این اخلاق شما را در بازار بورس از پا درمی آورد!

فهرست این مقاله

چرا خیلی ها بازار بورس را با هیجان شروع می کنند و با نا امیدی و شکست خوردگی ترک می کنند

در فعالیت خود در بازار بورس در ماه افراد زیادی را می بینیم که با هیجان سرمایه گذاری در بورس را شروع می کنند و حالا بسته به میزان هیجان اولیه خود بر روی آموزش خود سرمایه گذاری می کنند اما در ادامه بعد از مدتی فعالیت درصد کمی از آنها در بازار بورس باقی می مانند و درصد زیادی از پا در می آیند و بازار بورس را با احساس شکست و تلف کردن وقت و زمان ترک می کنند . وفقط عده کمی هستند که در مسیر سرمایه گذاری در بازار بورس کاملا موفق باقی می مانند .

در کلاس نخبگان بورس در این مورد در مباحث فراتر از تحلیل با دانشجویان فراوان صحبت می کنیم و توضیح می دهیم شاید اولین عامل و اخلاقی که افراد را در بازار بورس از پا در می آورد همین اخلاق یعنی توقعات نادرست از بازار بورس است .در ادامه این مقاله به بخش های مهمی از مساله توقعات در بازار بورس می پردازیم و از شما می خواهیم حتما این مقاله را تا انتها بخوانید تا جز دسته افراد شکست خورده و کسانی که بازار بورس را ترک می کنند نباشید و مطمئن باشید فقط با درک همین مطلب می توانید خود را از قرار گرفتن در این گروه مصون نگه دارید.

واقعیت-در-بورس

تا کنون به این فکر کرده اید که چرا بسیاری از افراد سعی می کنند سهام خود را تبلیغ کنند؟

احتمالا شما نیز با افرادی مواجه شده اید که هنگامی که درباره بازار و سهام صحبت می کنند بعد از مدتی به راحتی از روی صحبت هایشان می توان متوجه شد که سهام کدام شرکت ها را دارند و یا حتی از سود کردن در کدام شرکت ها جا مانده اند.خیلی از ما نیز در بعضی مواقع ممکن است به خاطر اینکه سهامدار شرکتی خاص هستیم ،خواسته یا ناخواسته به همین شکل برخورد کنیم.

دلیل آن هم تقریبا مشخص است : ما انتظار(توقع) داریم که وقتی سهام آن شرکت را خریداری می کنیم قیمت این سهام افزایش پیدا کند و این توقع خود را به شکل های مختلف بروز می دهیم . ولی مشکل از جایی آغاز می شود که اتفاقات خلاف جهت توقع ما روی دهند.

توقعات ما نمایی از رویدادهای آینده است که در ذهن ما وجود دارد،این توقعات از آگاهی های ما ناشی می شوند چرا که ما نمی توانیم از چیزی که از آن آگاهی نداریم توقعی داشته باشیم. وقتی ما درباره چیزی توقع داریم،آینده را آنگونه که باور داریم باید باشد،تصور می کنیم.پس طبیعی است که این توقعات نمی توانند همیشه کاملا درست باشند و فقط بر اساس دانسته ها و اطلاعات موجود در ذهن ما شکل می گیرند. در نتیجه اگر ما توقعات غیرواقعی داشته باشیم این توقعات برروی نحوه تفسیر اطلاعات توسط ما تاثیر گذاشته و به ما آسیب می رساند.

موضوعی که می خواهیم در این مقاله در باره آن صحبت کنیم مدیریت توقعاتمان در بازار بورس است.ما در زندگی خود وقتی اتفاقات محیط اطرافمان مطابق میل ما(یعنی بر اساس آن چیزی که ما توقع داریم) پیش نمی رود دچار احساساتی از قبیل خشم،ناامیدی،تاسف،نارضایتی،نفرت و …. می شویم و این همان جایی است که دچار مشکل می شویم.علت این اتفاق این است که توقعات ما همانطور که گفتیم از دانسته های ما ناشی می شوند و ما هنگامی که احساس کنیم چیزی را می دانیم حق را به خود می دهیم،در صورتی که ممکن است در پشت پرده این وقایع چیزهایی باشد که ما از آن ها اطلاعی نداریم و همین عدم داشتن اطلاعات باعث تفاوت ذهنیت ما نسبت به واقعیت می شود.

توقعات ما در بازار بورس چگونه خود را نشان می دهند؟

در بازار بورس نیز واکنش ما به توقعاتمان به همین شکل است.وقتی روند بازار و قیمت سهم ها بر اساس میل ما پیش می رود احساس بسیار خوبی داریم و وقتی که این روند برخلاف توقع ماست،احساس بدی داریم.در حالی که در کلیت بازار اتفاق خاصی رخ نداده و فقط تعدادی سهم مثبت و تعدادی سهم منفی بوده اند و این سهم ها مدام در حال جابجا شدن هستند،ولی اینکه کدام سهم ها مثبت و کدام سهم ها منفی بوده اند تاثیر زیادی بر خوب یا بد بودن احساس ما دارد و این نشان می دهد که ما دارای ذهنیتی بی طرف نیستیم و عقیده ای که در پشت این ذهنیت قرار دارد باعث می شود که اطلاعات موجود در بازار را آنگونه که دوست داریم دریافت و پردازش کنیم و اگر این اطلاعات مطابق میل ما نباشد یا آنها را قبول نمی کنیم و یا از آنها ناراحت می شویم.حس های همچون ناامیدی و دلسردی که حس های ویرانگر بازار های سرمایه گذاری هستند ناشی از توقعات نادرست و اختلاف بین واقعیت و توقعات ماست .

20998_998_219

برای درک بیشتر موضوع این پدیده را با یک مثال توضیح می دهیم.ذهن انسان طوری طراحی شده است که به صورت غیر ارادی از از درد اجتناب کند،مثلا شما در حال قدم زدن در خیابان هستید و می بینید که از بالای یک ساختمان در حال ساخت که شما در زیر آن قرار دارید،یک تکه سنگ به پایین افتاده می شود.عکس العمل شما در مقابل این اتفاق این است که به طور غریزی و بدون هیچ تصمیم گیری سریعا کنار می روید  تا آن سنگ با شما برخورد نکند،به عبارتی شما با این واکنش از خود در برابر این اتفاق و تحمل درد محافظت می کنید.نحوه محافظت ما در مقابل مسائل ذهنی و روانی هم به همین شکل است،با این تفاوت که این بار ما خود را در برابر اطلاعاتجدید محافظت می کنیم.

مدیریت-توقعات-در-بازار-بورس

این نوع واکنش ذهن ما ، چگونه در بورس به ما زیان می رساند؟

وقتی که ما سهام شرکتی را خریداری می کنیم و توقع رشد قیمت آن را داشته باشیم،ذهن ما به گونه ای رفتار می کند که همیشه به صورت جانبدارانه به دنبال جمع آوری اطلاعاتی که هم جهت با توقع ما هستند حرکت می کند،به دنبال اخبار و اطلاعات خوب و مثبت درباره آن شرکت می گردد و به اخبار مثبتی که از آن شرکت می دهد وزن بیشتری می دهد.در طرف مقابل ذهن ما سعی میکند براساس همان مکانیزم اجتناب از دردی که توضیح دادیم، برای محافظت از خود،هر اطلاعات و اخبار بد و منفی را که درباره آن شرکت منتشر می شود،دریافت نکند.زمانی که قیمت سهم ما افت می کند،به دنبال توجیه و پیدا کردن دلیل برای این اتفاقاتی که برخلاف توقع ما هستند می گردد،عذر و بهانه می آورد و در برخی موارد هم از این اتفاقات خلاف توقع ما عصبانی می شود.

market-crash-good

این عملکرد ذهن باعث می شود که ما دید بازی نسبت به سایر راهکارهای موجود نداشته باشیم و آن ها را نبینیم.برای مثال ما سهمی را به تازگی خریده ایم.ولی روند بازار حرکتی را آغاز کرده است که بر خلاف توقع و میل ماست.وقتی ما سهامدار نیستیم بسیار خوب جهت حرکتی و روند بازار را تحلیل می کنیم،چرا که هیچ منفعت و ضرری برای ما وجود ندارد و همه اطلاعات مثبت و منفی را یکسان دریافت و پردازش می کنیم. اما حالا که ذهن ما توقع رشد قیمت سهم را دارد،سعی می کند که اطلاعات منفی را دور نگه دارد و بیشتر به دنبال اخبار مثبت و دلایل رشد بگردد.همه ما به اشکال مختلف این اتفاق را تجربه کرده ایم که وقتی سهامدار نیستیم بسیار راحت تر روندها و نشانه های صعود و نزول و جهت بازار را پیدا می کنیم،ولی وقتی سهامدار هستیم افکار ما جهت دار است و به نحوی به دنبال اخبار مثبت و دلایل رشد برای سهم خود می گردیم.

وقتی ما سهامدار نیستیم بسیار خوب جهت حرکتی و روند بازار را تحلیل می کنیم،چرا که هیچ منفعت و ضرری برای ما وجود ندارد و همه اطلاعات مثبت و منفی را یکسان دریافت و پردازش می کنیم. اما حالا که ذهن ما توقع رشد قیمت سهم را دارد،سعی می کند که اطلاعات منفی را دور نگه دارد و بیشتر به دنبال اخبار مثبت و دلایل رشد بگردد

اینجاست که نقطه قوت معامله گران موفق نسبت به معامله گران معمولی پدیدار می شود.در واقع بازار و روند آن کاری به ذهنیت ما ندارد و حرکت خود را انجام می دهد،بازار بدون اینکه با کسی دوستی و یا دشمنی داشته باشد حرکت می کند و این اطلاعات را در قالب نمودارها و صورت های مالی و آمار و ارقام در اختیار همه قرار می دهد.در واقع این نحوه برداشت و تفسیر همین اطلاعات است که تمایز بین سرمایه گذران را مشخص می کند.

یک سرمایه گذار موفق سعی می کند بدون جانبداری،اطلاعات موجود در بازار تفسیر کند و براساس آنها خرید و فروش انجام دهد که البته این کار،یعنی تفسیر اطلاعات بدون داشتن تعصب نسبت به شرکت و یا صنعتی خاص،یکی از سخت ترین کارها در بورس است،مخصوصا زمانی که سهامدار شرکت و یا صنعتی خاص باشیم.چرا که ذهن بیشتر ما به شکلی که توضیح دادیم عمل می کند و به دنبال اخبار خوب در سهم ما و همچنین فیلتر کردن اخبار و اطلاعات منفی آن می گردد.در نتیجه این باعث می شود که نتوانیم برداشت درستی از نشانه ها و اطلاعاتی که بازار در اختیار ما قرار می دهد داشته باشیم.

Fotolia_42604960_Subscription_XL

یک مثال از یک نوع توقع در بازار بورس ویژه تازه واردین

بسیاری از تازه وارد های بازار بورس در نگاه اول می گویند که وارد بازار می شویم می گردیم یک سهم خوب پیدا می کنیم و بعد از خرید آن سود خوبی می کنیم . اما متاسفانه واقعیت از همان اول خودش را نشان می دهد و وقتی به دنبال سهمی خود می گردند با اطلاعات زیاد و گزینه های زیادی روبه رو می شوند که تصمیم گیری و آنتخاب از بین آنها کاری بسیار سخت است در نتیجه تصمیم را کمی به شانس واگذار می کنند و سهمی را با هیجان فراوان خرید می کنند و ادامه داستان را خودتان بهتر از ما می دانید که چه اتفاقی رخ می دهد.

بورس

یک مثال توقعات از تحلیلگران تکنیکال بازار بورس

نمودار زیر مربوط به سهم مپنا است فرض کنید تحلیلگر تکنیکالی کف قیمتی سهم را در تاریخی پیدا می کند و انتظار دارد سهم در موج جدید صعودی خود از همین کف روند جدیدی را شروع و قله های قبلی خود را فتح کند

رمپنا-بورس

اما در واقعیت چیز دیگری رخ می دهد و سهم بیش از ۲ سال در فضای نوسانی و اصلاح باقی می ماند و واقعیت چیزی کاملا متفاوت از دیدگاه تحلیلگر تکنیکال کم تجربه ما است .

رمپنا-بورس2

از این دست مثال ها بسیار زیاد است که این مورد یکی از آنهاست . برای دانشجویان خانه سرمایه و نخبگان بورس مثال های بسیار متعددی از این موضوع می زنیم و توضیح می دهیم یک تحلیلگر تکنیکال حرفه ای فقط به بعد قیمت توجه نمی کند و بعد زمان و همچنین استراتژی معامله به این روش را به خوبی در نظر می گیرد ، به عنوان یک مثال مهم در مبحث آموزش امواج الیوت به این موضوع اشاره می کنیم که ویژگی موج های حرکتی قیمتی چیست و با توجه به موجی که در آن قرار گرفته ایم رفتار سهم از لحاظ شیب حرکت و نوع نوسانات به چه شکل است .

چگونه باید توقعات خود از بازار را مدیریت کنیم؟

هرگونه اطلاعاتی که پتانسیل زیان آور بودن برای ما را داشته باشند،پتانسیل فیلتر شدن،از اهمیت افتادن و یا نادیده گرفته شدن توسط ذهن ما را به خاطر همان مکانیزم اجتناب از درد که در ابتدای متن توضیح دادیم دارند و این یک واکنش طبیعی ناخودآگاه در ذهن ماست که در بسیاری از مواقع بدون اینکه از آن متوجه شویم و یا قصد و غرضی داشته باشیم اتفاق می افتد.

به عنوان یک سرمایه گذار باید واقعیت های بازار را بشناسید!

در قسمت فراتر از تحلیل نخبگان بورس بسیار بر روی شناسایی توقعات مختلف و واقعیت های متناظر آنها کار می کنیم که چند توقع مهم و واقعیت متناظر مهم از این مبحث را در توضیح دادیم . پس کار اول شما شناسایی توقعات و واقعیت های متناظر بازار و خودتان است وقتی که آنها را شناختید دیگر امکان ندارد درگیر این مشکل بزرگ که بسیاری را از بازار بورس با شکست و نا امیدی به بیرون رانده نمی شوید.

پس کار اول شما شناسایی توقعات و واقعیت های متناظر بازار و خودتان است

 

 

نویسندگان :

پیمان باغچه سرا

علی صابریان  مدرس دوره نخبگان بورس خانه سرمایه

بخش هایی از این مقاله الهام گرفته شده از نوشته های آقای مارک داگلاس نویسنده کتاب معامله گر منظم بوده است.

PB alisaberian7

[content type=”page” name=”nokhbeganrestrict”]

عنوان مطالب :افراد موفقی که در بازار بورس ضرر می کنند!

لینک مطلب برای اشتراک گذاری با دوستان : khanesarmaye.com/?p=8807

 

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کیوسک دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت ۲۴
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

۴.۵/۵ (۲ امتیاز)
10 پاسخ
  1. برای به اشتراک گذاشتن چنین مطالب ارزشمندی از شما سپاسگزارم.
    موفق باشید

  2. سلام ، واقعا از مطالب ارزشمندتان کمال تشکر را دارم . برایتان از خداوند سلامتی را خواستارم .

  3. ممنون بابت وقتی که برای دیگران میگزارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.