پیش بینی بورس به این معنی است که شما بتوانید ارزش آتی سهام یک شرکت را پیش بینی کنید. پیش از هرچیز باید به این نکته توجه کرد که انجام تمام تحلیل ها با هر دقتی، تنها بخشی از مسیر پیش بینی بازار بورس است.
حقیقت این است که پیش بینی بازار بورس خیلی هم ساده نیست و برای پیش بینی آینده بورس لازم است از دانش و اطلاعات کافی در زمینه ی تحلیل تکنیکال و بنیادی برخوردار باشیم. اما حتی مهارت در تحلیل تکنیکال و بنیادی نیز به تنهایی برای تحلیل درست بازار بورس کافی نیستند و عوامل مختلفی از جمله قیمت دلار، اتفاقات سیاسی-اجتماعی، نرخ تورم، احساسات سرمایه گذاران و خیلی از عوامل دیگر که می توان آنها را متاثر از اتفاقات سیاسی دانست، بر آینده ی بازار بورس موثر هستند.
با تمام اینها فراموش نکنید که بهترین پیش بینی ها نیز فقط احتمالاتی که ممکن است رخ دهد را ابراز می کنند و هیچ وقت نمی توان با اطمینان ۱۰۰٪ مسیری را برای آینده بورس پیش بینی کرد.

فهرست []

  بررسی بازار پر تلاطم بورس

  مهدی افضلیان

  مهدی افضلیان

  کارشناس بازارهای مالی

  در این روزها شاهد آن هستیم که دلار در پی توافق با سعودیه روند نزولی به خود گرفته است، در این شرایط دلالان بازار خودرو نیز به ناچار مجبور به‌ همسو شدن با روند هستند به طوری که می‌بینیم که قیمت خودرو نیز در بازار با افت مواجه شده است. مهدی افضلیان در انتها اضافه کرد که در صورتی که انتظارات تورمی کمتر شود می‌توان شتاب افت قیمت خودروها را نیز در بازار دید. بنابراین توصیه می‌شود که در صورتی که قصد خرید خودرو دارید فعلا منتظر بمانید.

  کامران سلطانی‌زاده

  کامران سلطانی‌زاده

  عضو شورای عالی کانون صرافان

  بعد از سرگیری ارتباطات ایران و سعودیه شاهد خلوت بودن و عدم وجود صف برای خرید دلار در صرافی‌ها بودیم. پیش‌بینی می‌شود روند کاهش قیمت دلار ادامه‌دار باشد و حتی دلار به کانال ۳۰ هزار تومان هم برگردد.

  باب لوکاس(Bob Loukas)

  باب لوکاس(Bob Loukas)

  تحلیلگر بازار ارزهای دیجیتال

  به اعتقاد باب لوکاس بازارهای پرریسک مثل بازار ارزهای دیجیتال و بازار سهام در اواخر ماه مارس که نرخ بهره افزایش خواهد یافت، با افت مواجه خواهند شد. باب لوکاس پیش از این و در سال ۲۰۲۲ افت قیمت‌ها را در بازار رمزارزها با دقت بالایی پیش‌بینی کرده بود. [3/11, 15:49] ندا: کامران سلطانی‌زاده، عضو شورای عالی کانون صرافان

  هومن مقراضی

  هومن مقراضی

  تحلیلگر بازارهای مالی

  باتوجه به تورم سال ۱۴۰۰، ارزش ذاتی هر واحد دلار تا دی ماه سال ۱۴۰۱، مبلغ ۴۵ هزار تومان برآورد شده است. بنابراین می‌توان گفت که دلار افزایش قیمت را پیش‌خور کرده و از این پس سرمایه‌گذاری بر روی دلار و طلا چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

  جواد فلاحیان

  جواد فلاحیان

  کارشناس بازارهای مالی

  درحال حاضر نرخ دلار در بلاتکلیفی به سر می‌برد و از آنجایی که به دلیل همبستگی نرخ دلار با طلا در کشور، تشخیص ادامه روند سکه و طلا به اطلاع از نتیجه برجام نیاز دارد. با توجه به نتیجه و همچنین اخباری که از برجام به گوش می‌رسد می‌توان روند قیمتی طلا را نیز پیش‌بینی کرد. البته در حال حاضر توصیه می‌شود که افراد اقدام به سرمایه‌گذاری بر روی طلا نکنند و فعلا در انتظار باشند چراکه در حال حاضر این کالا با حباب قیمتی مبادله می‌شود البته باید بدانید که وجود حباب در قیمت‌ها ضرورتی برای ترکیدن این حباب ایجاد نمی‌کند.

  مجتبی دیبا

  مجتبی دیبا

  کارشناس بازارهای مالی

  دیبا پیش از این گفته بود احتمال دلار ۴۵ تا ۴۶ هزار تومان برای روزهای پایانی سال وجود دارد و خبرهای مثبت یا منفی می‌تواند ادامه روند را مشخص کند. در این روزها و با توجه به شرایط ایران در مقیاس بین‌المللی و البته اتخاذ سیاست ارزپاشی در داخل کشور و... سعی شده است که نرخ دلار کنترل شود که در صورت شکست، روند قیمتی دلار باز هم صعودی خواهد شد. دیبا در پایان با اشاره به نرخ تورم ۴۰ الی ۶۰ درصدی، قیمت ارز برای سال آینده را صعودی دانست.

  مت ولر

  مت ولر

  رئیس تحقیقات جهانی Forex.com

  به اعتقاد ولر بازار ارزهای دیجیتال سخت‌ترین روزهای خود را پشت‌سر گذاشته است البته ولر اضافه کرد که حتی اگر قیمت بیت کوین به ۲۰ یا حتی ۱۸ هزار دلار هم برسد تعجب نخواهد کرد. مت ولر همچنین به بانک سیلورگیت و مشکلات آن اشاره کرد و گفت که مشکلات این بانک به بازار رمزارزها راه پیدا نخواهد کرد.

  حمیدرضا جیهانی

  حمیدرضا جیهانی

  کارشناس اقتصادی

  برجام و نتیجه آن در این روزها بر نرخ دلار تاثیر می‌گذارند. عموم مردم به جای سرمایه‌گذاری در بخش تولید، ترجیح می‌دهند دلار و طلا بخرند. اما مردم باید بدانند که نرخ دلار واقعی نیست و دارای حباب است و احتمال ترکیدن این حباب نیز وجود دارد.

  عماد جعفری

  عماد جعفری

  کارشناس صنعت خودرو

  به دلیل نوساناتی که نرخ ارز به خود می‌بیند، شاهد آن هستیم که عموم مردم با هدف حفظ ارزش سرمایه خود، اقدام به خرید کالاهای مختلف از جمله خودرو می‌کنند. در این روزها بازار خودرو پرتقاضا است و البته در صورت ادامه‌دار بودن روند نزولی دلار شاهد افت قیمت خودرو در بازار نیز خواهیم بود.

  علی صادقین

  علی صادقین

  تحلیلگر اقتصادی

  برای پیش‌بینی قیمت سکه و طلا در کشور باید به روند دلار توجه کرد که در حال حاضر ارز در کانال جدید در حال نوسان است. نوسانات قیمتی طلا در آخرین روزهای سال گذشته بسیار جزئی بوده است که این امر به دلیل برخی مذاکرات خارجی بوده است، در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات شاهد آن خواهیم بود که نرخ طلا نیز همچنان با ثبات باقی بماند.

  میثم رادپور

  میثم رادپور

  کارشناس بازارهای مالی

  تحریم‌های اعمال شده بر کشور در کنار تغییر ساختار بانک‌داری جهانی باعث شده است که شاهد تاثیرات عمیق‌تر تحریم‌ها بر اقتصاد کشور باشیم. در شرایط کنونی دولت توانایی زیادی در دخالت و تعییر شرایط ندارد. همچنین در دوره تحولات نظام بانک‌داری که در کل جهان صورت گرفته است، رشد تولید ناخالص داخلی کشور منفی بوده است.

  هومن مقراضی

  هومن مقراضی

  تحلیلگر اقتصادی

  باتوجه به روند افزایشی میزان تورم، نرخ دلار نیز صعودی است البته نباید فراموش کرد که شرایط سیاسی کشور نیز می‌تواند در این زمینه موثر باشد. هومن مقراضی افزود در صورتی که شرایط سیاسی کشور با غرب در همین سطح باقی بماند و حداقل پیچیده‌تر نشود و از طرف دیگر ایران بتواند با کشورهای منطقه روابط خوبی را داشته باشد، می‌توان امیدوار بود که نرخ ارز در کشور به ثبات نسبی برسد.

  مجتبی دیبا

  مجتبی دیبا

  کارشناس بازارهای مالی

  کف قیمت دلار در سال جاری ۴۶ هزار تومان است که البته این رقم با توجه به شرایط موجود تعیین شده است و در صورت رسیدن قیمت به زیر این رقم می‌تواند خرید شیرینی برای افراد باشد. باتوجه به شرایط سیاسی و اقتصادی کشور، قیمت اصلی دلار کمی پایین‌تر از مبلغ موجود است. در صورت توافق برجام، بهتر شدن روابط خارجی و... انتظار می‌رود که قیمت دلار افت پیدا کند، در خوشبینانه‌ترین حالت قیمت دلار ممکن است به ۳۲ هزار تومان برسد.

  نادر بذرافشان

  نادر بذرافشان

  رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران

  باتوجه به اینکه اونس جهانی در این روزها نوسان چندانی ندارد، اگر نرخ ارز در داخل کشور ثابت بماند می‌توانیم انتظار ثبات قیمت طلا را نیز در بازار داخلی داشته باشیم. نادر بذرافشان در انتها به مردم توصیه کرد که برای حفظ ارزش دارایی خود مصنوعات طلا را خریداری کنند تا به این ترتیب بتوانند به تولید و اشتغال نیز کمکی کرده باشند.

  حسین مریدسادات

  حسین مریدسادات

  کارشناس بازار سرمایه

  در دو سال گذشته بازار سرمایه شرایط خوبی را نداشت اما انتظار می‌رود که در سال جاری این بازار بتواند عقب‌ماندگی خود را نسبت به دیگر بازارها جبران کند و سود خوبی را نصیب سرمایه‌گذاران کند. باتوجه و نقدینگی و گردش پول در بازار انتظار می‌رود که روند کلی بورس تا انتهای اردیبهشت ماه صعودی باشد همچنین پیش‌بینی می‌شود که شاخص کل در این هفته از دو میلیون و صد هزار واحد عبور کند.

  ابراهیم محمدولی

  ابراهیم محمدولی

  رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران

  در نیمه‌ی ماه اسفند سال گذشته نرخ طلا بسیار افزایش یافت و خوشبختانه پس از آن کمی بهبود پیدا کرد. باتوجه به نرخ انس جهانی و همچنین نرخ ارز در داخل کشور، اگر این دو مولفه تغییر خاصی نداشته باشند می‌توان به روند نزولی قیمت سکه و طلا امیدوار بود.

  فردین آقابزرگی

  فردین آقابزرگی

  کارشناس بازارهای مالی

  فردین آقابزرگی با اشاره به تلاش دولت و بانک مرکزی برای کنترل قیمت ارز گفت که این روند نزولی ادامه‌دار نخواهد بود چرا که برای جلوگیری از افت ارزش واحد پولی کشور باید رشد نقدینگی و تورم را کنترل کرد و این اقدامات دستوری تاثیر بلندمدت بر روند نرخ ارز نخواهند داشت.

  بابک صدرائی

  بابک صدرائی

  کارشناس صنعت خودرو

  طبق پیش‌بینی انجام شده احتمالا امسال تورمی ۴۰ الی ۵۰ درصدی را در کشور شاهد باشیم همچنین افزایش قیمت خودروها از کارخانه نیز قرار است اعلام شود و علاوه بر این دو مورد نوسانات ارز نیز بر قیمت دلار تاثیرگذار هستند. متاسفانه هیچ شانسی برای کاهش قیمت خودروها نیز وجود ندارد چرا‌که در این صورت شرکت‌های خودروسازی با مشکل مواجه خواهند شد. با توجه به مواردی که گفته شد پیش‌بینی می‌شود که قیمت خودرو در سال ۱۴۰۲ صعودی باشد.

  فرشید پورحاجت

  فرشید پورحاجت

  دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور

  در حال حاضر وضعیت مسکن در کشور اصلا مساعد نیست و متاسفانه هیچ اقدام موثری برای رفع مشکلات برداشته نشده است. وضعیت مسکن همانند سال گذشته خواهد بود مگر اینکه سیاست جدید و موثری در این بخش اتخاذ شود. پورحاجت در انتها گفت تا زمانی که شرایط مسکن به طور دقیق بررسی نشود شاهد هیچ تغییری نخواهیم بود و قیمت‌ها در سال جاری همانند سال‌های گذشته نیز صعودی خواهند ماند.

  مایک مک‌گلون(Mike McGlone)

  مایک مک‌گلون(Mike McGlone)

  تحلیلگر بلومبرگ

  بیت کوین توانست در سه ماه ابتدايي سال ۲۰۲۳ رشدی به اندازه ۷۰ درصد داشته باشد و به محدوده ۳۰ هزار دلار برسد. ( در حال حاضربیت کوین با قیمت ۲۸ هزار دلار در حال معامله شدن است) بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین با دلار نسبت‌هایی دارند به عنوان مثال زمانی که حجم نقدینگی بالا رود و یا عرضه کاهش پیدا کند شاهد نوسانات قیمتی در بیت کوین هستیم. در حال حاضر و با توجه به میزان سپرده‌های بانکی پیش‌بینی می‌شود که رشد بیت کوین و بازار رمزارزها با موانعی همراه است.

  کامبیز افسری

  کامبیز افسری

  کارشناس اقتصادی

  در حال حاضر و با توجه به بهبود ارتباط میان ایران و سعودیه شاهد آن هستیم که نرخ ارز کمی عقب‌نشینی کرده است. نرخ دلار به اخبار مثبت در این رابطه واکنش نشان می‌دهد. برای پیش‌بینی نرخ ارز باید به اخبار در رابطه با برجام و دیگر شرایط سیاسی کشور توجه کرد اما در حال حاضر عقب‌نشینی از کانال پنجم برای دلار نشدنی است.

  ابراهیم محمدولی

  ابراهیم محمدولی

  رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران

  برای پیش‌بینی قیمت طلا در کشور باید به دو مولفه اونس جهانی و همچنین نرخ ارز در کشور توجه کرد. البته تاثیر نرخ دلار بر قیمت طلا بسیار بیشتر از نرخ اونس جهانی است چراکه همان‌طور که دیدیم اونس جهانی افزایش قیمت داشت اما نرخ طلا در کشور همسو با افت ارزش دلار، به کاهش قیمت تمایل دارد. محمدولی در انتها خاطرنشان کرد پیش‌بینی طلا در آینده کار ساده‌ای نیست چراکه به روابط بین کشورها و همچنین اونس جهانی وابسته است.

  فیروز نادری

  فیروز نادری

  کارشناس صنعت خودرو

  از زمانی که خبر افزایش ۳۵ درصدی خودرو منتشر شده است، شاهد افزایش ۵ درصدی قیمت خودروها هستیم. پیش‌بینی می‌شود که قیمت خودرو در بازار آزاد پس از اعمال این قانون افزایش ۵ درصدی را تجربه کند. با افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو شاهد آن هستیم که معاملات در این بازار رونق گرفته‌اند و پیش‌بینی می‌شود تا زمانی که روند قیمت صعودی است، تعداد معاملات بالا باشند تا زمانی که قیمت افت کند.

  جواد فلاحیان

  جواد فلاحیان

  کارشناس بازارهای مالی

  بازار طلا و سکه بسیار تحت‌تاثیر نرخ ارز در کشور نوسان می‌کند و علی‌رغم آنکه گفته می‌شود اونس جهانی نیز بر طلای داخلی موثر است دیدیم که در چند روز گذشته طلا در کشور ما بی‌توجه به روند اونس به کار خود ادامه داد. این کارشناس اقتصادی در نهایت به حباب سکه اشاره کرد و گفت حباب سکه همیشه وجود داشته است و انتظار ترکیدن حتمی این حباب و افت قیمت‌ها نباید مردم را گمراه کند.

  علی طباطبایی

  علی طباطبایی

  کارشناس بازارهای مالی

  باتوجه به شرایط سیاسی و روابط خارجی که بهتر شده است، پیش‌بینی می‌شود که قیمت دلار حداقل در آینده کوتاه‌مدت رشد زیادی نداشته باشد البته افت قیمت زیادی را نیز نمی‌توان برای دلار متصور شد بنابراین پیش‌بینی می‌شود که در صورتی که شرایط به همین ترتیب برقرار باشد، دلار در محدوده قیمتی فعلی خود نوسانات کمی را داشته باشد.

  محمدرضا حامدی

  محمدرضا حامدی

  کارشناس صنعت خودرو

  در طول یک هفته گذشته رونق به بازار خودرو برگشته و تعداد معاملات در بازار دوبرابر شده است البته در کنار بالا رفتن تعداد معاملات شاهد افزایش ۲۰ الی ۳۰ درصدی قیمت‌ها در بازار نیز بوده‌ایم. بازار رشد کرده است و به نظر می‌رسد که روند رشد در حالی که نرخ ارز ثابت بماند ادامه‌دار نباشد و درواقع بازار رشد لازم را پیش‌خور کرده است.

  نادر بذرافشان

  نادر بذرافشان

  رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران

  باوجود افزایش قیمت انس جهانی نباید انتظار افزایش قیمت زیادی را از طلا در داخل کشور داشته باشیم چراکه نرخ سکه و طلا در کشور تاثیر زیادی از نرخ ارز می‌گیرد و نه انس جهانی. بذرافشان در انتها به مردم توصیه کرد که در صورتی که قصد خرید طلا را دارند بدون انتظار از افت یا افزایش قیمت، خرید و فروش خود را انجام دهند.

  فردین آقابزرگی

  فردین آقابزرگی

  کارشناس بازارهای مالی

  دولت و بانک مرکزی نقش‌های اساسی در کنترل نرخ ارز دارند و از همین رو پیش‌بینی قیمت دلار در آینده اصلا کار ساده‌ای نیست. رشد یک درصدی اقتصاد در واقعیت، پیش‌بینی رشد ۴درصدی بوده است، علاوه بر این فروش نفت نیز در کار بوده است. در چنین شرایطی بررسی میزان عرضه و تقاضا و همچنین نرخ تورم بهترین دید را از آینده نرخ دلار به ما خواهد داد.

  مهدی افضلیان

  مهدی افضلیان

  کارشناس بازار سرمایه

  ارزش معاملات بازار سرمایه در یک هفته گذشته به میزان قابل‌قبولی رسیده است و این موضوع نشاده‌دهنده آن است که در حال حاضر بازار در یک مسیر مشخص قرار گرفته است. نوسانات مقطعی همیشه در بازار وجود دارند و این موضوع نکته‌ی منفی برای بازار قلمداد نخواهد شد. در چنین شرایطی همچنین پیش‌بینی می‌شود که نمادهای کوچک نیز تحرکات خوبی داشته و رونق را به بازار برگردانند.

  علی طباطبایی

  علی طباطبایی

  کارشناس بازارهای مالی

  نرخ دلار در حال حاضر نوسانات چندانی ندارد از طرفی شاهد بهتر شدن اوضاع بازار سرمایه هستیم و ممکن است خریداران طلا با هدف کسب سود به سمت بازار سرمایه بروند اما در صورتی که این اتفاق رخ ندهد باز هم شاهد افزایش قیمت دلار خواهیم بود. علی طباطبایی همچنین افزود که یک اتفاق و خبر خوب سیاسی-اقتصادی تنها عامل است که می‌تواند دلار را به عقب برگرداند وگرنه دلار مسیر صعودی خود را پیش خواهد گرفت.

  علی صادقین

  علی صادقین

  کارشناس بازارهای مالی

  نرخ ارز بیشترین تاثیر را بر روند طلا در کشور دارد در حالی که انس جهانی چندان در قیمت طلای داخلی نقشی ندارد. با بهبود روابط خارجی ایران و سعودیه نرخ ارز و در پی آن عقب‌نشینی کرد و سپس در محدوده فعلی ثابت ماند. البته برای پیش‌بینی روند میان‌مدت و بلندمدت طلا باید نرخ تورم ۵۰ درصدی را نیز لحاظ کرد که افزایش قیمت را ضروری خواهد کرد.

  امیرعلی امیرباقری

  امیرعلی امیرباقری

  کارشناس بازار سرمایه

  برای پیش‌بینی آینده بازار سرمایه باید ارزش معاملات و همچنین ورود و خروج نقدینگی به بازار را رصد کرد. در شرایط کنونی که ارزش معاملات مناسب است، شاهد ورود نقدینگی به بازار هستیم بنابراین می‌توان گفت که در آینده نزدیک روند بازار همچنان صعودی خواهد بود. در این شرایط هم نمادهای دلاری و هم نمادهای ریالی وضعیت خوبی را دارند.

  میثم رادپور

  میثم رادپور

  کارشناس بازارهای مالی

  بانک مرکزی همیشه سعی کرده است که با فروش طلا قیمت‌ها را کنترل کند در حالی که این راهکار از لحاظ اقتصاد کلان مشکل‌ساز خواهد بود چراکه ذخیره طلایی کشور به خطر خواهد افتاد. رادپور تاثیر نرخ دلار بر آینده قیمتی طلا را بیش از انس جهانی دانست و همچنین افزود حتی با توافق برجام نباید انتظار افت قیمت‌ها را داشته باشیم چراکه اقتصاد ایران مشکلات عدیده‌ی دیگری هم دارد.

  جواد فلاحيان

  جواد فلاحيان

  کارشناس اقتصادی

  در چند روز اخیر اخبار مثبت در خصوص برجام و همچنین رابطه ایران و سعودیه باعث شد که قیمت دلار تقریبا ثابت بماند اما باید هوشیار بود که قیمت دلار در صورتی که خبر مثبتی منتشر نشود افزایش خواهد یافت. مردم با هدف حفظ ارزش سرمایه خود اقدام به خرید دلار، طلا و... خواهند کرد بنابراین در صورتی که دولت نتواند نقدینگی را کنترل کند شاهد بالا رفتن تقاضا برای قیمت دلار و در پی آن افزایش نرخ دلار خواهیم بود.

  میثم رادپور

  میثم رادپور

  کارشناس بازارهای مالی

  در حال حاضر اقتصاد کشور با تورم ۵۰ درصدی دست و پنجه نرم می‌کند و باید بدانیم که علی‌رغم مهم بودن برجام و نتیجه‌ی آن، حتی توافق نیز تنها ترمز برای ادامه روند افزایش تورم و حجم نقدینگی در کشور است و این موضوع به تنهایی نمی‌تواند اقتصاد کشور را بهبود بخشد. در گذشته تورم حدودا ۲۰ درصد بود و ما افزایش قیمت سکه و طلا را داشتیم بنابراین با تورم ۵۰ درصد یقینا شاهد افزایش قیمت طلا در ماه‌های آینده خواهیم بود.

  یزدانی فردین

  یزدانی فردین

  کارشناس بازار مسکن

  ساخت مسکن رو به کاهش بوده و احتمالا این روند به جز در بخش طرح نهضت ملی مسکن ادامه‌دار خواهد بود. با توجه به روند قیمتی دلار پیش‌بینی می‌شود که قیمت مسکن نیز تحت‌تاثیر قرار گرفته و افزایش یابد.

  مهدی افضلیان

  مهدی افضلیان

  کارشناس بازارهای مالی

  در حال حاضر دلار با قیمت ۵۱ و ۵۲ هزار تومان مبادله می‌شود و در همین شرایط شاهد افت قیمت خودروها در بازار هستیم. پیش‌بینی می‌شود که پیش‌فروش خودروها، کاهش قیمت در بازار خودرو همچنان ادامه‌دار باشد چراکه تعداد زیادی از افراد، با هدف سرمایه‌گذاری اقدام به خرید خودرو می‌کنند.

  جواد فلاحیان

  جواد فلاحیان

  کارشناس اقتصادی

  بازار سکه و طلا به میزان زیادی تحت‌تاثیر بازار ارز است بنابراین در صورتی که نرخ ارز افزایش یابد باید در انتظار بالا رفتن قیمت سکه و طلا باشیم و اگر قیمت دلار افت پیدا کند نرخ طلا نیز کاهش خواهد یافت. با توجه به وجود انتظارات تورمی احتمالا با خرید طلا در این روزها، سال‌های آینده سود کسب خواهید کرد.

   افضلیان مهدی

  افضلیان مهدی

  کارشناس بازارهای مالی

  قیمت دلار با افزایشی که داشت، روز جاری با قیمت تقریبی ۵۳ هزار تومان در حال مبادله است. پیش‌بینی می‌شود که افزایش نرخ دلار را در ماه‌های آینده به همین اندازه شاهد باشیم مگر آنکه عواملی همچون فروش نفت منجر به دریافت دلار و در نتیجه کنترل بازار ارز شود. مهدی افضلیان افزایش نقدینگی را مسبب افزایش قیمت دلار دانست.

  برزو حق‌شناس

  برزو حق‌شناس

  کارشناس اقتصادی

  در حال حاضر روابط خارجی با کشورهای همسایه شرایط بدی ندارد و اگر این وضعیت ادامه‌دار باشد نرخ دلار صعودی اما با شیب ملایم دنبال خواهد شد این در حالی است که اگر تنش به روابط خارجی بازگردد قیمت دلار با شیب زیاد در طی سال افزایش خواهد یافت. از طرف دیگر هیچ خبری در رابطه با برجام به گوش نمی‌رسد که این موضوع در کنار افزایش حجم نقدینگی، تورم و.‌‌.. شرایط نامساعد اقتصاد کشور، افت ارزش ریال و در پی آن افزایش نرخ دلار در داخل را نشان می‌دهد.

  بالاجی سرینیون(Balaji Srinivasan)

  بالاجی سرینیون(Balaji Srinivasan)

  مدیر ارشد فناوری سابق صرافی کوین بیس (Coinbase)

  بالاجی سرینیون پیش از این پیش‌بینی کرده بود که قیمت دلار در ۹۰ روز به یک میلیون دلار خواهد رسید اما در گفتگوهای جدیدتر وی گفته است که رشد واقعی بیت کوین ممکن است ۹۰۰ روز و یا ۹۰ ماه به طول انجامد. بالاجی سرینیون در پایان هدف از تاریخ و ارقام آورده شده در پیش‌بینی خود را بیان ضمنی این حقیقت که سیستم مالی آمریکا شکننده است و در حال از دست دادن اعتبار خود است، عنوان کرد.

  سهراب اشرفی

  سهراب اشرفی

  فعال بازار سکه و طلا

  پیش از این میزان تقاضای سکه و طلا تغییر زیادی نداشته است اما باتوجه به بالا رفتن نرخ دلار شاهد افزایش قیمت سکه و طلا نیز بودیم چراکه قیمت این فلز باارزش تحت‌تاثیر روند دلار در نوسان و حرکت است در نتیجه برای پیش‌بینی قیمت طلا در روزهای آینده باید به قیمت دلار توجه شود. سهراب اشرفی همچنین به انس جهانی و تاثیر نگرفتن زیاد از تحرکات آن بر روی نرخ طلا در داخل کشور اشاره کرد و گفت با وجود ثبات نسبی قیمت انس جهانی، نرخ سکه و طلا در داخل کشور ثابت نمانده و تحت‌تاثیر نرخ ارز افزایشیافت و در ادامه نیز تحت‌تاثیر آن نوسان می‌کند.

  مهدی افضلیان

  مهدی افضلیان

  کارشناس بازارهای مالی

  با وجود حجم بالای معاملات در بازار سرمایه، شاهد برخی از عرضه‌های سنگین از سوی حقوقی‌ها نیز هستیم اما به دلیل تقاضای بالای موجود در بازار این موضوع نگران‌کننده نیست چراکه تعادل بازار حفظ شده است. تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی که در تابلوخوانی بسیار مهم است در کنار حجم بالای خروج نقدینگی از صندوق‌های درآمد ثابت همگی عواملی هستند که روزهای سبز بازار در آینده را نشان می‌دهند. مهدی افضلیان در انتها به این نکته اشاره کرد که نقدینگی جذب شده‌ به بازار سرمایه دائما از نمادهای بزرگ به کوچک و بالعکس در جریان است.

  نادر بذرافشان

  نادر بذرافشان

  رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران

  قیمت طلا در دو ماه گذشته بدون افت و تقریبا با ثبات بود و همین موضوع می‌توانست عدم کاهش قیمت و احتمال افزایش قیمت در این روزها را به ما نشان دهد. با توجه به نوسانات ارزی که شاهد آن هستیم و همچنین بالا رفتن میزان تقاضا به دلیل آغاز ماه شوال و اعیاد، احتمالا با افزایش قیمت طلا مواجه خواهیم بود. همچنین با اینکه انس جهانی تاثیر زیادی بر روی قیمت طلای داخلی نمی‌گذارد، این شاخص تغییر چندانی را نداشته است.

  کامبیز افسری

  کامبیز افسری

  فعال بازار ارز

  در طول ۳ روز گذشته شاهد افزایش نرخ دلار به میزان ۶ درصد (سه هزار تومان) بودیم. نرخ دلار در حال حاضر ثبات ندارد چراکه برای آنکه بتوان دلار را باثبات دانست باید حداقل یک ماه مبلغ دلار نوسان آنچنانی نداشته باشد که در این روزها شرایط طور دیگری رقم می‌خورد. در صورتی که دلار در چند روز آینده افت نداشته باشد به این معنا خواهد بود که قیمت دلار پتانسیل رشد بیشتر را دارد و اما اگر قیمت کاهشی شود و به کانال‌های پایین‌تر بازگشت داشته باشد، می‌توان امیدوار بود که قیمت دلار روندی نزولی را پیش بگیرد.

  عماد جعفری

  عماد جعفری

  کارشناس صنعت خودرو

  فاطمی امین وزیر سابق صمت یه دلیل عدم توانایی در کنترل بازار و نارضایتی‌ها از عملکرد وی روز گذشته برکنار شد. در حال حاضر برای پیش‌بینی بازار باید عملکرد وزیر انتخابی بعدی و همچنین عملکرد دولت زیرنظر گرفته شود. باتوجه به وعده‌هایی که وزیر صمت جدید احتمالا بیان می‌کند، احتمالا شاهد رکود در بازار خودرو و کنترل قیمت در کوتاه‌مدت خواهیم بود. اما برای بلندمدت باید دید که عملکرد وزیر به چه ترتیب است.

  مهدی افضلیان

  مهدی افضلیان

  کارشناس بازارهای مالی

  مجلس با لایحه دوفوریتی تسهیل در واردات خودرو موافقت کرد، بر اساس این لایحه مشکلاتی که برای استانداردهای اروپایی برای خودروها تعیین شده بود لغو شده و در عوض استانداردهای کشورهای مبدا البته با بررسی و تایید سازمان محیط زیست قابل تایید است. بنابراین می‌توان گفت در صورت عدم ورود خودروهای خارجی نو و کارکرده احتمالا یا ارزی برای خرید وجود ندارد و یا مافیای واردات خودروهای چینی مشکل‌تراشی کردند. پیش‌بینی می‌شود در صورت اجرای درست طرح هیجان بازار خودرو از بین رفته و تعادل نسبی به بازار بازگردد.

  محمد کشتی‌آرا

  محمد کشتی‌آرا

  فعال بازار سکه و طلا

  مدتی است که بحث گرفتن مالیات از عایدی بر قیمت طلا مطرح شده است اما باید بدانیم که جامعه در حال حاضر با علم به این موضوع اقدام به خرید می‌کند و درواقع این موضوع نمی‌تواند تاثیری در روند اصلی قیمت سکه و طلا ایجاد کند.

  مایکل سایلر (Michael Saylor)

  مایکل سایلر (Michael Saylor)

  مدیر شرکت MicroStrategy

  مایکل سایلر در سال ۲۰۲۰ و با هدف کم کردن ریسک تورم شروع به خرید بیت کوین کرد. در حال حاضر مایکل سایلر آینده‌ی روشنی را برای بیت کوین متصور است و معتقد است که نگه‌داری از این رمزارز بهتر از استراتژی‌های سازمانی و تجاری است که شرکت‌ها به صورت سنتی انجام می‌دهند.

  ابراهیم محمدولی

  ابراهیم محمدولی

  رئیس پیشین اتحادیه طلا و جواهر تهران

  برای پیش‌بینی قیمت طلا و سکه باید به روند قیمتی ارز در کشور توجه کرد. نرخ ارز بیش از هر موضوع دیگری بر قیمت طلا موثر است از طرف دیگر با اینکه انس جهانی نیز می‌تواند به میزان کمی بر قیمت طلای داخلی تاثیر بگذارد، اخیرا با ثبات نسبی همراه بوده است. محمدولی به نبود تقاضا برای طلا بعد از ماه رمضان اشاره کرد و گفت این موضوع نتوانسته است بر قیمت سکه و طلا در کشور موثر باشد و در کنار این مولفه باید یادآوری کرد که اخذ مالیات بر عایدی طلا نیز بر روند طلا موثر نبوده است.

  مهدی افضلیان

  مهدی افضلیان

  کارشناس بازارهای مالی

  مهدی افضلیان با انتشار تصویری از گذشته و آینده‌ی شاخص کل، روند کلی شاخص را از لحاظ تکنیکالی صعودی دانسته است البته این کارشناس معتقد است که هر چرخه‌‌ی جدید در بازار تاثیری بر روند می‌گذارد که ممکن است ادامه‌ی روند متفاوت از آنچه تصور می‌شود تحقق یابد. این کارشناس در انتها توجه به رفتارشناسی بازار و تاثیر آن بر روی معاملات را یک روش مناسب برای پیش‌بینی دقیق‌تر بازار سرمایه دانست.

  سجاد بوربور

  سجاد بوربور

  فعال و کارشناس اقتصادی

  نرخ دلار در چند روز گذشته حدودا ۳ درصد افت داشته است اما سرمایه‌گذاران باید آگاهانه تصمیم بگیرند و این تحرکات قیمتی کوتاه‌مدت را اساس تصمیم‌گیری خود قرار ندهند. همکاری ایران با آژانس در کنار روابط خوب با کشورهای همیسایه باعث شده است که بسیاری اعلام کنند که روند قیمتی دلار کاهشی است اما به اعتقاد این کارشناس قیمت ۵۰ الی ۵۲ هزار تومان در حال حاضر کمترین قیمت معقول برای دلار است.

  علی صادقین

  علی صادقین

  کارشناس بازارهای مالی

  سفر رییس‌جمهور به سوریه می‌تواند بر روند قیمت دلار البته در بازه‌ی کوتاه‌مدت موثر باشد و از آنجایی که قیمت سکه و طلا حدودا ۷۰ درصد پیرو روند دلار در کشور هستند می‌توان انتظار داشت که نرخ سکه و طلا نیز در کوتاه‌مدت افت داشته باشد. انا در بازه‌ی میان‌مدت و بلندمدت باید به تورم و حجم نقدینگی در کشور توجه داشت، با وجود تورم ۵۰ درصدی در شرایط اقتصادی و سیاسی کنونی کشور پيش‌بینی می‌شود که روند قیمتی این فلز باارزش در بلندمدت صعودی باشد.

  علی عصاری

  علی عصاری

  کارشناس بازار سرمایه

  در شرایط کنونی و با توجه به ورود نقدینگی به بازار سرمایه، پیش‌بینی می‌شود که در نمادهای صنعت خودرو و همچنین نمادهای بانکی باتوجه به جاماندگی این دوصنعت، شاهد افزایش تقاضا و در پی آن روند صعودی باشیم.

  عبدالله مشکانی

  عبدالله مشکانی

  تحلیلگر اقتصادی

  پیرو خبری مبنی بر حذف دلار از معاملات تجاری، عبدلی مشکانی تحلیلگر اقتصادی به این نکته اشاره کرد که ما در واردات و صادرات خود استفاده‌ی زیادی از دلار نداریم. معمولا واردات از چین و امارات متحده عربی و صادراتمان به عراق است که در این دادوستدها عمدتا از یوان چین و درهم استفاده می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که حذف دلار از مبادلات تجاری ما تاثیر چندانی بر نرخ دلار نخواهد داشت و این تاثیر اگر هم وجود داشته باشد بر روی شرکت‌های تجاری خواهد بود که از کشورهای اروپایی وارداتی را بر حسب دلار دارند.

  حميدرضا جیهانی

  حميدرضا جیهانی

  کارشناس اقتصادی

  بازار سکه و طلا تاثیر زیادی از روند دلار در کشور می‌گیرند، باتوجه به شرایط کنونی دلار، پیش‌بینی می‌شود که نرخ ارز در بازه‌ی کوتاه‌مدت افت پیدا کند و به تبع آن می‌توان انتظار داشت که قیمت سکه و طلا نیز کاهش یابد اما برای پیش‌بینی سکه و طلا در بازه‌ی بلندمدت باید به تورم که رو به افزایش است نیز توجه کرد بنابراین می‌توان انتظار داشت که روند قیمتی سکه و طلا نیز در بازه‌ی بلندمدت افزایشی باشد.

  علی طباطبایی

  علی طباطبایی

  کارشناس اقتصادی

  پول‌های خارج شده از بازار سرمایه هنوز سود کافی را به‌دست نياورده‌اند بنابراین احتمال اینکه این پول‌ها از بازار سرمایه خارج شوند چندان قوی نیست. اصلاح اخیر بازار سرمایه یک افت کوتاه‌مدت برای بازار است و باز هم رشد بورس را خواهیم دید البته سرمایه‌گذاران باید بدانند که رشد بازار شتاب چندانی ندارد و این مسیر آرام‌تر از تصور بسیاری از یک بازار تماما سبز پیش خواهد رفت.

  علی طباطبایی

  علی طباطبایی

  کارشناس اقتصادی

  باتوجه به شرایط موجود پیش‌بینی می‌شود که پس از قطعی شدن بودجه و آغاز اجرای بندهای آن، قیمت دلار یک الی دو کانال صعود کند. در صورتی که مواردی در بودجه به چشم بخورد که نشان از توافقات برجام باشد احتمال آن وجود خواهد داشت که دلار در کانال ۵۰ هزار تومان باقی بماند و یا حتی افت قیمت نیز داشته باشد. اما موردی که در این روزها باید مدنظر داشت این است که اصلاح بازار سرمایه در روز دوشنبه یک اصلاح کوتاه‌مدت است و نباید انتظار داشت که پول خارج شده از بازار سرمایه به سمت بازار دلار در حرکت باشد چراکه پول‌های هوشمند پس از کسب سود از بازارها، به بازار بعدی منتقل می‌شوند و پولی که وارد بازار بورس شده بود هنوز به سودی نرسیده است.

  علی صادقین

  علی صادقین

  کارشناس بازارهای مالی

  تحرکات بازار سکه و طلا به میزان زیادی (حدودا ۷۰ درصد) وابسته به بازار ارز است، در صورتی که نرخ ارز افزایش یابد می‌توانیم در انتظار افزایش قیمت سکه و طلا نیز باشیم. عامل دیگری که البته تاثیر کمتری بر قیمت طلا در کشور دارد انس جهانی است که البته میزان تاثیر آن بسیار کم است. اخیرا با اعلام میزان تورم بدیهی است که بخشی از مردم برای حفظ ارزش سرمایه‌‌های خود و با انتظارات تورمی که دارند اقدام به خرید سکه و طلا کرده و در نتیجه با افزایش تقاضا شاهد افزایش قیمت سکه و طلا نیز خواهیم بود.

  مایک مک‌گلون(Mike McGlone)

  مایک مک‌گلون(Mike McGlone)

  تحلیلگر بلومبرگ اینتلیجنس(Bloomberg Intelligence)

  قیمت بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۲۳ تا اوایل ماه مه توانست ۷۰ درصد رشد کند، میزان رشد شاخص بازار سهام در همین دوره، ۲۰ درصد بوده است. در صورتی که روند قیمتی بیت کوین و شاخص بازار سهام نزولی شوند باید در انتظار سقوطی بیش از رشد آنها باشیم. از طرف دیگر فدرال رزرو سیاست انقباضی که پیش گرفته‌ بود را ادامه می‌دهد و به نظر می‌رسد که تنها در صورتی که ارزش دارایی‌های ریسک‌پذیر سقوط کنند، بخواهد تغییری در سیاست خود ایجاد کند. به اعتقاد مک‌گلون سقوط بیشتر بیت کوین در صورتی تمام می‌شود که بحران دارایی‌های پرریسک خاتمه یافته باشد.

  جواد فلاحیان

  جواد فلاحیان

  نقدینگی، انتظارات تورمی، میزان تقاضا از جمله عوامل موثر در تعیین قیمت دارایی‌ها هستند. در شرایط کنونی عموم جامعه با هدف حفاظت از ارزش دارایی‌های خود ترجیح می‌دهند که ریال نگه‌داری نکنند، از طرف دیگر دلار و طلا همگرایی شدیدی باهم دارند، بنابراین در صورت بالا رفتن قیمت دلار افزایش قیمت طلا به دلیل بالا رفتن تقاضا زودتر از دیگر کالاها دیده خواهد شد.

  مجتبی دیبا

  مجتبی دیبا

  کارشناس اقتصادی

  عوامل موثر بر تعیین قیمت دلار تغییری نداشته‌اند اما دولت قصد دارد به صورت دستوری قیمت دلار را کنترل کند که این موضوع می‌تواند پرش قیمت دلار در ماه‌های آینده را به همراه داشته باشد. قیمت دلار در یک شیب صعودی ملایم قرار گرفته است و نباید به اشتباه توقف‌های کوتاه قیمتی دلار را نشانه‌ای برای افت قیمت قلمداد کرد. اوج قیمت دلار با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی کشور تعیین خواهد شد اما اگر قرار باشد که دلار افت کرده و به زیر ۵۰ هزار تومان برسد، باید شاهد اخبار مثبت قوی در رابطه با برجام باشیم.

  هومن مقراضی

  هومن مقراضی

  تحلیلگر اقتصادی

  اگر بخواهیم آینده قیمتی دلار را از لحاظ اقتصادی بررسی کنیم، به دلیل وجود تورم در کشور باید گفت که روند دلار صعودی خواهد بود اما نکته‌ای که نباید فراموش کرد این است که سیاست نیز می‌تواند اقتصاد را تحت‌تاثیر قرار دهد. احیای برجام، روابط با کشورهای غربی و اروپایی همه از عواملی هستند که می‌توانند قیمت دلار را در آینده بالاتر و پایین‌تر ببرند. قیمت کنونی دلار ممکن است با اخبار (مثبت/منفی) منتشر شده به کانال‌های بالاتر یا پایین‌تر برود.

  نادر بذرافشان

  نادر بذرافشان

  رئيس اتحادیه طلا و جواهر تهران

  نادر بذرافشان معتقد است که پیش‌‌بینی ادامه‌ی روند سکه و طلا اصلا ساده نیست. انس جهانی بر روی روند طلا تاثیر گذار بوده است با این حال در چندوقت اخیر شاهد واگرایی بین انس جهانی و روند قیمتی طلا در کشور بوده‌ایم و علی‌رغم افت قیمت انس جهانی، طلا در کشور کاهش قیمت نداشت. اخبار سیاسی-اقتصادی و سیاست‌های اتخاذی دولت و بانک مرکزی از طرف دیگر بر روی قیمت طلا در داخل کشور موثر هستند. در نهایت بذرافشان به احتمال نوسان جزئی در هفته آینده در محدوده موجود اشاره کرد و گفت که پیش‌بینی می‌کند که روند قیمتی طلا در هفته‌ی آینده آرام دنبال شود.

  فردین آقابزرگی

  فردین آقابزرگی

  کارشناس بازارهای مالی

  متاسفانه بورس‌های مختلف در بازار مسئولیت خود در ایجاد شرایط غیرعادی در نتیجه‌ی عرضه را نپذیرفته‌اند به همین دلیل باید همچنان منتظر ماند که بازار سرمایه به شرایط عادی بازگردد . هنوز هم سرمایه‌گذاران ترس تکرار دوره‌ی سقوط سال ۹۹ را دارند و به همین دلیل شاهد عرضه‌های زیادی بودیم به طوری که افت برخی از نمادها در هفته سوم اردیبهشت به ۲۵ الی ۳۰ درصد هم رسید. با توجه به شرایط موجود پیش‌بینی می‌شود که در هفته‌ی پیش رو شاهد بیشتر بودن عرضه بر تقاضا و در نتیجه افت بیشتر شاخص باشیم.

  ابراهیم محمدولی

  ابراهیم محمدولی

  فعال بازار طلا

  دخالت دولت و بانک مرکزی باعث کاهش قیمت طلا در روزهای اخیر شده است اما به طور کلی روند نرخ ارز و انس جهانی هستند که قیمت سکه و طلا را تعیین می‌کنند. محمدولی در پایان کاهش قیمت طلا را کوتاه‌مدت دانست و گفت نهایتا باید انتظار افت ۱۰ درصدی را برای طلا داشت و نه بیشتر.

  عماد جعفری

  عماد جعفری

  کارشناس صنعت خودرو

  اتفاقاتی که اخیرا در بازار خودرو شاهد آن بودیم باعث شد که سرمایه‌گذاران پول‌های خود را از بازار خودرو خارج کنند و جذب بازار دیگری شوند. در حال حاضر همچنان رکود در بازار خودرو وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود که دو هفته آینده نیز بازار خودرو با رکود همراه باشد.

  علی شریعتی

  علی شریعتی

  عضو اتاق مشترک بازرگانی

  هفته گذشته دولت عراق معامله تجاری با دلار را ممنوع اعلام کرد و دلیل چنین تصمیمی نیز شفافیت در معاملات و تجارت در این کشور عنوان شده است. در پی اعلام این خبر بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند که قیمت دلار با شتاب بالایی به ۶۰ هزار تومان برسد اما باید بدانید که فرایند شفاف شدن معاملات یکباره انجام نخواهد شد و باید مسیر شفاف‌سازی معاملات که احتمالا چند سال طول بکشد، طی شود. ایران در چنین شرایطی بهتر است هرچه سریع‌تر به سوی سوئیفت برود تا بتواند معاملات تجاری خود را با شفافیت انجام دهد.

  فردین آقابزرگی

  فردین آقابزرگی

  تحلیلگر بازار سرمایه

  فردین آقابزرگی معتقد است که معاملات بازار سرمایه در هفته پیش رو متعادل دنبال خواهد شد البته این تحلیلگر شرط لازم برای تحقق این شرایط را عدم دخالت و دست‌کاری بازار عنوان کرد.

  برزو حق‌شناس

  برزو حق‌شناس

  کارشناس بازارهای مالی

  پیش‌بینی می‌شود که انس جهانی طلا در سال جاری میلادی از سقف پیشین خود عبور کرده و رشد قابل‌قبولی را ثبت کند. این رشد قیمتی بر قیمت سکه و طلا در بازار داخلی نیز تاثیر خواهد گذاشت و درصورتی که رویدادی خارج از بازار بر این صنعت اثر نگذارد شاهد رشد قیمت طلا در داخل خواهیم بود. برزو حق‌شناس در پایان صعود بیشتر طلا نسبت به دلار را در سال ۱۴۰۲ پیش‌بینی کرد.

  علی صادقین

  علی صادقین

  کارشناس بازارهای مالی

  پیش‌بینی می‌شود که انس جهانی طلا تا پایان سال میلادی روندی افزایشی داشته باشد با این حال در داخل کشور عواملی همچون نرخ ارز تاثیر بیشتری بر روی روند قیمتی سکه و طلا خواهند داشت و با توجه به ثبات نسبی نرخ ارز در این روزها احتمالا سکه و طلا نیز نسبتا ملایم و آرام دنبال شود. به گفته علی صادقین ورود بخشی از نقدینگی به بازار سرمایه نیز به ادامه روند آرام بازار طلا کمک کرده است، البته نباید فراموش کرد که این ثبات در بازار طلا برای یک دوره موقت است.

  حمیدرضا جیهانی

  حمیدرضا جیهانی

  کارشناس اقتصادی

  دولت و بانک مرکزی سعی دارند با ابزارهای مالی مختلف از جمله صندوق تثبیت ارزی، اوراق صندوق‌های دلاری و کالایی بورسی و مبادله سلف ارزی قیمت دلار را در بازار کنترل کنند. احتمالا با به کارگیری این ابزارها انتظارات تورمی کاهش پیدا کرده و بنابراین دلالان ارز از این بازار خارج می‌شوند. به گفته‌ی حمیدرضا جیهانی دولت در تلاش است که نرخ ارز را به کانال ۴۰ هزار تومان برگرداند و برای رسیدن به این هدف اقداماتی از جمله نظارت بر بازار، مالیات بر عایدی و ارزش افزوده و... را در دستور کار خود قرار داده است.

  ران دی‌سانتیس (Ron DeSantis)

  ران دی‌سانتیس (Ron DeSantis)

  فرماندار فلوریدا

  سیاست‌مداران بیت کوین را دوست ندارند و دلیل این موضوع را می‌توان در عدم توانایی آنها در کنترل بازار رمزارزها و بیت کوین خلاصه کرد. ران دی‌سانتیس بیان کرد که بیت کوین تهدیدی برای سلطه‌ی قدرتمندان است به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود که در صورت روی کار آمدن دوباره بایدن در دوره بعد، احتمال از بین رفتن بیت کوین وجود خواهد داشت.

  فردین آقابزرگی

  فردین آقابزرگی

  کارشناس بازار سرمایه

  در رابطه با عملکرد بازار سرمایه در هفته جاری فردین آقابزرگی به همراه اکثر تحلیلگران معتقد هستند که بازار سرمایه این هفته متعادل دنبال خواهد شد. فردین آقابزرگی همچنین به تصمیمات ضدونقیص در رابطه با سوداوری شرکت‌های بورسی از جمله تغییر یا عدم تغییر نرخ تسعیر اشاره کرد و گفت اتخاذ یا عدم اتخاذ چنین تصمیماتی اثری به مراتب بیش از سود و زیانشان به بار می‌آورند.

  آرتور هیز (Arthur Hayes)

  آرتور هیز (Arthur Hayes)

  مدیرعامل پیشین صرافی bitmex

  با توجه به شرایط کنونی برای بیت کوین پیش‌بینی می‌شود که این ارز دیجیتال در سال جاری میلادی قیمت جدیدی را ثبت نکند با این حال امید دارم که در سال‌های بعد شاهد ثبت رکوردهای جدید در بیت کوین باشیم و صعود اصلی قیمت را در این رمزارز ببینیم.

  علی طباطبایی

  علی طباطبایی

  کارشناس اقتصادی

  به اعتقاد علی طباطبایی علی‌رغم اینکه قیمت انس جهانی به زیر ۲۰۰۰ دلار رسیده، تا پایان سال جاری میلادی شاهد آن خواهیم بود که قیمت باز هم به محدوده‌های بالای ۲۰۰۰ دلار بازگردد. اما قیمت طلا در داخل کشور بیشتر متاثر از نرخ دلار و رویدادهای سیاسی است. در شرایط کنونی پیش‌بینی می‌شود که قیمت سکه و طلا در محدوده‌ی فعلی نوسانات محدودی داشته باشد و به عبارت دیگر در بازه‌ی کوتاه‌مدت نه رشد زیادی را در طلا خواهیم دید و نه افت قیمت شدید را.

  مجتبی دیبا

  مجتبی دیبا

  کارشناس اقتصادی

  درگیری‌های میان ایران و طالبان، انتخابات ترکیه و همچنین سفر پادشاه عمان به ایران از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت دلار بوده‌اند. علی‌رغم اینکه خبر ورود پادشاه عمان به ایران خوشایند به نظر می‌رسید تاثیر زیادی بر روی قیمت دلار در بازار داخلی نداشت. انتخابات ترکیه باعث کاهش ارزش لیر شد بنابراین واردات به وسیله لیر در این مدت بیشتر از دلار شد. به طور کلی در صورتی که دلار به زیر ۵۰ هزار تومان برسد می‌توان دلار را در قیمت‌های کمتر هم دید با این حال به نظر می‌رسد که کف قیمتی دلار ۵۰ هزار تومان باشد. اما اگر دلار به بالای ۵۳ هزار تومان برسد می‌توان گفت که روند صعودی آن تایید شده است.

  عبدلله مشکانی

  عبدلله مشکانی

  تحلیلگر اقتصادی

  قیمت طلا در بازار داخلی بیش از هر چیز دیگری متاثر از نرخ ارز در کشور است. با وجود نوسانات محدودی که در بازار شاهد هستیم، هنوز هیچ روندی شکل نگرفته است. برای آنکه روند آغاز شود باید اخبار و اتفاقات واضح و شفاف در رابطه با برجام رخ دهد. تا مهرماه در فصل پاییز برخی از بندهای برجام مشخص خواهند شد و بنا بر مثبت یا منفی بودن این بندها دلار و به پیروی از آن طلا روند صعودی یا نزولی مشخص را آغاز خواهد کرد.

  سجاد بوربور

  سجاد بوربور

  فعال اقتصادی

  این کارشناس و فعال اقتصادی معتقد است که نوسانات نرخ ارز که گاهی با افت کم قیمت همراه است را نباید به عنوان یک روند نزولی در نظر گرفت و به نظر می‌رسد که وضعیت کنونی دلار دوام نداشته باشد. سجاد بوربور همچنین گفت در صورتی که نرخ دلار به زیر ۵۰ هزار تومان برسد، فعالان این بازار با حجم بالای خرید خود اجازه افت قیمت را نخواهند داد.

  علی صادقین

  علی صادقین

  کارشناس بازارهای مالی

  پیش‌بینی علی صادقین در مورد انس جهانی طلا این است که در ماه‌های آینده شاهد رشد قیمتی خواهیم بود، اما طلا در بازار داخلی روند نسبتا باثباتی را پیش خواهد گرفت. با این حال این کارشناس معتقد است که روند باثبات و یا کاهشی در طلا موقتی است، به گفته‌ی وی روند بازارهای مختلف از جمله طلا با توجه به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در همین ماه تعیین خواهد شد.

  محمد کشتی‌آرا

  محمد کشتی‌آرا

  نائب‌رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران

  در این روزها شاهد آن هستیم که بازار طلا و دلار با آرامش همراه هستند و البته وجود نوسانات جزئی در بازار کاملا طبیعی است. در شرایط کنونی سیاسی و اقتصادی کشور پيش‌بینی می‌شود که روند قیمتی سکه و طلا در روزهای آینده نیز با همین نوسانات جزئی دنبال شود چرا که برای مشخص شدن روند اصلی باید در انتظار جواب نهایی مذاکرات برجام باشیم.

  برزو حق‌شناس

  برزو حق‌شناس

  کارشناس اقتصادی

  در صورتی که شاهد توافق برجام باشیم می‌توان انتظار داشت که قیمت دلار برای مدتی کوتاه به زیر ۵۰ هزار تومان برسد، اما از آنجایی که شرایط اقتصاد کلان کشور مناسب نیست، ماندگاری در قیمت زیر ۵۰ هزار تومان طولانی نخواد بود. در حال حاضر دولت با مشکلاتی همچون کسری بودجه دست و پنجه نرم می‌کند و شرایط اقتصادی و سیاسی در کشور مزید بر علت شده‌اند تا اجازه‌ی افت قیمت زیاد را به دلار ندهند. در حال حاضر ارزش ذاتی دلار ۵۲ الی ۵۳ هزار تومان است.

  مهدی افضلیان

  مهدی افضلیان

  کارشناس بازارهای مالی

  توجه به پایه پولی و رشد نقدینگی در پیدا کردن کف قیمتی دلار ضروری هستند. زمانی که ریزش با شتاب انجام شود رشد قیمت با سرعت بالا نیز ممکن است به دنبال آن بیاید. در صورتی که قرار باشد که دلار شرایط خوبی را داشته باشد باید در محدوده قیمتی ۴۸ هزار تومان تثبیت شود.

  مهدی افضلیان

  مهدی افضلیان

  کارشناس بازارهای مالی

  با توجه به شرایط موجود در بازار سرمایه احتمالا شاهد آن باشیم که شاخص برای مدتی بین ۲۰۵۰ الی ۲۱۰۰ نوسان کند و سپس یک رشد شارپ را به خود ببیند. البته باید به عدم قطعیت در بازارهای مالی و همچنین تاثیر اخبار و شرایط مختلف بر بازار سرمایه نیز توجه داشته باشیم.

  علی صادقین

  علی صادقین

  کارشناس اقتصادی

  قیمت سکه و طلا در بازار هم‌سو با نرخ ارز در جریان است. میزان تاثیر نرخ ارز بر قیمت طلا ۷۰ درصد است در حالی که انس جهانی به میزان ۳۰ درصد بر روی قیمت طلا تاثیر می‌گذارد در نتیجه برای پیش‌بینی قیمت طلا و سکه بهتر است نگاهی به روند دلار داشته باشیم. در روزهای اخیر شاهد آن هستیم که تاثیر اخبار مختلف بر شکل‌گیری نوسانات بر بازار سکه و طلا از بین رفته است و طلا به مسیر اصلی خود بازگشته است. در چنین شرایطی نباید انتظار افت یا افزایش شدید قیمت را در بازار طلا داشته باشیم و تنها اخبار موثق در رابطه با برجام و روند مذاکرات می‌تواند بر بازار تاثیر مثبت و یا منفی بگذارد.

  محمد ناطقی

  محمد ناطقی

  تحلیل‌گر اقتصادی

  تحریم‌های سیاسی اعمال شده مهم‌ترین عاملی هستند که نرخ ارز را در کشور تعیین خواهند کرد، بنابراین تا زمانی که نتایج توافقات مشخص نشود نرخ دلار نیز در ابهام باقی مانده و روند خاصی را در پیش نخواهد گرفت. دولت در تلاش است که نرخ دلار را در محدوده قیمتی ۵۰ هزار تومان نگه دارد. در صورتی که نرخ دلار به محدوده سقف پیشین خود بازگردد و توافقی صورت نگیرد احتمالا در نیمه دوم سال شاهد افزایش قیمت دلار خواهیم بود.

  بازار بورس یک بازار مالی داخلی است با این وجود اتفاقاتی که در خارج از کشور در جریان هستند هم ممکن است بر این بازار موثر باشند. تحلیلگران برای پیش بینی بازار بورس با بررسی عومل موثر بر بازار از جمله قیمت ارز، سیاست های اتخاذ شده که بر مسائل مالی موثر هستند، نرخ تورم، احساسات سرمایه گذاران و دیگر عوامل، به بیان نظر خود در رابطه با آینده ی کوتاه مدت، میان مدت و یا بلندمدت بازار می پردازند.
  برای آنکه بتوانید تحلیل منطقی تری از آینده ی بازار سرمایه داشته باشید باید دانش و تجربه ی کافی را در تحلیل تکنیکال و بنیادی داشته باشید. علاوه بر این دو نوع تحلیل، تابلوخوانی که در آن به بررسی حجم معاملات و اتفاقات جاری در بازار پرداخته می شود نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

  شاید کسب مهارت در همه ی این تحلیل ها و بررسی هرروزه ی این موارد کار ساده ای برای یک معامله گر و یا سرمایه گذار معمولی نباشد، همچنین مطالعه ی نظرات کارشناسان شناخته شده می تواند معامله گران را با جنبه هایی از بازار آشنا کند که شاید پیش از این به آن توجه نمی کردند. در نتیجه می توان گفت که آگاهی از پیش بینی بازار توسط کارشناسان و تحلیلگران می تواند در تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در بازار موثر باشد.

  با وجود انواع تحلیل و پیش بینی های دقیق کارشناسان نباید این نکته را فراموش کرد که پیش بینی بازار سرمایه و یا هر بازار مالی نمی تواند آینده ی یک نماد و یا شاخص کل را به طور کامل تضمین کند، به عبارت دیگر عدم قطعیت یکی از ویژگی های تمام بازارهای مالی است.

  با توجه به آنچه گفته شد می توان چنین نتیجه گیری کرد که پیش بینی بازار بورس توسط کارشناسان و تحلیلگران می تواند دید روشنی از آینده ی بازار به سرمایه گذاران بدهد با این حال هر پیش بینی، یک سناریو از آینده است که با توجه به شرایط موجود، احتمال وقوع آن وجود دارد اما قطعی نیست. با وجود چنین حقایقی از بازار سرمایه و حتی دیگر بازارهای مالی، می توان گفت که رعایت مدیریت سرمایه می تواند حضور دائمی یک سرمایه گذار و یا معامله گر را در بازارها تضمین کند.