام قانونی Black Rock Inc و جمع آوری سرمایه 13 میلیارد دلاری در شهر نیویورک آمریکا تأسیس کرد. این شرکت مالی آمریکایی کمتر از 30 سال از زمان تأسیس تاکنون، از هیچ به بزرگ ترین شرکت مدیریت دارایی در جهان تبدیل شد. امروزه شرکت BlacK Rock دارایی های مشتریان در کلاس های مالی مختلف، از درآمد ثابت گرفته تا بازارهای سهام خصوصی، دولتی، زیرساخت های نقدی املاک و مستغلات و بسیاری موارد دیگر را مدیریت می کند.

  امروزه بلک راک درباره ارائه تکنولوژی مخصوص مدیریت دارایی، به یک رهبر جهانی تبدیل شده و علاوه بر آن، یک پلتفرم معاملاتی را برای سرمایه گذاران در سراسر جهان مهیا کرده و نرم افزار خود را در اختیار کارگزاری ها و متولیان نیز قرار می دهد.

  8 کلید موفقیت شرکت بلک راک (Black Rock)

  در این بخش به بررسی هشت عامل اساسی و مؤثر در موفقیت شرکت بلک راک از دیدگاه Novick می پردازیم:

  1. ایجاد تنوع در خدمت رسانی که سبب ایجاد ثبات می شود.

  یکی از مهم ترین عوامل موفقیت این شرکت همگام سازی خدمات ارائه شده با نیازهای مشتریان است؛ به این معنا که هم زمان با تکامل مشتریان، بلک راک نیز تکامل یافته و موفق به حفظ مشتریان خود شده است. طبیعتاً روند تنوع سازی خدمات با گذر زمان اتفاق افتاده و این شرکت در طبقات دارایی، انواع مشتریان (بیمه، حقوق بازنشستگی، خرده، فروشی) و مناطق جغرافیایی متنوع شده است.

  از آنجا که طی زمان ذائقه ها، مقررات و ترندها تغییر می کنند، داشتن راه حل های متنوع برای خدمت رسانی به طیف وسیعی از مشتریان ضروری است.

  1. پذیرش تغییر و استفاده از آن به عنوان یک فرصت

  در مواردی که تغییرات مربوط به مقررات و حسابداری سبب ایجاد مشکلات جدید برای مشتریان می شود، بلک راک از این فرصت برای ارائه راه حل های جدید استفاده می کند.

  1. استفاده از قدرت تکنولوژی

  استفاده از فناوری در پیشرفت یک بیزینس اهمیت بسیاری دارد؛ به حدی که اگر فناوری موردنظر شما از قبل راه اندازی نشده باشد، باید آن را ایجاد کنید. از آنجا که فناوری موردنظر شرکت بلک راک در حد و اندازه مورد انتظار شرکت نبود، بلک راک تصمیم به طراحی و ساخت نرم افزار Aladdin گرفت. امروزه نرم افزار Aladdin جریان درآمدی ثابت و قابل توجهی را برای بلک راک ایجاد کرده است.

  1. هوشیار بودن از سیاست های عمومی و پیامدهای آن

  امروزه همه افراد باید نسبت به سیاست های عمومی و نحوه اثربخشی آن ها بر خود آگاهی داشته باشند. سیاست های عمومی بر بخش های عظیمی از اقتصاد از جمله مراقبت های بهداشتی، انرژی، خدمات مالی و بسیاری موارد دیگر تأثیرگذار است.

  1. هماهنگ بودن برنامه بازاریابی با مدل کسب و کار شرکت

  زمانی که بلک راک تازه تأسیس شده و شرکت کوچکی بود، دلیلی برای صرف هزینه های تبلیغاتی وجود نداشت. در آن زمان تمرکز این شرکت بر کارگزاری ها، سرمایه گذاران نهادی و به طور مستقیم بر خرده فروشی قرار داشت، اما پس از آنکه به یک شرکت عمومی تبدیل شد، این وضعیت نیز تغییر کرد. اکنون بلک راک از یک سیاست رسانه اجتماعی قوی و همچنین حمایت های مالی تبلیغاتی متنوع بهره می برد. هم زمان با تکامل بیزینس، بلک راک شروع به برقراری ارتباط مستقیم با سرمایه گذاران نهایی از جمله خرده فروشان کرده است.

  1. گنجاندن یک چشم انداز استراتژیک و یک برنامه ادغام در پیش بینی های کسب

  تنها به دلیل اینکه چیزی روی کاغذ خوب به نظر می رسد و امور مالی مربوط به آن به خوبی میزان درآمد را افزایش و هزینه ها را کاهش می دهد، در عمل نتیجه خوبی به دست نمی آید. درنهایت تنها در صورتی که شرکت یک برنامه و استراتژی مناسبی داشته باشد، می تواند اعداد و ارقام موجود در کاغذ را به واقعیت تبدیل کند.

  1. متمرکزبودن در سطح محلی هم زمان با رشد بلک راک در سطح جهانی

  شرکت بلک راک هم زمان با رشد بیزینس خود در آمریکا، دفاتری را در قاره اروپا و آسیا نیز راه اندازی کرده است.

  1. تشخیص اهمیت فاکتورهای مربوط به پایداری شرکت در درازمدت

  حدود 20 سال پیش شرکت بلک راک روش سرمایه گذاری جدیدی را با عنوان سرمایه گذاری مسئولیت اجتماعی به مشتریان خود معرفی کرد؛ برای مثال فرض کنید یک مشتری نگران تأثیر تنباکو بر سلامت مردم است؛ بنابراین در سبد سهامی (Portfolio) فاقد تنباکو سرمایه گذاری می کند. همچنین فردی که با جنگ مخالف باشد، می تواند در سبد سهامی سرمایه گذاری کند که سهام دفاعی نداشته باشد.

  کارمندان برجسته شرکت بلک راک

  شرکت بلک راک، بزرگ ترین مدیر سرمایه گذاری جهان، یک بازیگر تأثیرگذار در وال استریت محسوب می شود که طی این سال ها سیاست گذاران برجسته ای را استخدام کرده است؛ برای مثال حداقل سه نفر از مدیران که سابقه مدیریت دارایی را در رزومه خود دارند، اکنون نقش های مهمی در کابینه جو بایدن رئیس جمهور فعلی آمریکا بر عهده دارند.

  در حال حاضر Brian Deese مدیر سابق سرمایه گذاری بلک راک، شورای اقتصاد ملی بایدن را رهبری می کند و عملاً به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهور در امور اقتصادی در حال خدمت است. علاوه بر این، جو بایدن Adewale Adeyemo را که پیش از این رئیس ستاد اجرایی بلک راک بود، برای خدمت به عنوان یک مقام ارشد در وزارت خزانه داری آمریکا منسوب کرد.

  در کنار موارد بالا، Michael Pyle، استراتژیک ارشد سرمایه گذاری جهانی سابق شرک بلک راک، پیش از پیوستن به این شرکت در دولت اوباما فعالیت داشته و اکنون نیز به عنوان مشاور اقتصادی معاون رئیس جمهور آمریکا یعنی Kamala Harris منسوب شده است.

  ویژگیهای شرکت بلک راک (Black Rock)

  1. بلک راک از نظر حجم دارایی تحت مدیریت، بزرگ ترین شرکت مدیریت سرمایه در جهان است.
  2. این شرکت به عنوان بیزینس تک بخشی فعالیت می کند.
  3. بلک راک بخش عظیمی از درآمد خود را از طریق ارائه مشاوره سرمایه گذاری و مدیریت دارایی به دست می آورد.
  4. شرکت بلک راک در شهر نیویورک آمریکا واقع شده است.
  5. این شرکت درمجموع 18000 کارمند دارد.
  6. میزان درآمد بلک راک برابر با 14.539 میلیون دلار است.
  7. میزان سود این شرکت برابر با 4.476 میلیون دلار بوده است.
  8. میزان دارایی های این شرکت برابر با 168.622 میلیون دلار است.
  9. ارزش دارایی های تحت مدیریت این شرکت برابر با 9 تریلیون دلار آمریکاست.
  10. این شرکت در 30 کشور جهان 70 شعبه دارد.
  11. شرکت بلک راک سهام شرکت های مهمی مانند اپل، مایکروسافت، اینتل، آمازون، فیس بوک، تسلا، اکسون موبایل و نایک را دارد.
  12. عرضه اولیه (IPO) این شرکت در تاریخ یک اکتبر 199 انجام شد.

  معرفی بخش های تجاری مختلف در شرکت بلک راک (Black Rock)

  همان طور که اشاره شد، شرکت بلک راک به عنوان یک بخش تجاری واحد عمل می کند و درآمد بخش های جداگانه بیزینس خود را گزارش نمی دهد. با این حال این شرکت درآمد خود را براساس دسته بندی های مختلف مانند مشاوره سرمایه گذاری، هزینه های اداری، درآمد وام دهی اوراق بهادار، هزینه های عملکرد مشاوره سرمایه گذاری، درآمدهای خدمات تکنولوژیک، هزینه های توزیع، مشاوره و سایر درآمدها تقسیم بندی می کند.

  معرفی گروه مشاوره سرمایه گذاری، هزینه های اداری و درآمدهای وام دهی اوراق بهادار

  شرکت بلک راک حجم عظیمی از درآمدهای خود را از هزینه های مشاوره و مدیریت سرمایه گذاری که در طول زمان اخذ می شود، به دست می آورد. این میزان معمولاً براساس درصدهای از پیش تعیین شده AUM مشخص می شود. این بخش از درآمد بلک راک از طریق کارمزدهای پرداخت شده توسط صاحبان سهام، درآمد ثابت، Multi-asset alternative و خدمات مربوط به مدیریت دارایی نقدی به دست می آید.

  برای مثال در سال مالی 2020، این گروه 12.6 میلیارد دلار یا حدود 78 درصد از کل درآمد شرکت را به خود اختصاص داد که این میزان در مقایسه با سال پیش از آن 7.3 درصد افزایش داشته است.

  معرفی گروه عملکرد مشاوره سرمایه گذاری در شرکت بلک راک

  برخلاف گروه قبلی، هزینه های عملکردی حساب های بلک راک زمانی محاسبه می شوند که عملکرد آن ها از یک آستانه از پیش تعیین شده فراتر برود. این گروه، درآمد 1.1 میلیارد دلاری یا به عبارتی حدود 7 درصد از کل درآمد مالی سال 2020 را به خود اختصاص داده است. این میزان در مقایسه با سال 2019 رشد 145.3 درصدی داشته و سریع ترین رشد را در میان گروه های مختلف درآمدی در شرکت بلک راک به ثبت رسانده است.

  معرفی گروه خدمات تکنولوژیک

  شرکت Black Rock طیف وسیعی از سیستم های فناوری، مدیریت ریسک و سایر ابزارهای توزیع دیجیتال را به منظور انتخاب از میان شرکت های بیمه، بانک ها، صندوق های بازنشستگی و مدیران دارایی را به مشتریان خود ارائه می دهد؛ برای مثال این گروه در سال مالی 2020، 1.1 میلیارد دلار، یا حدود 7 درصد از کل درآمد شرکت بلک راک را به خود اختصاص داده که این میزان نسبت به سال مالی پیش از آن حدود 16.9 درصد افزایش داشته است.

  معرفی گروه هزینه های توزیع

  این شرکت هزینه های مربوط به توزیع، خدمات محصولات مختلف خود و همچنین خدمات پشتیبانی مربوط به پرتفوی سرمایه گذاری را از مشتریان خود دریافت کرده و این گروه نیز بخشی از درآمدهای بلک راک را تشکیل می دهد؛ برای مثال در سال مالی 2020، این گروه 1.1 میلیارد دلار، یا حدود 7 درصد از کل درآمد سال شرکت را به خود اختصاص داده که این میزان در مقایسه با سال مالی پیش از آن 5.8 درصد افزایش داشته است.

  معرفی گروه مشاوره و سایر درآمدهای شرکت بلک راک

  شرکت بلک راک درآمدهای مرتبط با خدمات مشاوره ای برای مؤسسات مالی جهانی، تنظیم کننده ها و دولت ها را در گروه جداگانه ای قرار داده و کارمزدهای این گروه را با نرخ ثابتی تعیین می کند. این گروه در سال مالی 2020، 192 میلیارد دلار یا حدود 1 درصد از درآمد کل شرکت را به خود اختصاص داده است. این میزان در مقایسه با سال مالی پیش از آن 28.6 درصد کاهش داشته است.