آینده، بسیار زودتر از آنچه که فکرش را می کنیم از راه می رسد. حتی گاهی دوشادوش ما می ایستد و به تحولی که به وجود می آورد، نگاه می کند. «بیت کوین»، «فناوری بلاک چین» و در کل، ارزهای دیجیتال، مسافرانی از آینده هستند که تحولی بسیار بزرگ را نوید می دهند. در این قسمت از خانه سرمایه، کتاب «استاندارد بیت کوین» نوشته «سیف الدین آموس» را ورق می زنیم و پای صحبت های این اقتصاددان آینده نگر می نشینیم.

اگر در مورد سرنوشت بیت کوین یا چگونگی عملکردش کنجکاو هستید، تا پایان این ماجرا ما را همراهی کنید.

بیت کوین، ارزی که به دنبال یک تحول بود

«ساتوشی ناکاموتو»، همه چیز از ایمیل این فرد ناشناس آغاز شد. او ارزی را اختراع کرده بود که آزادی را با صدای بلند فریاد می کشید. ناکاموتو، جرقه ای بزرگ را در ذهن های خاک خورده به وجود آورد که در زمانی کوتاه به نوری گرمی بخش در میان تاریکی محدودیت و تعصب دولت های زورگو تبدیل شد. کم کم ارزش این ارز دیجیتالی به رسمیت شناخته شد و سرمایه گذاران به آن روی خوش نشان دادند.

این ارز به تنهایی یک بانک تمام عیار برای کاربران به شمار می رود؛ نقل و انتقال آن به حضور فرد سوم نیازی ندارد و با سرعت برق آسایی در میان افراد جابه جا می شود. با وجود این ویژگی های عالی، ارزهای دیجیتال تا تبدیل شدن به یک پول واقعی که مردم تمام جهان توانایی استفاده آسان و بسیار امن از آنها را داشته باشند، فاصله زیادی دارند.

واقعی ساختن این رویا به تغییر زیرساخت ها، دست شستن از تعصب ها، سرمایه گذاری های بسیار گسترده تر و حمایت کشورها نیازمند است. با این وجود، چیزی که در ادامه این گفتار با آن روبه رو می شوید، نگاهی خالی از تعصب به واقعیت های استاندارد بیت کوین و پتانسیل های آن برای خدمت به بشریت است.

چرا پول به وجود آمد؟

اگر بخواهیم نگاهی درست و حسابی به ماجرای بیت کوین بیندازیم و ارزش واقعی آن را به شما نشان دهیم، چاره ای نداریم جز اینکه به سرآغاز ماجرای پول برویم و علت نیاز بشریت به آن را موشکافی کنیم.

در آغاز، مردم اصلا به پول، نیازی نداشتند. چون اقتصاد به شکلی بسیار ساده و کارآمد در جریان بود. مردم برای برطرف کردن نیازهای خود از مبادله کالا به کالا استفاده می کردند. این روش تا زمانی که هر کس فقط در محدوده ای کوچک با آرزوهای کوچک تر زندگی می کرد و فقط برای زنده ماندن دست به فعالیت می زد جواب می داد. اما کم کم وقتی جامعه، شکل و شمایل بزرگ تری به خود گرفت و نیازهای مردم از حد و اندازه زنده ماندن به بهتر زندگی کردن صعود کرد، مبادله کالا به کالا کاربرد گسترده خود را از دست داد.

از طرفی، مشکلات زیادی هم در این روش معامله به وجود آمدند که کار را برای مردم سخت تر کردند. به همین دلیل، پول متولد شد. نکته جالب اینجا است که در ابتدا، پول به خودی خود چیز ارزشمندی نبود و از آن به عنوان یک ابزار استفاده می کردند. این بدان معنی است که کسی به فکر خرید پول نمی افتاد بلکه از پول برای خرید چیزهایی که می خواستند استفاده می کردند. وقتی پول توانست به عنوان ابزاری مورد اعتماد، مشکلات خرید و فروش را حل کند، در نظر مردم به گزینه ای جذاب تبدیل شد.

این ابزار چند ویژگی جالب دارد که آن را به گزینه ای جذاب برای مردم تبدیل کرد. می توانید با نگاه به این ویژگی ها شباهت های استاندارد بیت کوین و پول سنتی را با هم مقایسه کنید. البته اگر تفاوتی وجود داشته باشد! مثلا:

 • پول، هرگز فاسد نمی شود

مهم نیست چند سال آن را نگه می دارید، پول نمی گندد، بو نمی گیرد و ناپدید نمی شود. به همین دلیل، می تواند ارزشی که نماینده آن است را حفظ کند.

 • کمیاب است

در گذشته، پول، ارزش خود را حفظ می کرد. بخش بزرگی از این ماجرا به دلیل تولید محدود آن بود؛ مثلا همیشه به اندازه اسکناس هایی که میان مردم دست به دست می شد، مقدار دقیقی طلا وجود داشت. بنابراین، نمی شد بی دلیل موجودی اسکناس ها را افزایش داد. در حقیقت، کمیابی باعث ارزشمندی و اعتبار پول به عنوان یک ابزار می شد.

 • نیازی به اجازه، اجبار و حتی دستکاری دولت ها ندارد

افراد مختلف در انتخاب آن آزادی دارند. چون به دست خودشان و بر اساس نیازهای بازار به وجود آمده است. ارزش آن هم بر اساس شرایطی که در بازار حاکم می شود بالا یا پایین می رود. با این حساب، دولت ها نمی توانند ارزشی به آن بدهند یا از آن کم کنند. اما می توانند روی جریان و توزیع این ابزار، دخالت داشته باشند که البته در صورت دستکاری گسترده، این امکان وجود دارد که ابزار فعلی کنار گذاشته شود و مردم رو به سوی ابزارهای واسطه دیگری بیاورند که از دسترس دولت ها خارج هستند.

 • تمام افراد جامعه، آن را می پذیرند

کمی قبل با هم گفتیم که پول، یک ابزار است. این ابزار، زمانی می تواند نماینده یک ارزش باشد که توسط تمام مردم پذیرفته شده باشد. در غیر این صورت، کارایی خود را از دست می دهد و از چرخه معاملات، خارج می شود. پول هایی که رایج باشند به راحتی فروخته می شوند. به همین دلیل، حتی بدون ارزش ذاتی، باز هم ارزشمند هستند.

 • از آن به عنوان یک معیار استفاده می شود

اگر ابزاری وجود داشته باشد که در طول زمان از بین نرود، به اندازه کافی کمیاب باشد، دولت ها نتوانند ارزش آن را دستکاری کنند و نزد همه مردم مورد قبول قرار گرفته باشد، به بهترین گزینه برای اندازه گیری ارزش سایر چیزها تبدیل می شود. در آن هنگام می توان ارزش واقعی یک مرغ را از ارزش واقعی یک مرغداری تمیز داد.

پول، فقط یک ابزار است، این را فراموش نکنید

پول در طول تاریخ تغییر کرده است، در آینده هم تغییر می کند. این تصور که فکر کنیم پول از ابتدا به شکل و ارزش ثابتی وجود داشته و در آینده هم همین طور باقی می ماند، خیالی کودکانه است که در دنیای بزرگ ترها با آن سیستم اقتصادی پیچیده شان جایی ندارد.

در واقع، مردم برای عوض کردن ابزار معامله خود منتظر دستور یا نظر کسی نمی مانند. هرگاه شرایط، اوضاع را دگرگون کند، خیلی سریع، ابزارهایی که اکنون نقش پول را بر عهده دارند، جای خود را به شکلی تازه یا تعریفی نو از پول می دهند. همان طور که زمانی از نمک، سنگ، طلا یا نقره به عنوان پول استفاده می شد و بعدها جایش را به اسکناس هایی با پشتوانه طلا داد، سپس پوچ شد و به اسکناس های امروزی تبدیل گشت و اکنون در حال تغییر کردن از نسخه فیزیکی به نوع دیجیتالی خود است.

آنچه که هرگز تغییر نمی کند، نیاز انسان به ابزاری به نام پول است که به واسطه آن بتواند ارزش ها را بخرد، بفروشد و ذخیره کند. به همین دلیل است که تعریف استاندارد بیت کوین، کاری ضروری است. چون از پول رایج آینده سخن می گوید.

داستان پولی چند صد ساله که به دست یک نفر نابود شد!

ماجرایی واقعی در مورد نوعی سنگ وجود دارد که تا قرن 19 میلادی و برای بیش از هزار سال به عنوان پول مورد استفاده قرار می گرفت. دانستن این ماجرا به شما نشان می دهد که چرا استخراج سخت بیت کوین و هزینه بر بودن آن در نهایت به ارزشمندی آن کمک می کند. اما ماجرا از چه قرار بود؟

دو جزیره در فاصله تقریبا دوری از یکدیگر قرار داشتند. یکی از این جزیره ها، سنگ های آهکی بسیار زیبایی داشت و در دیگری خبری از این سنگ ها نبود. کم کم مردم جزیره دوم که سنگ های آهکی نداشتند از آن سنگ ها به عنوان پول استفاده کردند.

این پول، کمیاب بود، فاسد نمی شد و همه آن را به عنوان یک ابزار واسطه، پذیرفته بودند. گذشته از این، بزرگ بودن این سنگ ها باعث می شد تا کسی نتواند با کمک یک قایق و کلنگ، مقدار زیادی از آنها را به جزیره خودش بیاورد و ثروتمند شود.

گذشته از این، سنگ ها به هنگام خرج کردن جابه جا نمی شدند. این جالب ترین بخش ماجرا است. چون شیوه خرج کردن این پول سنگی بسیار به استاندارد بیت کوین شباهت دارد. این پول وقتی مالک جدیدی پیدا می کرد که همه اهالی آن جزیره، مالکیت جدید را پذیرفته باشند. به این ترتیب، هیچ دغل کاری یا کلاهبرداری صورت نمی گرفت.

ورود غریبه به ماجرا

همه چیز عالی بود تا آنکه پای یک غریبه به آن جزیره باز شد. کشتی این غریبه در نزدیکی جزیره غرق شده بود و مردم او را نجات دادند. اما هرگز تصورش را نمی کردند که با نجات او خودشان را به چه دردسری می اندازند! در طول زمانی که آقای کاپیتان در جزیره زندگی می کرد با سازوکار مالی و تراکنش های جالب آنها آشنا شد. از طرفی، مردم جزیره چیزی داشتند که در آن هنگام نوعی ثروت به حساب می آمد.

جزیره آنها از درخت های نارگیل پوشیده شده بود و آقای کاپیتان به خوبی می دانست که روغن این نارگیل ها چه ارزشی را در خود نهفته اند. او سعی کرد از مردم جزیره به عنوان کارگر استفاده کند تا نارگیل ها را برداشت کرده و آنها را به تاجرها بفروشد. اما مردم جزیره، حاضر نشدند که در عوض گرفتن پول های عجیب آن غریبه برایش کار کنند. به همین دلیل، او با مواد منفجره به جزیره ای که پر از سنگ های آهنگی بود رفت و پولی که مردم قبول داشتند را به جزیره آورد.

با وجود آنکه ابتدا مردم جزیره، این پول های باد آورده را بی ارزش تلقی می کردند اما کم کم نظرشان عوض شد و این پول ها را قبول کردند. با این کار، پول نزد آنها بسیار فراوان شد اما ارزش خود را از دست داد. اگر روند استخراج ارزهای دیجیتال ارزان و راحت شود، آنها هم به سرنوشت این پول های سنگی گرفتار می شوند. به همین دلیل نباید به استاندارد بیت کوین خرده گرفت و کمیابی آن را یک نقطه ضعف به حساب آورد.

پول های با پشتوانه، کلیدی برای حفظ آرامش جهان

گاهی می شنویم که می گویند پول های کنونی هیچ پشتوانه ای ندارند، خزانه ها خالی از هر نوع پشتوانه هستند و دولت ها ماشین های چاپ پول را لحظه ای از برق نمی کشند. در حقیقت، اگر چنین چیزی واقعیت داشت پول هایی که اکنون در دست مردم هستند خیلی وقت پیش از بین می رفتند. دولت ها هنوز هم به پشتوانه های پول مانند طلا وابسته هستند.

اگر هم دولت ها زمانی از دستگاه های چاپ پول برای تولید پول های بدون پشتوانه استفاده می کنند تنها به این دلیل است که پول های با پشتوانه در بازار جریان دارند. پول پوچ، سرنوشتی همانند سنگ های آهکی همان جزیره ای را دارد که داستانش را با هم مرور کردیم. دولت ها تمام تلاش خود را می کنند تا به چنین سرنوشتی دچار نشوند.

پول های با پشتوانه، اجازه نمی دهند که دولت ها دست به ماجراجویی بزنند و هوس جنگ یا کشورگشایی به سرشان بزند. اگر هم چنین جنگ هایی صورت بگیرد به دلیل محدود بودن منابع مالی کشورها خیلی زود به صلح ختم می شوند.

با این وجود، مقدار پول با پشتوانه بسیار کمتر از چیزی است که باید باشد. به همین دلیل، دولت ها با هم وارد جنگ می شوند و با چاپ پول بدون پشتوانه و ایجاد تورم تا هر زمانی که ثروت در جیب مردمشان باشد به رفتارهای بچگانه خود ادامه می دهند. دست آخر هم دود این ماجرا به چشم مردم فرو می رود. به همین دلیل است که می گویند در جنگ هیچ برنده ای وجود ندارد و هر دو طرف از زمانی که تصمیم به نبرد می گیرند بازی را باخته اند.

این مورد، یکی دیگر از دلیل های بسیار قدرتمند برای ایجاد استاندارد بیت کوین است. وقتی پولی وجود داشته باشد که دولت ها نتوانند با آن بازی کنند، نه تنها جهان روی صلح پایدار را خواهید دید بلکه مردم هم می توانند از ثروت خود برای خودشان و آینده ای که به انتظارش نشسته اند استفاده کنند.

قیمت، کوه یخی که فقط نوک آن هویدا است

قیمت، چیزی فراتر از حجم ارزشمندی یک کالا یا خدمت است. کسانی که بر چم و خم قیمت ها تسلط دارند، به دانشی مسلط هستند که می تواند اطلاعات فراوانی را در اختیارشان قرار دهد. هر چقدر که یک بازار، بزرگ تر باشد تصمیم خریدارها و فروشنده های بزرگ تر می تواند شکل قیمت ها در این بازارها را تغییر دهد. وجود اختلاف قیمت بین توانایی تولید و فروش یک محصول، گزینه ای تشویق کننده است که تولیدکنندگان را به سمت تولید آن محصول و ایجاد بازاری جدید سوق می دهد.

وقتی دولت ها بدون داشتن تسلط بر این بازار و تنها با تکیه بر اطلاعات ناقصی که دارند کنترل قیمت ها را در دست می گیرند و آن را به نفع خودشان دستکاری می کنند، تمام ماجرای پیچیده بازار و تاثیر قیمت های واقعی را بر هم می زنند.

از طرف دیگر، قیمت ها حق انتخاب عاقلانه را در اختیار مردم قرار می دهند و با این کار، بازارها را جهت دهی می کنند. تصور کنید اگر قیمت خرید یک خودروی لوکس به اندازه پراید بود مردم کدام یک را انتخاب می کردند؟

بدون شک، همه دوست داشتند که صاحب آن خودروی لوکس شوند و خودشان را از دردسرهای سرسام آور این خودروی داخلی بی کیفیت نجات دهند؛ اما چنین اتفاقی نمی افتد. چون قیمت ها مرزی مشخص میان این دو خودرو ایجاد می کنند. گذشته از این، صنعتی که خودروی داخلی را تولید می کند از بیخ و بُن دولتی است. به همین دلیل، حتی در مورد قیمت پراید هم نمی تواند نظر روشنی داد.

چون پُر واضح است که بدون نگاه به ارزش واقعی آن و باز هم توسط دولت، قیمت گذاری می شود. در این مثال، به روشنی می بینیم که قیمت، دیگر کارکردی ندارد و تنها یک بازیچه است.

گذشته از این، دستکاری قیمت ها، اصل کمیابی را زیر سوال می برد و اقتصاد را فلج می کند. چون روی نیاز واقعی یک سرزمین، سرپوش می گذارد و منابع را برای تولید چیزی که حجم واقعی موجودی آن مشخص نیست به هدر می دهد.

این ماجرا هم به نوبه خود باعث مازاد تولید، افزایش بیکاری و عرضه خواهد شد. البته چون قیمت ها باز هم دستکاری می شوند گاهی شاهد افزایش عرضه و قیمت به طور همزمان خواهیم بود. گویی اقتصاد، به یک اسباب بازی در دستان قدرتمندان قانون گذار تبدیل شده است. استاندارد بیت کوین با کوتاه کردن دست قدرتمندان از پول رایج، آزادی واقعی را به قیمت ها و بازار، باز می گرداند.

سه گانه دولت، مدیریت پول و فاجعه!

انسان های امروزی با دروغی بزرگ زندگی می کنند. به آنها قبولانده شده است که کنترل پول و قیمت باید در دست دولت ها باشد و اصلا این ماجرا یکی از مسئولیت های آنها است. این ماجرا از یک دروغ شروع شد، به یک حق تبدیل گشت و اکنون در حال ایجاد یک فاجعه است.

وظیفه دولت ها کنترل پول یا قیمت نیست. این بازار است که باید بتواند پول و قیمت ها را کنترل کند. دولت ها فقط باید از جان و مال مردم محافظت کنند و به حل اختلاف بپردازند.

با این وجود، آنها کمترین اهمیتی به مسئولیت های واقعی خود نمی دهند و به جای حضور در مکانی که برای آن در نظر گرفته شده اند، مدام سرشان در بازار و پول است. آنها بانک مرکزی را برای سروسامان دادن قانونی به فعالیت های غیرقانونی خود تاسیس کرده اند و هر بار که چرخشان نچرخد دستشان را در جیب مردم می کنند و هزینه هایشان را می پردازند.

این ماجرا یکی از بزرگ ترین دلیل هایی است که دولت ها را علیه استاندارد بیت کوین می شوراند. وقتی پولی وجود داشته باشد که خارج از اختیارات دولت ها بین مردم مبادله شود، دولت های فعلی، کارکرد خود را از دست می دهند؛ درست مثل کودکی که بدون وجود اسباب بازی هایش دیگر قدرتی برای سرگرم کردن خودش ندارد و البته به اشتباه فکر می کند که دیگران هم از این ماجرا عذاب خواهند کشید.

اما خدا می داند که اطرافیان این کودک لوس، چقدر از این ماجرا خوشحال و خوشبخت خواهند شد. این کودک ناز پرورده خیال می کند که اطرافیان او بدون وجود اسباب بازی های وی، از کار بیکار می شوند و امیدشان را برای کار و زندگی از دست می دهند.

این در حالی است که بدون مزاحمت های بی اساس این کودک، بزرگترها خیلی خوب می توانند از عهده زندگی و کسب و کارشان بر بیایند.

دخالت دولت در پول، چه پیامدهایی دارد؟

بیایید آنها را با هم بشماریم:

 • ارزش پول را کاهش می دهد

زدن دستگاه چاپ پول به برق و تولید اسکناس هایی که نوعی بدهی به شمار می روند، ارزش پولی که مردم در دست دارند را بسیار کاهش می دهد. به دنبال این ماجرا دیگر کسی دوست ندارد که پولش را پس انداز کند. چون می داند که هر روز نگهداری پولش در بانک باعث کاهش ارزش و قدرت خرید آن می شود. با این حساب، مردم از فرهنگ پس انداز کردن فاصله می گیرند و به وام ها وابسته می شوند.

 • سرمایه گذارها را فراری می دهد

وقتی پول، ارزش واقعی خود را از دست بدهد و مردم پس اندازهایشان را از بانک ها بیرون بکشند، دیگر فرصتی برای دادن وام های تولیدی به کارآفرین ها باقی نمی ماند. به دنبال این ماجرا، تولید کردن، جذابیت های خودش را از دست می دهد و واردات محصولاتی که در داخل کشور به وفور وجود دارند آغاز می گردد. این ماجرا هم باعث آسیب های جبران ناپذیر به کسانی می شود که هنوز با هر چه در چَنته دارند چرخ تولید را می چرخانند.

 • دولت ها را به فکر ماجراجویی می اندازد

وقتی به دست آوردن پول برای دولت ها ساده باشد، آنها بدشان نمی آید که در یک فرصت مناسب، دق و دلی های چندین ساله شان با دیگر کشورها را تلافی کنند. به همین دلیل، گاهی یک بهانه کوچک را نشانه می روند و با پول هایی که چاپ می کنند وارد جنگ می شوند! ناگفته نماند که از این بازار داغ و شلوغی های نابه سامان، ماهی های دانه درشتی هم می گیرند و به خرید و فروش سلاح یا چیزهایی که در جنگ به درد می خورند مشغول می شوند. اگر دولت ها نتوانند به راحتی با پول بازی کنند، مردم جهان روی صلح و آرامش را بیشتر خواهند دید.

چرا بیت کوین، پول موفق تری است؟

پول های کنونی، تنها شبحی از پول واقعی هستند. آنها تمام ویژگی های مفید و ارزنده خود مانند «کمیابی»، «سختی»، «عرضه محدود» و «رشد ارزش» را از دست داده اند. اسکناس های فعلی، به راحتی چاپ می شوند، پشتوانه ای برای آنها وجود ندارد، نقل و انتقال آنها با دردسرهای فراوانی همراه است و همیشه باید حضور یک فرد سوم را در میان معامله یا نقل و انتقال پول، تحمل کرد. استاندارد بیت کوین، شباهت های بسیار زیادی به تصور بشر از پول واقعی دارد. اما چطور؟ اجازه بدهید برایتان بگویم:

 • بیت کوین، محدود است

تعداد بیت کوین های پیش بینی شده که قابلیت استخراج دارند از قبل مشخص شده است. این ماجرا موضوع کمیابی این ارز دیجیتال و ارزشمندی آن در طول زمان را تضمین می کند.

 • استاندارد بیت کوین، واسطه ها را کنار می زند

تمام تراکنش های بیت کوین در دفتر بلاک چین ثبت می شوند و نقل و انتقال پول، زمانی تایید می شود که تمام اعضای شبکه، آن را تایید کنند. به این ترتیب، نیاز به حضور فرد واسطه که اطلاعات کاملی از هر دو طرف داشته باشد، از میان برداشته می شود.

 • شکل جدیدی از اعتماد را پایه گذاری کرده است

به هنگام خرید و فروش بیت کوین، هیچ نیازی به اعتماد کردن ندارید. شما می توانید با خیال راحت از مزیت راستی آزمایی دفتر کل بیت کوین استفاده کنید و تراکنش های خود را در بستری امن و زیر نظر افرادی که با کامپیوترهای پیشرفته خود درستی معاملات و تراکنش ها را رصد می کنند انجام دهید.

 • استاندارد بیت کوین از ارزشمندی محافظت می کند

عمر انسان ها محدود است. به همین دلیل، همیشه به دنبال راهی می گردند تا از ارزش هایی که در تمام دوران زندگی شان به دست آورده اند محافظت کنند. با وجود آنکه اقتصاددان ها همیشه از کمیاب بودن منابع – مثل نفت، گاز، آب و … – سخن می گویند، اما در طول تاریخ، بشر هرگز با تمام شدن منابع روبه رو نشده است.

در حقیقت، چیزی که همیشه پایان آن را حس می کند، زمان محدود زندگی کردن روی زمین است. با این حساب، بشر به چیزی نیاز دارد که در طول زمان محدود عمرش، ارزشش را از دست ندهد و در عوض، به علت کمیابی و عدم امکان عرضه فراوان بر ارزشمندی آن افزوده شود.

تمام منابعی که محدود و کمیاب خوانده می شوند، عکس این ماجرا را ثابت کرده اند. قیمت نفت و گاز در طول چند صد سالی که بی وقفه در حال استخراج هستند، نه تنها افزایش نیافته بلکه روز به روز کاهش هم می یابد. این نشان می دهد که این منابع اصلا کمیاب نیستند و نمی توانند در طول زمان محدود زندگی انسان، ارزشمندی را حفظ کنند. اما استاندارد بیت کوین به دلیل کمیابی واقعی می تواند از ارزشی که انسان ها در طول زندگی خود تولید کرده اند محافظت کند.

بیت کوین، رمز ارزی که آینده را صدا می زند

بیت کوین و استانداری که به دنیا معرفی کرد، پایه های پول های کاغذی و سکه های فلزی را لرزاند. این ارز دیجیتالی با مقاومت بی مانندی که در برابر تغییر، حمله، نابودی و کلاهبرداری از خودش نشان می دهد، معادله های بازی قدرتمندان را بر هم می زند و راه را برای آزادی اقتصادی مردم معمولی جهان باز می کند.

اگر سیستم های پولی جهان، بانک ها، موسسه های مالی و دولت ها به جای مقاومت کردن در برابر استاندارد بیت کوین با نوای آن هم صدا شوند، نه تنها از نابودی خود در آینده نزدیک جلوگیری می کنند بلکه همگام با موج تغییرات و تکنولوژی، پیش خواهند رفت.

نظر شما چیست؟

فکر می کنید تا زمان همه گیر شدن ارزهای دیجیتالی و جانشین شدن آنها با پول های معمولی چند سال فاصله داشته باشیم؟ ارز دیجیتال

ارز دیجیتال