ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار ترید در بازارهای جهانی از صفر صفر

فاکتورهای مهم بنیادی در شرکت گسترش سرمایه گذاری ایرانیان

معرفی  شرکت گسترش سرمایه گذاری ایرانیان

نام شرکت: گسترش سرمایه گذاری ایرانیان

نماد: وگستر

موضوع: سرمایه گذاری در اوراق بهادار بورس، فرابورس و خارج از بورس

تمرکز سرمایه گذاری: خودرو و ساخت قطعات و سایر واسطه گری های مالی

معرفی شرکت:

این شرکت با هدف سرمایه گذاری در شرکت های حوزه خودرو و ساخت قطعات و سایر واسطه گری های مالی فعالیت می نماید به گونه ای که بتواند مستقیما و یا به همراه شرکت های زیرمجموعه، کنترل شرکت را بدست بگیرد.

آنچه از رویدادهای مالی وگستر باید بدانید:

سهامداران شرکت

 

شرکت سرمایه گذاری سلیم

 

سایر

 

پرتفوی سرمایه گذاری وگستر:

 

تمام پرتفوی سرمایه گذاری وگستر بورسی بوده و لیزینگ ایرانیان، معادن منگنز ایران، چرخشگر و موتورسازان تراکتورسازی ایران مهم ترین سهام اثرگذار بر این شرکت می باشد.البته با مراجعه به صورت های مالی وگستر متوجه می شویم که این شرکت به خرید و فروش سهام زیر یکسال مبادرت می ورزد و ازین محل اقدام به شناسایی سود می کند.

حساب های دریافتنی تجاری:

 

حساب های دریافتنی تجاری وگستر به دو بخش تقسیم می شود:

بخش اول مربوط به سود سهام مصوب شرکت های سرمایه پذیر است که تا تاریخ صورت مالی تسویه نشده است. بخش دیگر آن مربوط به مطالبات از اشخاص حقیقی و حقوقی است که در قالب سرمایه گذاری جهت تامین مالی آن اشخاص انجام پذیرفته است.

سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت:

 

تمام رویدادها و معاملاتی که در طی ۱۲ ماه به صورت گزارش عملکرد یکماهه توسط شرکت در سایت کدال گزارش می گردد تجمیع شده و به صورت یکجا تحت این سرفصل در صورت مالی های حسابرسی شده ارایه می گردد که می توان اطلاعات کلی را از آن برداشت کرد و مبنای تحلیل برای ما همان گزارش های یکماهه خواهد بود.

پرداختنی های تجاری و غیرتجاری:

 

این حساب بابت بدهی های ایجاد شده به بیرون از مجموعه می باشد که برای مثال می توان به اعتبار دریافتی از کارگزاری های مختلف اشاره کرد. لازم به ذکر است که سود سهام مصوب سال های قبل را در حسابی با عنوان سود سهام پرداختنی گزارش کرده است.

درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری:

 

عمده درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری وگستر مربوط به شرکت های لیزینگ ایرانیان به طور خاص و هم چنین سایر شرکت هایی است که در کمتر از یکسال نگهداری می کند و هم زمان با مجمع آن شرکت ها در پرتفوی وگستر موجود می باشند.

سایر اقلام عملیاتی:

 

عمدتا مربوط به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها و برگشت آن می باشد.لازم به ذکر است که هر موقع قیمت سهام خریداری شده در تاریخ تهیه صورت مالی کمتر از بهای تمام شده برای شرکت گردد در این صورت شرکت اقدام به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها می کند و زمانی که این مبلغ برگشت خورد برگشت ذخیره کاهش ارزش را گزارش خواهد کرد که اولین قلم کاهنده سود و دومی افزایش دهنده سود خالص می باشد(توجه کنید که این اقدام به دلیل استانداردها و مفروضات حسابداری می باشد که شرکت را ملزم به ارایه این حساب ها می کند).

سایر اقلام عملیاتی – استثنایی:

 

در صورتی که شرکت سهامی را که مالکیت بیش از ۸ یا ۱۰ درصد آن را دارد به فروش برساند در این حساب گزارش خواهد کرد.توجه کنید که در حالت فوق معمولا در قیمتی بالاتر از ارزش بازار آن قیمت گذاری و به فروش خواهد رسید و در این حالت سود حاصل از فروش در این حساب گزارش خواهد شد.

عوامل اثرگذار بر رشد قیمت سهام وگستر:

 

از آنجایی که رشد قیمت سهام شرکت های سرمایه گذاری منوط به وجود فرصت های بالقوه افزایش سود هر سهم شرکت های زیرمجموعه آن می باشد به همین دلیل بایستی پتانسیل های رشد شرکت های زیرمجموعه وگستر را بررسی کرد که در ادامه به طور خلاصه توضیحاتی را ارایه می کنیم:

 لیزینگ ایرانیان:

 

آنچه از مطالعه صورت مالی این شرکت برداشت می شود اینست که وایران عمدتا در حوزه لیزینگ ماشین آلات سنگین فعالیت دارد و به طور مثال سالانه جهت فروش لیزینگی ماشین آلات ایران خودرو دیزل با این شرکت وارد قرارداد می شود. بنابراین هرچه در این رابطه فعالیت شرکت گسترش یابد و یا نرخ رشد درآمد شرکت بیشتر از نرخ تامین مالی گردد پتانسیل رشد سود آن افزایش پیدا می کند.

معادن منگنز ایران:

 

این شرکت در حوزه تولید سنگ منگنز فعالیت دارد و فروش تماما داخلی دارد و شرکت ذوب آهن اصفهان اصلی ترین مشتری آن محسوب می شود.

چرخشگر:

 

مهم ترین محصولات این شرکت گیربکس های سواری و نیمه سنگین است. در نتیجه زمانی که آمار تولیدات خودروسازی ها افزایش پیدا کند معمولا رشد سودآوری خچرخش محقق خواهد شد. هم چنین این شرکت هم چون سایر شرکت های هم گروه خود از هزینه های مالی سنگین رنج می برد و در صورتی که شرایطی فراهم شود تا هزینه های مالی این شرکت محدود گردد شاهد جهش خارق العاده در قیمت این شرکت خواهیم بود.

موتورسازان تراکتورسازی ایران:

 

موتور ۴ سیلندر و ۶ سیلندر محصول اصلی این شرکت بوده که از آن در تولید تراکتور استفاده می گردد و آن را به سهامدار عمده خود یعنی شرکت تراکتورسازی ایران می فروشد.

 

همانطور که گفته شد هر گاه پتانسیل های رشد قیمت در سهام شرکت های زیرمجموعه و به ویژه شرکت های فوق فراهم گردد منجر به رشد قیمت سهام وگستر خواهد شد.

مولف: احمد لحیم گرزاده

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۶۴ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات شرکت های سرمایه گذاری به شما پیشنهاد میکنیم: