ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار ترید در بازارهای جهانی از صفر صفر

فاکتورهای مهم بنیادی در گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان

معرفی  گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان

نام شرکت: گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان

نماد:پترول

موضوع: سرمایه گذاری در اوراق بهادار بورس، فرابورس و خارج از بورس

تمرکز سرمایه گذاری: در مواد و محصولات شیمیایی، فراورده های نفتی و کک و سوخت هسته ای

معرفی شرکت:

این شرکت با هدف سرمایه گذاری در شرکت های حوزه تولید مواد و محصولات شیمیایی و پتروشیمی فعالیت می نماید به گونه ای که حتی بتواند مستقیما و یا به همراه شرکت های زیرمجموعه کنترل شرکت را بدست بگیرد.

 آنچه از رویدادهای مالی پترول باید بدانید:

 

 سهامداران شرکت

 

۱-۱)صنایع پتروشیمی خلیج فارس – سهامی عام

۲-۱)گروه توسعه مالی مهر آیندگان

۳-۱)مدیریت توسعه سرمایه گروه پتروشیمی ایرانی

۴-۱)سایر

 

 پرتفوی سرمایه گذاری پترول:

 

حدود ۱۵ درصد پرتفوی سرمایه گذاری پترول بورسی و مابقی غیربورسی می باشد. پتروشیمی جم، پتروشیمی کرمانشاه مهم ترین سهام بورسی و پتروشیمی ایلام، کود شیمیایی اوره لردگان و شرکت مدیران اقتصاد مهم ترین شرکت های غیربورسی اثرگذار بر سودآوری آن به حساب می آیند.

فاکتورهای مهم بنیادی در گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان

  حساب های دریافتنی تجاری:

 

با توجه به ماهیت فعالیت شرکت، عمده حساب های دریافتنی تجاری شرکت از سود سهام مصوب شرکت های زیرمجموعه می باشد که تا تاریخ تهیه صورت های مالی مربوطه تسویه نشده است.

 سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت:

 

تمام رویدادها و معاملاتی که در طی ۱۲ ماه به صورت گزارش عملکرد یکماهه توسط شرکت در سایت کدال گزارش می گردد تجمیع شده و به صورت یکجا تحت این سرفصل در صورت مالی های حسابرسی شده ارایه می گردد که می توان اطلاعات کلی را از آن برداشت کرد و مبنای تحلیل برای ما همان گزارش های یکماهه خواهد بود.

 پرداختنی های تجاری و غیرتجاری:

 

این حساب بابت بدهی های ایجاد شده با سازمان های بیرون از مجموعه پترول و هم چنین مراودات فیمابین پترول و فارس می باشد. لازم به ذکر است که بدهی های مربوط به سود سهام مصوب را در سرفصل سود سهام پرداختنی گزارش کرده است.

 درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری:

 

عمده درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری پترول مربوط به شرکت های پتروشیمی جم، پتروشیمی زاگرس، صنایع پتروشیمی کرمانشاه و شرکت مدیران اقتصاد می باشد.

 سایر اقلام عملیاتی :

 

عمدتا مربوط به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها و برگشت آن می باشد.لازم به ذکر است که هر موقع قیمت سهام خریداری شده در تاریخ تهیه صورت مالی کمتر از بهای تمام شده برای شرکت گردد در این صورت شرکت اقدام به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها می کند و زمانی که این مبلغ برگشت خورد برگشت ذخیره کاهش ارزش را گزارش خواهد کرد که اولین قلم کاهنده سود و دومی افزایش دهنده سود خالص می باشد(توجه کنید که این اقدام به دلیل استانداردها و مفروضات حسابداری می باشد که شرکت را ملزم به ارایه این حساب ها می کند).

  سایر اقلام عملیاتی – استثنایی:

 

در صورتی که شرکت سهامی را که مالکیت بیش از ۸ یا ۱۰ درصد آن را دارد به فروش برساند در این حساب گزارش خواهد کرد.توجه کنید که در حالت فوق معمولا در قیمتی بالاتر از ارزش بازار آن قیمت گذاری و به فروش خواهد رسید و در این حالت سود حاصل از فروش در این حساب گزارش خواهد شد.

 عوامل اثرگذار بر رشد قیمت سهام پترول:

 

از آنجایی که رشد قیمت سهام شرکت های سرمایه گذاری منوط به وجود فرصت های بالقوه افزایش سود هر سهم شرکت های زیرمجموعه آن می باشد به همین دلیل بایستی پتانسیل های رشد شرکت های زیرمجموعه پترول را بررسی کرد که در ادامه به طور خلاصه توضیحاتی را ارایه می کنیم:

 مدیران اقتصاد

 

این شرکت سرمایه گذاری به طور بااهمیتی از نمادهای شیراز، فارس، جم و وبملت اثر می پذیرد و اگر این نمادها و به ویژه پتروشیمی شیراز با فرصت های رشد بالفعلی همراه گردد ارزش ذاتی مدیران اقتصاد افزایش مناسبی خواهد یافت.

صنایع پتروشیمی کرمانشاه

 

این شرکت به تولید اوره و آمونیاک اقدام ورزیده و محصول اصلی آن اوره می باشد و بخش قابل توجهی از اوره تولیدی را صادر می نماید. بنابراین افزایش نرخ جهانی اوره و نرخ تسعیر ارز می تواند موجب افزایش مناسب قیمت این سهم گردد.

پتروشیمی جم

 

این شرکت در حوزه تولید محصولات الفینی و پلی الفینی اشتغال دارد و عمده فروش داخلی آن را اتیلن، پروپیلن و پلی اتیلن سنگین و عمده فروش صادراتی آن پلی اتیلن سنگین می باشد. در نتیجه افزایش قیمت جهانی محصولات فوق و یا افزایش نرخ ارز می تواند به شدت بر سودآوری شرکت اثرگذار باشد.

 

همانطور که گفته شد هر گاه پتانسیل های رشد قیمت در سهام شرکت های زیرمجموعه و به ویژه شرکت های فوق فراهم گردد منجر به رشد قیمت سهام پترول خواهد شد.

مولف: احمد لحیم گرزاده

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۰۳ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات محصولات شیمیایی به شما پیشنهاد میکنیم: