ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار شروع ترید در فارکس از صفرِ صفر

چگونه از تحلیل بنیادی و سیگنال های تکنیکال استفاده نماییم؟

راهنمای استفاده از تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال

به هنگام خرید یک سهام، دو شاخصه اصلی باید مورد بررسی قرار بگیرند. شاخص اول، عوامل کیفی مانند پیشینه و تجربه گروه مدیران شرکت است و شاخص دوم، عوامل کمی مانند رشد سود هر سهم به شمار می‌رود. بهتر است که رشد هر سهم، رشد حاصل از کسب‌وکار باشد تا رشد حاصل از صرفه‌جویی در هزینه‌های شرکت. چگونه از تحلیل بنیادی و سیگنال تکنیکال استفاده نماییم؟ برای یافتن پاسخ این پرسش، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. 

قبل از خرید هر سهم باید به رشد درآمد فروش یا ارائه خدمات نیز توجه کرد. رشد درآمد تنها از ۲ راه امکان‌پذیر است؛ مورد اول از طریق افزایش حجم فروش (فروش کالاهای بیشتر با قیمت مشابه) و مورد دوم، فروش با مارجین (حاشیه سود) بالاتر (فروش ویجت کمتر با قیمت بالاتر). با وجود آنکه قانونی برای افزایش درآمد وجود ندارد، ترجیح ما این است که افزایش درآمد از طریق افزایش حجم فروش صورت گیرد. تولید جریان نقدی نیز باید پایدار و رو به رشد باشد.

از فاکتورهای دیگری که بخشی از محاسبات بنیادی را دربرمی‌گیرند توجه کردن به رشد حاشیه سود در شرکت مورد نظر است. گاهی حاشیه سودهای نزولی، نشان‌ دهنده‌ روزهای پرشکوه در آینده هستند. شرکتی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنیم باید به مقدار کافی نقدینگی داشته باشد.

می‌توانید با کلیک بر این قسمت، یکی از مقاله‌های خوب خانه سرمایه در زمینه تحلیل بنیادی-تحلیل تکنیکال را مطالعه کنید. 

چگونه از تحلیل بنیادی و سیگنال های تکنیکال استفاده نماییم؟

نمونه‌ای از سودمندی تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی

مثلا «value trend» در گروه «CGI» سرمایه‌گذاری کرده است. این شرکت به ‌صورت طبیعی و با دست‌آوردهای خودش در طی سالیان رشد کرد. هنگامی‌که Value trend سال‌های اولیه سرمایه‌گذاری در بورس را پشت سر می‌گذراند، به دلیل شکست در ارتباط با سیستم مراقبت‌های بهداشتی آمریکا سرزنش می‌شد. تحلیلگران فکر می‌کردند که این شرکت نه‌تنها توافقنامه مراقبت‌های بهداشتی را از دست‌ داده بلکه توافقنامه‌های دولتی آن نیز در معرض خطر قرار گرفته‌اند. شرایط «CGI» بسیار دشوار بود. سهام و قیمت‌های بازتاب‌ دهنده‌ آن‌ها در بدترین حالت قرار داشتند، در حالی ‌که دیگر ابعاد این شرکت رو به رشد بود. به خصوص ادغام این شرکت با «Logica» یک پیشرفت محسوس به شمار می‌رفت. Value trend سهام را در یک شکست تکنیکی خریداری کرد.

بعد از مدتی، دو شرکت کارگزاری، سهام این شرکت را در لیست فروش خود قرار دادند. افزایش قیمت سهام CGI منجر شد تا تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران به‌محض دیدن آن سهام در لیست فروش، اقدام به خرید کنند. Value trend این سهام را با قیمت ۳۷$ خریداری کرد. همچنین با این پیش‌بینی که این سهام در نیمه دوم ۲۰۱۵ با افزایش درآمد همراه خواهد بود، منتظر ماند. پیش‌بینی آن‌ها، نگه‌داشتن سهام تا ارزش حدود ۵۰$ بود. CGI، مثالی در باب سیگنال‌های خرید تکنیکال به همراه تحلیل بنیادی به شمار می‌رود. همین‌طور به ما یاد داد که چگونه یک سهم را از نظر تکنیکال و ترند به همراهِ محاسبات بنیادی بررسی کنیم و برای بهترین خرید بهتر است که هر سهم هم از نظر تکنیکال و هم از نظر بنیادی توسط تحلیلگر بررسی شود.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۸۲ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات خرید و فروش سهام به شما پیشنهاد میکنیم: