ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار ترید در بازارهای جهانی از صفر صفر

فاکتورهای مهم بنیادی در شرکت سرمایه گذاری سایپا

معرفی سرمایه گذاری سایپا

نام شرکت: سرمایه گذاری سایپا

نماد:وساپا

موضوع: سرمایه گذاری در اوراق بهادار بورس، فرابورس و خارج از بورس

تمرکز سرمایه گذاری: در صنایع خودروسازی و شرکت های سرمایه گذار در صنعت خودرو

معرفی شرکت:

این شرکت با هدف سرمایه گذاری در اوراق بهادار شرکت ها، موسسات و صندوق های سرمایه گذاری به منظور کسب انتفاع تشکیل شده است. هم چنین سرمایه گذاری در اوراق مشارکت؛ مسکوکات و سرمایه گذاری نزد بانک ها و سایر موسسات اعتباری.لازم به ذکر است که تملک مدیریتی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم و از طریق شرکت های زیرمجموعه نیز از اهداف شرکت بیان شده است.

آنچه از رویدادهای مالی شرکت باید بدانید:

۱)سهامداران شرکت

۱-۱)خودروسازی سایپا

۲-۱)سایر

علی رغم تملک بیش از ۵۰ درصد وساپا توسط سایپا اما اثر بااهمیتی بر سودآوری سایپا ندارد.

۲)پرتفوی سرمایه گذاری وساپا:

بیش از ۸۰% از پرتفوی بورسی وساپا از دو سهم خودروسازی سایپا و هلدینگ گروه صنعتی رنا تشکیل شده است.

هم چنین پرتفوی غیربورسی این شرکت که در مجموع حدود ۲۰% از کل سبد سرمایه گذاری را تشکیل می دهد غالبا از چهار سهم گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا, تامین سرمایه لوتوس پارسیان, پیشگامان بازرگانی ستاره تابان و شرکت توسعه صنعتی خودرو تشکیل یافته است.

فاکتورهای مهم بنیادی در شرکت سرمایه گذاری سایپا

۳)حساب های دریافتنی تجاری:

همانطور که از حوزه فعالیت شرکت نیز برداشت می شود بخش قابل توجهی از حساب های دریافتنی وساپا از سود سهام مصوب دریافت نشده تشکیل شده است.البته طبق آخزین گزارش منتشر شده بابت یک سری مطالبات از شرکت های زیرمحموعه اقلام دیگری نیز در این حساب رویت می گردد.

۴)سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت:

تمام رویدادها و معاملاتی که در طی ۱۲ ماه به صورت گزارش عملکرد یکماهه توسط شرکت در سایت کدال گزارش می گردد تجمیع شده و به صورت یکجا تحت این سرفصل در صورت مالی های حسابرسی شده ارایه می گردد که می توان اطلاعات کلی را از آن برداشت کرد و مبنای تحلیل برای ما همان گزارش های یکماهه خواهد بود.

۵)پرداختنی های تجاری و غیرتجاری:

این حساب عمدتا شامل سود سهام مصوبی است که وساپا بایستی به شرکت سایپابه عنوان سهامدار عمده خویش پرداخت کند و تا حال حاضر پرداخت نکرده است.

۶)درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری:

عمده درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری وساپا از شرکت های تامین سرمایه لوتوس پارسیان؛ سرمایه گذاری گروه کارکنان سایپا و تجارت الکترونیک خودرو تابان می باشد.

۶)سایر اقلام عملیاتی :

عمدتا مربوط به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها و برگشت آن می باشد.لازم به ذکر است که هر موقع قیمت سهام خریداری شده در تاریخ تهیه صورت مالی کمتر از بهای تمام شده برای شرکت گردد در این صورت شرکت اقدام به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها می کند و زمانی که این مبلغ برگشت خورد برگشت ذخیره کاهش ارزش را گزارش خواهد کرد که اولین قلم کاهنده سود و دومی افزایش دهنده سود خالص می باشد(توجه کنید که این اقدام به دلیل استانداردها و مفروضات حسابداری می باشد که شرکت را ملزم به ارایه این حساب ها می کند).

۷)سایر اقلام عملیاتی – استثنایی:

در صورتی که شرکت سهامی را که مالکیت بیش از ۸ یا ۱۰ درصد آن را دارد به فروش برساند در این حساب گزارش خواهد کرد.توجه کنید که در حالت فوق معمولا در قیمتی بالاتر از ارزش بازار آن قیمت گذاری و به فروش خواهد رسید و در این حالت سود حاصل از فروش در این حساب گزارش خواهد شد.

۸)عوامل اثرگذار بر رشد قیمت سهام وساپا:

از آنجایی که رشد قیمت سهام شرکت های سرمایه گذاری منوط به وجود فرصت های بالقوه افزایش سود هر سهم شرکت های زیرمجموعه آن می باشد به همین دلیل بایستی پتانسیل های رشد شرکت های زیرمجموعه وساپا را بررسی کرد که در ادامه به طور خلاصه توضیحاتی را ارایه می کنیم:

الف)تامین سرمایه لوتوس پارسیان:

همانطور که از نام شرکت پیداست در حوزه خدمات مالی هم چون مشاوره, تاسیس کارگزاری, مشاوره عرضه اولیه و … فعالیت دارد و ازین دریچه همواره سودآوری اصلی را برای سرمایه گذار داشته است.

۲)سرمایه گذاری گروه کارکنان سایپا:

درآمد اصلی این شرکت از محل فروش مواد اولیه طبخ غذا و سود حاصل از سرمایه گذاری می باشد و ازین دریچه همواره سود خوبی را نصیب وساپا کرده است.

۳)تجارت الکترونیک خودرو تابان:

این شرکت نیز در حوزه واسطه گری جهت فروش و واگذاری انواع خودروهای داخلی و خارجی, فروش اقساطی کالا به کارکنان سایپا و قطعات یدکی و تجهیزات خودرو فعالیت می کند و چون نقش واسطه گری دارد به همین دلیل سودآوری مناسبی را همواره محقق می کند.

همانطور که گفته شد هر گاه پتانسیل های رشد قیمت در سهام شرکت های زیرمجموعه و به ویژه شرکت های فوق منجر به رشد قیمت سهام وساپا خواهد شد.هرچند هرگاه پتانسیل رشد هلدینگ رنا و شرکت سایپا و شرکت های فوق تقویت شود رشد قیمت سرمایه گذاری سایپا محقق خواهد شد.

مولف: احمد لحیم گرزاده

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۵۶ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات شرکت های سرمایه گذاری به شما پیشنهاد میکنیم: