Lines_Background
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایهآموزش ترید از صفر صفر

اهمیت آموزش بورس

پیش بینی بورس
پیش بینی بورس تا چه حد...

موضوع مهمی که ذهن عموم فعالان بورس به خصوص تازه واردان را به خود مشغول می ­کند این است که چگونه می توانند پیش بینی صحیحی از آینده شرکت ها، قیمت ها و روند معاملات در بورس داشته باشند؟ پاسخ این است که در این حوزه و در بین این حجم بالای از اطلاعات، حتی متخصصان و افراد با سابقه نیز ممکن است پیش بینی های دقیقی از آینده نداشته باشند، اما دلیل چیست؟ حقیقت آن است که همیشه یک متغیر موثر و غیرقابل پیش بینی که شما آن را لحاظ نکرده باشید امکان وقوع دارد و همین یک متغیر می تواند به کلی مفروضات شما را زیر سوال ببرد، پیش از ادامه بهتر است شما را با چند مفهوم آشنا کنیم:

پیش بینی بورس

ما در معاملات خود در بورس هیچ وقت پیش گویی نمی کنیم، حتی بهتر از واژه پیش بینی، استفاده از واژه های برآورد یا تخمین است. درواقع شما نمی توانید هیچ گاه چیزی را پیش بینی کنید و این موضوع بسیار مهمی در دنیای بازارهای مالی است و اشاره مستقیمی به موضوع عدم قطعیت دارد، اما می توانید خود را برای سناریوهای مختلفی که ممکن است با آن روبرو شوید، آماده کنید. لذا در این بخش دو کلیدواژه اساسی را در یاد داشته باشید تا در ادامه به صورت مفصل تر با آن ها آشنا شوید، برآورد یا تخمین و سناریوسازی. سوال این است که اگر امکان پیش بینی بورس وجود نداشته باشد پس برخی افراد چگونه موفق به کسب بازدهی می شوند؟ به بیان دقیق تر برخی از فعالان این بازار چگونه در این دنیای پر از عدم قطعیت برای سال های طولانی بقا پیدا می کنند؟ “آموزش و یادگیری مداوم” با تاکید بر کلمه “مداوم” پاسخ این سوال است.

۱- آموزش و یادگیری

پیش بینی بورس

گرچه در ابتدای این یادداشت به عدم قطعیت بالای بازارهای مالی اشاره کردیم، اما همین عدم قطعیت ها فعالان را به سمت استفاده حرفه ای از ابزارهایی جهت “کاهش” عدم قطعیت ها سوق داده است. در  دو دسته کلی این ابزارها تحلیل بنیادی و تکنیکال هستند. این دو ابزار در دو رویکرد کمک می کند یک سرمایه گذار تا جای ممکن نسبت به شرکت مورد نظر شناخت پیدا کند و از داده های موجود جهت براورد اینده استفاده کند و آن ها را پردازش کند. هرچه بررسی ها و شناخت روی شرکت بیشتر باشد، عدم قطعیت نیز کمتر خواهد بود اما به دلیل همان متغیرهای غیرقابل پیش بینی که پیش از این از آن صحبت کردیم، هیچ گاه به صفر نمی رسد، این عدم قطعیت بیان دیگری از همان مفهوم ریسک است و به همین دلیل است که سرمایه گذاری در بازارهای مالی یک سرمایه گذاری بدون ریسک (risk free) همانند سپرده بانکی محسوب نمی شود.

آموزش تحلیل بنیادی

در تحلیل بنیادی، داده های عملیاتی شرکت در قالب یک مدلسازی مالی در ابتدا منظم شده و سپس مورد پردازش قرار میگیرد، براورد اینده شرکت ها در تحلیل بنیادی مستلزم مطالعه اقتصاد جهانی، اقتصاد کلان داخلی، صنعت و بازار مورد نظر و شرکت است. مطالعه این داده ها یک تحلیلگر بنیادی را با حجم بالایی از اطلاعات روبرو می کند که چگونگی انتظام و استفاده و پردازش آن ها نیازمند تخصص است. علاقه مندان به روش تحلیل بنیادین بر روی اطلاعات مالی شرکت ها تمرکز دارند. «ترازنامه»، «حساب سود و زیان»، «جریان وجوه نقد»، «EPS» و «DPS» از جمله فاکتورهایی هستند که برای تحلیل گران بنیادی مهم هستند.

موضوعی که تحلیل بنیادی در تلاش است در بورس به آن برسد، پی بردن به ارزش واقعی یا ارزش ذاتی یک سهم است، که می توان آن را با ارزشی که سهم موردنظر در بورس معامله می شود، مقایسه کرد و فهمید که آیا سهم در بازار کم ارزش است و یا نه. کشف ارزش واقعی می تواند به روش های مختلف و بر همان اساس انجام شود. اصل مورد بحث این است که یک شرکت به اندازه مجموع سودهای آتی ارزش دارد. برخلاف تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی به عنوان یک استراتژی بلندمدت تلقی می شود.

آموزش تحلیل تکنیکال

در تحلیل تکنیکال، مهمترین فاکتور قیمت است. تحلیل تکنیکال فرض می کند تمامی اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری در قیمت لحاظ شده است و بر همین اساس از ابزارهای مختلفی در انتظام و استخراج الگوها در روند قیمتی یک شرکت استفاده می کند. پیروان مکتب تحلیل تکنیکال معتقدند که اطلاعات مهم درباره نوسان های آتی قیمت سهام را می توان از طریق مطالعه تغییرات قبلی قیمت های سهام به دست آورد، اطلاعات مالی بر روی نمودارها ثبت می شود و این اطلاعات به منظور دستیابی به الگوهای تکراری به دقت مورد بررسی قرار می گیرد. با توجه به آ نکه اطلاعات قبلا اثر خود را بر روی قیمت گذاشته است، لذا قیمت نشان دهنده ارزش منصفانه است و باید اساس تحلیل را تشکیل دهد.

در مجموع قیمت بازار نشان دهنده کلیه اطلاعات مشارکت کنندگان در بازار است، مشارکت کنندگان شامل معامله گران، سرمایه گذاران، شرکت های سرمایه گذاری، تحلیل گران خرید سهم، تحلیل گران فروش سهام، تحلیل گران فنی، تحلیل گران بنیادی و سایر تحلیل گران است. اعتقاد تحلیل گران فنی بر این است که تشخیص روند امکان پذیر بوده و می توان بر مبنای روند قیمت همه چیز را دانست ولی ارزش واقعی را نشان نمی دهد. در این تحلیل هدف اصلی یافتن زمان مناسب برای ورود به بازار و خروج از آن، بر اساس روند گذشته و حال می باشد.

تداوم آموزش و به روز نگه داشتن اطلاعات

سوال مهم این است که آیا شرکت در یک دوره آموزشی، کسب یک مدرک دانشگاهی و…. برای یک بار و همیشه از ما یک سرمایه گذار می سازد؟ کسب آموزش های مقدماتی و پیشرفته در ابتدای مسیر لازمه شروع است و شرط لازم محسوب می شود. در واقع پله اول حرکت شماست و بدانید اگر بدون این که پایتان را روی این پله گذاشته باشید در حال حرکت روی پله های بعدی هستید، روزی ناگزیر به این پله برخواهید گشت. اما به طور قطع کسب این اموزش از شما یک سرمایه گذار نمی سازد و پاسخ خیر است. چرا که جهان ابزارهای مالی جهانی در حال حرکت و پیش رونده است و اگر شما همگام با آن حرکت نکنید از آن، جا خواهید ماند. این در حال حرکت بودن به آن معنی است که روزانه اطلاعات زیادی در بازارهای مالی رد و بدل می شود که آگاهی از این اطلاعات و نیز آگاهی از دانش روز جهت بهبود تصمیم گیری هایتان نیاز است.

کلاس آموزش بورس خانه سرمایه یکی از بهترین کلاس های این حوزه است که می توانید با شرکت در آن ۰ تا ۱۰۰ بورس را آموزش ببینید و به صورت کاملا حرفه ای در بورس سرمایه گذری کنید.

۲- سناریوسازی

پیش بینی بورس

در ابتدای این متن از شما خواستیم کلید واژه سناریوسازی را در ذهن خود نگه دارید. اما سناریوسازی دقیقا یعنی چه و چه کمکی در تصمیم­ گیری های ما می کند؟ در باب اهمیت سناریوسازی به این بخش از تاریخ اشاره می کنیم که شرکت شل، قبل از بروز بحران های نفتی دهه هفتاد میلادی، سناریوهای مختلف برای آینده قیمت نفت را تدوین کرده بود و از طریق سناریو نویسی و انتخاب های استراتژیک مناسب، توانست بخش قابل توجهی از هزینه ها و ریسک های ناشی از رکود نفتی دهه هفتاد میلادی را پوشش دهد. در آن جمله معروف دریانوردان قدیمی هم که می گفتند:

ما به امید بهترین ها هستیم، اما برای بدترین ها آماده می شویم، می توان اهمیت مفهوم سناریو را مشاهده کرد. ما با سناریو نویسی به جای این که به رویدادهایی محتمل در آینده فکر کنیم، به رویدادهای منطبق بر گذشته فکر می کنیم. بعضی از ما هم، به جای تدوین رویدادها به ترسیم رویاها می پردازیم و حاصل این می شود که سناریو نویسی بیش از آن که به ابزاری برای برانگیختن ذهن و فکر تبدیل شود، به یک شیوه داستان گویی در مورد چشم اندازهای مطلوب آینده تبدیل می شود. سناریو، چهره آینده است. پیش گویی نیست، هدف سناریو سازی، گسترش تفکر در مورد آینده و عریضتر کردن طیف جایگزین هایی است که می تواند مورد نظر ما باشد.

سناریو مجموعه امکاناتی است که به آینده مرتبط می شوند. آینده نامعلوم است و سناریو، اندیشیدن در مورد نامعلومی را به ما می آموزد. سناریوها به ما می آموزند که درباره همین نامعلومی ها بیندیشیم و فرض های دست و پاگیر امروزی را از دست و پای ذهن باز کنیم و بتوانیم گسست هایی را که ممکن است جهان ما را دگرگون سازند، شناسایی کنیم. البته اقرار به نامعلوم بودن آینده هرگز نمی تواند بهانه ای برای دست روی دست گذاشتن باشد. استفاده روزافزون از این روش بدین دلیل است که سناریوها، پیچیدگی های جهان واقعی را در نظر می گیرند و بینش های جایگزین در خصوص آینده را، با ترتیبی منطقی از رویدادها بازنمایی می کنند. به طور کلی سناریوها تصاویر آینده هایی ممکن هستند که ترتیب منطقی رویدادها را نشان می دهند. اگر شما بتوانید مبتکر،پیش بینی کننده و پویا باشید و یاد بگیرید چگونه رفتارتان را تغییر دهید، قطعا می توانید وضعیت خودتان را هم تغییر دهید و موفق شوید.سناریو نویسی دقیقا نشان می دهد چطور این کار را انجام دهید.

۳- نظم، کلید تحلیل در پیش بینی بورس

پیش بینی بورس

هر نوع از تحلیلی را برای تصمیم گیری های خود انتخاب کنید، بنیادی، تکنیکال، هردو یا… در نهایت چاره ای ندارید که اگر می خواهید در این مسیر حرفه ای شوید، به صورت منظم داده ها را دریافت کنید، منظم طبقه بندی کنید و منظم پردازش کنید. نظم کلید تحلیل گران حرفه ای در این بازار است که کمک می کند داده های اضافی را کنار بگذارید و داده های موثر را به صورت دقیق و صحیح مورد پردازش قرار دهید و استفاده کافی از آن ها داشته باشید. مسیر تبدیل شدن به یک سرمایه گذار حرفه ای در هر یک از بازارهای مالی و یا سرمایه گذاری نیازمند آموزش و تسلط بر آن بازار است، ذات این بازارها همراه با ریسک است و تنها راه کاهش این ریسک بالاتر بردن این تسلط و آگاهی است. برای یادگیری در بازارهای مالی نه می توان انتها تعریف کرد و نه مدرک! بازار همیشه آماده است تا اشتباهات شما را به شما یاداوری کند و بهای این یاداوری در بازارهای مالی زیان و از دست دادن پول است که بهای کمی نیست، لذا در این مسیر باید همواره آموزش را به صورت موازی پیش ببرید تا بهای کمتری بپردازید.

ادامه مطلب