Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

هتل و رستوران

buffet-(4)
فاکتورهای مهم بنیادی در شرکت گروه...

معرفی گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی

نام شرکت: گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی

نماد: سمگا

موضوع: سرمایه گذاری در اوراق بهادار بورس، فرابورس و خارج از بورس

تمرکز سرمایه گذاری: در شرکت های فعال در حوزه گردشگری و ساخت ساختمان های اداری و هتل

معرفی شرکت:

این شرکت به عنوان اولین هلدینگ تخصصی در زمینه گردشگری در ایران است و بازوی اجرایی گروه مالی گردشگری محسوب می شود و شناسایی فرصت های بهینه سرمایه گذاری و مشارکت در ساخت و ساز هتل ها مکان هایگردشگری و اقامتی و بازسازی و ترمیم مکان های تاریخی جزو اهداف فعالیت این شرکت محسوب می شود.

آنچه از رویدادهای مالی شرکت باید بدانید:

۱)سهامداران شرکت

۱-۱)پاتین بین الملل پردیس

۲-۱)فراز عمران آریانا

۳-۱)گردشگری سفر خوشکام

۴-۱)توسعه تجارت تبیان

۵-۱)سایر

توجه فرمایید که هیچکدام از سهامداران این شرکت مالکیت بیش از ۹ درصد را ندارند و به جز شرکت سرمایه گذاری الوند هیچ شرکت بورسی مالکیت آن را در اختیار ندارد و مالکیت اکثر سهام سمگا در اختیار شرکت های با ماهیت سهامی خاص می باشد.

۲)پرتفوی سرمایه گذاری سمگا:

حدود ۸۷ درصد از پرتفوی سمگا غیربورسی است و مهم ترین شرکت های زیرمجموعه بورسی و غیربورسی آن به شرح زیر می باشد:

غیربورسی:

نگین افق کیش – سرمایه گذاری نگین گردشگری ایرانیان – توسعه گردشگری آریا زیگورات – توسعه خدمات سرمایه گذاری پارس کیمیا – تندیس تجارت باختر – توسعه مجنمع های خدماتی رفاهی پارس زیگورات – لیزینگ شید و …

بورسی:

بانک گردشگری – بیمه حافظ – صنایع شیمیایی لردگان – لیزینگ رایان سایپا – کارتن ایران و …

۳)حساب های دریافتنی تجاری:

همانطور که از حوزه فعالیت شرکت نیز برداشت می شود عمده حساب های دریافتنی شرکت شامل حساب های دریافتنی تجاری بوده که آن نیز شامل سود سهام مصوب شرکت های زیرمجموعه می باشد و تا تاریخ آخرین صورت مالی منتشر شده سمگا وصول نشده است.

۴)سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت:

تمام رویدادها و معاملاتی که در طی ۱۲ ماه به صورت گزارش عملکرد یکماهه توسط شرکت در سایت کدال گزارش می گردد تجمیع شده و به صورت یکجا تحت این سرفصل در صورت مالی های حسابرسی شده ارایه می گردد که می توان اطلاعات کلی را از آن برداشت کرد اما مبنای تحلیل برای ما همان گزارش های یکماهه خواهد بود.

۵)پرداختنی های تجاری و غیرتجاری:

عمده بدهی های این شرکت مربوط به شرکت آریا زیگورات می باشد.

۶)درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری:

عمده درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری سمگا از شرکت های توسعه تجارت بین الملل آریا زیگورات، توسعه خدمات ساختمانی پارس کیمیا و نگین گردشگری ایرانیان می باشد.

۷)سایر اقلام عملیاتی :

عمدتا مربوط به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها و برگشت آن می باشد.لازم به ذکر است که هر موقع قیمت سهام خریداری شده در تاریخ تهیه صورت مالی کمتر از بهای تمام شده برای شرکت گردد در این صورت شرکت اقدام به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها می کند و زمانی که این مبلغ برگشت خورد برگشت ذخیره کاهش ارزش را گزارش خواهد کرد که اولین قلم کاهنده سود و دومی افزایش دهنده سود خالص می باشد(توجه کنید که این اقدام به دلیل استانداردها و مفروضات حسابداری می باشد که شرکت را ملزم به ارایه این حساب ها می کند). هم چنین سود(زیان) ناشی از فروش سهام و درآمد سود تضمین شده که عمدتا در نتیجه سپرده های سرمایه گذاری بانک ها می باشد.

۸)عوامل اثرگذار بر رشد قیمت سهام سمگا:

همانطور که گفته شد این سهم در حوزه خدمات و ساخت و ساز اماکن اقامتی و گردشگری فعالیت دارد و در واقع خود شرکت در این حوزه مشارکت مستقیم نداشته و از طریق سرمایه گذاری در شرکت های فعال در این حوزه سهم خویش را ایفا می کند.حال وقتی به شرکت های اصلی این شرکت توجه می کنیم متوجه می شویم که تمامی آن شرکت ها درگیر پروژه های ساختمانی متعدد و یا ارایه خدمات مختلف گردشگری همچون هتلداری می باشند.در نتیجه در صورت رونق صنعت گردشگری و یا تکمیل و فروش یا آغاز بکار پروژه های در دست اقدام و در نتیجه افزایش سودآوری شرکت های زیرمجوعه؛ می تواند زمینه ساز رشد قیمت سهم سمگا گردد.

مولف: احمد لحیم گرزاده

ادامه مطلب