فارکس، یکی از بزرگ ترین و پویاترین بازارهای مالی جهان است. بسیاری از سرمایه گذاران با وجود فرصت های بی شمار برای کسب درآمد در این بازار، به سوی آن می روند. ولی، همچون هر بازار مالی دیگری، فارکس نیز به دور از چالش ها و ریسک ها نیست. در حقیقت، تعداد زیادی از افرادی که وارد این بازار می شوند، به دلیل عدم دریافت آموزش مناسب و عدم فهم کامل از مکانیزم های بازار، با زیان های سنگین مواجه می شوند. در این مقاله، قصد داریم دلایل اینکه “چرا در بازار فارکس ضرر می کنیم” را بررسی و مورد توجه قرار دهیم، تا با فهم بهتر از این دلایل، معامله گران جدید بتوانند از گرفتاری در چنین دام هایی چلوگیری کنند.

فهرست []

  قیمت ها در بازار فارکس لحظه ای تغییر می کند. دلایل زیادی برای این تغییر و تحول وجود دارد که اگر افراد پیش بینی درستی از این بازار نداشته باشند، احتمال ضرر کردن آن ها زیاد است. بسیاری از افراد برای کسب سود سرمایه زیادی را وارد این بازار می کنند، اما به دلیل نداشتن آگاهی و دانش کافی درباره نوسان قیمت ها در این بازار ضرر می کنند. باید توجه داشت وضعیت حقوقی فارکس در ایران به دلیل مسائل اقتصادی، تحریم ها و عدم وضوح در قوانین، به پازلی مبهم تبدیل شده است.

  چرا در فارکس ضرر می کنیم؟

  ضرر در بازار فارکس مانند سایر بازارهای مالی امری اجتناب ناپذیر است که با افزایش دانش درباره استراتژی های این بازار و آگاهی از قوانین می توان آن را کاهش داد. از سال 1390 و بعد از تصویب قانون ممنوعیت راه اندازی شرکت های هرمی، معامله گری در این بازار همواره با حاشیه های زیادی همراه بوده است.

  حتی برخی معامله گران در این بازار به سراغ مراجع تقلید رفته اند و نظر آن ها را هم درباره فارکس پرسیده اند. بسیاری از مراجع تقلید معتقدند معاملات فارکس براساس ضوابط به دلیل صوری بودن این بازار حرام است؛ البته برخی مراجع عظام هم عکس این قضیه را ادعا می کنند.

  با وجود رونق زیاد در بازار فارکس در ایران و تعداد زیاد معامله گران این بازار در داخل کشور هنوز هم قانون مشخصی برای معامله در این بازار وجود ندارد و برخی دلیل آن را ضرر فارکس می دانند، اما اینکه چرا در فارکس ضرر می کنیم دلیل بسیار واضحی دارد و آن هم ناآشنا بودن افراد با این بازار است. درواقع هر چه معامله گر کمتر به نوسانات این بازار واقف باشد، احتمال ضرر کردن او بیشتر است.

  دلایل ضرر کردن معامله گران در فارکس

  استفاده از اهرم یا leverage در بازار فارکس به منظور افزایش سرمایه و انجام معاملات بزرگ می تواند جذاب باشد، اما در عین حال بسیار خطرناک هم است و احتمال ضرر زیاد معامله گر وجود دارد. این امر می تواند به افزایش ریسک و ضرر با سرمایه کم منجر شود؛ به عبارت دیگر استفاده نادرست از اهرم می تواند به سرعت سرمایه شما را از بین ببرد.

  • در بازار فارکس نوسان پذیری بالا و تغییرات ناگهانی در قیمت ها سبب ایجاد چالش های مختلفی برای معامله گران در این بازار می شود. این تغییرات لحظه ای است و بدون استراتژی و برنامه ریزی مناسب می توان معاملات را به خسارت تبدیل کرد؛ بنابراین نیاز به آموزش و مطالعه در این بازار چیزی نیست که بتوان آن را فراموش کرد.
  • یکی از مشکلات دیگر بازار فارکس نبود نظارت و قوانین یکسان در سطح جهانی است. هر کشور قوانین متفاوتی برای معاملات فارکس دارد و این ممکن است برای معامله گرانی که به دنبال رشد سریع سرمایه خود هستند، مشکلاتی ایجاد کند. همچنین نبود محل فیزیکی برای بازار فارکس به این معناست که اگر پول خود را از دست بدهید، نمی توانید برای بازپس گیری آن به یک مرجع مشخص مراجعه و شکایت خود را ثبت کنید؛ به همین دلیل ضرر در فارکس واقعاً جبران ناپذیر است.
  • تأثیر عوامل روان شناختی و احساسات هم در تصمیم گیری در بازار فارکس بسیار مهم است. گاهی ممکن است تحت تأثیر احساسات قرار بگیرید و تصمیم گیری اشتباه کنید که به زیان منجر می شود. برای موفقیت در بازار فارکس نیاز به تسلط بر احساسات و رعایت استراتژی دارید تا ضرر فارکس برای شما به حداقل ممکن برسد.
  • وجود بروکرهای نامعتبر و کلاه برداری ها در بازار فارکس هم معضل دیگر است که احتمال ضرر در فارکس را بیشتر می کند. بسیاری از بروکرها به دنبال کسب سود سریع هستند و ممکن است از این طریق شما گرفتار یک کلاه برداری بزرگ شوید؛ بنابراین مهم است با انتخاب یک بروکر معتبر و مورد اعتماد از این نوع مخاطرات جلوگیری کنید.

  سخن پایانی

  به طورکلی معامله در بازار فارکس می تواند به سودآوری بزرگی منجر شود، اما توجه و دقت زیادی هم برای کسب این سود لازم است. بسیاری از ایرانی ها با رعایت برخی شرایط موفق به کسب سود از این بازار شده و برخی هم ضرر زیادی از فارکس را متحمل شده اند که برای جلوگیری از ضرر در فارکس ضروری است به تحلیل بازار، آموزش، استراتژی سازی مناسب و مدیریت ریسک توجه کنید تا در این بازار موفق شوید. همچنین انتخاب بروکر واجد شرایط هم از اهمیت بالایی برخوردار است تا از کلاه برداری ها در امان باشید.