Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

قیمت ارز های دیجیتال

قیمت بیت کوین
قیمت بیت کوین به صورت لحظه...

Bitcoin (BTC)

چهار عامل موثر در قیمت بیت کوین

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که در ژانویه ۲۰۰۹ و پس از سقوط بازار مسکن ایجاد شد. این ایده ای است که در یک وایت پیپر توسط Satoshi Nakamoto مرموز و مستعار بیان شده است. هویت شخص یا افرادی که این ارز را ایجاد کرده اند هنوز مشخص نیست و یک راز باقی مانده است. بیت کوین نوید کارمزدهای معاملاتی کمتر از مکانیسم های پرداخت آنلاین سنتی را می دهد و برخلاف ارزهای صادرشده توسط دولت، توسط یک مرجع غیرمتمرکز اداره می شود.

نتایج تحقیقات اخیر ما چهار عامل را مشخص می کند که بر قیمت بیت کوین تأثیر می گذارد. این موارد شامل تاثیرات رسانه، عدم اطمینان و خطر سیاسی (مانند انتخاب دونالد ترامپ یا رأی به Brexit)، اقدامات دولت ها و نهادهای نظارتی و حاکمیت خود بیت کوین است.

قیمت بیت کوین

شکل ۱: تغییرات قیمت بیتکوین در مقیاس لگاریتمی

۱. رفتار گله ای

مدت هاست که اقتصاددانان ایده ای دارند که عاملی روانی بر تصمیمات سرمایه گذاران تأثیر می گذارد. این عامل روانی “رفتار گله ای” نامیده می شود و به سرمایه گذارانی اشاره دارد که تصمیم خود را به جای تحلیل های دشوار بر اساس رفتار سایر فعالان بازار و شهود خودشان می گیرند.

تجزیه و تحلیل قیمت بیت کوین نشان می دهد که پوشش رسانه ای مثبت یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت است.

پوشش مثبت رسانه ها از فن آوری های جدید باعث ایجاد یک چرخه اعتیاد شناخته شده می شود که در نقطه اوج این هیاهوی تبلیغاتی “ناامیدی”  خود را به وضوح نشان می دهد.

این امر در اوایل بیت کوین آشکار شد، زمانی که مطبوعات اصلی شروع به گزارش در مورد ارز جدید کردند و باعث جهش و سقوط کوتاه قیمت شدند. با افزایش پوشش رسانه ای و وارد شدن سایر عوامل، جداکردن اثر رسانه به تنهایی دشوارتر شد.

اتفاق مشابه همین را می توان در شرکت های رده بالا نیز مشاهده کرد وقتی که این شرکت ها به صورت عمومی عرضه می شوند، سرمایه گذاران به سمت این شرکت ها هجوم آورده و “انباشته می شوند” و ارزش شرکت از قیمت پایه به سرعت افزایش می یابد. به شرکتی مانند توییتر فکر کنید که هنگام عرضه عمومی به یک باره افزایش شدیدی در سهم بازار خود را مشاهده کرد.

۲. ریسک سیاسی

ریسک سیاسی پیرامون ارزهای ملی نیز می تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد زیرا مردم از آن برای پوشش ریسک در برابر حرکت قیمت یک ارز خاص استفاده می کنند ، یا ممکن است ضروری باشد که آنها مقدار زیادی از سرمایه خود را از یک کشور یا ارز منتقل کنند.

بحران اقتصادی در یونان در سال ۲۰۱۵ گزارشاتی در مورد افزایش خرید بیت کوین توسط شهروندان یونانی که مایل به محافظت از ثروت خود بودند، به دنبال داشت. به نظر نمی رسد که این اتفاق روی قیمت بیت کوین در بازارهای جهانی تأثیر گذار بوده باشد، زیرا که قیمت بیتکوین در اکثر اوقات سال بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار استرالیا ثابت بود.

اما نگرانی در مورد همه پرسی ملی برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (Brexit) در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ منجر به افزایش قیمت بیت کوین در کنار کاهش ارزش پوند انگلیس شد.

پوند از حدود ۲۰ مه ۲۰۱۶ شروع به سقوط کرد. در تاریخ ۲۵ ژوئیه قیمت پوند بیش از ۱۰ درصد پایین تر از ارزش قبل از Brexit بود. در زمان مشابه، قیمت بیت کوین بیش از ۶۵٪ (از ۳۰۲ پوند به ۵۰۲ پوند) افزایش یافت.

همچنین انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا با دو ماه افزایش شدید قیمت بیت کوین همراه شد. بسیاری دلیل این امر را عدم اطمینان در اقتصاد ایالات متحده دانستند.

قیمت بیت کوین

شکل ۲ قیمت پایانی بیتکوین به دلار آمریکا

۳- تصمیمات مقرراتی

قانون گذاران در سراسر جهان مجبور شده اند تا در برابر رشد بیت کوین تصمیم گیری کنند. به عنوان مثال، آنها باید در رابطه با نحوه برخورد با سیستم مالیاتی و یا اینکه چه مقرراتی در مورد استفاده از بیتکوین باید اعمال شود، تصمیم بگیرند.

به طور خاص دو رویداد تأثیرات مقررات بر قیمت را برجسته می کند.

  • اعلام اینکه بیت کوین به عنوان ارز قانونی در ژاپن در نظر گرفته می شود، به تنهایی قیمت بیت کوین را در عرض ۲۴ ساعت ۲٪ افزایش داد و برای دو ماه آینده ۱۶۰٪ قیمت جهانی را افزایش داد.
  • تصمیم چین برای متوقف کردن چندین صرافی بیت کوین و ممنوعیت ارائه اولیه سکه (نوعی سرمایه گذاری جمعی که اغلب با ارزهای رمزپایه پرداخت می شود) قیمت بیت کوین را در طی ۲۴ ساعت ۲۹٪ سقوط داد.

۴- مجموعه مدیریت کننده بیت کوین

اگرچه بیت کوین یک ارز غیرمتمرکز است، اما برخی تصمیمات در مورد نحوه کار یا تکامل آن باید هر از چند گاهی اتخاذ شود. این تصمیمات در قیمت نیز تأثیر دارند.

نرم افزاری که برای بررسی معاملات بیت کوین استفاده می شود توسط توسعه دهندگان ایجاد شده و توسط ماینرها (افراد شبکه جهانی که معاملات بیت کوین را تأیید می کنند) اجرا می شود.

برای تغییر نرم افزار مورد استفاده برای استخراج و احراز هویت تراکنشات، توسعه دهندگان به موافقت بیش از ۵۰٪ شبکه جهانی استخراج کنندگان نیاز دارند. وقتی این حمایت را به دست آوردند می توانند به اصطلاح یک “چنگال” ایجاد کنند.

در تاریخ ۱ آگوست ۲۰۱۷ بیت کوین تحت یک ” چنگال سخت ” قرار گرفت. ارز رمزنگاری شده جدید – پول نقد بیت کوین – ایجاد شد و به همه کسانی که مالک بیت کوین بودند، داده شد. نرم افزار پول نقد بیت کوین می تواند ۳۰ تراکنش در ثانیه پردازش کند که چهار برابر بیشتر از بیت کوین است.

با این وجود سرمایه گذاران زیادی در بیت کوین کدنویس نیستند یا نمی دانند که هر چنگال چه نتیجه ای خواهد داشت. به همین علت معمولا یک دوره عدم اطمینان قبل از چنگال وجود دارد و یک دوره سریع افزایش قیمت پس از آن را به دنبال دارد.

از آن زمان به بعد با هدف ایجاد طلای بیت کوین چنگال دیگری به وجود آمده است.

تلاش برای چنگال سوم تلاشی بود که اخیرا نتوانست پشتیبانی شبکه را جذب کند. به نظر می رسد همین موضوع علت اصلاح قیمت بیت کوین (به میزان ۲۰ درصد در اوج ۹، ۹۲۵ دلار استرالیا در ۸ نوامبر) بود. با این حال، قیمت بیت کوین نقدی به طور همزمان از ۸۱۸ دلار به ۱۸۵۰ دلار استرالیا رسیده است.

اگرچه می توانیم به این چهار عامل تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین در طول عمر کوتاه آن اشاره کنیم، اما این یک فناوری تجربی و دینامیک بوده و هنوز در حال توسعه می باشد.

این ارز در طولانی مدت به دلایل دیگری احتمالاً مورد قبول سرمایه گذاران قرار می گیرد. به عنوان مثال میتوان به تورم زا بودن آن اشاره کرد. از آنجا که هم در تعداد کل بیت کوین که می تواند ایجاد شود و هم در نرخ ایجاد شده محدودیت وجود دارد، قدرت خرید بیت کوین با گذشت زمان افزایش می یابد.

این موضوع تفاوت قابل توجهی با ارزهایی مانند دلار استرالیا دارد. اگر ارزهای ملی را در زیر تخت خود ذخیره کنید، با گذشت زمان، بی ارزش می شوند.

نوسانات طلا و بیت کوین

برای سایر سرمایه گذاران، نوسانات بیت کوین یک فضای معامله گری خوب را ایجاد می کند (به عنوان مثال بسیاری از تغییرات قیمت، فرصت هایی را برای خرید و فروش ارز فراهم می کند). با توجه به اینکه نوسانات بیت کوین در مقایسه با دارایی خاصی مانند طلا خیلی بیشتر است، توجه معامله گران را نیز به خود جذب می کند.

بیت کوین به دلیل عدم تنظیم در عرضه و داشتن مزایای بسیار زیاد نسبت به برخی از ارزهای ملی می تواند یک سرمایه گذاری طولانی مدت باشد.

از جمله مزیت های بیت کوین نسبت به ارزهای ملی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جهانی بودن، وابسته نبودن به عرضه ارز توسط بانک های مرکزی، راحتی انتقال از مرزها و نداشتن کارمزدهای قابل توجه معاملات و انتقال، که به بانک ها، بازارهای ارز و بازرگانان مالی پرداخت می شود.

با این وجود به دلیل بازار نسبتاً جدید، نبود هیچ مکانیسم ریاضی برای پیش بینی نحوه عملکرد آن در آینده، خریداران باید احتیاط کنند. اصلی ترین نکته ما این خواهد بود که آن میزانی از سرمایه خود را در این ارز سرمایه گذاری کنید که توانایی تحمل از دست دادن آن را داشته باشید.

قیمت بیت کوین

شکل ۳ مقایسه نوسانات طلا و بیتکوین

ادامه مطلب