ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار شروع ترید در فارکس از صفرِ صفر

آینده ارزهای دیجیتال چگونه خواهد بود؟ پیش‌بینی و بررسی احتمالات

آینده ارزهای دیجیتال

بی شک امروزه داشتن دانش و اطلاعات کافی برای پیش‌بینی و درک آینده ارزهای دیجیتال امری ضروریست. در ادامه به صورت کلی به بررسی برخی مفاهیم می‌پردازیم و سپس آینده‌ احتمالی ارزهای دیجیتال را پیش‌بینی می‌کنیم.

 به صورت کلی ارز دیجیتال چیست؟

به طور حتم می‌دانید که ارز دیجیتال نام دیگری است برای پول دیجیتال، پول الکترونیکی و ارز الکترونیکی که در واقع وجود فیزیکی ندارد و تنها راه به دست آوردن و ذخیره‌ آن از طریق اینترنت و با کمک سایت‌ها، برنامه‌ها و کیف پول مخصوص است. شما دیگر با پول کاغذی و یا سکه‌ فلزی سر و کار ندارید و اعتبار و یا ارزشی را به عنوان پول از اسمی به اسم دیگر و یا از کیف پولی به کیف پول دیگر انتقال می‌دهید.

1-1- چند نوع ارز دیجیتال داریم؟

آماری که در ژانویه 2020 از تعداد ارزهای دیجیتال موجود در جهان منتشر شد، عددی بیش از 2000 را برای ارزهای رمزنگاری شده نشان می‌داد که بسیاری از آن‌ها در جوامع اختصاصی و نیز در میان سرمایه‌گذاران (حتی در موارد اندک) از طرفداران زیادی برخوردار هستند. در ادامه به 10 مورد از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال اشاره می‌کنیم:

  1. بیت کوین (BTC)
  2. اتریوم (ETH)
  3. ریپل (XRP)
  4. لایت کوین (LTC)
  5. تتر (USDT)
  6. بیت کوین کَش (BCH)
  7. لیبرا (LIBRA)
  8. مونرو (XMR)
  9. بیت کوین اس وی (BSV)
  10. بایننس کوین (BNB)

1-2- ارزهای رمزنگاری شده چه تفاوتی با ارزهای دیجیتال دارند؟

ارز رمزپایه یا ارز رمزنگاری شده زیرمجموعه‌ای از ارز دیجیتالی است که با استفاده از تکنیک‌های رمزگذاری پیشرفته معروف کریپتو ایجاد و مدیریت می‌شود. اولین ارز رمزنگاری شده که مفاهیم علمی و دانشگاهی را به واقعیت (مجازی) تبدیل کرد؛ بیت کوین بود که در سال 2009 منتشر شد.

از آن جایی که بیت کوین در سال‌های بعد افراد زیادی را به خود جلب کرد، در آوریل 2013 درست هنگامی که به بالاترین رکورد و افزایش 10 برابری در دو ماه گذشته‌ آن نسبت به دلار رسید، توجه سرمایه‌گذاران و رسانه‌های زیادی را به خود معطوف ساخت. بیت کوین در زمان اوج خود ارزش بازار بیش از 2 میلیارد دلار را نیز تجربه کرد، اما اندکی پس از آن با پنجاه درصد سقوط ارزش، باعث به راه افتادن بحث و جدال‌هایی درباره آینده بیت کوین و به طور کلی ارزهای رمزپایه شد.

1-3- رقابت ارزهای دیجیتال با پول‌های رایج برای تسلط بر آینده

آینده ارزهای دیجیتال

بیل گیتس معتقد است که آینده متعلق به ارزهای دیجیتال است. شما چطور فکر می‌کنید؟ آیا این ارزها به بازارهای سیاه و تروریسم رونق می‌دهند و یا گام‌های مثبت را در امور مالی تسهیل می‌کنند؟

پول‌های کاغذی ابتدا در چین ساخته شدند و مورد استفاده قرار گرفتند، اما واقعیت این است که با وجود قرن‌ها نوآوری مالی، پول کاغذی و سکه هنوز هم برای افراد مفاهیمی آشنا و رایج هستند.

از طرفی دیگر بیش از یک دهه است که بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاک‌چین وجود دارند. برای مثال، فیس بوک در حال برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تر برای ارز دیجیتالی بلاکچین خود به نام Libra است (اگرچه غیرمتمرکز نخواهد بود و از نظر فنی ارز رمزپایه به حساب نمی‌آید). سوال ما این است که آیا این ارزها می‌توانند آینده‌ پول رایج باشند؟

هنگامی که نظر رئیس جمهور سابق بانک مرکزی اروپا، ماریو دراگی را در رابطه با بیت کوین جویا شدند.

او گفت: «به چند دلیل بیت‌ کوین را ارز نمی‌داند. یکی از دلایل او این است که یورویی که امروز هست، فردا نیز هست و ارزش آن همچنان پایدار است و این در حالی است که ارزش بیت کوین به شدت در نوسان است.»

آیا این مشکل بزرگی برای ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین نیست؟ اگر ارزش آن‌ها پایدار نباشد، چگونه می‌توانیم از آن‌ها به عنوان ارز استفاده کنیم؟

2- آیا اکنون زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری است؟ در آینده چطور؟

در غرب، بیت کوین به عنوان یک دارایی دیجیتال قلمداد می‌شود، چرا که اولین کالای کمیاب دیجیتالی بود که تاکنون به وجود آمده بود. اگر شما قصد دارید با صرف وقت و هزینه به ذخیره و استخراج بیت کوین بپردازید، این کار را به این دلیل انجام ندهید که با آن شاید چیزی بخرید، بلکه برای نوعی دارایی سرمایه‌گذاری کنید که یکی از اجزای یک سیستم جدید در حال تکامل است. بیت کوین در واقع گل سرسبد این جنبش غیرمتمرکز است که روی پلت‌فورم بلاک‌چین کار می‌کند.

اگر قصد سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزپایه دارید، پیشنهاد ما به شما این است که سرمایه‌گذاری خود را با روشی مشابه با سرمایه‌گذاری‌های پرریسک انجام دهید. در واقع لازم است ریسک از دست دادن بیشتر و یا همه‌ سرمایه‌ خود را بپذیرید.

ارزهای دیجیتال ارزش ذاتی ندارد، که این امر به شدت آن را در معرض نوسانات قیمتی قرار می‌دهد که به نوبه‌ خود ضرراتی را که یک سرمایه‌گذار متحمل می‌شود بیشتر می‌کند. به عنوان مثال، بیت کوین در یک دوره شش ساعته در 11 آوریل 2013 از 260 دلار به حدود 130 دلار سقوط کرد.

پیش‌بینی آنچه در مورد ارز رمزپایه رخ خواهد داد آسان نیست. اما چیزی که بیشتر سرمایه‌گذاران می‌خواهند بدانند یافتن زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزنگاری شده است. در این خصوص نظرات مختلفی وجود دارد. از طرفی با کاهش ارزش بیت کوین به نصف در سال جاری و بازگشت بیت کوین به 10 هزار دلار، به نظر نمی‌رسد اگر اکنون سرمایه‌گذاری کنید در معرض خطر بزرگی قرار خواهید گرفت.

تصمیم‌گیری کنید اگر نمی‌توانید چنین نوساناتی را بپذیرید و ضررهای ناشی از آن را متحمل شوید، به دنبال سرمایه‌گذاری‌های مناسب در جای دیگری بگردید.

3- عوامل موثر بر آینده ارزهای دیجیتال

آینده ارزهای دیجیتال

3-1- ویژگی‌های مثبت ارزهای دیجیتال

تورم تاثیری روی آن ندارد

تقریباً هر ارز رمزنگاری شده در زمان انتشار با مقدار مشخصی معرفی می‌شود. هر چه تقاضا افزایش یابد، ارزش آن نیز افزایش می‌یابد که با بازار همگام بوده و در طولانی مدت، از تورم جلوگیری می‌کند.

به صورت خودگردان اداره و مدیریت می‌شود

مالکیت و نگهداری هر ارز از اصلی‌ترین عوامل توسعه آن است. معاملات ارز رمزنگاری شده توسط توسعه‌دهندگان یا استخراج‌کنندگان بر روی سخت‌افزارهای شخصی آن‌ها ذخیره می‌شود، آن‌ها برای این کار هزینه تراکنش را به عنوان سود ذخیره می‌کنند و سوابق معاملات را به طور دقیق و به روز نگهداری می‌کنند.

امن و خصوصی است

حفظ حریم خصوصی و امنیت همیشه یکی از نگرانی‌های اصلی در مورد ارزهای رمزپایه بوده است. بستر اصلی بلاک‌چین بر اساس معماهای مختلف ریاضی ساخته شده است که رمزگشایی آن دشوار است. این امر موجب می‌شود ارز رمزنگاری شده از معاملات الکترونیکی معمولی امنیت بیشتری داشته باشد. ارزهای رمزنگاری شده برای امنیت و حفظ حریم خصوصی بهتر، از نام‌های مستعار استفاده می‌کنند که به هیچ کاربر، حساب یا داده ذخیره شده‌ای مرتبط نیستند که می‌توانند به یک نمایه مرتبط شوند.

مبادلات ارزی را می‌توان به راحتی انجام داد

ارز رمزنگاری شده را می‌توان با استفاده از ارزهای زیادی مانند دلار آمریکا، یورو اروپا، پوند انگلیس، روپیه هند یا ین ژاپن خریداری کرد. با کمک کیف پول‌ها و صرافی‌های مختلف ارزهای رمزنگاری شده، می‌توان با خرید و فروش توسط ارز رمزنگاری شده در کیف پول‌های مختلف و با حداقل هزینه تراکنش، یک ارز را به ارز دیگر تبدیل کرد.

غیرمتمرکز است

آینده ارزهای دیجیتال

یکی از مهمترین نکات مثبت ارزهای رمزنگاری شده این است که آن‌ها عمدتاً غیرمتمرکز هستند. بسیاری از ارزهای رمزپایه توسط توسعه‌دهندگان که از آن استفاده می‌کنند و افرادی که مقدار قابل توجهی دارایی دارند یا توسط سازمان‌های تولیدکننده آن، قبل از انتشار در بازار کنترل می‌شوند. غیرمتمرکزسازی کمک می‌کند تا انحصار ارز آزاد و تحت کنترل باشد تا هیچ یک از سازمان‌ها نتوانند جریان و ارزش ارز را تعیین کنند، که این امر به نوبه خود آن را پایدار و ایمن نگه می‌دارد.

روشی مقرون به صرفه

یکی از عمده‌ترین کاربردهای ارزهای رمزپایه ارسال پول به کشورهای دیگر است. با کمک ارز رمزنگاری شده، هزینه‌های تراکنش پرداخت شده توسط کاربر به مقدار ناچیز یا صفر کاهش می‌یابد. این کاهش هزینه با حذف اشخاص ثالث مانند ویزا (VISA) یا پی‌پل (PayPal) برای تأیید معامله انجام می‌گیرد.

راهی سریع برای انتقال وجوه

ارزهای رمزنگاری شده همیشه به عنوان راه حلی بهینه برای خرید و فروش‌ها و نیز تراکنش‌ها وجود داشته‌اند. از نظر زمانی دیگر فرقی نمی‌کند که فعالیت‌های مالی داخلی انجام می‌دهید و یا بین‌المللی، چرا که با ارزهای رمزپایه بسیار سریع انجام می‌شود. این به این دلیل است که تأیید برای پردازش به زمان بسیار کمی نیاز دارد زیرا موانعی بر سر راه آن وجود ندارد.

3-2- ویژگی‌ های منفی ارزهای دیجیتال

آینده ارزهای دیجیتال

می‌ تواند برای معاملات غیرقانونی استفاده شود

از آنجا که حریم خصوصی و امنیت تراکنش ها در ارزهای رمزنگاری شده بالا است، برای دولت دشوار است که هر کاربر را با آدرس کیف پول موجود از او ردیابی کند. بیت کوین در گذشته در بسیاری از معاملات غیرقانونی از جمله خرید دارو در دارک وب‌ها به عنوان شیوه‌ای برای مبادله پول مورد استفاده قرار گرفته است. برخی از ارزهای رمزنگاری شده برای تبدیل پول غیرقانونی خود از طریق  واسطه‌ای نامشخص و متمایز برای مخفی کردن منبع آن استفاده می‌کنند.

از دست دادن داده‌ها می‌تواند باعث خسارات مالی شود

توسعه‌دهندگان ارزهای رمزپایه قصد داشتند کد منبعی قابل پیگیری، دفاع قوی در برابر هک شدن و حملات سایبری و پروتکل‌های غیرقابل نفوذ در برابر احراز هویت ایجاد کنند؛ به همین دلیل است که قرار دادن پول در ارزهای رمزپایه از پول نقد فیزیکی یا خزانه بانکی مطمئن‌تر قلمداد می‌شود. اما اگر هر کاربری کلید خصوصی کیف پول خود را گم کند، دیگر امکان بازیابی آن وجود ندارد؛ در نتیجه کیف پول ارز دیجیتال به همراه تعداد کوین‌های داخل آن به صورت قفل شده باقی خواهد ماند و منجر به ضرر مالی وی می‌شود.

با وجود غیرمتمرکز بودن هنوز توسط برخی از سازمان‌ها مدیریت می شود

ارزهای رمزپایه به غیرمتمرکز بودن شهرت دارند. اما جریان و مقدار برخی ارزها در بازار هنوز توسط سازندگان آن‌ها و برخی از سازمان‌ها کنترل می‌شود. این دارندگان می‌توانند کوین را برای نوسانات بزرگ قیمت آن دستکاری کنند. حتی کوین‌هایی که مورد استفاده بسیاری از افراد قرار می‌گیرند مانند بیت کوین که در سال 2017 ارزش آن چندین برابر شد، می‌توانند دستکاری شوند.

استخراج آن اثرات منفی بر محیط زیست دارد

آینده ارزهای دیجیتال

استخراج ارزهای رمزپایه به انرژی محاسباتی و ورودی برق زیادی نیاز دارد و باعث می‌شود انرژی زیادی صرف شود. بزرگترین مصرف‌کننده در این مورد بیت کوین است. استخراج بیت کوین به کامپیوترهای پیشرفته و انرژی زیادی نیاز دارد. این کار در رایانه‌های معمولی امکان‌پذیر نیست. استخراج‌کنندگان اصلی بیت کوین در کشورهایی مانند چین هستند که از زغال سنگ برای تولید برق استفاده می‌کنند و همین مسئله باعث افزایش تولد کربن در چین شده است که آلودگی زیادی را برای محیط زیست به دنبال دارد.

ریسک هک شدن وجود دارد

اگرچه ارزهای رمزپایه بسیار امن هستند، اما مبادلات با این ارزها چندان ایمن نیست. اکثر صرافی‌ها داده‌های کیف پول کاربران را ذخیره می‌کنند تا شناسه کاربری آن‌ها به درستی کار کند که این داده‌ها توسط هکرها قابل سرقت هستند و به آن‌ها امکان دسترسی به بسیاری از حساب‌ها را می‌دهد.

پس از دسترسی، این هکرها می‌توانند به راحتی وجه را از آن حساب‌ها برداشت و به حساب خوب منتقل کنند. برخی از صرافی‌ها مانند Bitfinex یا Mt Gox در سال‌های گذشته هک شده و بیت کوین به هزار و حتی میلیون دلار آمریکا سرقت شده است. امروزه اکثر صرافی‌ها از امنیت بالایی برخوردار هستند، اما همیشه ریسک قرار گرفتن در معرض هک و حملات سایبری وجود دارد.

امکان بازپرداخت یا لغو وجود ندارد

اگر بین طرفین اختلافی وجود داشته باشد یا کسی به اشتباه وجهی را به آدرس کیف پول اشتباه ارسال کند، ارسال‌کننده نمی‌تواند کوین را بازیابی کند. بسیاری از افراد می‌توانند از این طریق دیگران را فریب دهند؛ از آنجا که هیچ بازپرداختی وجود ندارد، به راحتی می‌توان برای خرید و فروشی تراکنش انجام داد که در ازای آن هیچ محصول یا خدماتی ارائه نشده است.

آینده برای ارزهای دیجیتال چگونه خواهد بود؟

آینده ارزهای دیجیتال

با وجود گسترش سریع فناوری و ارتباطات در نیم قرن اخیر، انتقال ارز برای خرید و فروش کالا مهمترین و ماندگارترین تغییر در نظام پولی بین‌المللی بوده است. در سال 2008، این معمای ساتوشی ناکاموتو بود که White Paper (گزارشی دقیق و معتبر) بیت‌کوین را منتشر کرد و ایده استفاده از ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده و غیرمتمرکز را به عنوان جایگزینی برای پول‌های فیزیکی که مورد پذیرش دولت باشد، مطرح کرد.

تعداد افرادی که ارزهای رمزپایه را مورد پذیرش قرار می‌دهند به طور پیوسته رو به افزایش است اما هنوز هم اکثریت مردم این مفهوم را جدید و غیرقابل اعتماد می‌دانند؛ در نتیجه به همان روش قدیم پیش می‌روند.

برای اینکه ارزهای رمزپایه بیشتر مورد استفاده قرار گیرند، ابتدا باید مقبولیت گسترده‌ای بین مصرف‌کنندگان پیدا کنند. با این حال، احتمالاً پیچیدگی نسبی آن‌ها در مقایسه با پول‌های معمولی (فیزیکی) اکثر مردم را منصرف می‌کند که این مسئله در مورد افرادی که با تکنولوژی ارتباط خوبی دارند کمی متفاوت است.

ارز رمزنگاری شده برای تبدیل شدن به بخشی از سیستم اصلی مالی، باید معیارهای مهمی را داشته باشد؛ برای مثال، لازم است از نظر ریاضی پیچیده باشد (برای جلوگیری از تقلب و حملات هکر) اما در عین حال درک آن برای کاربران آسان باشد، غیرمتمرکز باشد اما از دارایی کاربران محافظت کند، امتیاز ناشناس ماندن کاربر را بدون ایجاد فرصت برای فرار مالیاتی فراهم کند و در نهایت به هیچ عنوان بستری مناسب برای پول‌شویی و سایر فعالیت‌های بر هم زننده‌ هنجارهای اجتماعی نباشد. داشتن این معیارها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

برخی از محدودیت‌هایی که ارزهای رمزپایه در حال حاضر با آن روبرو هستند؛ مانند این واقعیت که دارایی الکترونیکی اشخاص می‌تواند در اثر خرابی رایانه به کلی نیست و نابود شود، یا اینکه حساب مجازی شخص توسط هکر مورد حمله قرار بگیرد، ممکن است به مرور با پیشرفت‌های فنی برطرف شود.

پیش‌بینی این که در آینده دقیقاً چه بر سر ارزهای دیجیتال می‌آید کمی دشوار و تا حدودی غیرممکن است.

بسیاری از اتفاقاتی که در دنیای امروز در حال رخ دادن است از قبل پیش‌بینی نشده است اما تاثیرات زیادی بر اقتصاد، سیاست و شرایط مردم مناطق مختلف کره‌ زمین دارد.

ما برای پاسخ به سوالات مطرح شده در خصوص آینده‌ ارزهای دیجیتال به سراغ تحلیل‌ و پیش‌بینی‌های افرادی می‌رویم که از علم و تجربه‌ کافی در این حوزه برخوردارند.

آیا دنیای جدید و شجاعانه‌تری در راه است؟

از نظر تئوری ارزهای رمزپایه با پشتیبانی پلتفرم بلاک‌چین با حذف نفوذ دولت‌ها و بانک‌های مرکزی، می‌توانند کنترل پول را از موسسات خارج کرده و در اختیار مردم قرار دهد.

با وجود پتانسیل ذاتی ارزهای رمزنگاری شده، این ارزها در دهه اول خود سبب رخ دادن اتفاقات غیرمنتظره و ناخوشایندی شده است.

برای مثال، برخی از بنگاه‌داران بی توجه به اصول اخلاقی، سرمایه‌گذاران نا امن و دیگر افرادی که فرصت‌های موجود را در جهت منفی به کار گرفتند در واقع درک عموم مردم از این دارایی نوپا را تغییر داده‌اند.

حباب رمزنگاری سال 2017 مطمئناً کمکی نکرد، زیرا سوداگران و پیشنهادات اولیه سکه (ICO) از این فرصت استفاده می‌کردند که به سرعت سود خود را کسب کنند که این کار اغلب به ضرر سرمایه‌گذاران ساده‌لوح تمام می‌شود.

خوشبختانه، از آن زمان تمرکز بیشتری روی ارزهای رمزنگاری شده به عنوان یک دارایی سوداگرانه گذاشته شد که شامل تلاش برای حل بسیاری از مسائلی که مصرف‌کنندگان و مشاغل جهانی با آن روبرو هستند، از حواله های مرزی سریع‌تر و ارزان‌تر گرفته تا عملیات‌های بانکی بدون حضور در بانک بوده است.

با این حال، بیشتر مردم عادی هنوز در مورد استفاده از ارزهای رمزپایه در زندگی روزمره خود با موانع قابل توجهی روبرو هستند و اگر قرار باشد که ارز دیجیتال به جریان اصلی دستیابی کند و به عنوان سیستم پولی غالب جایگزین شود باید این موانع را از سر راه بردارد و برای مشکلاتی که در هر قسمت پیش می‌آید راه‌حل مناسب پیدا کند.

چرا کشورها اکنون بیش از هر زمان دیگری در حال راه‌اندازی ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی هستند؟

از سال 2020 به طور قطع به عنوان سالی عجیب یاد خواهد شد، سالی که با ویروس COVID-19 زندگی بسیاری از مردم را در سراسر جهان از بسیاری از جهان از جمله اقتصاد تحت‌الشعاع قرار داد و برای عده‌ زیادی روزهای سختی را رقم زد.

برای مردم ایران تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده آمریکا، گرانی سرسام‌آور اجناس و پایین آمدن قدرت خرید از دشواری‌هایی است که در این سال با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

با این وجود، سال 2020 به احتمال زیاد به عنوان آغاز یک دوره مالی جدید در تاریخ ثبت خواهد شد: دوره‌ای که ماهیت اصلی آن دیجیتال است. به طور خاص، ممکن است از آن به عنوان سالی که ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی یا CBDC به طور جدی وارد گفتگوی سیاست مالی بین‌المللی می‌شوند، یاد شود.

تقریباً به نظر می‌رسد که کشورها و یا نهادهای بین‌المللی دیگر از مطالعه، برنامه آزمایشی، اکتشاف یا گزارش نحوه کار CBDC در حوزه قضایی خود خبر دهند.

علاوه بر چین، که چندین سال پیش از آغاز عرضه ارز دیجیتال ملی خود خبر داد، چندین کشور دیگر نیز از برنامه‌های خود برای راه‌اندازی ارزهای دیجیتال خبر داده‌اند. باهاما به تازگی به یکی از اولین کشورهای جهان تبدیل شده است که به طور رسمی CBDC را راه‌اندازی کرده که به دلار شن (Sand Dollar) ​​نامگذاری شد.

همین هفته، رئیس بانک مرکزی لبنان گفت که این کشور در حال آماده‌سازی برای راه‌اندازی ارز دیجیتال در سال 2021 است.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی در آینده چه تغییرات مثبتی را در پی دارند؟

توسعه ارز بانک مرکزی به نوآوری کمک می‌کند که اجازه می‌دهد معاملات جهانی با سرعت بیشتری انجام شود: بانک‌ها، کارگزاران، مدیران دارایی و شرکت‌های Fortune 500 باید در بازار جهانی رقابت کنند.

فعالان بازار دیگر تاخیر ساعتی را برای تسویه معاملات تحمل نخواهند کرد چه رسد به روزها تاخیر. در دنیای دیجیتال که تصمیمات تجاری در یک ثانیه یا کمتر اتفاق می‌افتد، انتظار می‌رود که در دسترس بودن وجوه نیز از آن پیروی کند.

ارزهای بانکی می‌توانند برخی از نواقص فعلی پول سنتی اعم از بهبود دسترسی، سرعت، هزینه، شفافیت و امنیت را برطرف كنند. ارزهای بانکی همچنین می‌توانند کمک کنند تا اقتصادهای دیجیتال برای تأمین نیازهای پرداختی خود آماده شوند زیرا استفاده از پول نقد به تدریج کاهش می‌یابد.

آیا در صورت رواج بیشتر ارزهای دیجیتال تصمیمی برای کار کردن با این ارزها دارید؟

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۸۴ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات ارز دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم:
ens
ارز دیجیتال ENS چیست؟ ( همه چیز در مورد ارز دیجیتال اتریوم نیم سرویس)
pip
منظور از پیپ (Pip) در بازارهای بین المللی چیست؟
best-crypto-podcasts
معرفی بهترین پادکست های آموزشی و تحلیلی ارز دیجیتال
gno
ارز دیجیتال جینوسیس (GNO) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای
man-city
ارز دیجیتال منچستر سیتی (Man City) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای
ac-milan
ارز دیجیتال آث میلان (AC Milan) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای
porto
ارز دیجیتال پورتو (Porto) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای
project-galaxy
ارز دیجیتال گلکسی (GAL) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای
optimism
ارز دیجیتال آپتیمیزم (Optimism) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای آن
anchor-protocol
ارز دیجیتال ANC چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای آن
crypto-credit-card
تفاوت کارت اعتباری کریپتویی با کارت های اعتباری معمولی چیست؟
dual-token-economy
اقتصاد دو توکنی (Dual-token economy) در ارزهای دیجیتال چیست؟
sports-cryptocurrencies
معرفی بهترین ارز‌های دیجیتال حوزه ورزش (Sports)
best-insurance-cryptocurrencies
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بیمه (Insaurance)
entertainment-cryptocurrencies
معرفی ۱۰ ارز دیجیتال برتر حوزه Entertainment
tfuel
ارز دیجیتال تتا فیول (TFUEL) چیست؟به همراه نمودار و قیمت لحظه ای آن
best-music-cryptocurrencies
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه Music
tether-dominance
دامیننس تتر (Tether Dominance) چیست؟
privacy-coin
پرایوسی کوین (Privacy Coin) چیست؟ معرفی بهترین ارزهای دیجیتال این حوزه
uma
ارز دیجیتال UMA چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای آن
best-youtube-crypto-channels
معرفی بهترین کانال‌ ها و یوتیوبر های ارز دیجیتال
knc
ارز دیجیتال KNC چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای آن
terra-luna
هر آنچه لازم است درباره لونا ۲.۰ (Luna 2.0) و شبکه ترا (Terra) بدانید
crypto-winter
زمستان کریپتویی چیست؟ آیا باید منتظر زمستان کریپتویی باشیم؟
impermanent-loss
ضرر ناپایدار چیست و چه تأثیری در نقدینگی ارز دیجیتال دارد؟
flash-loans-in-defi
همه چیز درباره دریافت وام فوری (Flash Loans) در دیفای
crypto-investors
آشنایی با سرمایه ‌گذاران ارزهای دیجیتال و چشم انداز آن ها
crypto-future
آینده ارزهای دیجیتال چگونه خواهد بود؟ پیش‌بینی و بررسی احتمالات
altcoin
آلت کوین چیست؟ معرفی انواع آن
cryptocurrency-in-iran
ارز دیجیتال در ایران چیست و چه کاربردی دارد؟
smart-contract
قرارداد هوشمند چیست؟
cryptocurrency
رمز ارز چیست و چگونه می‌توان از آن کسب درآمد کرد؟
best-cryptocurrencies
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال به تفکیک سهم بازار

2 نظر ثبت شده
ابوالقاسم قربانی مقدم
ابوالقاسم قربانی مقدم
394 روز قبل
سلام. برای آشنائی با دنیا رمزارزها اطلاعات پایه ای و خوبی ارائه شده است. دستمریزاد
محمد
محمد
594 روز قبل
با سلام اطلاعات مفیدی ارائه کردید . ممنون