ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار شروع ترید در فارکس از صفرِ صفر

فاکتورهای مهم بنیادی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

ومعادن

نام شرکت: سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

نماد: ومعادن

موضوع: سرمایه گذاری در اوراق بهادار بورس، فرابورس و خارج از بورس

تمرکز سرمایه گذاری: در شرکت های تولیدکننده محصولات فولادی و کانی های فلزی

معرفی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات جزو شرکت‌های فرعی فولاد مبارکه اصفهان هست و در سال ۱۳۷۴ با هدف سرمایه‌گذاری در سهام، سهم الشرکه به طوری که بتواند به تنهایی یا به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود کنترل شرکت را به دست گیرد، راه اندازی شده‌هاست. شرکت‌های مزبور بایستی در حوزه محصولات فولادی و فرآورده های فرعی آن، استخراج کانی‌های فلزی و غیرفلزی باشد. لازم به ذکر است بخشی از درآمد این شرکت در قالب فروش واسطه‌ای محصولات زیرمجموعه‌اش هست.

با توجه به ماهیت فعالیت شرکت در بخش کامودیتی ها، طبیعتا نوسانات نرخ ارز، سنگ آهن، شمش فولاد و مس در سطح جهانی و نحوه نرخ گذاری فرآورده‌های سنگ آهن در داخل از جانب وزارت صنعت معدن تجارت و نرخ شمش فولاد در بورس کالا از اهم عوامل موثر بر سودآوری هلدینگ محسوب می‌شود. از سوی دیگر نحوه تعیین بهره مالکانه (حق انتفاع) و حقوق دولتی و معافیت‌های مالیاتی و عوارض صادراتی از جمله دیگر متغیرهای موثر بر بهای تمام شده و هزینه‌های تولید و فروش محصولات تولیدی شرکت‌های سرمایه پذیر هلدینگ هست.

سایر عوامل موثر بر صنعت کانی‌های فلزی و فلزات اساسی عبارت‌اند از قدرت چانه‌زنی برای تعیین قیمت فروش محصولات، سهولت در تامین مالی پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای، بالانس عرضه و تقاضا محصولات تولیدی شرکت‌ها هست. ضرورت توجه به موازنه تقاضا و عرضه کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش فولادی، میلگرد و سایر محصولات فولادی در کشور و صادرات بهنگام محصولات تولیدی خصوصا در زمان اوج‌گیری قیمت‌های جهانی را می‌توان به عنوان یک فرصت در صنعت قلمداد نمود.

ریسک شکست یک‌باره قیمت‌های جهانی با رخدادهای غیرمنتظره و سیستماتیک مانند تغییر سیاست‌های حمایتی یا قانون‌های وضعی دولت چین به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده سنگ آهن و فولاد در راستای حمایت از ساخت و ساز یا مقابله با آلودگی زیست محیطی را می توان به عنوان یک تهدید قلمداد نمود.

آنچه از رویدادهای مالی شرکت باید بدانید

سهامداران شرکت

۱-۱) فولاد مبارکه اصفهان – فولاد

۲-۱) موسسه صندوق بیمه تامین اجتماعی روستاییان و عشایر

۳-۱) سرمایه گذاری صدر تامین

۴-۱) سایر

پرتفوی سرمایه گذاری ومعادن

از بعد صنایع، تمرکز سرمایه‌گذاری ومعادن به ترتیب روی صنایع استخراج کانی‌های فلزی، فلزات اساسی، ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی، بانک‌ها و موسسات اعتباری، فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط و سرمایه‌گذاری ها است که در این بین، استخراج کانی‌های فلزی و سپس فلزات اساسی بیشترین وزن را به خود اختصاص داده‌اند. سرمایه‌گذاری‌های ومعادن در دوی بخش پرتفوی بورسی و غیر بورسی جای می‌گیرد که در پرتفوی بورسی خود سنگ آهن گل گهر، صنعتی و معدنی چادرملو، ملی صنایع مس ایران، مجتمع فولاد خراسان و تامین مواد اولیه فولاد صبانور و سنگ آهن گهر زمین مهم‌ترین سهام موجود در آن هستند. در پرتفوی غیربورسی خود نیز، ۹۹٫۹۹% از مالکیت شرکت تولید و توسعه پویا انرژی نگین سبز خاورمیانه (معدنی دفینه ثمین پویا)، ۸۶% از شرکت گسترش کاتالیست ایرانیا، ۵۰% از کک طبس و ۴۹% از صنایع آهن و فولاد نور و… را دارد.

با توجه به ماهیت فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، عمده مبلغ درآمد سرمایه‌گذاری، ناشی از شرکت‌های معدنی و صنعتی گل گهر، معدنی و صنعتی چادرملو، فولاد خراسان، توسعه معدنی و صنعتی صبانور، آهن و فولاد ارفع و سنگ آهن گهر زمین و شرکت ملی صنایع مس ایران و … هست و طبق استانداردهای ناظر بر گزارشگری مالی درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری در شرکت‌های تابعه و وابسته در زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و به تاریخ سال مالی برگزاری مجمع، شناسایی می‌گردد. با توجه به اینکه عمده درآمدهای حاصل از عملیات سرمایه گذاری پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت‌های سرمایه پذیر شناسایی می‌شوند لذا در طول سال مالی شاخص NAV یکی از ابزارهای کنترل و مقایسه معیارهای مالی هست که از طریق گزارشات ارائه شده به سازمان بورس و اوراق بهادار و منتشر شده به عموم محاسبه و در جلسات ماهیانه شرکت مورد بحث واقع می شود.

ریسک ها

مهم ترین ریسک‌های موثر بر عملیات شرکت عبارتند از ریسک بازار، ریسک نقدینگی، ریسک اعتباری و ریسک نقدشوندگی سهام. در خصوص ریسک بازار بخش عمده درآمدهای هلدینگ (بیش از ۹۰ درصد) از متغیرهایی چون نوسانات نرخ جهانی سنگ آهن و بیلت فولاد، نرخ ارز، نرخ جهانی مس اثرپذیر است.

حساب های دریافتنی تجاری

عمده اقلام تشکیل دهنده این حساب مربوط به مطالبات ومعادن از شرکت های زیرمجموعه بابت سود مصوب تقسیم نشده می باشد.

سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت

تمام رویدادها و معاملاتی که در طی ۱۲ ماه به صورت گزارش عملکرد یکماهه توسط شرکت در سایت کدال گزارش می گردد تجمیع شده و به صورت یکجا تحت این سرفصل در صورت مالی های حسابرسی شده ارایه می گردد که می توان اطلاعات کلی را از آن برداشت کرد و مبنای تحلیل برای ما همان گزارش های یکماهه خواهد بود.

درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری

درآمد حاصل از سرمایه گذاری عمدتا بابت سود دریافتی از شرکت های ملی صنایع مس ایران، صنعتی و معدنی چادرملو، سنگ آهن گل گهر و سنگ آهن گهرزمین می باشد.

سایر اقلام عملیاتی

عمدتا مربوط به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها و برگشت آن می باشد. لازم به ذکر است که هر موقع قیمت سهام خریداری شده در تاریخ تهیه صورت مالی کمتر از بهای تمام شده برای شرکت گردد در این صورت شرکت اقدام به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها می کند و زمانی که این مبلغ برگشت خورد برگشت ذخیره کاهش ارزش را گزارش خواهد کرد که اولین قلم کاهنده سود و دومی افزایش دهنده سود خالص می باشد (توجه کنید که این اقدام به دلیل استانداردها و مفروضات حسابداری می باشد که شرکت را ملزم به ارایه این حساب ها می کند).

سایر اقلام عملیاتی – استثنایی

در صورتی که شرکت سهامی را که مالکیت بیش از ۸ یا ۱۰ درصد آن را دارد به فروش برساند در این حساب گزارش خواهد کرد. توجه کنید که در حالت فوق معمولا در قیمتی بالاتر از ارزش بازار آن قیمت گذاری و به فروش خواهد رسید و در این حالت سود حاصل از فروش در این حساب گزارش خواهد شد.

عوامل اثرگذار بر رشد قیمت سهام ومعادن

از آنجایی که رشد قیمت سهام شرکت های سرمایه گذاری منوط به وجود فرصت های بالقوه افزایش سود هر سهم شرکت های زیرمجموعه آن می باشد به همین دلیل بایستی پتانسیل های رشد شرکت های زیرمجموعه ومعادن را بررسی کرد که در ادامه به طور خلاصه توضیحاتی را ارایه می کنیم:

سنگ آهن گل گهر

منطقه معدنی و صنعتی گل گهر با داشتن معادن غنی از سنگ آهن به عنوان یکی از مطرح ترین قطب‌های فعال معدنی، صنعتی در خاورمیانه است که دارای قابلیت‌های بسیاری برای تبدیل‌شدن به یک منطقه بزرگ و رقابتی در سطح ایران و حتی جهان هست. شرکت معدنی و صنعتی گل گهر یکی از شرکت‌های فعال این منطقه هست که نقش مهمی در سیاست‌گذاری و مدیریت منطقه را برعهده دارد. محصولات قابل فروش توسط شرکت شامل کنسانتره و گندله سنگ آهن هست. محصول کنسانتره علاوه بر فروش به مشتریان داخلی به بازارهای جهانی نیز صادر می‌گردد. فرایند فروش محصولات به مشتریان داخلی از طریق انعقاد قراردادهای فروش سالیانه و با نرخ مشخصی بر اساس میانگین قیمت فروش شمش فولاد خوزستان در دوره‌های سه ماهه انجام می‌شود.

نرخ گندله و سنگ آهن هردو بر اساس ضریبی از میانگین شمش فولاد خوزستان تعیین می­شود که در نهایت به طور غیرمستقیم به نرخ دلار و نرخ جهانی فولاد مرتبط می­شود. این شرکت در حال حاضر با ظرفیت تولید بیش از ۱۵ میلیون تن کنسانتره و بیش از ۱۰ میلیون تن گندله بزرگ‌ترین تولید کننده کشور هست و با اجرای پروژه‌های توسعه و بهینه‌سازی خطوط شرکت، در افق چشم انداز، مجموع تولیدات سالانه این شرکت به بیش ۳۰ میلیون تن خواهد رسید.

صنعتی و معدنی چادرملو

شرکت چادرملو در حال حاضر در زمینه‌های استخراج از معدن (استخراج باطله و سنگ آهن)، تولید کنسانتره سنگ آهن و سنگ آهن دانه بندی شده، تولید گندله، آهن اسفنجی و شمش فولادی فعالیت دارد. علاوه بر موارد مذکور شرکت دارای یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی نیز هست. بازار اصلی فروش محصولات در داخل کشور بوده که شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، فولاد خراسان، آهن و فولاد غدیر ایرانیان و آهن و فولاد ارفع از مشتریان آن می‌باشند. چادرملو اولین شرکت در ایران است که توانسته زنجیره تولید فولاد از ابتدا تا انتها را در مجموعه فعالیت‌های خود مستقر نماید.

مواد اولیه اصلی شرکت بر اساس استخراج مواد معدنی بوده که با توجه به دسترسی شرکت به معادن داخلی ایران، تهیه مواد خام با هزینه کم و بهینه صورت می‌گیرد. یک دیگر از عوامل مهم در بهای تمام شده شرکت، ذخایر آب برای عملیات شرکت است که تصفیه فاضلاب‌ها و مشارکت در طرح انتقال آب خلیج فارس را در دستور کار قرار داده است. همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، شرکت در زنجیره تولید خود کامل بوده و آهن اسفنجی تولید شده، تماماً توسط شرکت برای تولید فولاد استفاده می‌شود. قیمت جهانی الکترود نیز در بهای تمام شده شرکت نقش مهمی دارد.

ملی صنایع مس ایران

محصوﻻت اصلی شرکت شامل زیر شاخه های زیر می­شود:

  • محصوﻻت با مصارف ﺧاص: این بخش مربوط به تولید مفتول است که برای مصارفی از جمله کابل‌های برق، انتقال اطلاعات و انتقال برق مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • محصول نهایی: محصول کاتد جزء این شاﺧﻪ است که ﺧود مواد اولیه در جهت استفاده برای تولید آلیاژهای مختلف و مفتول به کار گرفته می­شود. از سمت دیگر در تولید باتری ماشین و خودروهای برقی نیز از این محصول استفاده می­شود.
  • محصول میانی: کنسانتره پر عیار شده از خاک استخراجی در این دسته قرار دارد. این محصول پس از ذوب و پاﻻیش به محصول نهایی تبدیل شده و مصرف می­شود.
  • خاک معدنی استخراج شده از معدن: ﺧاک محتوی ماده معدنی مس استخراجی از معادن، اولین محصول تولیدی شرکت است که در جهت پر عیار سازی و تولید کنسانتره مورد استفاده قرار می‌گیرد (ﺧاک سولفور مس).

درصد باﻻیی از فروش شرکت مربوط به محصوﻻت کنسانتره، کاتد و مفتول است. با توجه به درصد رشد ساﻻنه هزینه‌های پیمانکاری (باطله برداری مقداری)، شرکت در زمان کاهش قیمت‌های جهانی با کاﻫش قابل توجه حاشیه سود مواجهه می­شود. بیش از ۹۰% درآمد شرکت مربوط به فروش ۳ محصول کنسانتره، کاتد و مفتول است.

مجتمع فولاد خراسان

محصولات سبک ساختمانی و شمش محصولات اصلی این شرکت بوده و آهن اسفنجی رتبه آخر را در ارزش ریالی کل فروش شرکت دارد. لازم به ذکر است که بیش از ۹۰ درصد از فروش شرکت، داخلی و از طریق بورس کالا می باشد و آهن اسفنجی نیز بر اساس ۵۰ درصد میانگین نرخ فروش فولاد خوزستان تعیین می گردد.

تامین مواد اولیه فولاد صبانور

شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور (سهامی عام) در حال حاضر بزرگ‌ترین تولید کننده سنگ آهن، کنسانتره وگندله در غرب و شمال غرب کشور می باشد. محصولات تولیدی این شرکت در حال حاضر شامل سنگ آهن دانه بندی شده، کنسانتره و گندله آهن است. کنسانتره سنگ آهن و گندله دو محصول اصلی این شرکت بوده که عموما گندله را در داخل و کنسانتره را به خارج صادر می‌کند. توجه گردد که سهم کنسانتره در حدود ۷۵ درصد از کل فروش شرکت هست.

به طور کلی سنگ آهن استخراج شده از معدن حاوی ناخالصی‌های مختلفی هست که عیار آن را کاهش می‌دهند. بر همین اساس سنگ آهن، مورد فراوری قرار می‌گیرد تا با حذف ناخالصی‌ها، عیار آن افزایش پیدا کند. به این محصول کنسانتره سنگ آهن گفته می­شود. این موضوع موجب ایجاد ارزش افزوده برای شرکت می‌گردد. بخشی از این کنسانتره مسقیما به فروش می‌ترسد و بخشی از آن برای تولید گندله مورد استفاده قرار می‌گیرد. گندله، خوراک اصلی کارخانجات تولید آن اسفنجی هست که به شکل گلوله‌های کوچک بوده و از ترکیب کنسانتره و افزودنی‌های مختلف تولید می‌گردد. در سال‌های اخیر برای جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده کارخانه‌های مختلف گندله‌سازی در کشور احداث شده تا زنجیره تولید فولاد کامل شود.

سنگ آهن گهر زمین

سنگ آهن یکی از مهم‌ترین سنگ‌های معدنی و ماده‌ای استراتژیک محسوب می­شود که ایران با داشتن ذخایر غنی آن جزو ۲۰ کشور مهم در این زمینه است. میزان ذخایر قطعی سنگ آهن کشور ۸٫۲ میلیارد تن برآورده شده و بیشترین معادن سنگ آهن کشور در استان‌های یزد، کرمان، مرکزی و خراسان جای گرفته‌اند. مهم‌ترین معادن سنگ آهن کشور گل گهر، سنگان، چغارت، سه چاهون، چادرملو، زرند و چاه گز است.

کنسانتره سنگ آهن مهم‌ترین محصول این شرکت است که ارتباط مستقیمی با قیمت شمش فولاد دارد. کنسانتره داخلی را بر مبنای ضریبی از میانگین نرخ فروش فولاد خوزستان بفروش می‌رسانند. از نظر ریالی بزرگ‌ترین خریدار داخلی محصولات گهر زمین شرکت گل گهر و فولاد خوزستان و فولاد مبارکه هست. پتانسیل‌های رشد قیمت در سهام شرکت‌های زیرمجموعه و به ویژه شرکت‌های فوق منجر به رشد قیمت سهام ومعادن خواهد شد.

 

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۸۳ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات استخراج کانه های فلزی به شما پیشنهاد میکنیم: