Lines_Background
مینی‌دوره رایگان درآمد روزانه ۱۰۰ دلار از فارکس
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر

مقدمات شناخت بورس

فراکاب در بازار سرمایه چیست؟
فراکاب در بازار سرمایه چیست؟ آشنایی...

بازار سرمایه به عنوان یک بازار جذاب و پر ریسک شناخته می شود. شما می توانید حتی با مبالغ کم وارد این بازار شده و در فعالیت های اقتصادی مشارکت کنید. این بازار محلی جهت ارتباط صاحبان سرمایه و صاحبان ایده و فعالیت است تا با یکدیگر تعامل کنند. ازآنجایی که فعالیت در این بازار به لطف گسترش سامانه های آنلاین، آسان تر شده، تمایل سرمایه گذاران برای انتخاب این بازار به عنوان مقصد سرمایه گذاری افزایش یافته است. گرچه در این بازار نیز مانند سایر بازارهای سنتی و فیزیکی مانند زمین و ساختمان، مبادله صورت می گیرد، ولی نوع دارایی مبادله شده و ماهیت ان متفاوت است. در این مقاله با مفهوم فراکاب و هم چنین با انواع بازارها آشنا می شویم.

در بازار سرمایه، دارایی مالی مانند سهام، اوراق مشارکت و سایر دارایی های مالی دادوستد می شود. این دارایی مالی می تواند ماهیت کالایی داشته یا از جنس انرژی باشد. همین تفاوت ماهیت زمینه ساز شکل گیری بورس های چهارگانه شده است.

انواع بازار بورس

در کل جهان، بازارهای مختلفی در حوزه بورس وجود دارد و این تقسیم بندی به ایران نیز راه پیداکرده است. در ایران تاکنون چهار بازار بورس اوراق بهادار، فرابورس، بورس کالا و بورس انرژی راه اندازی شده و فعال هستند.

بازار بورس اوراق بهادار

بازار بورس ایران از سال ۱۳۸۳ شروع به فعالیت کرده است. در این بازار، سهام، حق تقدم سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار دادوستد می شود. غالباً سهام شرکت های بزرگ تر و معتبرتر در این بازار پذیرفته می شوند. بازار بورس اوراق بهادار تهران دارای دو بازار اول و دوم است که بازار اول دو تابلوی اصلی و فرعی دارد. شرایط پذیرش شرکت ها در این تابلوها با یکدیگر متفاوت است. همچنین این بورس نمادی مختص به خود دارد که بورس» نام داشته و حقیقی ها نیز می توانند آن را معامله کنند.

بازار فرابورسفراکاب در بازار سرمایه چیست؟

در این بازار نیز مانند بورس، سهام، حق تقدم و اوراق معامله می شود ولی قوانین پذیرش شرکت ها متفاوت تر و آسان تر از بورس است. همچنین بسیاری از شرکت ها با سرمایه کوچک تر، شفافیت کمتر و سودآوری کمتر در این بازار پذیرش می شوند. بازار فرابورس شامل ۵ بازار اصلی به نام های بازار اول، بازار دوم، بازار سوم، بازار پایه و بازار ابزارهای نوین است. شرایط پذیرش، عرضه و نقل وانتقال شرکت ها در بازار اول فرابورس نسبت به بازار دوم فرابورس سخت گیرانه تر است. در بازار سوم نیز معاملات عمده و بلوکی، حق تقدم سهام، پذیره نویسی سهام و سایر اوراق بهادار صورت می گیرد.

شرکت هایی که شرایط پذیرش در بازارهای اول تا سوم را نداشته باشند، در بازار پایه حضور خواهند داشت.

در بازار ابزارهای نوین، نیز ابزارهای مالی مانند صکوک معامله می شود.

درنهایت می توان گفت که بازار فرابورس نیز مانند بورس، نمادی مختص به خود با نام فرابورس» دارد که حقیقی ها می توانند آن را خریدوفروش کنند.

بازار بورس کالا

در بازار بورس کالا، عمدتاً کالاهای مشخص مانند مواد خام شرکت های تولیدکننده، محصولات کشاورزی و… معامله می شود. گندم، نفت، زعفران، فولاد ازجمله کالاهایی هستند که در این بازار دادوستد می شوند.

این بازار نیز به هدف تعادل عرضه و تقاضا کالاها و تسهیل معاملات ایجادشده و نماد مختص به خود تحت عنوان  کالا» را دارا است.

بازار بورس انرژی

بورس انرژی محلی جهت دادوستد حامل های انرژی است که سال 1391 به هدف کشف قیمت منصفانه و تعادل بازاری تشکیل شده است.

دارایی هایی که در این بازار معامله می شوند شامل دارایی های فیزیکی مانند نفت، گاز، بنزین و… هستند.

این بازار عرضه کنندگان انرژی و تقاضاکنندگان آن را به یکدیگر مرتبط می کند. این بازار نیز مانند سه بازار مذکور دارای نماد است. نماد قابل معامله برای حقیقی ها انرژی 3″ است.

فراکاب چیست؟فراکاب در بازار سرمایه چیست؟

نمادهای بورس های چهارگانه فراکاب نامیده می شوند که شامل نمادهای بورس، فرابورس، کالا و انرژی 3 هستند. درآمد شرکت های مذکور عمدتاً از خدمات و کارمزد معاملات تأمین می شود و ماهیت ساختاری آن ها شبیه به هیچ شرکت دیگری در بازار سرمایه نیست.

مزیت این شرکت ها به سایر شرکت ها در آن است که نیاز به مواد اولیه، تجهیزات یا سرمایه بالا جهت افزایش فروش و سودآوری ندارند. درواقع این شرکت ها تولیدی نیستند. همچنین ماهیت فعالیت آن ها با شرکت های ارائه کننده خدمات یا قراردادی نیز متفاوت است. مزیت دیگر این شرکت ها آن است که تحت هیچ شرایطی بسته نمی شوند و همگام با فعالیت بورس های چهارگانه به فعالیت خود ادامه می دهند.

شاید بد نباشد اثر نوسانات دلار و اتفاقات جهانی را نیز بر فراکابی ها بررسی کنیم. با توجه به ساختار خدماتی و کارمزد محور فراکابی ها، نوسانات نرخ دلار، تشدید تحریم ها، بر این شرکت ها بی اثر هستند و می توان آن ها را در طبقه شرکت های مستقل از نوسانات جهانی قرار داد. همچنین تغییرات نرخ بهره بانک ها و اخبار مرتبط با آن نیز فراکابی ها را متأثر نمی کند.

در شرکت های فراکاب، مبلغی که بابت کارمزد دریافت می شود با نسبت های مشخصی که از قبل تعیین شده میان بورس، سازمان بورس و دولت به عنوان مالیات تقسیم می شود. البته بخشی از این کارمزد نیز درامد شرکت بورس محسوب می شود. با این تفاسیر با افزایش حجم معاملات فراکابی ها، به افزایش درآمد این شرکت ها (جمع کارمزد دریافتی از خریدار و فروشنده) افزوده می شود.

بازدهی سهام فراکابی ها

شاید شنیده باشید که بازدهی سهام فراکابی ها بیش از سهام سایر شرکت ها است. با توجه به این که در محاسبه شاخص کل، مجموع ارزش شرکت ها محاسبه می شود، پس شرکت ها با ارزش بالاتر اثر بیشتری بر شاخص کل خواهند داشت. پس با رونق معاملات، دارندگان سهام فراکاب نفع بیشتری خواهند برد؛ زیرا پیوسته درآمد کسب می کنند و کاهش بازدهی یا زیان کمتری را متحمل می شوند؛ بنابراین ممکن است فراکابی ها را به عنوان گزینه سرمایه گذاری ببینید و تمایل داشته باشید سهامدار آن ها باشید.

با شرح فعالیت شرکت های این مجموعه، می توان اظهار داشت تغییر مقررات مربوط به کارمزدهای دریافتی و هرگونه تغییر خط مشی سازمانی در بورس های چهارگانه، بر فراکابی ها اثرگذار است. هرچند این گونه تغییرات نیازمند تغییرات اساسی تر در کلیت قوانین سازمان بورس است که بی شک نه تنها فراکابی ها بلکه سایر شرکت های پذیرش شده را متأثر خواهد کرد.

ادامه مطلب
سود مرکب چیست؟
بهره یا سود مرکب چیست و...

احتمالا هر موقع به بانک رفتید و دفترچه حساب خود را مشاهده کردید، طریقه محاسبه سود برایتان سؤال بوده است. دانستن اینکه سود ساده و مرکب چه تفاوتی با هم دارند و چگونه می توان آنها را محاسبه کرد موضوع جذابی است که در این مقاله به آن می پردازیم. گذشته از این، مفهوم سود مرکب در سرمایه گذاری نیز اهمیت زیادی دارد.

تعریف سود مرکب به زبان ساده (Compound Interest)

سود مرکب، سودی ترکیب شده و مضاعف است. به عبارت دیگر، در محاسبه سود مرکب علاوه بر محاسبه سودی که به اصل سرمایه تعلق می گیرد، سودی که به خود سودها تعلق می گیرد هم در نظر گرفته می شود. در محاسبه سود ساده، فقط اصل سرمایه و سودی که به آن تعلق می گیرد مهم است. مرکب کردن بهره، یعنی دریافت بهره از محل بهره؛ نتیجه این کار، بهره مرکب نامیده می شود. در بهره ساده، بهره دریافتی سرمایه گذاری نمی شود و بنابراین بهره ای که در هر دوره دریافت می شود، فقط از محل سرمایه گذاری اولیه خواهد بود. اثر، مرکب کردن در بلندمدت واضح تر است و سرمایه رشد زیادی خواهد کرد. برای آنکه تعریف دقیق تری ارائه دهیم می توانیم بگوییم که سود یا بهره مرکب به نوعی از سود گفته می شود که برای محاسبه آن علاوه بر اصل سرمایه، میزان سود حاصل از بهره های جمع شده از دوره های قبل سپرده یا وام نیز اضافه می گردد.

سود مرکب چیست؟

نحوه محاسبه سود مرکب

با استفاده از فرمول زیر، می توانیم سود مرکب را محاسبه کنیم.

سود مرکب چیست؟

سود مرکب برابر است با مجموع مبلغ سپرده و سود آن در پایان دوره زمانی مشخص منهای مبلغ سپرده در حال حاضر. عبارت داخل کروشه، همان مبلغ نهایی است که در پایان دوره دریافت می کنیم. هرچه n عدد بزرگ تری باشد یا دوره دریافت سود بیشتر شود، این سود نیز عدد بزرگ تری خواهد شد. مثلا اگر دوره دریافت سود از یک بار پرداخت سالانه به دوبار پرداخت هر شش ماه یک بار، تغییر کند، n افزایش می یابد و سود مرکب نیز به نسبت بزرگ تر می شود. به همین دلیل، اگرچه بازه زمانی هر دو مورد یک سال است اما مقدار بهره مرکب که به یک وام یک میلیون تومانی به صورت سالانه و با نرخ ۱۰% تعلق می گیرد کمتر از مقدار بهره مرکبی خواهد بود که به همان وام یک میلیون تومانی ولی با نرخ ۵% و به صورت شش ماهه تعلق می گیرد. در واقع، محاسبه سود مرکب به صورت تصاعدی است و این گونه سرمایه گذاری در بانک سبب افزایش سرعت سود نسبت به سود های معمولی می گردد. در فرمول بالا اگر دوره دریافت سود سالیانه است باید نرخ بهره هم سالیانه لحاظ شود و اگر دوره دریافت سود ماهیانه است باید نرخ بهره هم ماهیانه لحاظ شود؛ یعنی باید نرخ سود سالیانه را بخش بر دوازده کنید. اگر مجبور باشید، بین دو گزینه زیر کدام یک را انتخاب می کنید؟

 • دریافت یک میلیون تومان پول نقد همین امروز
 • پس انداز کردن روزی ۱۰۰۰ تومان به مدت یک ماه با این شرط که هر روز پس انداز دو برابر شود.

شاید تا قبل از آشنایی با مفهوم سود مرکب، درک درستی از گزینه دو نداشتید. اما حالا می توانید با یک حساب وکتاب ساده دریابید، سودی که از گزینه ۲ بدست می آورید با توجه به مرکب شدن سود، بزرگ تر است.

چرا سود مرکب اهمیت دارد؟

 استفاده از این سود، سرمایه ما را نسبت به سود ساده، چندین برابر می کند. نکته مهم این است که تنها در صورت وجود درآمد پایدار می توانیم از بهره مرکب استفاده کرده و سرمایه خود را چندین برابر افزایش دهیم. به عبارت دیگر، برای درآمدهای مقطعی کاربردی ندارد. دو اصل در سود مرکب مهم هستند؛ نخست آنکه به اصل و سود سرمایه گذاری خود دست نزنید و به آن اجازه رشد بدهید و نکته دوم داشتن صبر است.

چگونه از سود مرکب بهره ببریم؟

برای بهره گیری از این مفهوم نخست باید تعریف مشخصی از دارایی داشته باشیم. دارایی به هر چیز با ارزش مادی گفته می شود که با واحد پول، قابل اندازه گیری باشد؛ مانند پول، سکه، خانه، ماشین و… . این دارایی می تواند برای مرکب شدن در حساب بانکی یا کسب و کار به کار گرفته شود. پس ما هم باید سعی کنیم کسب و کاری داشته باشیم که حتی وقتی در خواب هستیم نیز برایمان سودآوری کند و سود آن را نیز بتوانیم دوباره در کسب و کار فعلی یا سایر کسب و کارها سرمایه گذاری کنیم تا منجر به پیشرفت فوق العاده ما در کسب ثروت شود. یکی از ساده ترین روش ها برای ایجاد سود مرکب، توجه به سرمایه های کوچک است. در واقع، با به کارگیری سرمایه های اندک و قرار دادن آن در مسیر درست سرمایه گذاری، فرد می تواند اندوخته خود را چند برابر کند. ازجمله راه ­هایی که می تواند ما را به این هدف برساند، خرید اوراق بهادار و شرکت در بازار سرمایه است. نظام پرداخت سود بانک ها بر اساس سود مرکب نیست. چون اگر از این راه استفاده کنند به سرعت ورشکسته خواهند شد. بنابراین نمی توان با پس انداز سرمایه در بانک به سود مرکب رسید. اما اگر فرد از دانش و تخصص کافی بهره مند باشد می تواند با سرمایه گذاری و خرید و فروش اوراق و سهام خود در زمان مشخص، به بهره مرکب برسد. روش کار به این صورت است که با هر بار سوددهی در فروش سهام، مبلغ به دست آمده را نیز دوباره سهام می خرند و آن را به اصل سرمایه اضافه می کنند.

البته برای دست یابی به سود مرکب، راه های دیگری هم مانند سرمایه گذاری در بخش های صادرات، خرید و فروش ارز، طلا، ملک و خودرو وجود دارند که هر یک دانش و تجربه خاص خود را می طلبند. در هر روشی نخست باید به سود رسید و سودهای حاصله را به سرمایه اولیه اضافه کرد و سپس به سود مرکب دست یافت. در واقع ما به درآمد پایدار و زمان کافی نیاز داریم. اگر بخواهیم اصل پول را از کل مبلغ جدا کنیم و فقط سود حاصل شده را محاسبه کنیم باید از این فرمول استفاده کنیم:

سود مرکب چیست؟

در انتهای فرمول، P که همان اصل سرمایه است از سود حاصل شده کسر می شود.

شرح فرمول:

A = مقدار سود کسب شده در سرمایه گذاری

p = سرمایه اولیه

r = میزان سود سالیانه (به صورت رقم اعشار است، مثلاً برای ۲۰ درصد سود سالیانه عدد ۰٫۲ وارد می شود)

n = تعداد دفعاتی که سود در طول سال مرکب می شود

t = تعداد سال هایی که سرمایه گذاری طول می کشد

ساده ترین مثال سود مرکب این است که فرض کنید ۱۰۰ میلیون تومان در بورس سرمایه گذاری کرده اید و ۲۰ درصد سود معادل ۲۰ میلیون تومان بدست آورده اید. با اضافه شدن ۲۰ درصد به ۱۰۰ میلیون، ۱۲۰ میلیون تومان خواهید داشت. اکنون با داشتن ۱۲۰ میلیون تومان سرمایه، اگر بازهم ۲۰ درصد سود کنید، سود شما ۲۴ میلیون خواهد بود. ۲۰ میلیون تومان سودی که به ۱۰۰ میلیون اضافه شده، دلیل ۴ میلیون تومان سود بیشتر است. آلبرت انیشتین گفته است که بهره مرکب، بزرگ ترین کشف ریاضی برای همه زما ن ها خواهد بود. بهترین تشبیهی که برای بهره مرکب بیان می شود، شباهت آن به کاشت درخت است. چون هرچه مدت زمان بیشتری صرف سرمایه گذاری کنیم، درنهایت ثروت بیشتری خواهیم داشت.

سود مرکب چیست؟

در زندگی روزمره نیز اگر هرماه مبلغ اندکی پس انداز کنید و در قالب سیستم سودهای مرکب آن را به جریان بیندازید، می توانید پس از چند سال به سرمایه هنگفتی برسید. این معجزه بهره مرکب است. مهم ترین نکته در این رشد ثروت، داشتن صبر است. پس بهتر است استراتژی های سرمایه گذاری خود را طولانی تر کنید تا بتوانید بهره بیشتری از این مفهوم ببرید. همان طور که در کتاب «اثر مرکب» نوشته «دارن هاردی» اشاره شده است، هر تغییر مثبت کوچک می تواند به نتایج مثبت بزرگ در آینده منتهی شود. این تغییر می تواند در مورد سرمایه گذاری، نحوه خرج کردن پول، پس انداز کردن آن یا تغییر عادت های شخصی باشد. پس حتی اگر سرمایه تان کم است از سودهای پایین شروع کنید و به قدرت زمان ایمان بیاورید. در بازار سرمایه نیز اگر سود سهام خود را برندارید با استفاده از بهره مرکب می توانید سود بیشتری از سهام موردنظرتان برداشت کنید؛ چون در طول زمان هم به اصل سرمایه و هم سود آن اضافه می شود. فکر کنید اگر یک میلیون تومان داشته باشید و بتوانید هرماه ۱۰ درصد به سرمایه ماه قبل اضافه کنید و از اصل سرمایه برداشت نکنید، پس از ۱۰ سال بیش از ۹۰ میلیارد تومان ثروت خواهید داشت! به عبارتی بورس، محل انتقال ثروت از سمت عجول ها به سمت صبورها و مدبرها است. هرچه بیشتر صبر پیشه کرده و تجربه کسب کنید بهره گیری از استراتژی سود مرکب برایتان لذت بخش تر و ثروت شما بیشتر خواهد شد.

ادامه مطلب
نماد بورس
نماد بورس چیست و چرا به...

بورس، بازاری پر از شرکت های گوناگون است که هر کدام در زمینه ای خاص فعالیت می کنند. به همین دلیل ایجاد یک نماد مشخص برای هر شرکت می تواند روند معاملات بورسی را سرعت ببخشد. اگر در بازار بورس فعالیت داشته باشید حتماً تا به حال نام هایی مانند فملی، شگل، تجارت و … را شنیده اید. نماد شرکت های بورس که هر کدام ترکیبی از نام شرکتی خاص و صنعت مورد فعالیت آن شرکت هستند، در اصطلاح، «نماد بورس» نامیده می شوند.

نماد بورس شرکت ها چگونه ساخته می شوند؟

نمادهای معاملاتی شرکت های بورسی در تالار معاملات بورس از دو بخش مهم تشکیل شده اند؛ بخش اول نماد بورسی، نشان دهنده صنعتی است که شرکت در آن فعالیت می کند و بخش دوم، خلاصه ای از نام اصلی شرکت را در بر می گیرد. نماد بورس هر شرکت، صنعت آن شرکت بورسی را نمایش داده و باعث می شود که روند شناسایی و دسته بندی شرکت ها آسان شود. در واقع حروف اختصاری هر نماد بورس، نام و صنعت شرکت را به سادگی برای سهامداران تداعی می کند. البته در این دسته بندی استثناهایی هم وجود دارد که شما می تواند با مراجعه به «سایت شرکت مدیریت فناوری بورس» به نشانی «tsetmc.com» تمام نمادها و صنعت مربوط به آن ها را در قسمت «دیده بان بازار» مشاهده کنید. به عنوان مثال، گروه فلزات اساسی با حرف «ف» نشان داده می شوند؛ بنابراین نماد «فملی» مربوط به صنعت فلزات اساسی و شرکت صنایع ملی مس ایران است.

در ادامه برخی از نماد های اختصاری صنایع بورس اوراق بهادار را بررسی خواهیم کرد.

حروف اختصاری در ابتدای هر نماد بورس نشان دهنده چه صنعتی است؟

حرف «ف» نشان دهنده گروه فلزات اساسی است که در این میان نمادهای هرمز «فولاد هرمزگان جنوب»، فجر «فولاد امیرکبیر کاشان»، میدکو «هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه»، کیمیا «معدنی کیمیای زنجان گستران»، کاوه «فولاد کاوه جنوب کیش»، ارفع، زنگان و ذوب استثنا هستند.

حرف «و» نشان دهنده گروه بانک ها و مؤسسات اعتباری است و نماد دی «بانک دی» استثنای این گروه محسوب می شود. علاوه بر این گروه سرمایه گذاری ها نیز با حرف «و» آغاز می شوند؛ به عنوان مثالی از نمادهای این گروه می توان به «وسپه»، «وخارزم» و «وبیمه» اشاره کرد. نمادهای پردیس «سرمایه گذاری پردیس»، گوهران «سرمایه گذاری توسعه گستران امید»، اعتلا «شرکت سرمایه گذاری اعتلا البرز»، سرچشمه «سرمایه گذاری مس سرچشمه» و سردبیر «سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان» از این قاعده پیروی نمی کنند.

حرف «س» در ابتدای هر نماد گروه سیمان، آهک و گچ را نشان می دهد. به عنوان مثالی از نماد های این گروه می توان به ستران «سیمان تهران» و سبزوا «سیمان لار سبزوار» اشاره کرد.

گروه محصولات غذایی با حرف «غ» شناخته می شوند. نمادهای «تبرک» و «بهپاک» از استثناهای این گروه هستند. البته صنعت قند و شکر، در گروه جداگانه ای قرار می گیرد و نام نمادهای بورسی این گروه با حرف «ق» آغاز می شود. برای مثال نماد های «قنیشا»، «قلرست» و «قثابت» از نماد های موجود در گروه قند و شکر هستند.

نمادهای «چکاپا»، «چکارن» و «چکاوه» تنها نمادهای گروه محصولات کاغذی هستند. نمادهای این گروه با حرف «چ» آغاز می شوند. این حرف برای گروه محصولات چوبی هم به کار برده می شود.

نمادهای «نطرین» و «نمینو» تنها نمادهای فعال گروه منسوجات هستند. نام نمادهای این گروه با حرف «ن» آغاز می شود.

گروه زراعت و خدمات وابسته با حرف «ز» شروع می شوند. نمادهای تلیسه «دامداری تلیسه نمونه» و سیمرغ از این قاعده پیروی نمی کنند.

در ابتدای نمادهای گروه کانی های غیرفلزی حرف «ک» وجود دارد. به عنوان مثالی از نمادهای این گروه می توان به «کسرام»، «کرازی» و «کسرا» اشاره کرد. علاوه بر این حرف «ک» برای گروه مختص به استخراج زغال سنگ و استخراج کانی های فلزی هم مورد استفاده قرار می گیرد. «کطبس»، «کپرور» و «کشرق» تنها نمادهای فعال گروه زغال سنگ و «کروی»، «کگهر» و «کگل» از نمادهای گروه کانی های فلزی هستند.

نمادهای گروه ماشین آلات و دستگاه های برقی با حرف «ب» آغاز می شود. «بسویچ»، «بموتو» و «بکام» از نمادهای این گروه به شمار می روند.

حرف «ش» در ابتدای نمادهای معاملاتی گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای دیده می شود. به عنوان مثالی از نمادهای این گروه می توان به «شبندر»، «شسپا» و «شتران» اشاره کرد.

نمادهای گروه انبوه سازی، املاک و مستغلات معمولا با حرف «ث» در ابتدای نام نماد شناخته می شوند. نمادهای «ثمسکن»، «ثعمرا» و «ثتران» نمادهای متعلق به این گروه هستند.

تمام نمادهای گروه خودرو و ساخت قطعات با حرف «خ» آغاز می شوند. «خودرو»، «خساپا» و «خپارس» از نمادهای بزرگ و مهم این گروه هستند.

در گروه اطلاعات و ارتباطات تنها سه نماد فعال وجود دارد. این نماد ها عبارت اند از «های وب»، «اپرداز» و «اوان». همانطور که مشخص است بیشتر نمادهای این گروه با حرف «اِ» آغاز می شوند.

گروه خدمات فنی و مهندسی با حرف «ر» در ابتدای هر نماد شناخته می شود و در حال حاضر تنها سه نماد فعال دارد. «رمپنا»، «رنیک» و «رتکو» نمادهای فعال این گروه هستند.

نمادهای گروه حمل ونقل و انبارداری با حرف «ح» آغاز می شوند. نماد توریل «توکاریل» اسثنای این گروه به شمار می رود.

حرف «د» در ابتدای هر نماد نشان دهنده گروه مواد و محصولات دارویی است. کاسپین «داروسازی کاسپین تأمین»، هجرت «پخش هجرت» و برکت «گروه دارویی برکت» از استثنای گروه دارویی هستند.

گروه لاستیک و پلاستیک با حرف «پ» شروع می شود. «پلاسک»، «پردرخش» و «پاسا» از نمادهای این گروه هستند.

گروه ماشین آلات و تجهیزات با حروف «ت» یا «ل» آغاز می شوند. «لابسا»، «تکمبا»، «تایرا» و «لبوتان» ازجمله نمادهای گروه ماشین آلات و تجهیزات به شمار می روند.

نمادهای گروه عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم معمولا با حرف «ب» شروع می شوند. در این گروه نمادهای مبین «پتروشیمی مبین» و دماوند «تولید نیروی برق دماوند» استثنا هستند.

نماد بورس ابزارهای مالی قابل معامله در بورس اوراق بهادار

علاوه بر آنچه گفته شد، علائم اختصاری دیگری هم در بورس اوراق بهادار وجود دارند. اگر به سایت شرکت فناوری بورس مراجعه کنید علاوه بر نماد شرکت های بورسی با نمادهایی همچون «وسبحانح»، «تسه»، «اخزا» و … رو به رو خواهید شد. در واقع این نمادها نشان دهنده ابزارهای مالی قابل معامله دیگری غیر از سهام شرکت ها در بازار بورس و فرابورس هستند.

هرگاه در انتهای یک نماد معاملاتی حرف «ح» وجود داشت، این نماد مربوط به حق تقدم آن نماد است که در بازه زمانی معینی در بورس قابل معامله بوده و پس از آن نماد مربوط به حق تقدم بسته خواهد شد و حق تقدم مانند سهام عادی شرکت معامله می شود.

نماد هایی که با نام «اخزا» آغاز می شوند، نشان دهنده اسناد خزانه دولتی بوده و در بازار فرابورس معامله می شوند.

نماد بورس «تسه» که در بازار فرابورس ایران معامله می شود همان اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن یا امتیاز تسهیلات مسکن است که سررسید مشخصی دارد.

اگر در ابتدای نام نماد بورس حرف «ض» وجود داشت نشان دهنده آن است که این نماد متعلق به اختیار خرید یک نماد در بازار بورس یا فرابورس است.

 نمادهایی که متعلق به ابزارهای مالی مانند حق تقدم ، اسناد خزانه، امتیاز تسهیلات مسکن و … هستند، تنها در دوره خاصی در بازار بورس یا فرابورس معامله می شوند و دارای سررسید مشخصی هستند. ولی نمادهای متعلق به سهام شرکت ها تا زمان انحلال شرکت در بازار بورس اوراق بهادار قابل معامله خواهند بود.

ادامه مطلب
۱
بازار ثانویه چیست؟

بازار ثانویه (secondary markets) مکانیزمی کاربردی را به وجود می آورد تا بعد از اینکه در مرحله پذیره نویسی، اوراق بهادار در بازار اولیه به فروش رسیدند، سرمایه گذاران بتوانند آنها را دوباره خرید و فروش کنند. بازارهای اولیه بدون وجود بازارهای ثانویه نمی توانند به خوبی فعالیت کنند. اگر یک سرمایه گذار پس از آنکه اوراق بهاداری را خریداری کرد، تمایل نداشته باشد آن را تا موعد سررسید نگهداری کند باید بتواند به راحتی و با کمترین هزینه اوراق خود را بفروشد. وجود بازارهای ثانویه فعال این اطمینان را برای خریداران اوراق بهادار فراهم می سازند تا آنها بتوانند در هر زمانی که بخواهند اوراق بهادار خود را در این بازارها بفروشند. البته چنین فروشی می تواند با زیان نیز همراه باشد. اما گاهی زیان بهتر از آن است که سرمایه گذار اصلا نتواند اوراق بهادار خود را بفروشد.

ساختار بازار ثانویه به چه شکلی است؟

بازار ثانویه چیست؟

ﺑﻮﺭﺱ ﺍﻭﺭﺍﻕ ﺑﻬﺎﺩﺍﺭ ﻣﻬﻢ ﺗﺮﻳﻦ ﻧﻬﺎﺩ ﺑﺎﺯﺍﺭ ﺛﺎﻧﻮﻳﻪ ﺑﺮﺍی ﻣﻌﺎﻣﻼﺕ سهام و ﺍﻭﺭﺍﻕ ﺑﻬﺎﺩﺍﺭ ﺍﺳﺖ. بازار ثانویه مکانی است که در آن ابزارهای مالی که قبلا منتشر شده اند، مانند اوراق قرضه و سهام، مورد خرید و فروش قرار می گیرند. مثلا اگر فردی سهام یک شرکت را در مرحله پذیره نویسی خریداری کرده است و اکنون قصد فروش آن سهم به سایر سرمایه گذاران بازار را دارد باید برای فروش سهم خود به بازار ثانویه مراجعه کند. در واقع این بازار، محلی است که سرمایه گذاران، اوراق بهادار را به جای شرکت صادر کننده از دیگر سرمایه گذاران خریداری می کنند. حجم معاملات در بازار ثانویه، نسبت به بازارهای اولیه بسیار بیشتر است. این بازار با هدف امکان سازی معامله اوراق منتشر شده در بازار اولیه و افزایش قابلیت نقد شوندگی آنها ایجاد شده است. بازار ثانویه برای شرکت ها نقطه ای استراتژیک به شمار می رود که از مسیر آن می توانند روی معامله ها نظارت و کنترل داشته باشند و به تصمیم های مدیریتی خود جهت دهند.

بازار ثانویه چیست؟

برای درک بهتر ساختار بازار اولیه و ثانویه تصویر بالا را ملاحظه کنید. در ابتدا، شرکت ها سهام و اوراق بهادار خود را اولین بار برای سرمایه گذاران منتشر می کنند که در اصطلاح مالی، آن را IPO (عرضه عمومی اولیه) می نامند. پس از ورود این شرکت ها در لیست بورس اوراق بهادار یعنی پس از پذیرش در بورس، سرمایه گذاران به بازار ثانویه می روند و سهام خود را به سرمایه گذاران دیگر می فروشند. سرمایه گذاران در بازار ثانویه می توانند سهام خود را بخرند یا بفروشند، سود کسب کنند یا از ضرر بیشتر در آینده جلوگیری نمایند. بازارهای جهانی مانند بورس اوراق بهادار نیویورک NYSE و نزدک (NASDAQ) نمونه هایی از بازارهای ثانویه هستند.

بازار ثانویه چه ویژگی هایی دارد؟

بازار ثانویه چیست؟

هزینه معامله کمتر به دلیل حجم بالای معامله ها

برای سرمایه گذاران نقدینگی به همراه می آورد. هر فروشنده ای که نیاز به پول نقد داشته باشد، می تواند به دلیل حضور تعداد زیادی از خریداران در این بازار، اوراق بهادار خود را به راحتی به فروش برساند.

در بازار ثانویه، هرگونه اخبار یا اطلاعات جدید در رابطه با شرکت به سرعت در قیمت سهام آن منعکس می شود.

عرضه و تقاضای موجود در اقتصاد به کشف قیمت در این بازار کمک می کند.

جایگزینی برای پس انداز است.

بازارهای ثانویه با مقررات سنگینی از جانب دولت روبرو هستند. چون منبع اصلی شکل گیری سرمایه و نقدینگی برای شرکت ها و سرمایه گذاران به حساب می آیند و این مقررات در سطح بالا، ایمنی پول سرمایه گذاران را تضمین می کند.

قیمت گذاری در بازار ثانویه چگونه صورت می گیرد؟

بازار ثانویه چیست؟

در بازار اولیه، قیمت اوراق بهادار از قبل و براساس قیمت اسمی تعیین می شود. اما در بازار ثانویه قیمت اوراق براساس میزان عرضه و تقاضای آن مشخص می شود. به عنوان مثال، اگر بیشتر سرمایه گذاران معتقد باشند که سهامی در آینده روند خوبی دارد، تقاضا برای آن افزایش می یابد و به همین ترتیب، قیمت آن بالا می رود. به دنبال آن اگر سرمایه گذاران احساس کنند که سهامی ارزش خود را از دست خواهد داد، برای فروش آن اقدام می کنند و در نتیجه قیمت سهام افت پیدا خواهد کرد.

اهمیت بازار ثانویه در چیست؟

بازار ثانویه چیست؟

این بازار، شاخصی خوب برای تعیین وضعیت اقتصادی یک کشور است که افزایش یا افت بازار سهام نشانگر رونق یا رکود در اقتصاد است.

نقدینگی را برای سرمایه گذاران تضمین می کند چون آنها می توانند در این بازار به راحتی اوراق بهادار خود را خرید و فروش کنند.

این بازار به سرمایه گذاران فرصتی را ارائه می دهد تا از پول ساکن خود برای کسب بازده و سرمایه گذاری استفاده کنند.

کمک می کند تا شرکت بر ادراک عمومی، کنترل و نظارت داشته باشد.

 بازار اولیه و بازار ثانویه چه تفاوتی با هم دارند؟

بازار ثانویه چیست؟

شرکت ها پس از پذیره نویسی در بازار اولیه می توانند سهام خود را به فروش بگذارند اما پس از آن دیگر سهامشان در بازار ثانویه (بورس اوراق بهادار) مورد معامله قرار خواهد گرفت.

در بازار اولیه، درآمد حاصل از فروش سهام به شرکت منتشر کننده اوراق تعلق می گیرد. اما در بازار ثانویه، این درآمدها متعلق به سرمایه گذاری است که اوراق را می فروشد.

 معمولا سرمایه گذاران خرد در بازار اولیه اوراق بهادار را خریداری نمی کنند. چون شرکت صادرکننده، اوراق خود را به صورت عمده به فروش می گذارد و خرید آن نیازمند سرمایه بزرگی است. اما در بازار ثانویه، سرمایه گذاران می توانند هر تعداد سهام مورد نظر خود را خریداری کنند.

در بازار اولیه فروش اوراق از طریق بانک سرمایه گذاری انجام می شود اما در بازار ثانویه، سرمایه گذاران از طریق کارگزار، معاملات خود را انجام می دهند.

در بازار اولیه، سرمایه گذاران سهام را به طور مستقیم از خود شرکت خریداری می کنند. اما در بازار ثانویه، سرمایه گذاران، سهام و سایر اوراق بهادار را از سایر سرمایه گذاران خریداری می کنند.

در بازار اولیه، شرکت ها برای اولین بار سهام خود را از طریق عرضه عمومی می فروشند. اما در بازار ثانویه، سرمایه گذاران سهامی که قبلا معامله شده است را از طریق بورس اوراق بهادار خریداری می کنند.

در بازار اولیه، سهام به قیمت اسمی به فروش می رسد و معمولا دچار نوسان نمی شود. اما در بازار ثانویه قیمت سهام به طور روزانه در نوسان است.

چرا بازار ثانویه مهم است؟

مسیر خروج عالی برای سرمایه گذاران IPO

به دلیل بالا بودن نقدینگی در بازار ثانویه، صرف ریسک آن به مراتب کمتر است. شما به عنوان یک سرمایه گذار می توانید سهام خود را با بیشترین سرعت ممکن در بازار بورس اوراق بهادار بفروشید و چون این کار را به قیمت فعلی بازار انجام می دهید، ریسک درک شده تان بسیار کمتر خواهد بود. چنین بازاری صرف ریسک را از طریق نقدینگی اش کاهش می دهد؛ یعنی ارزش دارایی های مالی معامله شده افزایش می یابند. در نتیجه، بازار ثانویه برای سرمایه گذاران IPO بهترین استراتژی خروج است.

آزادی جهت خرید و فروش

 بازار ثانویه مکانی سازمان یافته است که در آن خریداران و فروشندگان می توانند در کنار هم به خرید و فروش سهام بپردازند و دیگر نیازی به نگرانی در خصوص هرگونه کلاه برداری وجود ندارد.

امکان خرید و فروش بیشتر

اگر چنین بازاری وجود نداشته باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ مثلا تصور کنید افرادی که می خواهند از بازار اولیه خانه بخرند، این کار را از ترس اینکه فرصتی برای فروش خانه های جدید شان در بازار پیدا نکنند، انجام ندهند. این استدلال در مورد سهام نیز صادق است. از آنجایی که در خصوص سهام و اوراق قراضه، بازاری به نام بازار ثانویه وجود دارد (بورس اوراق بهادار)، مردم دیگر نگران فروش سهامشان در آینده و نگهداری دائم آن نیستند. بنابراین سهام خود را بدون هیچ گونه نگرانی از بازار اولیه خریداری می کنند. در واقع بدون وجود این بازار، فرصت خرید یا فروش بیشتر نیز وجود ندارد.

بازارهای خصوصی

 برای شرکت های نوپا و کوچک، همیشه عرضه عمومی جهت تامین منابع مالی امکان پذیر نیست و وجود چنین بازاری شرایط را برای آنها آسان تر کرده است. علاوه بر این، در حال حاضر شرایط بسیاری برای کسب مجوز IPO وجود دارد. این گونه شرکت ها دیگر نگران تامین منابع مالی شان نیستند، زیرا با وجود بازار ثانویه می توانند سهام خود را در فرابورس و از طریق شبکه معامله گران بفروشند. این در حالی است که همه چیز کاملا خصوصی باقی می ماند. بدون وجود بازار ثانویه، بازار خصوصی نیز وجود نخواهد داشت.

کمک به رشد اقتصادی

در بازار اولیه، آزادی محدود است. اما در بازار ثانویه این گونه نیست و می توانید انتخاب کنید که در کدام سهام سرمایه گذاری و کدام سهام را رها کنید. چون در چنین وضعیتی، رشد اقتصادی بیشتری برای سرمایه گذار ایجاد می شود که در نهایت به رشد کلی اقتصاد نیز کمک خواهد شد. بنابراین بازار ثانویه به عنوان یک کل، به ایجاد پیشنهادهای سرمایه گذاری هرچه پربازده تر و رونق و رشد اقتصادی کمک می کند.

مکانی عالی برای نظارت و کنترل شرکت ها

بازار ثانویه، به شرکت هایی که در بورس اوراق بهادار پذیرفته نشده اند اجازه معامله نمی دهد و برای شرکت هایی که پذیرفته شده اند نیز فرصتی را فراهم می کند تا از این بازار سود کسب کنند. این بازار به عنوان واسطه ای عمل می کند که به شرکت ها در رابطه با تقاضای سهامشان در بازار و همچنین هر حرکت نزولی یا صعودی، اطلاعات ارائه می دهد. در نتیجه، وجود بازار ثانویه به شرکت ها این امکان را می دهد تا به سرعت اقدام کنند و اگر مشکلی پیش بیاید می توانند بدون تأخیر در جمع آوری اطلاعات، کارهای لازم را برای بهبود وضعیتشان انجام دهند.

ادامه مطلب
بازار اولیه
بازار اولیه بورس چیست و چه...

شرکت های بازرگانی برای تامین مالی فعالیت های خود و پرداخت هزینه های رشد و توسعه به حجم بالایی از سرمایه گذاری نیاز دارند. واضح است که تامین این میزان سرمایه در زمانی محدود امکان پذیر نیست و باید از منبع دیگری برای تامین مالی استفاده کرد. دولت ها نیز به منظور ارائه بهتر خدمات و کالاها به مردم، باید به میزان زیادی وام بگیرند. بازارهای مالی، این امکان را برای شرکت ها و دولت ها فراهم می کنند تا بتوانند از طریق فروش اوراق بهادار، نیازهای خود را برطرف کنند. از طرفی، سرمایه گذاران هم از طریق خرید این اوراق بهادار، بازده و رفاهشان را افزایش می دهند. بازار اولیه – اگر به شکلی درست عمل کند – می تواند برای اقتصاد سرمایه داری کاملا مفید باشد. چون این بازارها کانال مناسبی را برای سرمایه گذاران و وام گیرندگان فراهم می کنند و باعث می شوند تا سرمایه ها به سمت کسانی که توان استفاده کارآمد از پول و سرمایه را دارند جریان پیدا کنند.

منظور از بازار اولیه بورس چیست؟

بازار اولیه بورس

بازار اولیه یا «primary market» محلی است که شرکت ها برای اولین بار سهام و اوراق قرضه جدیدشان را برای عموم و سرمایه گذاران به قیمت اسمی به فروش می گذارند. هر معامله ای پس از آن شامل بازار ثانویه می شود و در آن صورت می گیرد. نماد بازار اولیه در ایران، بانک و نماد بازار ثانویه، بورس است. در بازار اولیه، شرکت ها پذیره نویسی و تأسیس می شوند و در بازار ثانویه سهام شرکت های پذیرفته شده، معامله می شوند. سپس شرکت ها به طور مستقیم سرمایه مورد نیاز خود را از طریق فروش سهام به مردم تامین می کنند که این کار از طریق پذیره نویسی انجام می شود.

پذیره نویسی از طریق بانکی که نماینده شرکت است یا سایر مؤسسات مجاز صورت می پذیرد. در این بازار، فروشنده اوراق، همان شرکت عرضه کننده سهام است. عرضه عمومی اولیه یا همان IPO، نمونه ای از یک بازار اولیه است که اوراق بهادار شرکت برای اولین بار به عموم و بدون سابقه قیمت گذاری قبلی عرضه می شود. به زبان ساده تر، به روز اول عرضه سهام شرکتی که برای اولین بار وارد بورس شده است اصطلاحاً «عرضه اولیه» گفته می شود. در طول این زمان، درصد مشخصی از کل سهام یک شرکت برای نخستین بار از طریق بورس اوراق بهادار و توسط سرمایه گذاران بر اساس قیمت کارشناسی خریداری می شود. به عنوان مثال، تحلیل گران با بررسی جزئیات مالی شرکت X قیمت هر اوراق بهادار آن را ۱۸۰,۰۰۰ تومان تعیین می کنند. درنتیجه سرمایه گذاران می توانند سهام این شرکت را در زمان IPO با این قیمت و مستقیماً از شرکت صادرکننده خریداری کنند.

این اولین فرصتی است که سرمایه گذاران می توانند از طریق خرید سهام یک شرکت در سرمایه آن سهیم شوند. اما در روز عرضه اولیه سهام، هیچ نقدینگی یا منابعی به شرکت تزریق نمی شود. سرمایه سهام یک شرکت، از وجوه حاصل از فروش سهام آن در بازار اولیه تشکیل می شود. اصولا برای عرضه های اولیه در روز اول یک مقدار مشخص تعیین می کنند که نمی توان در آن روز بیشتر از این مقدار، سهام شرکت را خریداری کرد. ولی از فردای آن روز همه چیز به حالت عادی برمی گردد و آن سهام مانند بقیه سهام هایی که در بورس وجود دارند معامله خواهد شد. عرضه اولیه سهام از دید سرمایه گذاران به دلیل اینکه عموماً بازده ای جذاب – حداقل ۲۰ درصدی – را در کمترین زمان محقق می سازد از جذابیت های زیادی برخوردار است.

در عرضه عمومی اولیه شرکت فیسبوک، هر سهم چقدر قیمت گذاری شد؟

عرضه عمومی اولیه (IPO) شرکت فیس بوک در سال ۲۰۱۲، بزرگ ترین IPO یک شرکت آنلاین و یکی از بزرگ ترین IPO های بخش فناوری بود. بسیاری از سرمایه گذاران معتقد بودند که با توجه به محبوبیت این شرکت، ارزش سهام آن در بازار ثانویه، خیلی زود افزایش خواهد یافت. به دلیل تقاضای بالای سهام این شرکت در بازار اولیه، تضمین کنندگان، هر سهم را ۳۸ دلار قیمت گذاری کردند – یعنی اوج قیمتی آن بازار- و سطح عرضه سهام را با ۲۵ درصد افزایش به ۴۲۱ میلیون سهام رساندند. در نهایت ارزش سهام فیسبوک به ۱۰۴ میلیارد دلار رسید که از این منظر بزرگ ترین شرکت عمومی جدید محسوب می شد.

بازار اولیه بورس

بازار اولیه بورس چه کاربردی دارد؟

همه شرکت ها برای انجام فعالیت های خود به سرمایه نیاز دارند که این سرمایه می تواند به صورت سهام یا وام باشد. به منظور افزایش سرمایه به شکل سهام، یک شرکت می تواند اوراق خود را به عموم مردم بفروشد. وقتی سهام ها مستقیماً به عموم مردم فروخته می شوند، این کار از طریق بازار اولیه بورس انجام می شود. سرمایه گذاران معمولا در بازار اولیه بورس، برای خرید اوراق بهادار مبلغ کم تری به نسبت بازار ثانویه پرداخت می کنند. بازار اولیه، هم برای بازار سرمایه و هم برای کل اقتصاد بسیار حیاتی است. در واقع این بازار، محلی است که در آن سرمایه شکل می گیرد.

انتشار کلیه اوراق بهادار در بازار اولیه بورس، تحت مقررات سختگیرانه ای قرار دارد. شرکت ها در ابتدا باید بیانیه های خود را به کمیسیون بورس اوراق بهادار ارائه دهند و سپس صبر کنند تا پیش از انتشار در عرضه عمومی، تائیدیه خود را دریافت کنند. انتشار اوراق بهادار در چنین بازاری به شرکت ها این امکان را می دهد تا پیش از وارد شدن به بازار ثانویه، سرمایه بیشتری جذب کنند. حق و حقوق سرمایه گذاران فعلی نیز بر اساس میزان سهامی که اکنون در اختیار دارند به آن ها ارائه می شود و دیگر سرمایه گذاران نیز می توانند در سهام جدید سرمایه گذاری کنند.
از آنجایی که اکثر منتشرکنندگان اوراق بهادار همیشه درگیر فعالیت های مربوط به افزایش سرمایه نیستند، ممکن است از تجربه کافی جهت انجام این کار برخوردار نباشند. از طرفی هم عرضه کنندگان سرمایه پراکنده هستند و دستیابی به آن ها نیازمند وجود سازمان خاصی است. در نتیجه شرکت ها برای انتشار اوراق بهادار خود به سراغ «موسسات تامین سرمایه» می روند. موسسات تامین سرمایه در طراحی و فروش اوراق بهادار در بازارهای اولیه و ثانویه متخصص هستند و به عنوان واسطه ای میان منتشرکنندگان و سرمایه گذاران قرار می گیرند. منتشرکنندگان، اوراق بهادار خود را به موسسات تامین سرمایه می فروشند. این موسسات برای شرکت هایی که به دنبال افزایش سرمایه آن هم به مقدار زیاد هستند امکاناتی را مانند مشاوره، تضمین فروش اوراق بهادار و بازاریابی فراهم می کنند.

عرضه خصوصی اوراق بهادار به چه صورت است؟

بازار اولیه بورس

در سال های اخیر، بیشتر شرکت ها به عرضه خصوصی اوراق بهادار «Private Placements» روی آورده اند و اوراق بهادار منتشر شده جدید خود را مستقیماً به موسسات مالی مانند صندوق های بازنشستگی و شرکت های بیمه عمر می فروشند. عرضه خصوصی اوراق بهادار، جایگزینی برای عرضه عمومی و سنتی اوراق بهادار به شمار می رود. عرضه خصوصی به شرکت ها این امکان را می دهد تا بدون اینکه سهام خود را در دسترس عموم قرار دهند، به طور مستقیم به سرمایه گذاران برجسته بیشتری مانند بانک ها، دسترسی پیدا کنند. از مزایای چنین کاری این است که شرکت دیگر مجبور نیست برای فروش اوراق بهادار منتشر شده خود در بورس اوراق بهادار ثبت نام کند و این خود باعث جلوگیری از اتلاف زمان و پول می شود. از معایب عرضه خصوصی، هزینه بهره بالای آن است. به این دلیل که موسسات مالی باعث محدودیت در فعالیت های وام گیرندگان می شوند. به علاوه چون در این روش اوراق بهادار در بورس ثبت نام نمی شوند در نتیجه قابل خرید و فروش نیستند. بنابراین خریدار انتظار دارد مزایای بیشتری را در شکل بازده بالا از وام دهنده دریافت کند.

 بازار اولیه چه نقش هایی را بر عهده دارد؟

بازار اولیه بورس

سازمان دهی انتشارات جدید اوراق بهادار 

سازمان دهی انتشارات جدید اوراق بهادار، نیازمند بررسی قابلیت و چشم انداز پروژه های جدید است. یکی از عناصر مهم این سازمان دهی، دانش کافی در خصوص ساختار مالی است که شامل الزامات و در دسترس بودن حقوق صاحبان سهام، نسبت بدهی به سهام اوراق کوتاه مدت و نسبت نقدینگی است که همه ی این موارد باید در خصوص انتشارات جدید اوراق بهادار به دقت مورد بررسی قرار بگیرند. سازمان دهی انتشارات جدید اوراق بهادار، به تحقیق و تجزیه تحلیل پیشنهادهای جدید برای انتشار اشاره دارد. در این راستا شرکت های تخصصی وجود دارند که این وظایف را انجام می دهند و به عنوان «حامیان انتشار» عمل می کنند. این شرکت ها در واقع پس از بررسی های لازم با استفاده از نام خود، پشتوانه انتشار اوراق بهادار را تضمین می کنند. این تحقیقات مقدماتی نیازمند مطالعه دقیق جنبه های فنی، اقتصادی، مالی و قانونی شرکت های صادرکننده ی اوراق است و پس از تائید این موارد، آن شرکت برای انتشار سهام در بورس صلاحیت کسب می کند.

تضمین اوراق بهادار

گام دیگر در خصوص انتشار جدید اوراق بهادار، تضمین است. به این معنی که خرید مقدار مشخصی از سهام منتشر شده جدید با یک قیمت ثابت تضمین می شود. تضمین کنندگان نقش بسزایی برای موفقیت در انتشار اوراق بهادار، ایفا می کنند. آن ها فروش اوراق بهادار منتشر شده را در صورتی که مورد قبول عموم واقع نشوند، تضمین می کنند. به همین دلیل، ریسک شرایط عدم اطمینان را از بین می برند. خدمات تضمین، هم برای شرکت و هم برای عموم بسیار حائز اهمیت است. شرکت ها دریافت پولشان را تضمین می کنند و سرمایه گذاران نیز از استرس دور می شوند.

توزیع اوراق بهادار جدید

فروش اوراق بهادار به سرمایه گذاران نهایی با عنوان «توزیع» شناخته می شود. این یک کار تخصصی است که توسط کارگزاران و معامله کنندگان اوراق بهادار اجرا می شود و آن ها ارتباطی مستقیم و منظم را با سرمایه گذاران برقرار خواهند کرد. در واقع سهام برای اولین بار در معرض عموم قرار می گیرد.

بازار اولیه بورس چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایای بازار اولیه بورس

انتشار اوراق بهادار مستقیما توسط شرکت صادرکننده صورت می گیرد

رشد سرمایه شرکت را تسهیل می کند

به سرمایه گذاران کمک می کند تا پس انداز خود را سرمایه گذاری کنند

می توان برای اهداف تجاری سرمایه به دست آورد

دولت از طریق فروش اوراق خود در این بازار، قادر خواهد بود تا سرمایه موردنیازش را جمع آوری کند

نقدینگی بیش ازحد در چرخه ی اقتصاد کنترل می شود

به سرمایه گذاری مستقیم خارجی کمک می کند

معایب بازار اولیه بورس

پروژه های تحقیقاتی اولیه می توانند بسیار هزینه بر باشند

تحقیقات اولیه یک فرایند وقت گیر و نیازمند بررسی های عمیق هستند

نظر شما چیست؟

تجربه شخصی شما از سرمایه گذاری در بازار اولیه چیست؟ به نظر شما بازار اولیه، چه مزایا یا معایب دیگری دارد؟ لطفا آنها را برایمان بنویسید.

ادامه مطلب
سرمایه گذاری در بورس
سرمایه گذاری در بورس ایران به...

زمانی، سپرده گذاری در بانک، بهترین سرمایه گذاری در ایران به شمار می رفت. اما اکنون و به واسطه وجود تورم های بالا – بنا بر اظهارات مراجع رسمی نرخ تورم سالیانه حدود ۴۰-۵۰ درصد است – روز به روز از ارزش سرمایه مردم کاسته می شود. به همین دلیل، افراد زیادی در جستجوی بازارهای مختلف برای سرمایه گذاری می گردند تا دست کم، ارزش پولشان حفظ شود. در ایران، بازارهای گوناگونی برای سرمایه گذاری وجود دارد. می توان در این زمینه به سرمایه گذاری در مسکن، سرمایه گذاری در ارز، سرمایه گذاری در طلا، سرمایه گذاری در خودرو و بورس اشاره کرد. هر کدام از این بازارها، مزایا و معایب خود را دارند. در این مقاله از خانه سرمایه به سراغ سرمایه گذاری در بورس می رویم.

ویدیو مزایای سرمایه گذاری در بورس

مزیت سرمایه گذاری در بورس-بخش اول

مزیت سرمایه گذاری در بورس-بخش دوم

مزیت سرمایه گذاری در بورس-بخش سوم

مزایا و معایب سرمایه گذاری در بازار ارز، طلا و بورس

از آنجایی که قیمت طلا وابستگی بالایی به دلار دارد بنابراین همگرایی زیادی بین نوسانات قیمتی آنها وجود داشته و قیمتشان با همدیگر بالا و پایین می رود. پس می توان طلا و ارز را یک بازار در نظر گرفت و تفاوتی بین آنها قائل نشد.

اما یک سوال مهم! شما هر روز تراول های ۵۰ هزار تومانی چاپ جدید را می بینید و به چشمتان آشنا هستند. به نظر شما چند درصد از افراد جامعه می توانند تراول اصل را از تقلبی به درستی تشخیص دهند؟ اگر پاسختان چندان مطلوب نیست، پس با چه اطمینان خاطری به سمت سرمایه گذاری روی دلار یا سایر ارزها – که به وفور تقلبی های آن یافت می شود – خواهید رفت؟ مهم تر از همه این پرسش است که طلا و دلار خریداری شده را کجا می خواهید نگهداری کنید؟

تصور ذهنیتان در مورد طلا چگونه است؟ آیا شما هم این گونه فکر می کنید که سرمایه گذاری روی طلا ضرری ندارد، چون طلا مدام در حال رشد است؟ بد نیست نگاهی به نمودار زیر بیندازید. این نمودار نشان می دهد که طلا از تیرماه ۱۳۹۲ تا تیرماه ۱۳۹۶ هیچ رشدی نداشته است. در نتیجه، سرمایه گذاری در طلا فکر چندان عاقلانه ای نیست.

سرمایه گذاری در بورسدر نهایت به سراغ سرمایه گذاری در بورس می رویم. سرمایه گذاری در بازار بورس مزایای زیادی دارد. یکی از مهم ترین مزیت های آن، نقد شوندگی بالای این بازار است. نقد شوندگی این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا هر وقت که به پولتان نیاز داشتید، بتوانید خیلی سریع آن را به وجه نقد تبدیل کنید. از مزیت های مهم دیگر می توان به این موضوع اشاره کرد که در بورس، جنس و کالای تقلبی – مثل دلار و طلا – وجود ندارد. بورس، مزیت های زیادی دارد و روز به روز، بر طرفداران سرمایه گذاری در بورس و خرید سهام شرکت ها افزوده می شود. یادتان باشد که بدون مطالعه و آموزش بورس، قطعا نمی توانید موفقیت های مستمر و پایداری داشته باشید.

اولین قدم برای سرمایه گذاری در بورس

بورس، مکانی – نه لزوماً فیزیکی – است که سهام شرکت ها در آن معامله می شود. در حقیقت، بورس، بازاری است که در آن خریدارها و فروشنده های سهام، دارایی خود – همان سهام – را به فروش می رسانند. برای شرکت در این بازار به آی دی یا شناسه یا به قول معروف، کد سهامداری نیاز دارید. این کد به شما کمک می کند تا خرید و فروش ها را به نام خودتان انجام دهید. در نتیجه، اولین قدم برای سرمایه گذاری در بورس، معرفی خود به کارگزاران بورس و دریافت کد سهامداری است. برای دریافت کد بورسی یا کد سهامداری، می توانید به صورت حضوری و غیرحضوری (اینترنتی) اقدام کنید. در گوگل جستجو کنید: «دریافت کد بورسی». سپس یک شرکت کارگزاری نزدیک به خود را پیدا کنید و به همراه مدارک شناسایی به سراغ آن بروید.

در قدم های بعدی باید برای انتخاب سهام و خرید و فروش آن تصمیم گیری کنید. اصل ماجرا برای سرمایه گذاری در بورس و آغاز سودآوری در این مرحله اتفاق می افتد. در مرحله قبلی نیازی به دانش سرمایه گذاری نداشتید و فرایند دریافت کد سهامداری نهایتاً ۳ روز کاری طول می کشد. اما در مرحله بعد باید قادر باشید از بین شرکت های متعددی که در بورس حاضر هستند و با استفاده از روش ها و شیوه های تحلیل در بورس معامله سهام را آغاز کنید.

درست است که این مرحله را نمی توان در دو یا سه روز سپری کرد، اما با مدیریت، مطالعه صحیح و استفاده از آموزش های کاربردی بورس، خیلی راحت می توانید این مسیر را پیموده و به سودآوری قابل توجهی دست یابید. خانه سرمایه در طول چندین سال فعالیت خود در این حوزه و آموزش روش های سرمایه گذاری در بورس به توسعه فرهنگ سرمایه گذاری در این بازار پرداخته است.

روش های سرمایه گذاری در بورس

 در بورس به چندین روش می توان به معامله پرداخت. در گذشته که هنوز اینترنت پرسرعت و گوشی های هوشمند در کشورمان ظهور نکرده بودند، معاملات سهام فقط به صورت حضوری انجام می شد. در معاملات حضوری، برای خرید و فروش باید به کارگزاریتان مراجعه می کردید و پس از تکمیل فرم های ارسال سفارش، کارگزاران سفارش شما را وارد سامانه معاملاتی می کردند. این کار درست مانند این است که برای انتقال مبلغی پول به بانک مراجعه کرده اید و پس از پر کردن فرم های مربوطه این خدمات به شما ارائه می شوند.

سرمایه گذاری در بورسپس از ظهور اینترنت پرسرعت و به دلیل محدودیت هایی که سرمایه گذاران برای حضور در شرکت کارگزاری داشتند، معاملات حضوری جای خود را به معاملات اینترنتی و آنلاین دادند. البته نه به این معنا که معاملات حضوری منسوخ شده باشد؛ بلکه هنوز بسیاری از سرمایه گذاران قدیمی در ساعت معاملات (۸:۳۰ الی ۱۲:۳۰) در شرکت های کارگزاری حضور دارند و معاملات خود را به صورت حضوری انجام می دهند.

اما در معاملات آنلاین و اینترنتی که عمر آن تقریباً به ده سال می رسد، افراد نیازی به حضور در شرکت کارگزاری ندارند. کارگزاری برای هر یک از مشتریان خود یوزر و پسورد تعریف می کند. به این ترتیب، سرمایه گذاران می توانند وارد سامانه معاملاتی آن کارگزار شوند و در هر جای ایران، مستقیم اقدام به خرید و فروش سهام نمایند. اکانت (یوزر و پسورد) معاملات آنلاین و اینترنتی را می توانید همزمان با دریافت کد بورسی از کارگزارتان درخواست نمایید یا حتی پس از آن، از کارگزارتان بخواهید که به شما اجازه انجام معاملات آنلاین را بدهد.

با وجود این که معاملات آنلاین و معاملات اینترنتی از نظر معنایی به هم شباهت دارند اما در واقع متفاوت از یکدیگر عمل می کنند و هر کدام یوزر و پسورد خود را دارند. در معاملات اینترنتی، شما درخواست خرید و فروش سهام را وارد می کنید و این درخواست به کارگزاری ارسال می شود. اگر کارگزاری با درخواست شما موافقت کند، آن سفارش را برای انجام به هسته معاملات ارسال می کند. اما در معاملات آنلاین، دیگر کارگزاری در انجام سفارش نقشی ندارد و سفارش ها بدون دخالت کارگزاری به هسته معاملات ارسال و انجام می شوند. این روزها معاملات آنلاین طرفداران بیشتری از معاملات اینترنتی دارند چون سریع تر انجام می شوند و نیازی به تأیید کارگزاری ندارند. معاملات آنلاین در بستر اپلیکیشن های موبایلی نیز ارائه شده اند. شما می توانید آنها را روی موبایل خود نصب کنید و به خرید و فروش سهام بپردازید.

سرمایه گذاری در بورس

در نهایت، نوع دیگری از معاملات هم هستند که به صورت تلفنی انجام می شوند. در این شیوه که بیشتر ویژه مشتریان پر معامله و سرشناس کارگزاران است، سرمایه گذار طی یک تماس تلفنی با شرکت کارگزاری، سفارش خود را ارائه می دهد و کارگزاری آن سفارش را وارد سامانه معاملات می کند. در نتیجه پس از اینکه کد بورسی خود را دریافت کردید به چهار روش می توانید به سرمایه گذاری در بورس بپردازید:

 معاملات حضوری

 معاملات آنلاین (رایج ترین روش)

 معاملات اینترنتی

 معاملات تلفنی

 مزایای سرمایه گذاری در بورس

حداقل سرمایه در بورس: سرمایه گذاری در بورس مزایای فراوانی دارد که به برخی از آنها در این قسمت اشاره می کنیم. یکی از مهمترین مزایای آن، سرمایه مورد نیاز اندک است. حداقل سرمایه لازم برای اینکار ۵۰۰ هزار تومان است. نیازی نیست همانند بازار مسکن، سرمایه چند صد میلیون تومانی داشته باشید. بورس، کشش سرمایه گذاری از ۵۰۰ هزار تومان تا چند صد میلیارد تومان را دارد.

قانونی بودن بورس: از مزایای دیگر بورس می توان به قانونی بودن آن اشاره کرد. تمام خرید و فروش های شما در بورس قانونی هستند و پشتوانه قانونی دارند. در نتیجه خیال شما راحت است که جنس تقلبی، غیراصل و قاچاق به شما نمی فروشند یا اینکه سرمایه شما را به سرقت نمی برند. همه اینها مزایایی هستند که در کمتر بازاری می توان آنها را یافت. وقتی شما سهامی را در بورس خرید و فروش می کنید قانون از شما حمایت می کند. اما خرید و فروش سهام در خارج از بورس هیچ پشتوانه قانونی ندارد. مثلا خرید و فروش دلار همواره با استرس دستگیر شدن توسط نیروی انتظامی همراه است.

نقدشوندگی: یکی از مزیت های مهمی که بورس را از بیشتر بازارهای موجود متمایز می کند، نقدشونده بودن سرمایه گذاری ها در بورس است. مزیت نقدشوندگی بودن دارایی یعنی شما با خیال راحت و سریع می توانید سهمتان را به فروش برسانید و تبدیل به پول نقد کنید؛ تنها دو روز بعد از این کار، پول در حساب بانکی تان خواهد بود. در بورس سهم های زیادی داریم که روزانه بیش از ۲۰ میلیارد تومان معامله می شوند. حتی اگر سرمایه تان  ۱۰۰ میلیارد تومان هم باشد به آسانی می توانید – بدون آنکه با قیمت کمتر و با تخفیف بفروشید – آن را تبدیل به پول نقد کنید. این مزیت که دو روزه پول در حسابتان است در کمتر بازاری مشهود است.

از پنج دقیقه تا چندین سال: بورس یک بازار منعطف برای هر سرمایه گذار با هر هدف زمانی است. ابزارها و حتی سهم های متنوعی در بورس وجود دارند که هم می توان چند ساعت روی آنها سرمایه گذاری کرد و نوسان کوتاه مدت (مثلاً ۵ -۶ درصد در یک روز) از آنها گرفت و هم می توان روی سهامی سرمایه گذاری کرد که افق و دید بلند مدت سرمایه گذاری را می طلبد و در بازه زمانی یک الی دو سال می تواند ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد سود و حتی بیشتر را در اختیار صاحبش قرار دهد. آیا شما بازاری را می شناسید که بتوانید با اینترنت و قانونی به خرید و فروش بپردازید و میانگین حدود ۳ درصد خالص سود را در تنها چند ساعت کسب کنید؟

موارد بالا از مهمترین مزایای سرمایه گذاری در بورس هستند. البته این بازار مزایای متعدد جذاب دیگری هم دارد که به آنها اشاره نکردیم. مثلاً در بورس باید به روز و آپدیت باشید که این مزیت و فرصت در کمتر بازاری حاصل می شود. چون اخبار سیاسی، اقتصادی، داخلی، خارجی، کلان، خرد، ارز، نفت و هر موضوع دیگری بر بورس اثر گذار است. آیا می دانستید که در بورس می توان سکه طلا خرید و بدون هیچ دغدغه و نگرانی از افزایش قیمت آن سود برد؟ آیا می دانستید در بورس می توانید سود تضمینی ماهیانه بیش از ۲ درصد را انتخاب کنید در صورتی که در همین بازه بانک به شما ۷۰ درصد این سود را می دهد؟ و در پایان آیا می دانستید بر خلاف تفکر بیشتر افراد، بورس بیش از بازارهای دیگر، سرمایه شما را از بی ارزش شدن به خاطر تورم بالا در کشور مصون می دارد؟

 سود سرمایه گذاری در بورس

یقیناً اگر با بورس آشنا نباشید، این سوال برای شما هم پیش می آید که سود سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟ برای این سوال پاسخ قطعی وجود ندارد. این بازدهی بستگی به عوامل زیادی از جمله خودتان دارد. ممکن است یک فرد سرمایه گذار، اصلا اهل پذیرش ریسک نباشد، خب طبیعتا این فرد در بورس به دنبال سرمایه گذاری های کم ریسک و حتی بدون ریسک می رود. برای چنین فردی بازده سالیانه ۲۵-۳۵ درصدی مطلوب به نظر می رسد.

اما فردی دیگر اندکی سطح ریسک پذیری خود را افزایش می دهد و به خاطر پذیرش ریسک، می تواند تا حدود ۶۰ درصد نیز انتظار بازدهی داشته باشد. در نهایت فردی دیگر که سطح ریسک پذیری بالایی دارد و در سهام مختلف با هر سطح ریسکی حاضر به سرمایه گذاری است می تواند سالیانه بازدهی چند صددرصدی را نیز به دست آورد. بنابراین برخی از سرمایه گذاران اصلا حاضر به تحمل ریسک نیستند اما برخی دیگر برای کسب بازدهی بالاتر حاضرند خطر از دست دادن بخشی از سرمایه خود را به جان بخرند و انتظار کسب سود بیش از صد درصدی را نیز داشته باشند.

تصاویر زیر گویای میانگین بازدهی و سود در سالیان گذشته از محل سرمایه گذاری در بورس و بازارهای دیگر است. همیشه بورس با اختلاف زیادی از بازارهای دیگر سودآورتر بوده است.

سرمایه گذاری در بورس سرمایه گذاری در بورسبنابراین اگر به فکر حفظ ارزش سرمایه خود و همچنین کسب سود قابل قبول هستید به سرمایه گذاری در بورس فکر کنید.

 اصول سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در هر بازاری، اصول و قواعد خاص خودش را دارد. بورس هم برای سرمایه گذاری دارای اصول و قاعده هایی است که برای موفقیت مستمر و بلند مدت باید آنها را بپذیرید و رعایت کنید. یکی از مهمترین مواردی که باید در زمینه سرمایه گذاری در بورس به آن توجه کنید، آموزش بورس قبل از سرمایه گذاری در بورس است. بورس بازاری قانون مند است که برای ورود به آن و انجام معامله باید این قوانین را آموزش ببینید. در غیر این صورت و بدون آموزش دیدن ممکن است برای بار اول یا حتی دومین بار به صورت شانسی سود کنید اما در مرتبه سوم با یک ضرر همه آن سودها و بخشی از اصل سرمایه شما سوخت خواهد شد. پس چرا از همان اول کار اصولی را انجام ندهیم؟

حرفه ای شدن در بورس نیاز به زمان و پشتکار دارد. در بورس می توان میلیاردر شد اما این اتفاق در ظرف یک شب روی نمی دهد. باید تلاش کنید و مهم تر از آن همان ابتدای کار کل سرمایه تان را وارد بورس نکنید. بلکه بهتر است از سرمایه اضافه تان برای این کار استفاده کنید. به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی تک سهم نشوید و کل سرمایه خود را روی سهام یک شرکت سرمایه گذاری نکنید. سعی کنید سرمایه خود را بین سهام سه تا پنج شرکت از صنایع مختلف پخش کنید تا ریسک خود را مدیریت و کاهش دهید. به قول معروف همه تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید.

بورس، بازار تحلیل است و بزرگترین اشتباه، دنبال کردن سیگنال افراد و شبکه های اجتماعی در مورد خرید و فروش سهام است. تلاش کنید که بورس را یاد بگیرید و خودتان تحلیل کنید. در این شرایط، سود قابل قبول و راضی کننده ای را کسب خواهید نمود. بورس هم مانند بازارهای دیگر دست خوش شایعه و اخبار بی اساس سیاسی و اقتصادی می شود؛ باید حواستان به این موضوع هم باشد.

ادامه مطلب
buffet-(4)
آیا بورس فقط برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای...

سرمایه گذاری در بورس مناسب چه افرادی است ؟

در زمینه سرمایه گذاری در بورس سهام، پرسش هایی این چنینی پیش می آیند که:

✔ آیا فقط افراد ریسک پذیر می توانند در بورس سرمایه گذاری کنند یا در بورس برای افراد ریسک گریز هم امکان سرمایه گذاری وجود دارد؟

✔ آیا بورس، فقط جای افراد حرفه ای و متخصص است یا افراد غیرحرفه ای هم می توانند در بورس سرمایه گذاری کنند؟ و در کل، سرمایه گذاری در بورس مناسب چه افرادی است ؟

شما چه نوع سرمایه گذاری هستید؟ ریسک پذیر یا ریسک گریز؟

به سرمایه گذار یا معامله گری که اهل ریسک کردن است و قدرت پذیرش ریسکش بالا است، سرمایه گذار ریسک پذیر گفته می شود. در نقطه مقابل به افرادی که اهل پذیرش ریسک نیستند و در سرمایه گذاری هایشان ریسک نمی کنند، ریسک گریز می گویند. به نمودار زیر توجه کنید:

آیا بورس فقط برای سرمایه گذاران حرفه ای و ریسک پذیر مناسب است؟

با دقت در نمودار بالا می توانید پاسخ پرسش اول را پیدا کنید. این نمودار، میزان ریسک هر اوراق بهاداری را که در بورس دادوستد می شود، نشان می دهد.

همان طور که در نمودار نیز مشخص است، افرادی که به هیچ عنوان تمایلی به پذیرش ریسک ندارند می توانند در بورس، اوراق مشارکت یا اوراق اجاره خریداری کنند. چون این اوراق، سود تضمین شده دارند. افرادی که میزان ریسک پذیری آن ها اندکی بیشتر است، احتمالاً سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری را به خرید اوراق مشارکت و اوراق اجاره ترجیح می دهند. چون این اوراق می توانند بازدهی بیشتری برای سرمایه گذار داشته باشند. سرمایه گذارانی که از دو گروه قبلی ریسک پذیرتر هستند، ترجیح می دهند خودشان به طور مستقیم سهام شرکت ها را خریداری کنند. چون احتمال می دهند که در ازای پذیرش این ریسک، سود بیشتری به دست می آورند. در نهایت، افرادی که اقدام به خرید و فروش قراردادهای آتی می کنند باید بسیار حرفه ای و متخصص باشند. زیرا قراردادهای آتی، در شمار اوراق بهادار بسیار پر ریسک محسوب می شود.

سرمایه گذاری در بورس مناسب چه افرادی است ؟ آیا بورس فقط برای حرفه ای ها است؟ ویدیوی زیر می تواند در یافتن پاسخ این پرسش بیشتر به شما کمک کند:

چگونه می توان بهترین سرمایه گذاری در بورس را تجربه کرد؟

اگر با مفاهیمی مثل صندوق سرمایه گذاری یا قراردادهای آتی آشنایی ندارید نگران نباشید. زیرا در مقاله های دیگر این مفهوم ها را توضیح خواهیم داد. هدف مقاله ما پاسخ به این پرسش بود که آیا بورس برای افراد ریسک پذیر مناسب است یا ریسک گریز؟ و پاسخ این است: «همه افراد با سطوح مختلف ریسک پذیری امکان سرمایه گذاری در بورس را دارند.»

اما سؤال دوم که آیا بورس، تنها متعلق به افراد متخصص و حرفه ای است؟ یا افراد غیرمتخصص هم می توانند در بورس سرمایه گذاری کنند؟ نمودار زیر، پاسخ این سؤال را هم مشخص خواهد کرد:

سرمایه گذاری در بورس مناسب چه افرادی است ؟

همان طور که در نمودار بالا هم به خوبی مشخص است، افرادی با کمترین تخصص هم می توانند از طریق خرید اوراق مشارکت، اوراق اجاره یا سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری که سود ثابتی دارند، وارد بورس شوند. افرادی که تخصص بیشتری دارند، می توانند از بین سایر صندوق های سرمایه گذاری، صندوقی را که عملکرد مناسب تری دارد برای سرمایه گذاری در نظر بگیرند یا از خدمات سبدگردانی اختصاصی که در گفتارهای آینده به طور کامل توضیح خواهیم داد، استفاده کنند. با افزایش میزان شناخت و آگاهی افراد از سازوکار ارزیابی سهام شرکت ها، سرمایه گذاران می توانند به صورت مستقیم نسبت به خرید و فروش سهام شرکت ها اقدام کنند. افراد بسیار متخصص و حرفه ای هم در کنار همه گزینه های مورد اشاره، مهارت خرید و فروش ابزارهای با ریسک بالا مثل قراردادهای آتی و… را پیدا خواهند کرد. با این اوصاف، پاسخ سؤال دوم هم مثبت است؛ یعنی برخلاف برخی تصورات رایج، بورس فقط محلی برای سرمایه گذاری افراد متخصص و حرفه ای نیست و غیر حرفه ای ها هم می توانند سرمایه گذاری در بورس را تجربه کنند.

ادامه مطلب
بورس-قمار
آیا بورس قمار است؟ حکم شرعی...

چه شما در بازار بورس فعالیت کنید و چه نکنید یکی از سوالاتی که حتما برای شما ایجاد شده یا از شما پرسیده اند این است که:

آیا بورس قمار است؟

آیا بورس حرام است؟

حکم شرعی بورس چیست؟

حکم شرعی فعالیت در بورس چیست؟

در این ویدئوی آموزش بورس تلاش شده است تا نگاهی به قمار در کنار بازار بورس داشته باشیم و ببینیم آیا چنین چیزی ممکن است یا نه؟ در این ویدئو ۷ دقیقه ای تمام تلاش خانه سرمایه و مهندس صابریان این بوده است که به دور از بزرگنمایی و اغراق به حقیقتی از بازار بورس پرداخته شود که در مورد آن کمتر صحبت شده است.

سوالات شرعی متداول در مورد بورس

۱- آیا درآمدی که از طریق معامله در سازمان بورس و اوراق بهادار به دست می آید – با توجه به این که شاخص بورس ممکن است دچار صعود یا نزول شود – می تواند یک جور قمار به شمار آید یا نه؟
۲- آیا تاریخچه بورس به قماربازان حرفه ای باز می گردد؟
۳- فرق بین قمار و سازوکار بورس در چیست؟
۴- آیا مواردی در بورس وجود دارد که باعث ایجاد اشکالات شرعی در سود بورس شود؟

پاسخ به این سوالات توسط مرجع تقلید آیت الله مکارم

درآمد و کسبی که از طریق بورس و خرید و فروش اوراق بهادار بدست می آید – با وجود امکان کم یا زیاد شدن شاخص بورس قمار محسوب نمی شود.
فرق قمار و بورس در این است که در قمار، خوردن مال به باطل صورت می گیرد. یعنی بدون مجوز یا عقود شرعی است. ولی در بورس اگر بر اساس عقود شرعی و اسلامی عمل شود خرید و فروش بی اشکال است.
از نظر اسلام انجام هر نوع معاملات – مانند بورس، خرید و فروش سهام و… – یا اینکه کسی کار خود را خرید و فروش سهام قرار دهد در صورتی که عقود و معاملات صوری نباشند، مطابق با احکام شرع و قوانین باشند، فروشنده واقعا مالک باشد یا از طرف مالک وکیل باشد و خریدار واقعا مالک و صاحب جنس خریداری شده شود، اشکال ندارد.

پاسخ به این سوالات توسط مرجع تقلید آیت الله خامنه ای

بورس بازاری است که در آن دارایی های مختلف مورد معامله قرار می گیرد. بنابراین بورس فی نفسه اشکال ندارد؛ ولی مهم این است که باید معاملات در بورس نامشروع و خلاف قانون نباشند؛ در غیر این صورت حرام است.

ادامه مطلب
buffet-(4)
آموزش بورس به صورت گام به...

آموزش بورس را شروع کنیم

آموختن هر دانش تازه، مانند باز کردن یک درب جدید به روی دنیایی کشف نشده است. فرد ناآشنا به این دنیا در ابتدا با حجم انبوهی از ناشناخته ها روبه رو می شود؛ کمی می ترسد، گاهی گیج می زند و حتی ممکن است از قدم گذاشتن در این دنیای تازه حسابی پشیمان شود. چون به خودش و توانایی هایشان اعتماد چندانی ندارد. اما وقتی کمی صبوری می کند و خوب اطرافش را زیر نظر می گیرد می بیند که ماجرا آن قدرها هم سخت و پیچیده نیست. آموزش بورس هم دنیایی تازه برای کسانی است که تا به حال خودشان را در زمینه مالی محک نزده اند.

دکتر جوزف مورفی

قانون زندگی، قانون باور و باورمندی است. اگر باور کنید که می توانید، راهی برای انجامش پیدا خواهید کرد.

آموزش بورس را شروع کنیم

یک توصیه بزرگ که به شما داریم این است که آموزش بورس یک مسیر طولانی است که ما در تمام این مسیر همراه شما هستیم آموزش بورس رایگان و آنلاین همه در همین راستا برای شما ایجاد شده اند. یادتان باشد که یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در آموزش روش های سرمایه گذاری در بورس این است که مطالب را به درستی و تفکیک شده آموزش ببینید.

ما در خانه سرمایه این کار را برای شما کرده ایم، به عبارت بهتر اگر شما از جای اشتباهی آموزش خود را شروع کنید ممکن است به دلیل پیچیدگی مباحث، فکر کنید بورس چیز سختی است و ممکن است برای شما مناسب نباشد.

اما اگر این صفحه را به همین ترتیبی که توضیح داده ایم مطالعه کنید، خواهید فهمید بورس یکی از جذاب ترین و بهترین بازارهای سرمایه گذاری است، که با کمی آموزش درست می توانید به نتیجه دلخواه خود برسید، پس به صورت گام به گام با ما در این پست پیش بروید تا بتوانید مسیر آموزش سرمایه گذاری در بورس خود را درست و سریع شروع کنید.

آموزش بورس اوراق بهادار در 32 گام

موضوع آموزش در مقوله سرمایه گذاری که ریسک از دست دادن سرمایه مطرح است، بیش از پیش اهمیت دارد. ریسک از نادانی ناشی می شود و هرچقدر تخصص و مهارت سرمایه گذار نسبت به بازار بیشتر باشد، ریسک نیز کمتر خواهد بود.

در این یادداشت، گام به گام همراه شما خواهیم بود و به اصلی ترین ابهامات ورود به بازار جذاب بورس پاسخ خواهیم داد:

گام اول: چرا آموزش بورس ضروری است؟

آموزش، جلیقه نجات، در دریای متلاطم سرمایه گذاری در بورس است. می توان گفت رشد ثروت در بازار سرمایه بیش از هر چیزی به رشد تخصص سرمایه گذاران وابسته است.

بورس یک روی سود و یک روی زیان دارد، سود در بورس از جیب تازه کاران به جیب متخصصان می رود و اگر پیش از سرمایه گذاری در بورس، روی آموزش خود سرمایه گذاری نکنید، بورس روی زیان خود را به شما نشان خواهد داد!

هیچ چیز به اندازه آموزش و تخصص نمی تواند ریسک این سرمایه گذاری را کاهش دهد!

وارن بافت:

ریسک از آنجایی ناشی می شود که ندانید در حال انجام چه کاری هستید!

تعداد زیاد سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس و فرابورس، اهمیت موضوع آموزش را بیش از پیش نشان می دهد، انتخاب چند شرکت و سپس تخصیص سرمایه به این شرکت ها نیازمند دانش کافی از شرکت ها، صنایع آن ها و شرایط اقتصاد است.

گام دوم: چرا بورس؟

در ابتدا به مزایای سرمایه گذاری در بورس اشاره کرده و سپس آن را با یکی از مهم ترین گزینه های سرمایه گذاری در اقتصاد ایران (بانک) مقایسه خواهیم کرد:

مزایای سرمایه گذاری در بورس چیست؟

چه مزایایی، سرمایه گذاری در این بازار را جذاب کرده است؟

 1. سودآوری در بورس: امکان سودآوری از دو محل دریافت سود نقدی (DPS) و افزایش ارزش سهام شرکت ها (Capital Gain)، تنها از طریق سهامداری “یک” شرکت، شبیه یک تیر است با دو نشان! سهامداران معمولا در طول زمان سهامداری از نوسانات قیمت و در پایان سال مالی و پس از برگزاری مجمع عادی سالیانه از سود تقسیمی بهره مند می شوند.
 2. نقد شوندگی: یک کد آنلاین و گذاشتن سفارش فروش در ساعات معاملاتی (۸:۳۰-۱۲:۳۰)، سریع ترین مسیر دسترسی به سرمایه در این بازار است! گرد هم آوردن تعداد بالای عرضه و تقاضا در کنار هم در این بازار ورود و خروج به این بازار را آسان تر از سایر بازارها می کند.
 3. شفافیت اطلاعاتی: شفافیت اطلاعاتی و نظارت نهادی همچون سازمان بورس را در کمتر فرصت سرمایه گذاری­ هایی به صورت هم زمان می توان یافت! صورت های مالی شرکت ها در ادوار سه ماهه و گزارش عملکرد در بازه های ماهانه به صورت منظم در سامانه کدال منتشر و به صورت عمومی در دسترس سهامداران قرار می گیرد.
 4. حفاظت در برابر تورم: شراکت در سهام شرکت هایی که درآمدزایی آن ها متاثر از تورم است، سرمایه را در برابر تورم حفظ می کند. با توجه به اقتصاد تورمی ایران، حفاظت از “کاهش ارزش پول” اهمیت زیادی دارد.
 5. معافیت مالیاتی: سود تقسیمی در بورس معاف از مالیات است. بدین معنی که تمام سود دریافتی از معاملات بعد از در نظر گرفتن کارمزد در حدود ۰٫۵% تماما متعلق به سهامدار است.

سرمایه گذاری در بانک یا بورس؟

بدون شک سهولت سرمایه گذاری در بانک، این فرصت سرمایه گذاری را در ردیف گزینه های ابتدایی سرمایه گذاری قرار می دهد، اما همیشه اولین و راحت ترین گزینه ممکن، بهترین نیست! زیرا:

 • بررسی بازدهی: نرخ سود سپرده بانکی، به دلیل تضمین در پرداخت سودهای دورهای به عنوان یک نرخ سود بدون ریسک مطرح شده و بازدهی کمتری را برای سرمایه گذاران به همراه دارد.
 • سودآوری از دو محل در بورس: در بورس، علاوه بر پرداخت سود نقدی، می توان از رشد قیمت سهام شرکت ها نیز منتفع شد.
 • اهمیت عملکرد سرمایه گذار: سودآوری در بورس برخلاف بانک، به طور صددرصد به عملکرد سرمایه گذاران بستگی دارد و تضمینی در برخورداری از سودآوری در صورت انتخاب فرصت های سرمایه گذاری اشتباه وجود ندارد.
 • بررسی تضمین سودآوری: در بازار سهام قرار بر دریافت سود ثابت ماهانه و بدون پذیرش ریسک نیست و سودآوری سهامداران ارتباط مستقیمی با عملکرد شرکت ها دارد.
 • بررسی ریسک بورس: ریسک بالاتر بورس، منجر به بازدهی بالاتر برای سرمایه گذارانی می شود که تخصص کافی برای انتخاب سهام مناسب را دارند.
 • مقایسه سودآوری بورس و بانک: هم اکنون نرخ سود سپرده های سرمایه گذاری به صورت سالانه در محدوده ۱۸% تا ۲۲% قرار می گیرد. حال آن که در صورت انتخاب صحیح گزینه ی سرمایه گذاری در بورس، قابلیت افزایش سرمایه تا سقف ۵% تنها در یک روز وجود دارد.
 • مزیتی فراتر از بازدهی: با فرض بازدهی بالاتر سپرده پنج ساله، این سپرده، جهت برداشت زودتر از موعد با نرخ شکست روبرو است که این عیب نیز با مزیت نقد شوندگی در بورس قابل رقابت نیست!
 • مزیتی فراتر از پوشش تورم: با توجه به مقادیر پیش بینی نرخ تورم در چند سال آتی، عملا باقی ماندن سرمایه در بانک توجیهی ندارد! چراکه نرخ سپرده های بانکی هم اکنون در حدود ۲۰% یا کمتر از آن است و این در حالی است که طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول، نرخ تورم برای سه سال آتی بالای ۲۵% خواهد بود.

گام سوم: حداقل سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟

برای کسی که تجربه ای از بورس و معامله در آن ندارد، اولین پرسشی که ذهنش را قلقک می دهد این است که: «اگر بخواهم در بازار بورس سرمایه گذاری کنم چقدر باید پول داشته باشم؟» خوشبختانه این پرسش، پاسخ ترسناکی ندارد.

در حال حاضر، حداقل سرمایه مورد نیاز برای ورود به بورس، ۵۰۰ هزار تومان است. شما با این مبلغ می توانید سهام شرکت های کوچک و بزرگ را تا جایی که سرمایه تان – یعنی همان ۵۰۰ هزار تومان – اجازه می دهد خریداری کنید.

جالب اینجا است که سقفی برای این مبلغ وجود ندارد. یعنی می توانید میلیاردها تومان سرمایه را وارد بورس کنید و مشکلی هم به وجود نیاید.

گام چهارم: نگاهی به حداقل و حداکثر سود در بورس

ماجرای سود کردن در بورس با دیگر بازارها – مثلا بازارهای سنتی – بسیار متفاوت است. در واقع، سود و زیان در بورس، درصدی از سرمایه شما را تشکیل می دهد. این موضوع، باعث می شود که درصد سود و زیان برای شما – با فرض اینکه همان ۵۰۰ هزار تومان را وارد بورس کرده اید – با فردی که ۵۰ میلیون تومان را وارد بورس کرده است یکسان باشد.

مثلا ممکن است هر دو ۱۰ درصد سود یا ضرر کنید. به این ترتیب، مبلغ سود شما ۵۰ هزار تومان و فرد دیگر ۵ میلیون تومان خواهد شد. تفاوتی که در میزان مبلغ سود نهایی شما دو نفر دیده می شود تنها به علت تفاوت در حجم سرمایه اولیه است نه درصد سود.

در این میان، نکته مهم و سرنوشت ساز برای سرمایه شما، میزان مهارتتان در تحلیل و بررسی موقعیت های سرمایه گذاری است. هر چقدر که مهارتتان بیشتر شود، توانایی کشف معامله های پُر سود را پیدا می کنید و به این ترتیب میزان سودتان افزایش و از ضررهایتان کاسته می شود.

بزرگ ترین ظلمی که می توانید در حق سرمایه ارزشمندتان روا دارید معامله کردن بدون داشتن دانش و اطلاعات حرفه ای است. چون با این کار، حاصل زحمت های خود را به راحتی از دست می دهید.

گام پنجم: آیا بدون تحصیلات مرتبط می توان وارد بورس شد؟

یکی از جذابیت های بورس این است که کاری به مدرک تحصیلی افراد ندارد. شما با هر رشته تحصیلی می توانید وارد این بازار شوید و دست به معامله بزنید. شاید تنها تفاوت میان شما و کسانی که در رشته های مرتبط با بورس تحصیل کرده اند این باشد که کمتر از آنها درباره اصطلاحات بازارهای مالی می دانید. این خلاء می تواند با تلاش، مطالعه و شرکت در دوره های معتبر بورسی پُر شود.

اگر مدرک تحصیلی شما زیر دیپلم است می توانید از طریق تماس با کارگزارتان و به صورت آفلاین به خرید و فروش سهم هایتان بپردازید.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بسیاری از موفق ترین سرمایه گذاران و معامله گران بورس، تحصیلات مرتبط با این بازار را نداشتند. اما اکنون از آن سودهای کلانی می برند و حتی دانسته های خود را به دیگران می آموزند.

نکته طلایی این است که شما توانایی خود را برای تجزیه و تحلیل اطلاعات موجود در بورس بالا ببرید. برای این کار هم به جای تحصیلات دانشگاهی به مهارت و تجربه نیاز دارید.

گام ششم: کارگزاری چیست؟

وقتی می خواهید در بانک حساب باز کنید، باید شال و کلاه کرده و همراه با مدارک مورد نیاز – مثلا شناسنامه و کارت ملی – به نزدیک ترین شعبه بانک در محل زندگی خود بروید. چون این تنها راه برای داشتن یک حساب در بانک است.

شرکت های کارگزاری بورس هم چیزی شبیه به بانک هستند. شما برای معامله در بازار بورس باید در یک کارگزاری حساب باز کنید. شاید بپرسید: «چرا باید این کار را بکنم؟ مگر خودم نمی توانم در بازار بورس خرید و فروش کنم؟ کارگزاری چه اهمیتی دارد؟» در پاسخ باید بگوییم که هیچ فردی نمی تواند به صورت مستقیم در بورس کار خرید و فروش سهام را انجام دهد. همه معامله ها با کمک یک واسطه – یعنی همان شرکت کارگزاری – انجام می شوند.

شما به عنوان یک سرمایه گذار از طریق کارگزار خود سهامتان را با دیگر سهام داران معامله می کنید. در واقع، کارگزار، واسطی میان سرمایه گذار با بازار سرمایه است. در این میان، شرکت های کارگزاری هم مبلغ اندکی را به عنوان دستمزد این کار از حساب شما نزد آن کارگزاری، برداشت می کنند.

گام هفتم: آشنایی با مراحل ثبت نام و ورود به بورس

در این بخش به صورت گام به گام تمام کارهایی که باید برای ورود به بورس انجام دهید را برایتان توضیح می دهیم. بعد از گذراندن این سه گام، شما به طور رسمی سهام دار می شوید. این مراحل ساده هستند و در کمتر از چند روز تمام می شوند. قبل از دیدن گام های ثبت نام باید با سه اصطلاح مهم آشنا شوید. بیایید نگاهی به آنها بیندازیم:

 • گرفتن کد بورسی

اولین گام برای ثبت نام و ورود به بورس «گرفتن کد بورسی» است. «کد بورسی» شناسه ای ویژه شما است که با استفاده از آن می توانید در بازار بورس یا فرابورس دست به معامله سهام بزنید. این کُد چند ویژگی دارد:

 • کارکردی شبیه به کد ملی در بازار بورس دارد. یعنی شما با این کد در بازار سرمایه شناسایی می شوید.
 • این کد از پنج رقم تصادفی و سه حرف اول نام خانوادگی تان تشکیل شده است.
 • هر شخص حقیقی – یعنی فرد عادی و نه یک شرکت – فقط می تواند یک کد بورسی داشته باشد.
 • برای انجام معامله در «بورس کالا» و «بورس انرژی» باید کدهای بورسی متفاوتی دریافت کنید.
 • احراز هویت

منظور از احراز هویت، فرآیندی است که در آن شما به عنوان یک شخص واقعی شناسایی می شوید. احراز هویت به ۲ صورت انجام می شود:

 1. احراز هویت غیرحضوری یا الکترونیکی
 2. احراز هویت حضوری
 • ثبت نام کارگزاری

انتخاب یک کارگزاری مناسب و معتبر هم در شمار اقدام هایی قرار می گیرد که باید به هنگام ثبت نام در بورس انجام دهید. همان طور که بانک ها و موسسه های مالی زیادی برای افتتاح حساب بانکی وجود دارند، شرکت های کارگزاری هم متفاوت هستند. باید قبل از انتخاب کارگزار مناسب، تحقیق کنید تا شرکتی را بیابید که کمترین میزان دستمزد را دریافت کند و بالاترین سطح خدمات را در میان شرکت های کارگزاری دیگر ارائه دهد.

سه گام تا مهیا شدن برای معامله در بازار سرمایه

گام اول: یک شرکت کارگزاری را انتخاب کرده و در آن به صورت حضوری یا آنلاین ثبت نام کنید.

گام دوم: در سامانه «سجام» ثبت نام کرده و کد پیگیری ۱۰ رقمی خود را دریافت کنید.

گام سوم: برای احراز هویت خود به یکی از دفاتر پیشخوان منتخب دولت مراجعه کنید و یا به صورت غیرحضوری احراز هویت شوید. حتما قبل از مراجعه، کد پیگیری ۱۰ رقمی که از سامانه سجام دریافت کرده اید را به همراه اصل شناسنامه و اصل کارت ملی با خود همراه داشته باشید. چند روز بعد از انجام این سه گام، می توانید به عنوان یک سهامدار معتبر دست به معامله در بازار سرمایه بزنید.

گام هشتم: میزان سود و ضرر در بورس چقدر است؟

آموزش بورس

تغییرات قیمت سهام در بورس به صورت درصدی است، لذا میزان سود یا ضرر بستگی به میزان سرمایه اولیه و درصد تغییرات مثبت و یا منفی قیمت سهام دارد.

در معاملات سهام، محدودیت دامنه نوسان (در حال حاضر مثبت و منفی ۵%) برای تغییرات قیمتی روزانه وجود دارد. در بورس یک شبه نمی توان پولدار شد! حقیقت آن است که میزان بازدهی در بورس به صورت مستقیم با میزان توانایی و تخصص استفاده از فرصت های سرمایه گذاری موجود در آن ارتباط دارد.

وارن بافت

سرمایه گذاری موفقیت آمیز نیازمند گذشت زمان، برخورداری از نظم و دیسیپلین و داشتن صبر و حوصله است. فارغ از اینکه چقدر استعداد و تلاش به خرج بدهید، بعضی کارها وقت می خواهند، نمی توان با ۹ زن باردار، بچه ای را یک ماهه به دنیا آورد

گام نهم: شاخص بورس چیست؟

شاخص بورس، یک معیار است که آن را به صورت عدد بیان می کنند. شما می توانید با کمک شاخص بورس وضعیت گذشته و حال بورس را از جنبه های مختلف، ارزیابی کرده و حتی به وسیله آن روند آینده بورس را پیش بینی کنید. توجه داشته باشید که نکته مهم در شاخص ها میزان تغییرات آنها است نه عددی که نمایش می دهند.

در بازار سرمایه، شاخص های فراوانی وجود دارند. اما این شاخص ها چه هستند و چه کارکردی دارند؟ برایتان می گوییم.

 • شاخص کل

معمولا اولین بخش مهم در اخبار اقتصادی، بیان کردن «شاخص بورس تهران» است. البته منظور گوینده خبر، همین «شاخص کل» است. نام دیگر شاخص کل «شاخص قیمت و بازده نقدی» (TEDPIX) است. این شاخص، سطح عمومی قیمت ها و سود سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس را در حالت کلی به نمایش می گذارد. در شاخص کل، هر شرکت به اندازه ارزش آن تاثیر دارد. مثلا شرکت های چند هزار میلیاردی، تاثیر بسیار زیادی روی کاهش یا افزایش شاخص کل دارند.

 • شاخص قیمت

این شاخص، روند عمومی قیمت سهام همه شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار را به نمایش می گذارد. در شاخص قیمت، فقط قیمت سهام شرکت های بورسی در فرمول شاخص، مورد محاسبه قرار می گیرد. در صورتی که در شاخص کل، علاوه بر قیمت، سود پرداختی سالیانه شرکت ها هم در محاسبه شاخص در نظر گرفته می شود.

 • شاخص ۵۰ شرکت برتر

هر شرکتی که سهامش ساده تر و سریع تر خرید و فروش شود و در اصطلاح «نقد شوندگی» بیشتری داشته باشد، جواز ورود به فهرست ۵۰ شرکت فعال را دریافت می کند. سازمان بورس، هر سه ماه یک بار این فهرست را بازبینی می کند.

گام دهم: انواع روش های سرمایه گذاری در بورس

آموزش بورس

دو روش اصلی برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه وجود دارد:

 • مستقیم

در روش مستقیم، شما خودتان سرمایه تان را مدیریت می کنید و به معامله سهم های مورد علاقه تان می پردازید. برای موفق شدن در این روش، باید خودتان را به سلاح دانش، مهارت و تجربه مسلح کنید.

 • غیر مستقیم

در روش غیر مستقیم، شما یا دانش کافی برای معامله در بازار سهام را ندارید یا زمان کافی برای بررسی سهم های مختلف و کشف موقعیت های مناسب خرید را پیدا نمی کنید. در این حالت، دو راه پیش رویتان دارید:

 1. صندوق های سرمایه گذاری

در صندوق سرمایه گذاری می توانید بسته به میزان سرمایه تان تعدادی واحد (یونیت) از یک صندوق را خریداری کنید. به این ترتیب، مدیر آن صندوق با استفاده از کارشناس هایی که دارد سهم های سوده یا موقعیت های خوب سرمایه گذاری را شناسایی می کند و سود حاصل از این فرآیند را بعد از برداشت کارمزدش به شما می پردازد.

 1. سبدگردان ها

راه دومی که پیش رویتان قرار دارد استفاده از شرکت های سبدگردان و سپردن سرنوشت سرمایه تان به دست افرادی خبره است که مسئول خرید، فروش و مدیریت مجموعه سهم های شما می شوند. نکته مثبت این ماجرا مصاحبه ای است که شرکت سبدگردان با شما انجام می دهد تا از این راه بتواند میزان ریسک پذیریتان را شناسایی کند.

گام یازدهم: انواع روش های تحلیل در بورس

تصور سرمایه گذاری در بازار سرمایه بدون استفاده از تحلیل ها مانند حرکت کردن با سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت آن هم با چراغ هایی خاموش در جاده ای سنگلاخی و مه آلود است.

کسی که بدون استفاده از روش های مختلف تحلیل داده های بورسی، سرمایه ارزشمند خود را وارد این بازار می کند طعمه سرمایه گذارانی می شود که می دانند کجا هستند و به کجا می خواهند بروند.

در نتیجه، اگر به دنبال این هستید که سرمایه گذاری مستقیم را در بورس انجام دهید، چاره ای به جز یادگیری دانش تحلیل ندارید. در دنیای بورس، تحلیل ها به دو دسته اصلی تقسیم بندی می شوند:

۱- تحلیل تکنیکال

نگاه تحلیل تکنیکال به گذشته است. در این روش تحلیلی، شما داده های مالی سهم های مختلف را با هدف بررسی دقیق تر و کشف الگوهای منطقی فراز و فرود آنها مورد بررسی قرار می دهید. قلب تپنده تحلیل تکنیکال این فرض است که تمام فاکتورهای لازم برای تصمیم گیری در قیمت سهم پنهان شده اند و تاریخ تکرار می شود.

این روش در تمام بازار هایی که بر اساس عرضه و تقاضا فعالیت می کنند کاربرد دارد، بازار هایی همچون ارزهای خارجی، بورس اوراق بهادار و بازار طلا، فلزات گران بها و مسکن را با استفاده از این روش می توان تحلیل کرد.

تحلیلگران تکنیکال بر خلاف تحلیلگران بنیادی ارزش ذاتی اوراق بهادار را اندازه گیری نمی کنند، آنها از روی تحلیل و بررسی نمودارها رفتار آتی قیمت را پیش بینی می کند.

تحلیل تکنیکال بر سه اصل استوار است:

 1. همه چیز در نمودار قیمت دیده شده است.
 2. قیمت ها طبق روند مشخصی حرکت می کنند.
 3. تاریخ تکرار می شود.

۲- تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی روشی برای آنالیز کردن سهام یا اوراق بهادار به واسطه محاسبه ارزش ذاتی آن است. این تحلیل، بامطالعه تمامی موارد تأثیرگذار بر ارزش، نظیر وضعیت مالی و مدیریت شرکت، صنعت و شرایط اقتصادی کلان انجام می شود.

هدف اصلی چنین تحلیل هایی، کشف ارزش خاصی است که بتوان آن را با قیمت فعلی مقایسه کرد و درنتیجه مقایسه یک سرمایه گذار بتواند برای خرید یا فروش سهم و اوراق بهادار تصمیم گیری کند.

در تحلیل سهام، یک تحلیلگر بنیادی با در نظر گرفتن عواملی مانند درآمد شرکت، عواید کوتاه مدت، حاشیه سود، رشد آینده تحلیل را انجام می دهد و به عبارت دیگر، وضعیت مالی یک شرکت مدنظر است.

گام دوازدهم: پرتفوی چیست؟

آموزش بورس

اگر تصور کنیم که سهم ها میوه های قرار گرفته روی درخت بورس هستند، هر سرمایه گذار باید برای خرید این میوه ها هزینه کند و آنها را در سبدی کنار هم قرار دهد.

در دنیای بورس به این سبد و میوه های درون آن «سبد سهام» یا «پرتفوی» می گویند. به زبان ساده، پرتفوی مجموعه دارایی های خریداری شده توسط شما است. تشکیل سبد دارایی، راهی مطمئن برای کاهش ریسک های سرمایه گذاری است.

سبد دارایی شما باید از انواع مختلف دارایی ها تشکیل شود. یادتان باشد، در بازار سرمایه نباید تمام سرمایه خود را صرف خرید سهام یک صنعت کنید و تک سهم شوید.

گام سیزدهم: عرضه اولیه چیست؟

به روز اول عرضه سهام یک شرکت برای اولین بار در بورس یا فرابورس «عرضه اولیه» می گویند. عرضه اولیه یک شرکت در بورس به این معنی نیست که آن شرکت، تازه کار خودش را شروع کرده است. بلکه به این معنی است که به تازگی اجازه خرید و فروش سهام آن در بورس صادر شده است.

معمولا عرضه های اولیه طرفداران زیادی دارند. چون قیمت آنها به دلیل ارائه تخفیف ها توسط سازمان بورس مناسب هستند. هر سرمایه گذار می تواند ۴۸ ساعت بعد از درج آگهی عرضه اولیه شرکت در سایت سازمان بورس یا فرابورس سفارش خود را ثبت کند.

تعداد سهام عرضه اولیه قابل خریداری به تعداد کل خریداران بستگی پیدا می کند.

عرضه اولیه را کی بفروشیم؟

شما می توانید از فردای روز عرضه اولیه، سهام خریداری شده خود را به فروش برسانید. در واقع، کشف بهترین زمان برای فروش به تصمیم شما به عنوان یک معامله گر بستگی پیدا می کند.

در نتیجه، باید با توجه به روند فعلی بازار بورس، بررسی وضعیت فعلی و پیش بینی آینده شرکت، بزرگ یا کوچک بودن شرکت و … تصمیم به فروش سهام عرضه اولیه خودتان بگیرید.

گام چهاردهم: EPS و DPS چیست؟

در این بخش قرار است باب آشنایی را با دو اصطلاح بسیار مهم بورسی باز کنیم:

EPS چیست؟

«EPS» کوتاه شده عبارت «Earnings Per Share» و به معنای «درآمد هر سهم» است. این مقدار از طریق تقسیم میزان سود شرکت – البته پس از کسر مالیات – بر تعداد سهام آن شرکت به دست می آید.

DPS چیست؟

«DPS» کوتاه شده عبارت «Dividend Per Share» است. در واقع «DPS» آن قسمتی از «EPS» است که بین سهامداران تقسیم می شود. شرکت های مختلف، سیاست های گوناگونی برای تقسیم این مقدار سود بین سهامداران خودشان دارند. در نتیجه، این مقدار ثابت نیست.

گام پانزدهم: آشنایی با مجامع شرکت ها و انواع آن

«مجمع ها» جلسه ها یا گردهمایی هایی هستند که شرکت های سهامی برای مدیران و سهامداران خود ترتیب می دهند و در طول آن تصمیم هایی در مورد فعالیت آن شرکت می گیرند. در کل، دو نوع مجمع وجود دارد:

۱- مجمع عمومی عادی سالیانه

مجمع های عادی با هدف بررسی صورت های مالی، تصویب میزان سود نقدی تقسیمی بین سهام داران و ارائه گزارش های هیئت مدیره به سهامداران برگزار می شوند. برای به رسمیت رسیدن این مجمع، دست کم باید ۵۰ درصد از سهامداران حضور داشته باشند.

۲- مجمع عمومی فوق العاده

هر مجمعی که عادی نباشد، فوق العاده است. مجمع های فوق العاده با هدف دریافت مجوز اجرا از سهامداران توسط هیئت مدیره برای انجام کارهای خاصی مانند افزایش سرمایه و تغییر اساسنامه برگزار می شوند.

گام شانزدهم: افزایش سرمایه و روش های آن

آموزش بورس

یکی از راه هایی که شرکت های بورسی می توانند سرمایه لازم برای پروژه های جدید خود یا در کل، تامین مالی شرکت را به دست بیاورند «افزایش سرمایه» است.

گذشته از این شرکت های بورسی می توانند از افزایش سرمایه برای بهبود یا اصلاح ساختار مالی شرکت و جلوگیری از خروج نقدینگی استفاده کنند. به زبان ساده تر شرکت های بورسی برای اینکه سرمایه خود را افزایش دهد باید تعدادی سهام جدید منتشر کنند و به سهامداران بفروشند تا مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه را تامین کنند.

افزایش سرمایه، به چهار روش انجام می شود:

۱- سود انباشته

شرکت های بورسی باید هر سال، درصدی از سود خود را در حسابی به نام «سود انباشته» نگهداری کنند. وقتی مبلغ این سود به مقدار قابل توجهی می رسد شرکت ها از این سود به عنوان منبعی برای افزایش سرمایه و تامین نیازهای مالی خود بهره می برند.

این روش افزایش سرمایه به «سهام جایزه» معروف است. چون هیچ نقدینگی وارد شرکت نمی شود و سهامداران آن شرکت بدون اینکه پولی بپردازند سهام جدیدی را در سبد خود دریافت می کنند.

در این روش، درصد مالکیت سهم های شما تغییر نمی کند. مثلا اگر ۲۰۰۰ سهم از یک شرکت را به ارزش ۵ میلیون تومان داشته باشید و آن شرکت از طریق سهام جایزه، سرمایه خود را افزایش دهد، شما در ظاهر مثلا ۵۰۰ سهم جدید دریافت خواهید کرد اما به دلیل اینکه قیمت سهم ها کاهش می یابد در انتها میزان دارایی شما همان ۵ میلیون تومان باقی خواهد ماند.

۲- فروش حق تقدم

در این روش، شرکت ها برای تامین منابع مالی خود به دنبال جذب سرمایه جدید می گردند. در نتیجه، سهام های بیشتری را برای فروش می گذارند و اولویت خرید این سهم های تازه را به سهامداران قدیمی خود می دهند.

سهامدار قدیمی می تواند در طول یک بازه زمانی ۶۰ روزه، بابت خرید هر سهم مبلغ مشخصی – معمولا ۱۰۰۰ ریال – را بپردازد یا اینکه امتیاز این حق تقدم خرید را به دیگران واگذار کند.

۳- تجدید ارزیابی دارایی ها

روش تجدید ارزیابی دارایی ها، تنها یک فرآیند حسابداری است. چون هیچ پول جدیدی وارد شرکت نمی شود و تنها افزایش قیمت دارایی های کنونی شرکت در محاسبات مالی جدید در نظر گرفته می شود.

مثلا اگر شرکت در سال ۶۶ یک دستگاه را به مبلغ ۱۰ میلیون تومان خریده باشد و اکنون قیمت آن دستگاه ۱۰ میلیارد تومان باشد، مابه التفاوت این دو عدد به عنوان نوعی افزایش سرمایه شرکت در نظر گرفته می شود.

۴- صرف سهام

در این روش، شرکت از طریق پذیره نویسی، سهام خود را به مبلغی بیش از قیمت اسمی به فروش می رساند و تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی سهام را به حساب اندوخته منتقل می کند یا در ازای آن سهام جدیدی به سهامداران قبلی خود می دهد.

گام هفدهم: سبدگردانی چیست؟

اگر شما هم جزو افرادی هستید که سرمایه زیادی دارند اما زمان یا دانش کافی برای مدیریت سرمایه شان را در اختیار ندارند، سبدگردانی برایتان یک گزینه خوب و طلایی به شمار رود.

شرکت های سبدگردانی، تیم هایی تخصصی از افراد کارکشته و با تجربه را در اختیار دارند که با توجه به ویژگی های شخصیتی شما مانند، میزان ریسک پذیری و توانایی خطر کردنتان سبدی از سهم های مناسب شما را برایتان انتخاب و مدیریت می کنند. قبل از هر اقدامی باید چند نکته مهم را در مورد شرکت های سبدگردانی بدانید:

 • این شرکت ها یک حداقل سرمایه را برای خودشان مشخص کرده اند و با سرمایه کمتر از آن کار نمی کنند. مثلا یکی از شرکت های سبدگردانی حداقل سرمایه برای آغاز کار را یک میلیارد تومان در نظر گرفته است.
 • سبدگردان ها دستمزد خود را از روی سود حاصل از سهام شما برمی دارند. معمولا این دستمزد ۲۰ درصد از سودهای بالای ۲۰ درصد را شامل می شود.
 • هیچ شرکت سبدگردانی سود تضمین شده در اختیار سرمایه گذار قرار نمی دهد.
 • این شرکت ها در ضرر حاصل از معاملات شریک نمی شوند و در هر صورت دستمزد خود را برمی دارند.

گام هجدهم: تغییر کارگزار ناظر

گاهی به عنوان یک سهامدار و به دلیل های مختلفی مانند بالا بودن دستمزد کارگزاری، کُندی سیستم پلتفرم و … تصمیم می گیرید که کارگزار ناظر خود را تغییر دهید. با دو روش می توانید این کار را انجام دهید:

روش اول: چمدانتان را ببندید و کارگزاری را ترک کنید

در این روش باید تمام سهام خود در کارگزاری را به فروش برسانید و پول خود را از سیستم بیرون بکشید. سپس با موجودی خود در کارگزاری جدیدتان شروع به خرید سهم ها کنید. اما این روش از طرف ما توصیه نمی شود. چون ممکن است در این میان که شما مشغول فروش دارایی ها و انتظار برای واریز پولتان به حسابتان هستید، سهم هایی که فروختید رشد کنند و شما ضرر کنید.

روش دوم: جمع کردن چمدانتان را به عهده کارگزاری بسپارید

به سراغ کارگزاری جدید بروید و کارهای ثبت نام خود را تمام کنید. وارد کد معاملاتی خود شوید و بعد از مشخص کردن سهامتان گزینه «تغییر کارگزار ناظر» را انتخاب کرده و درخواست خود را ثبت کنید تا بعد از ۴۸ ساعت سهام به حساب کارگزاری جدیدتان منتقل شود. این کار نه تنها هیچ هزینه ای را برایتان به دنبال ندارد، بلکه از ضررهای احتمالی که ممکن بود در روش اول گرفتارشان شوید هم جلوگیری می کند.

گام نوزدهم: بورس به عنوان شغل

بورس شغل دوم، درآمد اول؟

مهم ترین سوالی که فعالان این بازار مطرح می کنند آن است که آیا می توان به ثبات درآمدزایی از بورس رسید؟

پاسخ به این سوال به سرمایه اولیه و نحوه عملکرد سرمایه گذار وابسته است، همچنین:

 • این حرفه هم مانند هر حرفه دیگری، هم نیاز به مهارت و هم تخصیص زمان دارد.
 • وجه تمایز این حرفه آنجاست که مهارت، “اهرم” کسب درآمد شما خواهد بود، تخصص بیشتر بازدهی بالاتری به همراه دارد.
 • در کنار تایم معاملاتی بازار، لازم است پیگیر عوامل اقتصادی موثر بر شرکت ها باشید تا بتوانید فرصت های سرمایه گذاری را شناسایی کنید.
 • هرچقدر بیشتر برای فهم این بازار زمان بگذارید، هوشمندتر می شوید و بازار به سرمایه گذاران هوشمند خود بازدهی بیشتری می دهد.
 • بورس شغلی است که نیازی ندارد در زمان و مکان مشخصی حاضر شوید و این مورد نیز بر جذابیت های آن می افزاید.

گام بیستم: برای بُردن باید راه و رسم بازی را بدانید

بازار بورس یکی از بزرگ ترین زمین های بازی در جهان است که بدون هیچ تعصبی به همه علاقه مندان به بازی پول، خوش آمد می گوید. اما تنها کسانی می توانند در این بازی برنده باشند که قبل از هر کاری، راه و رسم بازی را به خوبی بدانند و در ابتدا برای محک زدن خودشان و توانایی هایشان با مبلغ های کم بازی را شروع کنند. در این صورت، آنها نیز قدم به قدم در جُرگه بازیکنان حرفه ای قرار می گیرند.

نظرتان چیست؟ آیا دوست دارید وارد این بازی ثروت ساز و هیجان انگیز شوید؟

رابرت کیوساکی:

«پول نه یک واقعیت بلکه یک بازی است.»

گام بیست و یکم: منظور از کد به کد کردن در بورس چیست؟

سهامداران بازار سرمایه به دو دسته «حقیقی» و «حقوقی» تقسیم می شوند. یک فرد ممکن است هم به عنوان یک شخص حقیقی کد معاملاتی داشته باشد و هم به عنوان یک شرکت دارای کد حقوقی باشد.

این موضوع به آن فرد امکان می دهد تا در یک معامله، خودش به طور همزمان نقش خریدار و فروشنده را بازی کند. مثلا یک سهم را با کد حقیقی خود می فروشد و با کد حقوقی خود آن را می خرد. به این روش خرید و فروش، «کد به کد کردن» می گویند.

چه اهدافی پشت معامله های کد به کد پنهان شده اند؟

شاید در نگاه اول با خودتان بگویید: «این موضوع بیشتر شبیه به یک بازی است. چرا یک نفر باید سهم های یک نماد را بخرد و بفروشد؟» در پاسخ باید بگوییم که موضوع کمی پیچیده تر از این حرف ها است. اما در کل، کد به کد کردن معامله ها با دو هدف انجام می شود:

 1. جابه جا کردن سهم برای آغاز یک حرکت مثبت یا منفی
 2. گمراه کردن کردن سهام داران دیگر

با این وجود، رصد معاملات و درک کد به کد کردن می تواند به کشف موقعیت های خوب برای معامله کمک کند.

گام بیست و دوم: خرید پله ای یا نگه داشتن یکی دو پُل برای بازگشت

روش های گوناگونی برای خرید سهام در بازار سرمایه وجود دارند. خرید پله ای یکی از این روش ها است که با هدف حمایت و حفظ سرمایه انجام می شود. اجازه بدهید بیشتر برایتان توضیح بدهیم.

تصور کنید شما تغییرات یک نماد را زیر نظر می گیرید و در نتیجه تحلیل هایی که کرده اید بخشی از سرمایه خود را به خرید این سهم اختصاص می دهید. اما به دلیل تردیدی که دارید، این خرید را یک باره انجام نمی دهید.

مثلا یک روز 200 سهم و روز بعد 300 سهم را خریداری می کنید تا به سقف خرید مد نظرتان برای این نماد برسید. در این میان که شما کم کم خرید خود را انجام می دهید شاید متوجه شوید که تحلیل هایتان غلط از آب درآمده اند. در این حالت می توانید نقشه خود را تغییر دهید، خرید خود را متوقف کرده و از سرمایه تان محافظت کنید.

گام بیست و سوم: حجم مبنا چیست؟

حجم مبنا، ابزاری است که از آن برای حفظ آرامش در بازار بورس استفاده می شود. با استفاده از حجم مبنا می توان جلوی ایجاد نوسان های غیرطبیعی قیمت را گرفت.

به زبان ساده، حجم مبنا این گونه تعریف می شود: «تعداد سهام معامله شده در دامنه نوسان.» البته برای محاسبه آن به فاکتور دیگری به نام «قیمت پایانی» نیاز داریم. به این ترتیب، حجم مبنا از تقسیم حجم مبنای کل – که از طرف سازمان بورس ارائه می شود – بر قیمت پایانی به دست می آید.

گام بیست و چهارم: نگاهی کوتاه به قیمت پایانی

قیمت هر سهم در طول یک روز معاملاتی می تواند بین دو بازه ابتدایی و انتهایی مجاز در حرکت باشد. اگر از این قیمت ها یک میانگین وزنی بگیریم، نتیجه کار، قیمت پایانی آن سهم را نشان می دهد. قیمت پایانی یک سهم در روز گذشته، مبنای قیمت سهم برای معامله در روز بعدی است.

گام بیست و پنجم: منظور از ارزش معاملات چیست؟

ارزش معاملات در بورس چیست؟

ارزش معامله، فاکتوری است که سرمایه گذار با کمک آن می تواند به داده های زیر دسترسی داشته باشد:

 • میزان سهام داد وستد شده در یک روز کاری
 • تخمین حجم نقدینگی موجود در بازار

اگر بخواهیم ارزش معاملات را به زبان ساده تعریف کنیم می گوییم: «جمع ارزش تمام معاملات انجام شده روی سهام، ارزش معاملات را نشان می دهد.» بد نیست چند نکته مهم را در مورد ارزش معاملات بدانید:

 1. ارزش روزانه معاملات سهام در سایت «tsetmc» قرار می گیرد.
 2. واحد ارزش معاملات «میلیارد ریال» است.
 3. ارزش معاملات درج شده در سایت بورس اوراق بهادار، معاملات بلوکی را هم در برمی گیرد. بنابراین برای کشف ارزش واقعی معاملات باید حجم معاملات بلوکی را از عدد نمایش داده شده به عنوان ارزش معاملات کم کنیم.

گام بیست و ششم: اختیار معامله چیست؟

قراردادهای اختیار معامله در دسته «اوراق بهادار مشتقه» قرار می گیرند. این بدان معنی است که ارزش خود را از یک دارایی فیزیکی دریافت می کنند.

در قراردادهای اختیار معامله یا آپشن، یک طرف قرارداد که مالک است متعهد می شود که قرارداد را اجرا کند و طرف دیگر که قرارداد را امضا کرده است اختیار دارد که اگر معامله برای او سودی نداشت از آن بیرون برود. در این قرارداد، گزینه های دارایی، زمان و قیمت از قبل مشخص می شوند.

گام بیست و هفتم: با حجم معاملات در بازار بورس آشنا شوید

حجم معاملات، تعداد معامله های خرید یا فروش در طول یک بازه زمانی مشخص – روزانه، هفتگی یا ماهانه – را در برمی گیرد. واحد حجم معاملات «میلیون» است که آن را با حرف «m» نشان می دهند. این حجم دو حالت دارد:

 1. اگر تعداد معاملات خرید و فروش در یک بازه مشخص روی یک سهم را در نظر بگیریم، حجم معاملات آن سهم به دست می آید.
 2. اگر تعداد معاملات خرید و فروش در تمام بازار بورس و در یک بازه زمانی مشخص را در نظر بگیریم، حجم معاملات تمام بازار را به دست می آوریم.

گام بیست و هشتم: ارزش بازار چیست و چه چیزی را نشان می دهد؟

ارزش بازار، فاکتوری است که میزان بزرگی یک شرکت و اندازه تاثیر آن بر شاخص بازار سرمایه را نشان می دهد. این فاکتور، هم به طور ویژه برای هر نماد و هم به طور کلی برای تمام بازار محاسبه می شود.

به زبان ساده می توان ارزش بازار یک نماد را این گونه تعریف کرد: «اگر همین حالا تصمیم بگیرید تمام سهم های موجود در یک نماد را بخرید چقدر باید هزینه کنید؟ آن هزینه، ارزش بازار آن نماد را نشان می دهد.» ارزش بازار یک سهم، از ضرب تعداد سهام شرکت در قیمت سهم به دست می آید.

گام بیست و نهم: سهام شناور چیست؟

هر شرکت بورسی از دو نوع سهام دار تشکیل شده است:

 1. سهام دار راهبردی

سهام دار راهبردی کسی است که مقدار قابل توجهی از سهام شرکت را در اختیار دارد و هدف نهایی او تبدیل شدن به مهره ای کلیدی در شرکت است.

 1. سهام دار عادی

فردی است که قصد دخالت در کارهای داخلی شرکت را ندارد و با دیدگاه کوتاه مدت دست به معامله سهام آن شرکت می زند.

در یک تعریف ساده، می توان سهام شناور آزاد را این گونه تعریف کرد: «به تعدادی از سهام یک شرکت بورسی که سهام داران عادی می توانند هر روز آن را در بازار بورس خرید و فروش کنند، سهام شناور آزاد گفته می شود.»

گام سی ام: میانگین حجم ماه و کاربردهای آن

به تعداد حجم هایی که در طول یک ماه معامله می شوند، میانگین حجم ماه می گویند. این آیتم، یکی از گزینه های مهم در تابلوخوانی است. با استفاده از این میانگین می توانید:

 • درستی نقطه های حمایت و مقاومت را راستی آزمایی کنید.
 • ورود پول به سهم را شناسایی کنید.
 • میزان نقدشوندگی سهم مورد نظر را بسنجید.

گام سی و یکم: نوسان گیری چیست؟

نوسان گیری در بورس

وقتی قیمت یک سهم در طول زمان دستخوش تغییر می شود، می گویند که سهم، دچار نوسان شده است. به افرادی که سود خود را از طریق این نوسان ها می گیرند، «نوسان گیر» گفته می شود. نوسان گیری از بازار سرمایه، کار ساده ای نیست.

برای انجام این کار باید تجربه و مهارت زیادی در بازار سرمایه به دست بیاورید و از مواردی همچون تحلیل تکنیکال، درک بازار، شرایط حاکم بر آن و تجزیه و تحلیل داده های شرکت سردربیاورید و مهم تر از همه، محدودیتی در مورد سرمایه نداشته باشید. ریسک این کار برای کسانی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده اند بسیار بالا است.

گام سی و دوم: روش مارتینگل، یک بازی به ظاهر پر ریسک اما سودده

در بازار سرمایه روش های زیادی برای کسب سود وجود دارند. یکی از این روش های جالب، «مارتینگل» نام دارد. با به کار بردن روش مارتینگل می توان از شدت ضررها کم کرد و خیلی زودتر به سود رسید. در این روش، سرمایه ای که برای خرید یک سهم مشخص در نظر گرفته اید را به چهار دسته نامساوی تقسیم می کنید.

به طوری که سرمایه شما در دسته اول کمترین مقدار و در دسته چهارم بیشتر مقدار را در بربگیرد. سپس خرید اول خود را انجام می دهید. وقتی سهمی که خریداری کردید دچار افت قیمت شد به جای فروش آن، دو برابر مقدار خرید اولیه خود دوباره از آن سهم می خرید. یعنی از بخش دوم سرمایه خود برای این کار استفاده می کنید.

اگر سهم دوباره دچار افت شد، این بار چهار برابر دفعه قبل از آن سهم خریداری می کنید و بخش سوم سرمایه خود را برای خرید این مقدار از سهم در نظر می گیرید. بخش چهارم سرمایه شما به دنبال آخرین افت قیمت برای این سهم هزینه می شود.

مزیت روش مارتینگل این است که شما در نهایت بیشتر از روش خرید عادی خود سود می کنید. اما چون به گونه ای خلاف جهت آب شنا خواهید کرد و در بازار منفی دست به خرید می زنید باید خودتان را از نظر روانی برای انجام آن روش آماده کنید.

گام اول تا سی و دوم آموزش بورس با خانه سرمایه

خانه سرمایه

با آموزش شروع کردیم و اکنون لازم است بگوییم که آموزش نه تنها گام آخر که همراه همیشگی در مسیر سرمایه گذاری در این بازار جذاب است و تنها آموزش و تجربه است که رمز پیشرفتی است که شما را هر روز از دیروز خود باهوش تر می کند.

توقف در مسیر یادگیری، به معنی آمادگی برای مغلوب شدن در برابر ریسک هاست. نکته مهم در آموزش بورس، تعریف “مسیر صحیح و منظم یادگیری” است، در کلاس آموزش بورس نخبگان خانه سرمایه، بسته به سطح نیاز شما در آموزش، مقالات متعددی آماده است تا شما را بر ریسک های بازار غالب کند!

خانه سرمایه از سال ۱۳۹۰ به صورت تخصصی بر روی آموزش سرمایه گذاری در بورس فعالیت می کند و دوره های و آموزش های تولید شده پختگی بسیار بالایی دارند و دانشجویان بسیار از خانه سرمایه در حال کسب سود از بورس و خرید و فروش سهام در بورس هستند.

در هر گامی که هستید می­توانید در ساعات اداری با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۷۵۹۰ تماس بگیرید و تمامی سوالات خود را از مشاوران آموزش خانه سرمایه بپرسید.

یک گام فراتر در آموزش بورس

در خانه سرمایه دوره های جامع آموزش سرمایه گذاری در بورس آماده شده است و امکان شرکت در این دوره ها به صورت عادی (حضوری) و نوین (غیرحضوری) فراهم است، بدون شک شرکت در رده های آموزشی با بهره گیری از اساتید با تجربه این حوزه، به دلیل انتقال مفاهیم تجربی، اثرگذاری بیشتری در معاملات شما خواهد داشت.

ادامه مطلب