Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

ارزهای دیجیتال Health

health-crypto-projects
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه سلامت...

بهترین ارزهای دیجیتال حوزه سلامت (Health) کدام ارزها هستند؟

بدون آنکه متوجه باشیم، بازار رمزارزها بسیاری از جنبه های زندگی ما را در بر گرفته است و کم تر کسی را می توان یافت که به نحوی با این بازار سر و کار پیدا نکرده باشد. آیا می دانستید که در سال های اخیر، ارزهای دیجیتال راه خود را به حوزۀ سلامت نیز باز کرده اند؟ درحقیقت، هم اکنون از تکنولوژی بلاک چین می توان برای ارتقاء سلامت و رفاه عمومی نیز بهره جست. برخی از ارزهای دیجیتال حوزه سلامت و مراقبت، دسترسی بهتری به مدارک پزشکی بیماران و سیستم های بیمارستانی فراهم می کنند. این در حالی است که برخی دیگر، در ازای اتخاذ سبک زندگی سالم به کاربران خود پاداش اختصاص می دهند.

ارزهای دیجیتال پزشکی از نظر امور مرتبط با بیمه و تأمین مالی نسبت به نمونه های سنتی برتری دارند. اگر می خواهید روی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه سلامت (Health) سرمایه گذاری کنید و یا این رمزارزها را در معاملات روزانۀ خود به کار ببرید، این مقاله برای شما نوشته شده است. در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین و محبوب ترین ارزهای دیجیتال حوزه سلامت پرداخته و توضیح مختصری در مورد هر یک از آن ها به شما ارائه دهیم. امیدواریم که با خواندن این مطالب بتوانید شناخت بیش تری از ارزهای دیجیتال در فیلد پزشکی پیدا کنید.

۱. ارز دیجیتال Medibloc

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه سلامت (Health)

پلتفرم بلاک چین مدیبلاک (Medibloc) به عنوان اکوسیستمی برای ذخیرۀ داده های شخصی بیماران، ارائه دهندگان خدمت و محققان به کار می رود. این پلتفرم نخستین بار توسط Allen Kho و Eunsol Lee معرفی شد. هدف مدیبلاک آن بود که قابلیت دسترسی به اطلاعات شخصی پزشکی خود را به کاربران اعطا نموده و این امکان را به آن ها بدهد تا این اطلاعات را مطابق با صلاح دید خود به اشتراک بگذارند.

مدیبلاک چارچوبی برای به اشتراک گذاری داده های پزشکی ایجاد کرده است. این پلتفرم با استفاده از توکن های مخصوص خود (توکن MediBloc) در کاربران نسبت به اشتراک گذاری داده های پزشکی شان ایجاد انگیزه می نماید. مدیبلاک را می توان نخستین DApp (اپلیکیشن غیرمتمرکز) مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین در عرصۀ سلامت دانست که دسترسی ایمن و شفاف به داده های پزشکی شخصی افراد را ممکن ساخته است.

MediBlock از یک مدل اجماع هیبریدی بهره جسته است. درحقیقت در این مدل، در فاز اولیه از الگوریتم اثبات اعتبار (Proof-of-Authority) و در فاز دوم از الگوریتم اثبات سهام (proof-of-Stake) استفاده می شود. ارز دیجیتال بومی این پلتفرم یعنی MED یک توکن سازگار با ERC20 در شبکۀ اتریوم به شمار می رود.

ارز دیجیتال Medibloc را می توانید از طریق هر یک از صرافی های Gate.io، بیترکس (Bittrex)، بیت هامب (Bithumb)، اسموزیس (Osmosis)، کوربیت (Korbit) یا Upbeat خریداری نموده و با افزودن این رمزارز به کیف پول دیجیتال خود، سرمایه گذاری پرسودی را در حوزۀ ارزهای دیجیتال حوزه سلامت (Health) به هم بزنید. دوکیف پول هایپرپی (HyperPay) و بایننس چین (Binance chain) هر دو از توکن های MED پشتیبانی می کنند و شما می توانید برای نگهداری امن ارزهای دیجیتال Medibloc خود از این کیف پول ها استفاده نمایید.

۲. ارز دیجیتال SOLVE

ارز دیجیتال SOLVE

پلتفرم SOLVE بر آن است تا کارآیی و دسترسی به سیستم مراقبت سلامت را ارتقا بخشد. SOLVE اکوسیستمی غیرمتمرکز در حوزۀ مراقبت سلامت است که هر فرد می تواند در ازای به اشتراک گذاری داده های مرتبط با سلامت و یا وضعیت پزشکی خود نسبت به دریافت توکن های ارز دیجیتال این پلتفرم در آن اقدام نماید. این توکن با استفاده از قراردادهای هوشمند و تکنولوژی بلاک چین، سهام داران متعددی را درون سیستم مراقبت سلامت با یکدیگر مرتبط می سازد. بیماران با استفاده از SOLVE می توانند پلن های درمانی خود را تحت نظر پزشک مدیریت کنند.

بیماران قادرند تمامی نوبت های ویزیت خود و نسخه های تجویز شده توسط پزشک را یکجا مشاهده کرده و با استفاده از این اطلاعات محرمانه بین خود و پزشکشان به اتخاذ تصمیمات صحیح بپردازند. SOLVE یک توکن مبتنی بر هدف است که امکان نظارت بر داده های مرتبط با سلامت خود را به افراد اعطا می نماید. به این ترتیب، بیماران در ازای به اشتراک گذاشتن اطلاعات فردی خود پاداش دریافت می کنند. این امر به خودی خود موجب می گردد تا پزشکان تصمیمات بهتری را در خصوص درمان بیماران خود اتخاذ نمایند. SOLVE توکن بومی مبتنی بر ERC20 بلاک چین اتریوم است که به عنوان ابزار مبادلاتی در این پلتفرم به کار برده می شود.

در حال حاضر، صرافی های مشهوری چون کوکوین (KuCoin)، بیترکس، یونی سواپ (V2)، ایندوداکس (Indodax)، آپ بیت (Upbit)، بیت مارت (BitMart)، لایت بیت (LiteBit.eu) و HitBTC همگی با پلتفرم SOLVE سازگاری داشته و می توان از این صرافی ها برای مبادلۀ توکن های SOLVE با دلار آمریکا یا ارزهای دیجیتال دیگر بهره برد. برای این کار کافی است به انتخاب خود، به وب سایت هر یک از این صرافی ها مراجعه نموده و جفت مبادلاتی موردنظرتان را انتخاب و فرآیند خرید را نهایی کنید.

پس از آنکه توکن های SOLVE را خریداری کردید، می توانید برای نگهداری این توکن ها از کیف پول های تراست والت یا متامسک استفاده کنید. این کیف پول ها با در اختیار قراردادن یک رمز خصوصی امنیت دارایی های شما را تضمین می کنند.

۳. ارز دیجیتال Dentacoin

Dentacoin

دنتاکوین یک اکوسیستم مبتنی بر بلاک چین است که راهکارهای مفیدی را جهت بهینه سازی صنعت جهانی دندانپزشکی ارائه می دهد. هم بیماران و هم دندانپزشکان می توانند در استفاده از این زیرساختار منتفع گردند. کاربران دسترسی رایگان به اپلیکیشن های دنتاکوین خواهند داشت. ازجمله کاربردهای این اپلیکیشن ها می توان به ارتقاء عادات بهداشت دهان، انجام نظرسنجی و دریافت نظرات کاربران در این خصوص اشاره کرد. این پلتفرم همچنین از یک وبلاگ ویژه و یک بازی آموزشی مخصوص کودکان نیز برخوردار است.

دنتاکوین نخستین پلن بیمۀ دندانپزشکی مبتنی بر قراردادهای هوشمند را پایه گذاری کرده است که پروسۀ دریافت مراقبت دندانپزشکی را تسهیل می بخشد. کاربران می توانند برای دریافت خدمات، توکن های بومی DCN را خرج نموده و یا پاداش خود را در قالب این توکن ها دریافت کنند. به طور کلی، این سیستم بلاک چین به طور قابل توجهی تجربۀ دندانپزشکی را برای تمامی کاربران خود ارتقا می بخشد.

اگر قصد سرمایه گذاری و خرید ارز دیجیتال Dentacoin را دارید، می توانید این کار را از طریق یکی از صرافی های زیر انجام دهید و سپس برای نگهداری توکن های DCN خود از کیف پول تراست والت یا متامسک که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند، استفاده کنید. مهم ترین صرافی هایی که مبادلات دنتاکوین در آن ها انجام می شود، عبارتند از:

  • پروتکل نقدینگی صرافی 1Inch؛
  • صرافی دیجی فینکس (DigiFinex)؛
  • صرافی LATOKEN؛
  • صرافی HitBTC؛
  • صرافی Hotbit؛
  • صرافی Mercatox؛
  • صرافی CoinTiger.

۴. ارز دیجیتال Doc.com

بهترین ارزهای دیجیتال حوزه سلامت (Health)

همه ساله گزارش می شود که میلیون ها نفر در سراسر جهان فاقد دسترسی به خدمات مراقبت سلامت بوده و حتی در صورت دسترسی به این خدمات نیز، هزینۀ آن برای این افراد بسیار زیاد و کمرشکن است. Doc.com اکوسیستم تمام عیاری را جهت حل این مشکل عرضه کرده و به این طریق توانسته به کلی، عرصۀ جهانی مراقبت سلامت را متحول سازد.

Doc.com بر آن است تا با استفاده از تکنولوژی بلاک چین به کاربران روشی مقرون به صرفه، امن و قابل اتکا برای ارتباط با پزشکان ارائه دهد. هر فردی می تواند سرویس Doc.com را از طریق اپلیکیشن گوشی هوشمند خود روی سیستم های عامل iOS و اندروید دریافت کند.

ایدۀ کلی پشت این اکوسیستم ارائۀ دسترسی آنی به مشاورۀ پزشکی توسط پزشکان، پرستاران و دیگر متخصصان مراقبت سلامت برای تمامی بیماران با هزینه مناسب است. به منظور محقق ساختن این امر، تیم Doc.com سرویسی را ارائه داده است که می توان از هر جای کرۀ زمین و در هر ساعتی از روز در تمام طول سال به آن دسترسی یافت.

این شرکت از توکن ERC20 خود تحت عنوان توکن MTC جهت ایجاد انگیزه در بیماران برای دسترسی به خدمات مراقبت سلامت از سوی متخصصان در سراسر جهان استفاده می کند. این پلتفرم در ازای مشارکت در نظرسنجی های مرتبط با سلامت و تماشای ویدیوهای آموزشی در مورد مسائل بخصوص حوزۀ سلامت و تغذیه توکن های MTC را به عنوان پاداش به کاربران خود اعطا می کند. سپس، بیماران می توانند از این توکن ها برای پرداخت هزینۀ مشاوره های پزشکی در این پلتفرم استفاده نمایند.

در حال حاضر، مبادلات این رمزارز تنها از طریق صرافی بیترو (Bitrue) امکان پذیر است و علاقه مندان می توانند توکن های MTC را با ارز USDC مبادله کنند. انتظار می رود که در آینده و با توسعۀ بیش تر پروتکل Doc.com بر تعداد صرافی های طرف قرارداد با توکن MTC افزوده شود. کیف پول های نرم افزاری تراست والت و متامسک تنها کیف پول هایی هستند که از این توکن پشتیبانی می کنند و می توان از آن ها برای ذخیرۀ توکن های MTC بهره جست.

۵. ارز دیجیتال DOSE

DOSE

DOSE توکن مورد استفاده در اکوسیستم فیتنس OliveX است. کاربران می توانند در این اپلیکیشن با استفاده از توکن های DOSE خریدهای خود را انجام داده و یا این توکن ها را به عنوان پاداش در ازای به سرانجام رساندن پلن های ورزشی خود در هر یک از بازی های مورد پشتیبانی این پلتفرم دریافت کنند. برخی از بازی هایی که این اکوسیستم با آن ها برهمکنش دارد عبارتند از: Dustland، Runner، Dustland Rider، 22 perhaps و… .

پلتفرم DOSE به کاربران کمک می کند تا سبک زندگی سالمی را برای خود برگزینند. در حقیقت، DOSE این کار را از طریق ایجاد انگیزه در کاربران برای انجام فعالیت های فیزیکی دلخواه خود محقق می سازد. این امر موجب می شود که تمرینات ورزشی فیتنس به کاری سرگرم کننده و پرفایده برای بازیکنان بدل گردد.

برای خرید توکن های DOSE می توانید با مراجعه به هر یک از صرافی های کوکوین، هیوبی گلوبال، Gate.io، یونی سواپ (V2)، MEXC، OKX، پنکیک سواپ (V2)، سوشی سواپ و شماری از صرافی های کم تر شناخته شده، جفت معاملاتی مد نظر خود را انتخاب نموده و به تعداد دلخواه این توکن ها را به حساب خود بیافزایید. در مرحلۀ بعد، برای محافظت از اموال خریداری شده تان بایستی این توکن ها را از کیف پول صرافی به یکی از کیف پول های نرم افزاری تراست والت، متامسک یا کیف پول بایننس چین  منتقل کنید.

۶. ارز دیجیتال MedicalChain

بهترین ارزهای دیجیتال حوزه سلامت (Health)

پروژۀ بلاک چین مدیکال چین نیز همانند SOLVE  به صیانت از داده های پزشکی بیماران و مدیریت اسناد مرتبط با حوزۀ سلامت کمک می نماید. این پروژه چندین جنبۀ مختلف از حوزۀ مراقبت سلامت را پوشش می دهد. کمپانی های دارویی و تحقیقاتی می توانند به راحتی به داده های بیماران دسترسی داشته باشند. همچنین، با استفاده از این اکوسیستم، کاربران می توانند به اطلاعات مرتبط با بیمه های سلامت، توسعه دهندگان و نیز کسب درآمد از اسناد پزشکی دسترسی پیدا کنند.

وب سایت MyClinic.com یک پلتفرم پزشکی از راه دور (Telemedicine) است که در سال ۲۰۱۸ راه اندازی گردیده است. این پلتفرم با استفاده از تکنولوژی مدیکال چین به کاربران خود این امکان را می دهد تا آسان به داده های پزشکی خود دسترسی داشته باشند و همچنین بتوانند به طور مستقیم با پزشکان ارتباط برقرار کنند. توکن های این پلتفرم تحت عنوان Medtokens برای ذخیرۀ اطلاعات و پرداخت هزینۀ مشاوره های پزشکی در این اکوسیستم به کار می روند.

در حال حاضر، برای خرید توکن MTN تنها گزینه ای که پیش رویتان دارید، صرافی Gate.io است. در این صرافی می توانید ارز دیجیتال MedicalChain را در جفت های معاملاتی MTN/USDT یا MTN/ETH مورد معامله قرار دهید. به علاوه، تراست ولت و متامسک، کیف پول های قابل اعتمادی برای نگهداری توکن های MTN شما خواهند بود.

۷. ارز دیجیتال MediShares

ارز دیجیتال MediShares

MediShares نخستین بازار فروش با همکاری دوطرفه است که بر مبنای تکنولوژی بلاک چین و قراردادهای هوشمند پایه گذاری شده است. این پلتفرم از قراردادهای هوشمند به منظور خودکارسازی مبادلات بیمه ای بهره جسته و این امکان را به شرکت های بیمه می دهد تا در عین اجتناب از تقلب، هرچه سریع تر دعاوی را پردازش نمایند. این پلتفرم از تکنولوژی بلاک چین جهت ایجاد یک دفتر کل غیرمتمرکز و شفاف برای ثبت مشارکت ها و دعاوی بهره جسته است.

برای اینکه اعضا بتوانند دعوی خود را به ثبت برسانند، دست کم لازم است که یک عضو (فرد دعوی کننده) به طور فعال در سیستم مشارکت ورزد. هرچه اعضا بیش تر مشارکت داشته باشند (یا به عبارت دیگر جامعه یا community بزرگ تر باشد)، بودجۀ بیش تری برای پرداخت دعاوی وجود خواهد داشت. MediShares از الگوریتم اثبات سهام (Proof-of-Stake) استفاده می کند.

صرافی های Gate.io و هیوبی گلوبال برای خرید توکن های MDS پروژۀ MediShares پیشنهاد می شوند. شما پس از خرید این توکن ها می توانید آن ها را در کیف پول های نرم افزاری تراست ولت و یا متامسک ذخیره کنید.

۸. ارز دیجیتال MDSquare

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه سلامت (Health)

MDsquare یک بلاک چین تشویقی مبتنی بر پلتفرم پزشکی از راه دور (Telemedicine) است. این سرویس بیماران را در هر گوشۀ جهان به متخصصان حوزۀ سلامت متصل می سازد. MDsquare در پلتفرم اتریوم پایه ریزی شده است و از قراردادهای هوشمند استفاده می کند. به موجب این قراردادها بیماران یک نوبت پرداخت انجام داده و مبلغ پرداختی آن ها در بین پرسنل پزشکی و اعضاء مرتبط (از قبیل مترجم و همینطور کمپانی های متولی فناوری های پوشیدنی یا wearables) تقسیم می گردد.

به علاوه، وجود بلاک چین موجب می گردد که فایل های پزشکی محرمانه با امنیت کامل به اشتراک گذاشته شده و چه بسا به بیماران این امکان را می دهد که داده های پزشکی خود را به طور ناشناس در اختیار کمپانی های تحقیقاتی در زمینۀ پزشکی قرار دهند.

صرافی پروبیت گلوبال (ProBit Global) تنها صرافی رمزارز با قابلیت پشتیبانی از ارز دیجیتال MDSquare بوده و این توکن ها را در قالب جفت معاملاتی TMED/USDT برای خرید و فروش ارائه می دهد. کیف پول های تراست ولت و متامسک برای نگهداری توکن های TMED توصیه می شوند.

۹. ارز دیجیتال EncrypGen

ارز دیجیتال EncrypGen

کمپانی EncrypGen با این عنوان شهرت یافته که به افراد امکان فروش اطلاعات موجود در DNAشان را در ازای توکن های ارز دیجیتال می دهد. EncrypGen بر آن است که با پایه ریزی یک پلتفرم بلاک چین منحصربه فرد یا به نقل از خود این کمپانی «وب سایت آمازون مادۀ ژنتیکی» به افراد این امکان را بدهد تا داده های ژنومی خود را در چارچوبی امن در یک بازار تازه تأسیس (بازار داده های ژنومی) در حوزۀ رمزارزها به اشتراک بگذارند.

بازار MyGene-Chain در اوایل سال ۲۰۱۸ تأسیس گردید. این بازار برای مصرف کنندگانی است که می خواهند داده های ژنومی خود را با بالاترین میزان امنیت به اشتراک گذاشته و به طور بالقوه این داده ها را وارد چرخۀ بازاریابی کنند. با این حال، برخی متخصصان هشدار داده اند که پروسۀ هویت زدایی از داده های ژنومی ممکن است مشکل ساز گردیده و برخی داده های شخصی افراد را فاش نماید. به علاوه، این سیستم به طور کامل در مقابل تقلب مصون نیست. برای مثال، فرض کنید چه می شود اگر فردی با هدف بالابردن قیمت داده های ژنتیک خود ادعا کند که مبتلا به یک بیماری ژنتیکی نادر است؟ به علاوه، تمامی این پروسه موجب برانگیختن یک سؤال اخلاقی مهم می شود: آیا واقعاً حاضر هستید اطلاعات ژنتیکی خود را در ازای پول به محققان بفروشید؟

اگر قصد خرید ارز دیجیتال EncrypGen را دارید، بایستی به سراغ صرافی Coinmetro بروید. در این صرافی می توانید توکن DNA را با دلار یا اتریوم معاوضه کنید. پس از خرید این رمزارز برای نگهداری آن احتیاج به کیف پول امنی خواهید داشت که از توکن های DNA نیز پشتیبانی کند. ما برای این کار، کیف پول های تراست ولت و متامسک را پیشنهاد می کنیم.

۱۰. ارز دیجیتال BabyToken

BabyToken

BabyToken یک اپلیکیشن موبایل برای نظارت بر پروسۀ بارداری است. بیبی توکن از فناوری بلاک چین و هوش مصنوعی (AI) در پزشکی از راه دور، استخدام و خدمات مالی استفاده می کند. این اپلیکیشن به کاربران این امکان را می دهد که عادت ماهیانه، بارداری، زمان باروری و بسیاری فاکتورهای دیگر را پایش نمایند. کاربران می توانند هفته به هفته روند بارداری خود را دنبال کرده و هفتۀ بارداری و زمان زایمان خود را محاسبه نمایند. همچنین، این اپلیکیشن اطلاعاتی را در خصوص رشد نوزاد به طور هفتگی در اختیار قرار می دهد. با استفاده از BabyToken می توان وزن مادر را بر مبنای گایدلاین های بالینی تعریف شده براساس BMI فرد کنترل نمود. پایش وزن تنها جزئی از امکانات این اپلیکیشن است.

بیبی توکن از طریق صرافی Hanbitco قابل خریداری بوده و علاقه مندان می توانند در این صرافی توکن های BABY این پلتفرم را با بیت کوین مبادله نمایند. در حال حاضر، هیچ یک از کیف پول های متداول رمزارز از این توکن پشتیبانی نمی کنند.

سخن آخر

در این مقاله، به معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزۀی سلامت پرداختیم و به شما نشان دادیم که چگونه از کریپتوکارنسی در مصارف پزشکی استفاده می گردد. همانطور که دریافتید، شواهد نشان می دهد که هر روزه، رقبای جدیدی در بازار ارزهای دیجیتال حوزه سلامت (Health) روی کار آمده است و می کوشند وضعیت سیستم سلامت را روزبه روز ارتقا بخشند. این گزینه ها از تکنولوژی بلاک چین به عنوان ابزاری برای تکامل هرچه بیش تر عرصۀ پزشکی بهره می جویند. این پروژه ها با دیجیتالی کردن اسناد پزشکی و ایجاد شبکه های غیرمتمرکز برای پزشکان در شکل گیری یک سیستم مراقبت سلامت کارآمد با هدف بالقوۀ نجات جان افراد ایفای نقش می کنند.

سؤالات متداول

تکنولوژی بلاک چین عملکردهای مختلفی را در حوزۀ مراقبت سلامت ایفا می کند. فناوری دفتر کل یا ledger به محققان این حوزه امکان می دهد تا با دسترسی و انتقال آسان و امن مدارک پزشکی ایران پرده از کدهای ژنتیکی برداشته و زنجیره تأمین دارو را مدیریت کنند.

حوزۀ ارزهای دیجیتال مرتبط با سلامت، حوزه ای نوپا بوده و هنوز احتیاج به زمان بیش تری برای پس دادن امتحان خود دارد. با این حال، جای پیشرفت قابل توجهی برای این رمزارزها وجود دارد.

همانطور که در مقاله اشاره کردیم، از تکنولوژی بلاک چین برای ذخیره و انتقال ایمن مدارک پزشکی بیماران استفاده می شود. با این حال، توکنیزه کردن اطلاعات شخصی بیماران و ثبت آن ها در پلتفرم های غیرمتمرکز، ممکن است زمینه را برای فساد اخلاقی فراهم کند و افراد چه در جایگاه کاربران این پلتفرم ها و چه در جایگاه محققین می توانند از این اطلاعات به نفع خود سوءاستفاده کنند. بنابراین، لازم است پیش از آنکه به سراغ این ارزهای دیجیتال بروید، ابتدا این مسائل را در نظر بگیرید.

ادامه مطلب