موفقیت در بورس شانسی نیست بلکه باید سطح اطلاعات خود را افزایش دهید تا در این زمینه موفق شوید. کسب اطلاعات در این زمینه از روش های مختلفی مانند ثبت نام در کلاس های بورسی و … انجام می شود. یکی از بهترین روش ها برای علاقه مندان و افرادی که زمان و هزینه کافی برای ثبت نام در کلاس ها را ندارند، خواندن کتاب های تحلیل تکنیکال است.

بهترین کتاب ها در حوزه تحلیل تکنیکال

ما در این مقاله قصد داریم گزیده ای از بهترین کتاب های تحلیل تکنیکال را که برای شما کاملا کاربردی هستند را معرفی کنیم.

۱- کتاب تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته جان مورفی (J.Murphy)

Technical Analysis of the Financial Markets

گزینه اول، یکی از معروف ترین و کاربردی ترین کتاب های این حوزه است. اگر آشنایی اندکی با این حوزه داشته باشید قطعا با آقای جان مورفی و کتاب تحلیل تکنیکال بی نظیر ایشان آشنایی دارید.

به نظر خیلی از افراد موفق در بورس یکی از بهترین ترجمه های موجود در بازار که تحلیل تکنیکال را به طور کامل شرح داده کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی، به ترجمه ی کامیار فراهانی است.

جان مورفی چندین سال به عنوان تحلیل گر شبکه سی ان بی سی و مدیریت ارشد موسسه مریل لینچ امریکا و شرکت جی جی ام را بر عهده داشتند. و بیش تر از ۴۰ سال در مبحث تحلیل تکنیکال فعالیت دارد.

این کتاب، شامل ۱۸ فصل و دو پیوست است که به صورت جامع و کامل به بررسی اصول کلی تحلیل تکنیکال پرداخته است و با توجه به اصول ذکر شده و گستردگی و کامل بودن مطالب می توان این کتاب را به عنوان مرجعی کامل برای همه تحلیل گران در نظر گرفت.

به گفته جان مورفی، تحلیل تکنیکی ترکیبی از روش های مختلف تحلیل بازار است. روش وی به کار گرفتن چند تکنیک است. هر تکنیک در بازار خاص خود، کاربرد دارد. این روش ها هم پوشانی دارند و مجموعه آن ها به تحلیلگر کمک می کند. تحلیلگر مدام باید به دنبال سرنخ های حرکات بازار باشد. سرنخ نهایی به او کمک می کند تا جهت قیمت را بدرستی تعیین کند. مورفی در این کتاب، در خصوص روندها، سطوح حمایت و مقاومت، شکاف های قیمتی، الگوها، اسیلاتورها و رفتارهای درست معامله گران صحبت می کند. به عقیده وی نحوه عکس العمل بازار به اخبار بنیادی، می تواند یک نشانه تکنیکال خوب باشد. همچنین برخی حرکات غیر عادی در نمودارهای قیمتی می تواند هشداری در خصوص بنیاد سهم باشد. در نهایت وی کلید موفقیت هر معامله ای را صبر و نظم عنوان می کند.

۲- کتاب داینامیک تریدینگ نوشته رابرت ماینر (Robert Miner)

Dynamic Trading

یکی دیگر از بهترین کتاب های این بخش، داینامیک تریدینگ نوشته رابرت ماینر است.

رابرت ماینر از سال ۱۹۸۶ به تدریس استراتژی های معاملاتی کاربردی پرداخته است. وی ۱۱سال بعد به دلیل تحلیلش در مورد شاخص سهام و پیش بینی ها و استراتژی های معاملاتیش، معامله برگزیده سال را کسب نمود و موفق شد تا رتبه اول رقابت سالانه جام قهرمانی روبینز تریدینگ در بازار آتی را از آن خود کند.

این کتاب، در سال ۱۹۹۹ کتاب برگزیده سال در حوزه معامله در بازار سرمایه شد. نام کتاب دیگر رابرت ماینر “استراتژی های معاملاتی با بیشترین احتمال موفقیت” است. این کتاب یکی از پرفروش ترین کتاب های معاملاتی از سال ۲۰۰۸ تا به امروز بوده است.

او نرم افزاری هم تحت عنوان نرم افزار داینامیک تریدر رابرت ماینر، دارد. این نرم افزار، ویژگی ها و ابزارهایی را در اختیار معامله گر قرار می دهد که بی شک در هیچ برنامه مشابه دیگری یافت نخواهد شد.

تنها نرم افزاری که ابزارهای زمانی و قیمتی جامعی ارائه میدهد و معامله گر از این طریق میتواند نواحی قیمتی و زمانی با بیشترین احتمال وقوع تغیر روند را شناسایی نماید داینامیک تریدر است.

شما در این کتاب، با داینامیک تریدینگ آشنا می شوید. همچنین الگوی عملی امواج الیوت را فرا می گیرید. تحلیل قیمتی و زمانی داینامیک نیز از دیگر موضوعات این کتاب ارزشمند است. در نهایت استراتژی های کاربردی مورد بحث قرار می گیرد و اینکه چطور در دنیای واقعی از آن استفاده کنید.

۳- هارمونیک تریدینگ پیشرفته در بازارهای سرمایه نوشته علی محمدی

کتاب هارمونیک تریدینگ پیشرفته در بازارهای سرمایه از جدیدترین کتاب های الگوهای هارمونیک است که در آن مطالبی مانند بکارگیری پیشرفته فیبوناچی و الگوهای هارمونیک در تحلیل نمودارهای قیمت را مورد بررسی قرار می دهد و بی شک از از بهترین کتاب های تحلیل تکنیکال فارسی است.

این کتاب از ۳ قسمت مختلف تشکیل شده که مولف در آن علاوه بر معرفی الگوهای هارمونیک جدید، فیبوناچی، ارتباط هارمونیک با امواج الیوت و نکات برجسته به شیوه های پیشرفته هارمونیک تریدینگ می پردازد.

این کتاب به بررسی مباحث هارمونیک تریدینگ، چنگال آندروز، تحلیل الیوت، ابزارهای تکنیکال و تحلیل زمانی می پردازد.

هارمونیک تریدینگ روشی است که در آن با استفاده از نسبت های فیبوناچی و الگوهای ویژه قیمت، به بررسی نواحی که احتمال بازگشت بازار در وجوددارد (PRZ)، می پردازد.

در روش هارمونیک تریدینگ فرض براین است که الگوها و سیکل های موجود دربازار مانند خیلی از الگوها و سیکل های حیات،خودشان را تکرار خواهد کرد.

۴- دوره نمودارهای شمعی نوشته استیو نیسون (Steve Nison)

The Candlestick Course

نمودارهای شمعی، بیش از ۲۰۰ سال پیش در ژاپن برای تحلیل قیمت برنج به کار گرفته می شدند. استیو نیسون Steve Nison معرفی کننده این تکنیک به جهان معاملاتی غرب بود. در حال حاضر، نمودارهای شمعی از جمله محبوب ترین نمودارها در بین معامله گران و سرمایه گذاران جدید بازار هستند. کتاب بررسی نمودارهای شمعی نوشته استیو نیسون، یکی از کامل ترین مرجع ها در خصوص کاربردهای عملی نمودارهای شمعی است. در این کتاب، نیسون الگوهایی را با پیچیدگی های مختلف به همراه مثال هایی عالی توضیح می دهد و درک خواننده از مطالب را با پرسش و پاسخ هایی کوتاه ارزیابی می کند.

این کتاب به زبانی ساده و واضح، دستورالعمل هایی تخصصی در مورد کاربردهای علمی نمودارهای شمعی ارائه می دهد که می تواند برای هر معامله گری با هر درجه از دانش و تجربه از بازار مفید واقع شود. این کتاب از ساده ترین مبانی الگوهای شمعی شروع می کند و تا پیچیده ترین مراحل تشخیص الگوها در این نمودارها پیش می رود. هر فصل حاوی اهداف و موضوعاتی مشخص، دستورالعمل هایی واضح و کاربردی و مثال های عملی است. علاوه بر این، هر فصل بخش پرسش و پاسخی دارد که خوانند می تواند میزان درک و یادگیری خود را از مفاهیم توضیح داده شده ارزیابی کند.

این کتاب در ایران ترجمه نشده است، اما کتاب دیگر استیو نیسون (چاپ ۲۰۰۱) تحت عنوان «الگوهای شمعی ژاپنی» در ایران توسط ک‍ام‍ی‍ار ف‍راه‍ان‍ی ف‍رد و رض‍ا ق‍اس‍م‍ی‍ان ل‍ن‍گ‍رودی ترجمه شده و نشر چالش آن را به چاپ رسانده است.

۵- راهنمای جامع قراردادهای آتی نوشته جک شوآگر (Jack D.Schwager)

A Complete Guide to the Futures Market: Technical Analysis,

Trading Systems, Fundamental Analysis, Options, Spreads, and Trading Principles

این کتاب منبع کامل و جامعی در مورد تحلیل و معامله گری در بازار قراردادهای آتی است. همان طور که در عنوان مفصل کتاب ذکر شده است، این کتاب طیف وسیعی از موضوعات را دربرمی گیرد.

خواندن راهنمای جامع بازار قراردادهای آتی: تحلیل تکنیکال، سیستم های معاملاتی، تحلیل فاندامنتال، قراردادهای اختیار، اِسپردها و اصول معاملاتی به هر معامله گر یا سرمایه گذاری که قصد دارد حضوری موفق در بازار قراردادهای آتی داشته باشد، توصیه می شود.

این کتاب به زبانی واضح و موجز، مبانی اصلی بازارهای آتی را همراه با جزئیات کلیدی و روش های پیش بینی آینده بازار توضیح می دهد و نگاهی به مفاهیم پیشرفته معاملاتی و کاربرد عملی این ایده ها در صدها مثال واقعی از بازار دارد.

جک شواگر در کتاب خود بسیاری از باورهای نادرست در مورد بازار را از مفاهیم واقعی متمایز می کند و دستورالعملی گام به گام برای توسعه و آزمایش ایده ها و سیستم های معاملاتی ارائه می دهد.

ورود به بازار معاملات آتی بدون درک دقیق از واقعیت ها و ظرایف این بازار، به منزله ازدست دادن پول و سرمایه است. این راهنمای کامل در مورد بازار قراردادهای آتی ابزارهای مناسب این بازار را در اختیار معامله گران و سرمایه گذاران با هر درجه از مهارت قرار می دهد تا در رسیدن به اهداف خود موفق تر باشند.

پیتر برنت، معامله گر برجسته بازار، در خصوص این کتاب می گوید: “کتاب «راهنمای جامع بازار قراردادهای آتی» به سرعت تبدیل به کتابی مهم و کلیدی در مورد بازار قراردادهای آتی خواهد شد و تا سال ها در جایگاه مرجع اصلی برای معامله گری در این بازار خواهد ایستاد”.

این کتاب محدوده وسیعی از بازار قراردادهای آتی از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال تا معاملات سیستماتیک و قراردادهای اختیار معامله را دربرمی گیرد و هر معامله گرِ بازار قراردادهای آتی باید آن را بخواند.ترجمه ای از این کتاب در بازار ایران وجود ندارد.

۶- دایره المعارف الگوهای نموداری نوشته توماس بولکوفسکی  (Thomas N. Bulkowski)

Encyclopedia Of Chart Patterns

در ویرایش اخیر این کتاب که برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ انتشار یافت، الگوهای جدید بازارهای نزولی و صعودی گنجانده شده اند. بولکوفسکی در کتاب دایره المعارف الگوهای نموداری، حدود ۵۳ الگوی نموداری و ۹ الگوی مختلف دیگر را که بر اساس اتفاقات بازار ایجاد می شوند، بررسی کرده است.

با خواندن این کتاب، می توانید الگوی هر نمودار را به راحتی تشخیص بدهید و بر اساس آن صحیح ترین تصمیم معاملاتی را اتخاذ کنید. بولکوفسکی در این کتاب علاوه بر تعریف و چگونگی شناخت الگو در نمودارهای مختلف، نحوه استفاده از آنها و روش های معامله گری را نیز با استفاده از آماری واقعی، قابل اعتماد و شفاف توضیح داده است.

دایره المعارف الگوهای نموداری می تواند به شما کمک کند تا زمان کمتری صرف شناسایی الگوهای نمودارها کنید و احتمال خرید نزدیک به کف و فروش نزدیک به سقف قیمت را افزایش دهید.

لری ویلیامز (Larry Williams)، معامله گر برجسته و نویسنده کتاب های محبوب آموزش معامله گری در مورد این نوشته بولکوفسکی می نویسد:

“این کتاب کامل ترین مرجع و منبع برای الگوهای نموداری است و مسائل و نکاتی را پوشش می دهد که پیش از این کمتر به آنها توجه می شد. بولکوفسکی در مورد خوب یا بد بودن الگوها، داده هایی مشخص ارائه می دهد. خواندن این کتاب را به هر فردی توصیه می کنم که تا به حال به نموداری نگاه کرده و متوجه آنچه اتفاق می افتد، نشده است.”

مهدی میرزایی و پوریا تیرگر این کتاب را تحت عنوان «دایره المعارف الگوهای نموداری» در ایران ترجمه کرده اند و نشر آراد کتاب آن را به انتشار رسانده است.

۷- دایر المعارف اندیکاتورهای بازار تکنیکال نوشته رابرت کولبی (Robert Colby)

The Encyclopedia Of Technical Market Indicators

بازارهای مالی دائماً در حال تغییر هستند و بر اساس این تغییرات، اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال نیز به روزرسانی می شوند. این کتاب را می توان یکی از منابع اصلی یادگیری و بررسی اندیکاتورها دانست.

این دایره المعارف، فهرستی الفبایی از به روزترین و مهم ترین اندیکاتورها ارائه می دهد و با گذشت ۱۸ سال از انتشار، هنوز برای گنجاندن اندیکاتورهای نوین معاملاتی به روزرسانی می شود.

همچنین این کتاب، حاوی مفاهیم و تعاریف اندیکاتورها، فلسفه زیربنایی آنها و مهم تر از همه، دستورالعمل هایی ساده و قابل فهم برای استفاده از این اندیکاتورها در معاملات روزانه است.

کولبی محققی مستقل در بازارهای مالی است که با سرمایه گذاران حقیقی و سازمانی بسیاری مشورت کرده و سخنرانی های برجسته ای در زمینه چشم اندازهای سرمایه گذاری در سرتاسر جهان ارائه کرده است.این کتاب هنوز در ایران ترجمه و منتشر نشده است.

۸- مبانی تحلیل تکنیکال نوشته جک شوآگر (Jack D.Schwager)

Getting Started in Technical Analysis

جک شواگر یکی از شناخته شده ترین افرادی است که مفاهیم تحلیل تکنیکال را به ساده ترین و قابل درک ترین شیوه ممکن برای سرمایه گذاران تازه کار بیان می کند.

در این کتاب، جک شواگر، مسائل و مفاهیمی از جمله روندها، دامنه معاملاتی، الگوهای نمودارها، حد سود و ضرر، ورود به معاملات، خروج از معاملات و رویکردهای هرمی (افزایش سرمایه معاملات جدید با استفاده از سود معاملات پیشین)، را توضیح می دهد.

این کتاب توضیحاتی ساده و روشن در مورد چارچوب تحلیل برای اتخاذ تصمیم گیری های بهتر و آگاهانه تر در سرمایه گذاری همراه با مثال های بسیار ارائه می کند.

شواگر با اشاره به تجربیات واقعی خود از دنیای معاملات، نمودارهای میله ای، نمودارهای شمعی، قله ها و دره ها، تشخیص الگو، روندهای بازگشتی، اپلیکیشن های معاملاتی و بسیاری مفاهیم دیگر را به شکلی بسیار ساده در این کتاب گنجانده است.

علاوه بر این، این کتاب مرجع، به افراد در انتخاب بازار مناسب، رویکرد معامله گری، استراتژی های کنترل ریسک و ایجاد یک روند روتین و همیشگی معامله گری کمک می کند. در حال حاضر، ترجمه مشخصی از این کتاب در بازار ایران وجود ندارد.

۹- هنر و علم تحلیل تکنیکال نوشته آدام گریمز (Adam Grimes)

The Art and Science of Technical Analysis: Market Structure, Price Action, and Trading Strategies

این کتاب، حرکات قیمت و استراتژی های معاملاتی با زبانی ساده، بینش و درک فوق العاده ای از استراتژی ها و الگوهای پربازده تحلیل تکنیکال ارائه می کند. درواقع، می توان این کتاب را پلی بین دیدگاه آکادمیک در مورد تحلیل تکنیکال بازار و معامله گری پرسود دانست که از بسیاری معیارهای معمول کتاب های معامله گری عبور کرده است.

آدام گریمز، نشان می دهد که چرا بازارها در بسیاری موارد پیش بینی ناپذیرند و نقش تحلیل تکنیکال در تشخیص الگوهای معتبر آماری در برخی شرایط خاص بازار چیست و در چه شرایطی استفاده از این نوع تحلیل، می تواند موفقیت آمیز باشد.

باور این کتاب شکل گیری الگوهای قیمت بر اساس فشار خرید و فروش است؛ با این حال، گریمز توضیح می دهد که این الگوها، فقط در صورت وجود بی تعادلی واقعی بین فشار خرید و فروش، کارآمد و موثر هستند.

همچنین کتاب فوق، دربرگیرنده ی تحلیل آماری گسترده ای از بازارها است که برخی ابزار و الگوها، از جمله تحلیل سطوح فیبوناچی، را به چالش می کشد و تأثیر سایر ابزار و تنظیمات معاملاتی را برجسته می کند.

علاوه بر این، نویسنده این منبع معتبر با استناد به تجربه بیست ساله خود به عنوان معامله گر، مدرس و مشاور حرفه ای معامله گری در بازارهای مالی، در مورد احساسات هیجانی و روانشناسی معامله گرها نیز نکاتی کاربردی بیان می کند.

مضافاً بر اینکه، به شکلی جامع، کامل و واقع بینانه ریسک های مختلف مربوط به معامله گری، مشکلات بازار، عملکرد آن ها، و شیوه یافتن راه حل های موثر را بررسی می کند. نسخه ترجمه شده ای از این کتاب در بازار ایران موجود نیست.

۱۰- تحلیل تکنیکال با استفاده از چند تایم فریم نوشته برایان شانون (Brian Shannon)

Technical Analysis Using Multiple Timeframes

این کتاب به خوانندگان کمک می کند تا درک بهتری از ساختار بازار و روانشناسی حرکات قیمت داشته باشند. تحلیل تکینکال با استفاده از چند تایم فریم همراه با توضیح اهمیت تحلیل فاندامنتال در کنار تحلیل تکنیکال، نشان می دهد که چگونه می توان با ریسک پایین وارد معاملات شد و به دور از تصمیم های هیجانی، با استفاده ی صحیح از حرکات قیمت، به سودی قابل ملاحظه دست یافت.

این کتاب راهی برای کسب درآمد بیشتر از طریق برآورد صحیح میزان بالقوه سود و همچنین تعیین دقیق حد سود و ضرر در یک معامله خاص برای معامله گرها می گشاید.

با استفاده از این کتاب، می توانید به جای واکنش به حرکات قیمت، آنها را پیش بینی کنید. همچنین، برایان شانون به شما نشان می دهد که چگونه می توانید با استراتژی های مشخص موقعیت های بلند (long) و کوتاه (short) باز کنید، آنها را مدیریت کنید و در زمان صحیح از آن ها خارج شوید.

بررسی کارآمد حجم معاملات و میانگین های متحرک و بسیاری دیگر از موارد، از جمله مباحث مطرح شده در این کتاب هستند. این اثر هنوز در بازار ایران به ترجمه و انتشار نرسیده است.

۱۱- تحلیل تکنیکال مبتنی بر شواهد نوشته دیوید آرونسون Aronson) David)

Evidence-Based Technical Analysis: Applying the Scientific Method and

Statistical Inference to Trading Signals

این کتاب، استفاده از روش علمی و استنباط آماری برای سیگنال های معاملاتی توضیح می دهد که چگونه می توانید از روش علمی و آزمون های پیشرفته آماری برای تعیین صحت سیگنال های معاملاتی استفاده کنید.

بخش زیادی از کتاب اختصاص به روش جدیدی دارد که به طور خاص برای ارزیابی عملکرد قوانین و سیگنال ها بر مبنای واکاوی داده های تاریخی طراحی شده است.

«تحلیل تکنیکال مبتنی بر شواهد» به دو بخش تقسیم می شود؛ در ابتدا، کتاب به مبانی روش شناختی، فلسفی و آماری تحلیل تکنیکال مبتنی بر شواهد یا به اختصار EBTA، می پردازد و در بخش دوم، این روش را با استفاده از ۲۵ سال داده تاریخی برای بررسی ۶,۴۰۰ مورد خرید و فروش از نمودارهای شاخص S&P500 بهکار می گیرد.

این کتاب با توصیه هایی کاربردی توضیح می دهد که معامله گرها چگونه می توانند از روش های علمی و آزمون های پیشرفته آماری برای تعیین کارایی واقعی سیگنال های معاملاتی استفاده کنند.

دیوید آرونسون تأثیر روش های عینی تحلیل تکنیکال مبتنی بر شواهد را با تحلیل سنتی مقایسه می کند و با مثال ها، شواهد، داده های مختلف تاریخی، سودآوری و نتایج تجربی این رویکرد را نشان می دهد. در این بین، روش ها و قوانین بسیاری نیز در معاملات مختلف راستی آزمایی و بهترین موارد گزینش می شوند.

درواقع، آرونسون توضیح می دهد که روش های تفسیری تحلیل  سنتی بسیار ذهنی و متعصب هستند و برپایه اصول مشخصی بنا نشده اند، در حالی که استفاده از تحلیل تکنیکال مبتنی بر داده های آماری علمی و معتبر می تواند نتایج بهتری در پی داشته باشد. این کتاب در ایران ترجمه نشده است.

۱۲- تعریف تحلیل تکنیکال نوشته مارتین پرینگ (Martin Pring)

Technical Analysis Explained, Fifth Edition: The Successful Investor’s Guide to Spotting Investment Trends and Turning Points

ویرایش پنجم این کتاب، راهنمای سرمایه گذاران موفق برای تشخیص روندهای سرمایه گذاری و نقاط عطف یکی از عوامل بسیار مؤثر در روند بازارها را هدف قرار می دهد که برخلاف سایر عوامل تأثیرگذار، هرگز دستخوش تغییر نشده است؛ احساسات انسانی.

چه معامله گر کالاهای اساسی باشید یا محصولات نوآورانه، مشاهده رفتار سرمایه گذاران در مقابل رویدادهای گذشته از طریق تحلیل تکنیکال، کلید شما برای پیش بینی زمان خرید و فروش در آینده است.

ویرایش پنجم کتاب، نشان می دهد که شما چگونه می توانید در بازارهای پیچیده امروز، با استفاده از ابزار قدرتمند شناخت رفتار سایر معامله گران، سود خود را به حداکثر برسانید.

ویرایش جدید این کتاب رویکردی مبتنی بر کسب سود بیشتر با صرف زمان کمتر دارد و هر فصل کتاب حاوی مثال ها، جداول، نمودارها و نکاتی در مورد موقعیت های واقعی دنیای معاملات روزانه است.

همچنین، این کتاب مطالبی در خصوص الگوهای قیمت، نمودارهای شمعی، قدرت نسبی، شناخت احساسات بازار و برخی دیگر از اندیکاتورهای مهم، ارائه می کند.

این مطالب با پیشنهاداتی کاربردی برای اجتناب از سیگنال های اشتباه همراه هستند که می توانند به سرمایه گذاران به هنگام بررسی تایم فریم های کوتاه تر کمک شایانی کنند.این اثر از مارتین پرینگ، هنوز به فارسی ترجمه نشده است.