اگر چندان با پتانسیل شغل و بازار کار حسابداری آشنایی ندارید یا به عبارتی از درآمد زیادی که در حسابداری وجود دارید بی نصیب هستید، بیایید در این مطلب به طور خیلی ساده و واضح با صفر تا صد شغل حسابداری، دسته بندی، نحوه کسب درآمد، روال استخدام و انتظارات بازار کار این حوزه آشنا شویم.

فهرست []

  با اتفاقاتی که در این دو سه ساله رخ داده، شغل حسابداری یکی از مشاغل پر درآمد محسوب شده و خیلی از علاقمندان در دیگر رشته ها مسیر شغلی خود را به سمت این رشته تغییر داده اند. تا چند سال پیش شغل وکالت با فاصله ی زیادی نسبت به شغل خدمات حسابداری به عنوان یکی از مشاغل پر درآمد قرار گرفته بود ولی بعد از پیاده سازی اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم و الزام معرفی حسابدار به عنوان مجری خدمات حسابداری، نیاز کارفرمایان به واگذاری کارهای حسابداری بیشتر از گذشته شد و در ادامه باعث شد این شغل کمی بالاتر از شغل وکالت به عنوان یکی از مشاغل پر درآمد لحاظ گردد.

  به همین منظور ما در پرشین حساب تصمیم گرفتیم معرفی کاملی از فضای کار شغل حسابداری ارایه کنیم تا اگر می خواهید وارد این شغل شوید، به طور دقیق بدانید چگونه آموزش حسابداری را پشت سر بگذارید تا خیلی خوب بتوانید در این بازار پر نیاز کسب درآمد نمایید.

  در حالت کلی حسابداری یعنی ثبت رویدادهای مربوط به امورات مالی و پولی در قالب یک استاندارد خاص که منجر به گزارشات مالی جهت تصمیم گیری مدیریت مجموعه شود. این استاندارد خاص صرفا نرم افزار حسابداری نیست بلکه نوعی تخصص است که فقط در توان یک حسابدار قرار دارد. حسابدار با جایگذاری هر رویداد در حساب مشخص خود، سعی می کند گزارشات مالی مجموعه را آماده و صادر نماید و برای سرعت بخشیدن به این گزارش ها می تواند از نرم افزار حسابداری استفاده نماید.

  برای ورود به این حوزه به جز شروطی همانند انگیزه، علاقه، کارآموزی و اعتماد به نفس باید به یک نکته مهم توجه داشته باشید و آن هم وقت گذاشتن مستمر است؛ منظور همان ماندگاری است. شغل حسابداری با همه مزیت ها و ویژگی ها یک عیب دارد و آن هم شرط ماندگاری است. اگر تصمیم دارید از حسابداری پول خوبی کسب کنید نباید به شغل دیگری فکر کنید یعنی تمرکز کامل برای کار! قطعا منظور از درآمد خوب استخدام شدن و حقوق بگیری نیست! بلکه کسب درآمد از اجرای خدمات حسابداری انواع مشاغل و شرکت هاست.

  دسته بندی شغل حسابداری

  شغل حسابداری در بازار کار به دسته های زیر طبقه بندی می گردد که علاقمندان بر اساس میزان رشد و مهارت در هر یکی از این دسته ها می توانند کسب درآمد کنند.

  • کمک حسابدار
  • حسابدار تمام وقت
  • حسابدار پاره وقت
  • سرپرست حسابداری
  • مدیرمالی
  • حسابدار مستقل
  • شرکت خدمات حسابداری
  • مشاوره مالیاتی
  • خدمات مالیاتی
  • کنترل داخلی واحد حسابداری
  • وکیل مالیاتی
  • مدرس حسابداری

  نحوه کسب درآمد از حسابداری به چه صورت است؟

  منظور از کسب درآمد، راه اندازی کسب و کار مستقل در شغل حسابداری است. چون شما در حالت استخدامی یک حقوق کم یا زیاد به طور ثابت کسب می کنید، در صورتی که شما با رشد اطلاعات و تجربیات خود در قالب آموزش حسابداری، دوره کارآموزی و استخدام موقت جهت کسب مهارت در چندین حوزه مختلف، می توانید با تشکیل تیم های اجرایی از خدمات حسابداری هر روز و هر ساعت درآمدزایی کنید و پول خوبی را از این راه کسب کنید.

  وضعیت استخدام حسابدار

  برای استخدام شدن در شغل حسابداری باید همه تلاش خود را به کار بگیرید چون تنها شرط کسب مهارت به طور حرفه ای، استخدام شدن در یک حوزه و یا فعالیت می باشد. مثلا فرض کنید شما پس از مصاحبه در حوزه پخش مواد غذایی استخدام می شوید. تلاش شما وقتی نتیجه می دهد که پس از ۲ سال استخدام در این کار بتوانید به تنهایی و به کمک تیم و مشارکت، کار چندین شرکت و فروشگاه پخش مواد غذایی را انجام دهید. ادامه حضور شما بیش از ۳ الی ۴ سال فرسایشی بوده و مانند دیگر کارمندان باید منتظر گذر عمر و حقوق بازنشستگی باشید.

  نحوه پیشرفت در شغل حسابداری

  پیشرفت در شغل حسابداری فقط از طریق مطالعه به روز اطلاعات، بخشنامه و قوانین مالیاتی همراه با ماندگاری و استمرار رقم می خورد. شما نباید در هیچ روزی از هفته این به روزرسانی را تعطیل کنید چون درآمد خوب در این رشته در گرو اطلاعات خوب، حرفه ای و به روز است.

  یک دوره آموزشی اجرایی حسابداری چه ویژگی هایی دارد؟

  یک دوره آموزشی که قرار است تمام موارد مرتبط با حسابداری را به شما بیاموزد و مهم تر از آن شما را به درآمد خوبی برساند بایستی شامل تمامی مباحث از جمله آموزش حسابداری پایه و عمومی، آموزش اکسل، آموزش حسابداری حرفه ای و تخصصی، آموزش مالیات (قوانین و تکالیف مالیاتی نه فقط اشاره به بخشنامه ها) و آموزش قوانین کار و تامین اجتماعی باشد. اگر هدف شما این است که بعد از گذراندن دوره به صورت مستقل فعالیت کنید و دیگر کارمند نباشید بهتر است در پایان این دوره نحوه کسب درآمد و جذب پروژه نیز به شما آموزش داده شود.

  با توجه به حجم و گستردگی مطالب معمولا زمان برگزاری چنین دوره ای کوتاه نیست و تعداد موسساتی که این دوره های باکیفیت را برگزار می کنند کم و اغلب در شهرهای بزرگ مستقر هستند. حالا اگر شما ساکن این شهرهای بزرگ نباشید یا فرصت نداشته باشید هر روز و هر هفته برای گذراندن دوره به محل موسسه مراجعه کنید تکلیف چیست؟ به نظر می رسد برای دوره هایی با این گستردگی به گزینه ی غیرحضوری بودن دوره نیز توجه کرد. مخصوصا این که آن دوره صرفا تئوری نبوده و به صورت اجرایی برگزار شود یعنی شرکت کننده بعد از هر جلسه تمرین یا تمرین هایی حل کند تا کاملا درگیر بحث شود.

  شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که در دوره های حضوری امکان رفع اشکال، پرسش از استاد و… وجود دارد اما در دوره های غیرحضوری خیر. اما جالب است بدانید در بررسی هایی که داشتیم به این نتیجه رسیدیم آن دسته از دوره های غیرحضوری که سیستم پشتیبانی دارند و متخصصان آن حوزه مسئولیت پاسخ و رفع اشکالات شرکت کنندگان را دارند بازدهی به مراتب بیشتری دارند، زیرا دانش پذیر با خیال راحت و هر زمان که اراده کند می تواند سوال خود را با پشتیبان مطرح کند.

  ما در پرشین حساب تمام این موارد به علاوه ی پشتیبانی بی قید و شرط یک ساله را در دوره حسابداران ثروت آفرین گردهم آورده ایم. برای اطلاعات بیشتر درباره این دوره می توانید با شماره ۰۲۱۲۲۷۲۴۵۶۴ تماس بگیرید و یا کلمه «ثروت آفرین» را به شماره ۵۰۰۰۵۰۰۰۳۰۲۵۳۸ پیامک کنید.