ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار ترید در بازارهای جهانی از صفر صفر

فاکتورهای مهم در تحلیل بنیادی شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند

معرفی سرمایه گذاری آتیه دماوند

نام شرکت: سرمایه گذاری آتیه دماوند

نماد:واتی

موضوع: سرمایه گذاری در اوراق بهادار بورس، فرابورس و خارج از بورس

تمرکز سرمایه گذاری: در محصولات شیمیایی و سایر واسطه گری های مالی

معرفی شرکت:

این شرکت با هدف سرمایه گذاری در شرکت های حوزه خدمات مالی، تولید کننده فولاد و مس، حوزه انرژی های نو و فناوری های نوین و نفت و گاز و پتروشیمی، لاستیک سازی و … است به گونه ای که حتی بتواند مستقیما و یا به همراه شرکت های زیرمجموعه کنترل شرکت را بدست بگیرد.

آنچه از رویدادهای مالی شرکت باید بدانید:

سهامداران واتی

 

۱-۱)بانک صنعت و معدن

۲-۱)لیزینگ صنعت و معدن – سهامی عام

۳-۱)سرمایه گذاری صنعت و معدن – سهامی عام

۴-۱)سایر

فاکتورهای مهم در تحلیل بنیادی شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند

پرتفوی سرمایه گذاری واتی

 

حدود ۶۰٪ پرتفوی بورسی واتی را شیران، ولصنم؛ اپرداز، بفجر، شاوان و تاپیکو تشکیل می دهد و به صورت محدود در تعداد بیشمار دیگری از سهام بازار سرمایه، سرمایه گذاری کرده است. هم چنین پرتفوی غیر بورسی شرکت که حدود ۵۰ درصد پرتفوی سرمایه گذاری شرکت است از مجموعه ای از شرکت ها تشکیل یافته که واتی به دنبال فروش سهام آنها به صورت یکجا می باشد ولی چون دارای اشکالات متعدد در عملیات می باشد و حتی تعدادی از آنها صرفا از تعدادی دارایی تشکیل شده و عملا عملیاتی در آن انجام نمی گردد به راحتی فروش نرفته و سرمایه گذاری آتیه دماوند مجبور است هزینه هایی جهت رفع ایرادات جهت سهولت در فروش این شرکت ها انجام دهد و پس از آن اقدام به فروش سهام غیربورسی خود نماید.

حساب های دریافتنی تجاری:

 

با توجه به ماهیت فعالیت واتی، حدود ۵۰ الی ۷۰ درصد از حساب هی دریافتنی واتی مربوط به سود سهام مصوب پرداخت نشده شرکت های سرمایه پذیر بوده و مابقی آن مربوط به خریداران شرکت هایی است که آتیه دماوند فروخته است.

سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت:

 

تمام رویدادها و معاملاتی که در طی ۱۲ ماه به صورت گزارش عملکرد یکماهه توسط شرکت در سایت کدال گزارش می گردد تجمیع شده و به صورت یکجا تحت این سرفصل در صورت مالی های حسابرسی شده ارایه می گردد که می توان اطلاعات کلی را از آن برداشت کرد و مبنای تحلیل برای ما همان گزارش های یکماهه خواهد بود.

پرداختنی های تجاری و غیرتجاری:

 

این حساب عمدتا مربوط به سود سهام مصوب واتی است که به سهامدار عمده یعنی بانک صنعت و معدن پرداخت نشده است.

درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری:

 

عمدتا مربوط به سود دریافتی از شرکت های صنایع شیمیایی ایران، لیزینگ صنعت و معدن، آتیه سازان صنعت و معدن و صرافی صنعت و معدن می باشد.

سایر اقلام عملیاتی :

 

عمدتا مربوط به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها و برگشت آن می باشد.لازم به ذکر است که هر موقع قیمت سهام خریداری شده در تاریخ تهیه صورت مالی کمتر از بهای تمام شده برای شرکت گردد در این صورت شرکت اقدام به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها می کند و زمانی که این مبلغ برگشت خورد برگشت ذخیره کاهش ارزش را گزارش خواهد کرد که اولین قلم کاهنده سود و دومی افزایش دهنده سود خالص می باشد(توجه کنید که این اقدام به دلیل استانداردها و مفروضات حسابداری می باشد که شرکت را ملزم به ارایه این حساب ها می کند).

سایر اقلام عملیاتی – استثنایی:

 

در صورتی که شرکت سهامی را که مالکیت بیش از ۸ یا ۱۰ درصد آن را دارد به فروش برساند در این حساب گزارش خواهد کرد.توجه کنید که در حالت فوق معمولا در قیمتی بالاتر از ارزش بازار آن قیمت گذاری و به فروش خواهد رسید و در این حالت سود حاصل از فروش در این حساب گزارش خواهد شد.

عوامل اثرگذار بر رشد قیمت سهام واتی:

 

از آنجایی که رشد قیمت سهام شرکت های سرمایه گذاری منوط به وجود فرصت های بالقوه افزایش سود هر سهم شرکت های زیرمجموعه آن می باشد به همین دلیل بایستی پتانسیل های رشد شرکت های زیرمجموعه واتی را بررسی کرد که در ادامه به طور خلاصه توضیحاتی را ارایه می کنیم:

سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران:

 

این شرکت در حوزه فروش الکیل بنزن خطی و نرمال پارافین فعالیت دارد و در حالت عادی حدود ۵۰ درصد از محصولات خود را صادر می کند.بنابراین هرگونه مصوبه حمایتی در داخل و یا افزایش نرخ ارز و یا افزایش نرخ جهانی دو محصول فوق زمینه را برای افزایش قیمت شیران فراهم می نماید.

 لیزینگ صنعت و معدن:

 

زمانی که قیمت خودروهای پرمصرف شرکت رشد شدیدی یابد و یا تولیدات شرکت های خودروسازی رشد مناسبی یابد در این صورت درآمد این شرکت و قیمت سهم این شرکت رشد مناسبی پیدا می کند.

پالایش نفت لاوان:

 

بنزین و گازوییل دو محصول اصلی و نفتای شیرین و نفت کوره دو محصول فرعی شرکت به حساب می آیند. بنابراین زمانی که کرک اسپرد بنزین و گازوییل و نرخ فروش نفتا  افزایش یابد قیمت شاوان نیز افزایش پیدا خواهد کرد، البته ناگفته نماند که طرف حساب شاوان دولت می باشد و ممکن است تغییرات قوانین پرداخت به پالایشگاه ها روی دهد م تواند تغییرات بزرگی در درآمد آن ها روی دهد.

 گسترش نفت و گاز و پتروشیمی تامین:

 

این شرکت، سرمایه گذاری گسترده ای در صنعت پتروشیمی انجام داده و مهم ترین سهام زیرمجموعه آن فارس، مارون، بفجر، شفن، شاراک، خراسان، شرانل، شپاس، پتروشیمی ایلام و پالایشگاه ستاره خلیج فارس است، بنابرای هرگونه افزایش نرخ محصولات پتروشیمی و یا افزایش نرخ ارز و در نهایت افزایش کرک اسپرد بنزین می تواند به شدت بر افزایش قیمت تاپیکو موثر واقع شود.

آتیه داده پرداز:

 

این شرکت در حوزه ارایه خدمات پیام کوتاه و انواع نرم افزار فعالیت دارد و معمولا زمانی که از نظر تعدادی فروش افزایش پیدا کند. همانطور که گفته شد هر گاه پتانسیل های رشد قیمت در سهام شرکت های زیرمجموعه و به ویژه شرکت های فوق منجر به رشد قیمت سهام واتی خواهد شد.

مولف: احمد لحیم گرزاده

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۵۵ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات شرکت های سرمایه گذاری به شما پیشنهاد میکنیم: