آشنایی با دلار دیجیتال

معرفی دلار دیجیتال ایالات متحده که ایجاد آن سال گذشته بسیار دور از ذهن به نظر می رسید و اکنون مورد توجه جدی قرار گرفته است، چیزی کمتر از پیکربندی مجدد ساختار پول و سیستم مالی جهانی را نشان نمی دهد.

فهرست []

  دلار آمریکا لویاتان مالی جهان است. دلار آمریکا ارز غالب در تجارت بین المللی و همینطور ارز ذخیره برای کشورها می باشد. هرگونه تغییر اساسی در آن چشم انداز اقتصادی جهانی را تغییر می دهد و میلیاردها نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد.

  همچنین دلار دیجیتال ایالات متحده می تواند پیامدهای قابل توجهی برای صنعت رمزنگاری داشته باشد، به ویژه ارزهای رمزنگاری شده از جمله استیبل کوین و بیت کوین که برای استفاده پولی گسترده تر رقابت می کنند.

  این مقاله در سه بخش به بررسی ااین موضوع می پردازد که به شرح زیر است:

  • شرح تاریخ دلار دیجیتال آمریکا و تعریف ارز دیجیتال بانک مرکزی و همچنین نیاز اساسی برای درک چگونگی ایجاد پول و شباهت ها و تفاوت های دلار دیجیتال آمریکا با پول رمزنگاری شده و پول معمول بانک
  • تجزیه و تحلیل تفاوت های اساسی و مزایا و معایب طرح پیشنهادی طراحی دلار دیجیتال ایالات متحده که در حال حاضر مورد بحث و بررسی است
  • نقش زیرساخت های پیرامون دلار دیجیتال ایالات متحده و حمایت های به عمل آمده از آن، به ویژه کیف پول های دیجیتال و مزایا و معایب مختلف طراحی آن ها

  چگونه دلار دیجیتال ایالات متحده ناگهان مسیر خود را از رویای نامطمئن و دور به یک اولویت بالا تغییر داد؟

  بیل گیتس به طور علنی گفت که ما اغلب مقدار تغییراتی را که در کوتاه مدت اتفاق می افتد، بیش از حد تخمین می زنیم. ولی برهه هایی هم هست که در یک سال شاهد تغییرات اساسی و بسیار بزرگ هستیم.

  دوازده ماه پیش، عده خیلی کمی فکر می کردند که ایجاد دلار دیجیتال جدید ایالات متحده (ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) که به طور گسترده در دست اقدام و معامله است) به زودی در سیاست “قانون اساسی” در کنگره، فدرال رزرو و سایر نهادهای نظارتی قرار می گیرد و این بدبینی دلایل خوبی داشت.

  در ژانویه 2019، بانک تسویه حساب های بین المللی، پس از نظرسنجی از اعضای بانک مرکزی خود، گزارش داد که به دلیل عدم اطمینان از مزایا و خطرات، هیچ عجله ای از سوی اکثر بانک های مرکزی برجسته برای گسترش ارز دیجیتالی بانک مرکزی وجود ندارد.

  بسیاری از بانک های مرکزی قبلاً با آزمایش بلاکچین یا فناوری لجر توسعه داده شده، جنبه های فنی اجرای CBDC گسترده را بررسی کرده بودند و نگران بلوغ و توانایی های این فناوری برای استفاده در مقیاس وسیع بودند.

  برای کشورهایی که قبلاً “پرداخت سریعتر” را انجام داده بودند یا در حال تلاش برای انجام این کار بودند، درمورد اینکه CBDC از نظر کارایی پرداخت و سایر امکانات چه کمکی میتواند بکند و مزایای آن تا چه حد می تواند گسترش بیابد شک و شبهه زیادی وجود داشت.

  به طور خلاصه، وضعیت سال گذشته در فدرال رزرو و همچنین بسیاری دیگر از بانک های مرکزی پیشرو در جهان اینگونه بود که آن ها از ادامه مطالعه گسترده تر مفهوم CBDC خوشحال بودند، ولی با این وجود آنها دلایل قانع کننده ای برای عملی کردن آن در آینده نزدیک نمی دیدند.

  نگرش “عجله نداشتن” نسبت به CBDC گسترده فقط مختص بانک های مرکزی نبود.

  دیدگاه بسیاری از بانک های تجاری نسبت به ایده معرفی CBDC گسترده، بیطرف یا کاملاً خصمانه بود. بانک ها استدلال می کردند که دسترسی مشاغل مصرفی و غیر بانکی به CBDC باعث از بین رفتن موقعیت انحصاری و ممتاز بانک های تجاری می شود، بانک هایی که مدت هاست بین بانک های مرکزی و سایر فعالان اقتصادی به طور موثری قرار دارند.

  یکی دیگر از نگرانی های اساسی بیان شده توسط بانکداران و مساله ای که ظاهرا به هیچ وجه قابل حل نیست، این است که مشتریان بانک های تجاری با سپرده های خود از بانک های تجاری نسبتاً پر خطرتر به آغوش بانک های بدون ریسک پناه ببرند. به عبارت دیگر، وجود CBDC به شکل گسترده خطر وحشت مالی و بی ثبات را ایجاد می کند.

  تحولات مهم و موثر بر معرفی دلار دیجیتال

  اما طی دوازده ماه گذشته چندین تحول عمده وجود داشته است که احتمال معرفی دلار دیجیتال معامله شده آمریکایی را به شکل چشمگیری افزایش داده است:

  • ارز جهانی جاه طلبانه Libra فیس بوک در اواسط ژوئن 2019 معرفی شد، و فناوری blockchain که برای خدمات دهی به میلیاردها کاربر فیس بوک به اندازه کافی قوی است از آن پشتیبانی می شود
  • ظاهراً در پاسخ به لیبرا، چین کار را تسریع کرد و در آوریل 2020 آزمایش یوان دیجیتال که مدت طولانی در مورد آن صحبت میشد را با عنوان DCEP (پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال) آغاز کرد.
  • رقابت استراتژیک ایالات متحده و چین و تنش های ژئوپلیتیک بالا گرفت
  • ویروس کرونا و اثار گسترده و مخرب آن به طرز دردناکی ماهیت منسوخ شده زیرساخت های پولی و مالی ایالات متحده را نشان داد (به عنوان مثال برای توزیع وجوه امداد به 70 میلیون شهروند آمریکایی از پول های فیزیکی کند و ناکارآمد استفاده شد)

  در حالی که تغییر زیاد در انتظارات و زمان بندی عملی کردن دلار دیجیتال ایالات متحده ممکن است عمدتاً تحت تأثیر تحولات فوق باشد، ولی یک عامل پنجم نیز در این زمینه بسیار نقش موثری داشته است. رشد مداوم استفاده از استیبل کوین و استفاده از مجموعه ارز های رمزنگاری شده رقابت فزاینده ای را برای فیات سنتی موجب شده است.

  در اواخر مارس، قانون دیجیتال دلار دیجیتال برای اولین بار در کنگره مطرح شد و جریان رو به رشد موافقت در کنگره، مقالات تحقیقی در زمینه سیاست گذاری و ابتکارات و پیشنهادات مختلف گویای رشد روزافزون و شتاب فزاینده پشت موضوع ایجاد دلار دیجیتال آمریکاست.

  با این حال، دیدگاه های بسیار متفاوتی در مورد شکل دلار دیجیتال جدید ایالات متحده وجود دارد و حتی بسیاری از آنها سوال دارند که آیا باید یک شکل دلار وجود داشته باشد؟

  برای درک این بحث ابتدا لازم است منظور از دلار دیجیتال ایالات متحده را فراتر از تعریف یک خطه آن (ارز دیجیتال بانک مرکزی با قابلیت معامله و نگهداری گسترده) بررسی کنیم.

  دلار دیجیتال آمریکا چیست و چرا این همه سردرگمی در مورد ارز دیجیتال بانک مرکزی وجود دارد؟

  علاقه به دلار دیجیتال ایالات متحده و به طور کلی ارز دیجیتال بانک مرکزی، در اصل از موفقیت ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین (BTC) و فناوری زیربنایی آن الهام گرفته شد. برخی از پیشنهادات طراحی دلار دیجیتال ایالات متحده ترکیبی از فناوری پیشگام بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه است.

  درک دلایل رشد بیت کوین و چگونگی شباهت و تفاوت دلار دیجیتال با بیت کوین، یک نقطه شروع مفید در درک دلار دیجیتال ایالات متحده است.

  همین طور با درک سردرگمی پیرامون ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین می توان سردرگمی پیرامون دلار دیجیتال آمریکا را نیز درک کرد.

  بیت کوین بیش از 11 سال است که به طور قابل اعتماد کار می کند و نظرسنجی ها نشان می دهد که آگاهی و ثبت بیت کوین در بسیاری از کشورها بیش از 80٪ می باشد. ده ها میلیون نفر در سراسر جهان بیت کوین دارند و ارزش بازار آن در حال حاضر تقریبا 175 میلیارد دلار است.

  یک لیست مختصر از دلایل موفقیت و رشد بیت کوین شامل موارد زیر است:

  • قابل پیش بینی بودن عرضه این ارز و محدود بودن کل عرضه (21 میلیون سکه) آن را به یک دارایی سرمایه گذاری کمیاب تبدیل کرده است
  • معماری نسبتاً غیرمتمرکز، به حداقل رساندن ازوم اعتماد به واسطه هایی مانند بانک و …
  • انعطاف پذیری فنی (آپ تایم)
  • مقاومت در برابر سانسور و حفاظت از حریم خصوصی
  • کارآمد، هزینه نسبتاً کم و مفید بودن برای انواع خاصی از پرداخت ها
  • افزایش قیمت و سودده بودن سرمایه گذاری روی بیت کوین

  اینکه کدام یک از ویژگی های بیت کوین به طرح نهایی دلار دیجیتال آمریکا راه پیدا می کند، موضوع قابل توجهی است و موضوعی است که ما در بخش دوم این مقاله بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

  آنچه با اطمینان می توان پیش بینی کرد این است که بعید است بسیاری از مشخصات طراحی بیت کوین در دلار دیجیتال آمریکا کپی و جایگذاری شود. به عنوان مثال، برخی به شدت احساس می كنند كه یك دلار دیجیتال آمریكا از یك جنبه بسیار مهم باید به بیت کوین شباهت داشته باشد – به عنوان یك ارز به نام حامل (بینام) – درصورتی که در مقابل این ویژگی مقاومت قابل توجهی نیز وجود دارد. (دلار دیجیتال ایالات متحده به عنوان ابزار حامل مفهومی است که ما در بخش بعدی در زیر به آن برمی گردیم)

  به طور کلی، همپوشانی محدود مشخصات فنی و سایر عوامل (به عنوان مثال وضعیت دلار آمریکا به عنوان پول قانونی) مشخص نیست که تا ه حد رقابت مستقیم بین دلار دیجیتال آمریکا و بیت کوین وجود خواهد داشت.

  اگرچه دیگر توجه نکردن به موفقیت خارق العاده بیت کوین نمی تواند معتبر باشد، با این حال اکثریت قریب به اتفاق مردم هنوز (کاملاً قابل درک است) هنوز از بیت کوین استفاده نمی کنند و این حداقل تا حدی به این دلیل است که آن ‍ها ارز رمزنگاری شده را گیج کننده و پیچیده می دانند.

  در واقع، روشی که امروزه بیت کوین به طور عمده مورد استفاده قرار می گیرد (کمتر به عنوان ارز برای پرداخت ها و بیشتر به عنوان دارایی کمیاب که اغلب با طلا مقایسه می شود) باعث شده برخی از جمله مارک کارنی، رئیس سابق بانک انگلیس، اظهار کنند که بیت کوین به اشتباه به عنوان واحد پول رمزنگاری شده شناخته شده است و این نام گذاری می تواند گمراه کننده باشد. کارنی و دیگران معتقدند به جای برچسب “ارز رمزپایه” طبقه بندی دقیق تر برای بیت کوین دارایی رمزنگاری شده است.

  علاوه بر طبقه بندی متناقض آن، سردرگمی پیرامون ارزهای رمزنگاری شده تا حدودی به دلیل پیچیدگی بسیاری از فناوری های پیشرفته است که ارزهای رمزپایه به کار می گیرند. از جمله این فناوری ها میتوان به رمزنگاری، تئوری بازی های اقتصادی و … اشاره کرد. اصطلاحات جدید (فناوری بلاکچین) و توضیحات سطحی نیز احتمالاً کمکی نخواهند کرد.

  اما بدون شک بزرگترین دلیل اینکه بسیاری ارز رمزنگاری شده را بسیار گیج کننده می دانند این است که به پول مربوط می شود.

  درک ارزهای دیجیتال مانند دلار دیجیتال آمریکا اساساً بدون درک اولیه اینکه پول چگونه به وجود آمده است غیرممکن است

  آقای هیلمن می گوید: در طول صحبت ها و تدریس هایی که در زمینه اقتصاد و رمز ارز در برنامه های تحصیلات تکمیلی و اجرایی طی دهه گذشته برای طیف وسیعی از مخاطبان در سراسر جهان تجربه کرده ام، دریافته ام که اکثریت قابل توجهی (از جمله بسیاری از افراد شاغل در خدمات مالی) به طور کامل درک نمی کنند که پول چگونه به وجود می آید.

  این عدم دانش پولی قبلی تقصیر مردم عام نیست. اصول پولی غالباً نه تنها از سیلابس تحصیلات متوسطه حذف می شوند، بلکه به طور غیر قابل توجیهی از برخی کلاس های مقدماتی اقتصاد نیز حذف می شوند.

  با که سرزنش بی سوادی مالی ما در بین مردم عمدتا تقصیر مربیان، رسانه ها، سیاست گذاران و شاید افراد دیگر در سمت های اداره کننده کشور است، ولی این واقعیت همچنان باقی است که سواد مالی ضعیف ما به طور کلی، چالش های قابل توجهی را برای بسیاری از مردم در درک ارز دیجیتال و ارز دیجیتال بانک مرکزی ایجاد می کند.

  به طور خلاصه، اگر شما اصول چگونگی ایجاد پول را درک نکنید، درک بیت کوین و دلار دیجیتال آمریکا بسیار دشوار است.

  درست است که اکثر مردم به طور کلی می دانند پول به شکل سکه و اسکناس در جیب ما (به ترتیب ضرب و چاپ) توسط دولت ها و بانک های مرکزی ایجاد می شود. این نوع پول را می توان پول بانک مرکزی نامید.

  اما تنها بخش كمی از مردم می دانند كه پول بانك مركزی درصد نسبتاً كمی (غالباً <10٪) از كل پول موجود در یك كشور را نشان می دهد.

  در واقع، اکثریت قریب به اتفاق پول (بیشتر از 90٪ در بسیاری از کشورها) زمانی ایجاد می شود که بانک های تجاری وام های جدید مانند وام های مسکونی به مردم بدهند.

  این نوع پول دوم (اکثریت قریب به اتفاق پول) را می توان پول بانک تجاری نامید.

  بانک های تجاری، که عموماً موسسات انتفاعی خصوصی هستند، این پول جدید را با به روزرسانی آنچه می توان به عنوان صفحه گسترده شرکت داخلی نامید انجام می دهند که شامل دو مورد زیر است:

  الف) چقدر پول بانک ایجاد کرده است

  ب) چه کسی صاحب پول ایجاد شده می باشد.

  درک اینکه بانک های تجاری نوع متفاوتی از پول بانک های مرکزی ایجاد می کنند، نکته مهمی در درک دلار دیجیتال آمریکا است و ارزش تکرار آن را دارد.

  برای جمع بندی می توان گفت که، اساساً دو نوع مختلف پول وجود دارد:

  • پول بانک تجاری (به عنوان مثال پول الکترونیکی موجود در حساب بانکی آنلاین شما)
  • پول بانک مرکزی (به عنوان مثال ارز فیزیکی و سکه های موجود در کیف پول / جیب شما)

  دلار دیجیتالی آمریکا در دسته اسکناس و سکه می باشد و شکل دیگری از پول بانک مرکزی است.

  تفاوت پنهان اما قابل توجه بین پول بانک تجاری و پول بانک مرکزی

  این واقعیت که افراد و مشاغل می توانند از پول تجاری ایجاد شده در بانک تجاری و پول ایجاد شده در بانک های مرکزی به جای یکدیگر (اصلی که به نام قابلیت انعطاف پذیری شناخته می شود) استفاده کنند دلیل دیگری است که بسیاری از مردم از هیچ تمایزی بین این دو مطلع نیستند.

  به عنوان مثال، هنگامی که به بیشتر فروشگاه ها مراجعه می کنید و پرداختی انجام می دهید، اغلب می توانید هزینه کالاهای خود را با پول نقد فیزیکی (پول بانک مرکزی) پرداخت کنید. همین طور می توانید با وجوه الکترونیکی با استفاده از کارت نقدی یا پرداخت تلفن همراه (پول بانک تجاری) کالای خود را خریداری کنید.

  بنابراین اگر دو نوع مختلف پول بتوانند به طور موثری در شرایط واحد (خرید اکثر کالاها و خدمات) به طور یکسان عمل کنند، تفاوت اساسی بین این دو واقعاً چیست و آیا این تفاوت ها واقعاً مهم هستند؟ پاسخ کوتاه به مورد دوم مثبت است و پرداختن به مورد اول نیاز به توضیح دارد.

  فراتر از تفاوتهای ملموس در شکل ظاهری پول بانک مرکزی و پول الکترونیکی (بانک تجاری)، تفاوت اساسی ماهیت حامل پول بانک مرکزی است.

  مشابه بیت کوین، اگر شما دارای پول نقد چاپ شده یا سکه ضرب شده بانک مرکزی باشید، پس قدرت خرج کردن این پول را دارید. دارنده (حامل) پول بانک مرکزی بر رو آن کنترل کامل دارد و هنگامی که معاملات بیت کوین و پول نقد به پایان رسید، می توان گفت که معامله انجام شده دارای ویژگی “نهایی بودن تسویه حساب” است. اگرچه بحث طولانی درباره این موضوع از حوصله این مقاله خارج است، ولی به همین اندازه کافی است که اشاره کنیم که نهایی بودن تسویه حساب (یا فقدان آن) پیامدهای زیادی برای سیستم پولی دارد.

  در مقابل، هرکسی که هنگام پرداخت با کارت اعتباری مسدود شدن کارتش را (شاید به دلایل ضد کلاهبرداری یا هر دلیل دیگری) تجربه کرده باشد، می فهمد که این بانک ها هستند که ابتدا باید اجازه خرج پول اعتباری را بدهند.

  در مقابل، یک ابزار پولی مانند پول نقد یا بیت کوین نیاز به اجازه یا تاییدیه ندارد. به این معنی که استفاده از آن نیازی به تأیید قبلی توسط شخص ثالث مانند بانک ندارد.

  بانک های تجاری و تهدیدها

  معاملات پول بانکی تجاری همچنین می تواند معکوس شود، گاهی اوقات هفته ها یا حتی ماه ها پس از معامله در محل فروش، که اغلب در اختلافات بازپرداخت بازرگانان اتفاق می افتد. عدم نهایی بودن تسویه ذاتی در معاملات پول بانک تجاری می تواند منجر به شرایط جنجالی و دردناکی شود، جایی که بانک ها و شرکت های پرداخت، تسویه پول مشتری را که برای کالاها و خدمات قبلاً ارائه شده دریغ می کنند.

  فقط به این دلیل که پول بانک تجاری شما در یک بانک واریز شده است، نیز به این معنی نیست که شما می توانید تمام وجوه خود را در صورت تقاضا برداشت کنید.

  همانطور که در رکود بزرگ مشاهده کردیم، و اخیراً در سال 2007 در بانک شمال راک در انگلیس، 2008 در Bear Stearns و Lehman Brothers و بانک های قبرس در سال 2013، مشتریان بانک های تجاری و سرمایه گذاری گاهی اوقات نگرانی زیادی پیدا می کنند که ممکن است این بانک ورشکسته شود و به همین دلیل به سوی بانک ها هجوم می برند و برای برداشت وجوه عجله می کنند.

  اخیراً، در روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا در مارس سال جاری، شاهد شواهدی از همین موضوع در ایالات متحده آمریکا، انگلیس بودیم (که این موضوع اخیراً به اسکناس های پلاستیکی نیز منتقل شده بود و برای مقابله با تقاضای برداشت، مجبور شدند کاغذ اسکناس 20 پوندی را دوباره استفاده کند)

  در مقابل بانک های تجاری، که درصد نسبتاً کمی از پول بانک مرکزی را در هر زمان نسبت به سپرده های مشتری (بدهی ها) در دست دارند، بانک های مرکزی به دلیل داشتن قدرت چاپ در بانکداران مرکزی، بی پول نمی شوند.

  سرانجام و شاید از همه بحث برانگیزتر، پول بانک مرکزی درجه دسترسی و حفظ حریم خصوصی بسیار بیشتری نسبت به پول بانک تجاری ارائه می دهد. معاملات نقدی نیازی به ثبت یا پخش عمومی از اشخاص ثالث نیست و یک حساب از پیش تأیید شده در یک موسسه شخص ثالث برای معامله با پول فیزیکی بانک مرکزی لازم نیست.

  در مقابل، اکثر بانک های تجاری برای افتتاح حساب بانکی و یا درخواست کارتهای پرداخت نیاز به اثبات هویت و سایر اطلاعات دارند و معاملات برای اطمینان از انطباق با مقررات ثبت و غربال می شوند.

  بانک های تجاری ممکن است داده های مالی شما را با دیگران به اشتراک بگذارند، و نقض داده ها منجر به قرار گرفتن اطلاعات مالی خصوصی در معرض جنایتکاران، دولت های متخاصم ملی و دیگران شده است.

  دیگر نمی توان از مزایای بسیار دلار دیجیتال آمریکا چشم پوشی کرد

  در سطح بالا، می توان دلار دیجیتال ایالات متحده را به عنوان راهی برای گسترش خواص پول نقد و سکه بانک مرکزی به یک ابزار دیجیتالی در نظر گرفت.

  اگرچه ممکن است استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی (مانند دلار دیجیتال آمریکا) بسیار آشنا و شبیه پرداخت از طریق پول بانک تجاری و کارت های اعتباری باشد. ولی اشتباه نکنید، زیرا دلار دیجیتال آمریکا یک پیشنهاد کاملا جدید ارائه می دهد. در واقع نهاد ها و افراد بسیاری تلاش خواهند کرد تا ایجاد آن را تضعیف کنند یا به شدت با ویژگی های مختلف یا ویژگی های طراحی آن مبارزه کنند.

  با این وجود نادیده گرفتن مزایای دلار دیجیتال ایالات متحده که به طور گسترده معامله شده است امکان پذیر نمی باشد و حتی وجود آن ضروری به نظر میرسد.

  گرچه شاید برای قضاوت نهایی در مورد پاسخ COVID-19 دولت خیلی زود است، اما در حال حاضر واضح است که کمبود دلار دیجیتال ایالات متحده تأثیر منفی شدیدی بر توانایی دولت و فدرال رزرو در رسیدگی به بیماری همه گیر فعلی دارد.

  اگر دولت آمریكا از دلار دیجیتال و نرم افزار کیف پول پشتیبانی می كرد برای دستیابی به هدف استقرار سریع کمک مالی به صدها میلیون شهروند آمریکایی در این بحران بسیار مفید بود. علاوه بر سرعت، دلار دیجیتال ایالات متحده در مقایسه با چک های پستی و سایر روش های پرداخت، مزایای دیگری نیز دارد، از جمله:

  • کارآیی: کاهش هزینه های تحویل پرداخت که ممکن است با هزینه های پستی و غیره برای چک به ده ها میلیون برسد.
  • شمول مالی: پرداخت آسان به افرادی که دسترسی به حساب های بانکی را ندارند
  • حمایت از آسیب پذیرترین قشر: اطمینان از پرداخت به برخی از نیازمندان که فاقد آدرس پستی فیزیکی هستند یا کسانی که اخیراً نقل مکان کرده اند (به عنوان مثال دانشجویان).
  • بهداشت: تشویق روش های دیجیتالی پرداخت ممکن است به کاهش میزان انتقال ویروس در مقایسه با استفاده نقدی و چک کمک کند.
  • کارآیی: دریافت و استفاده از پرداخت های دیجیتال را می توان با سهولت بیشتری پیگیری کرد تا اطمینان حاصل شود که افراد از حمایت مالی برخوردار شده اند یا نه.

  چنین مزایایی، که مسلماً تنها بخش کوچکی از کل منافع کوه یخی دلار دیجیتال می باشد (به عنوان مثال کمک به پرداختن جنبه های ناخواسته اقتصاد غیررسمی)، همراه با نیاز به پاسخگویی به چالش های رقابتی مانند یوان دیجیتال، Libra و ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز مانند بیت کوین، موضوع را به نفع دلار دیجیتال بسیار جذاب جلوه می دهد.

  اما چه نوع دلار دیجیتال آمریکا را می خواهیم؟ و بسیاری از نگرانی ها و موانع سیاسی ایجاد شده چگونه برطرف می شود؟

  اشکال مختلفی که دلار گسترده دیجیتال آمریکا ممکن است داشته باشد موضوع قسمت بعدی این مجموعه است که در آن ما معاملات پیشنهادهای مطرح شده در زمینه طراحی دلار دیجیتال در حال بررسی را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد.