TSETMC چیست؟ معرفی سایت TSETMC

TSETMC چیست؟

وبسایت TSETMC

بدون شک یکی از پرکاربردترین سایت‌های سهامداران و کاربران بورسی، سایت TSETMC (Tehran Securities Exchange Technology Management Co) یا مدیریت فناوری بورس تهران است. شاید بد نباشد قبل از توضیح، معرفی و آموزش سایت TSETMC شمای کلی از این شرکت و خدمات آن ارائه دهیم. “شرکت مدیریت فناوری بورس تهران” به عنوان یکی از شرکت‌های مجموعه‌ی سازمان بورس و اوراق بهادار برای ارائه‌ خدمات به چرخه‌ی کامل “معاملات الکترونیکی” ابزارهای مالی به ارکان بازار سرمایه فعالیت می‌کند. این شرکت باهدف بهبود کیفیت خدمات و افزایش رضایت مشتریان بازار سرمایه و بهبود پیوسته‌ی فعالیت‌ها و فرایندهای خود، سامانه‌ی مدیریت کیفیت بر اساس استاندارد ISO9001-2008 را برگزیده است. اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر فرآیند و هدف این سایت را توضیح دهیم می‌توانیم بگوییم که معاملات سهامداران بازار، در این پنل نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید به سادگی فرآیند معاملات را از ابتدا تا انتهای زمان معاملات مشاهده نمایید.

این سایت از بخش‌های مختلفی تشکیل‌شده که در ادامه مقاله به معرفی تک‌تک آن‌ها می‌پردازیم:

بخش‌های مختلف سایت TSETMC

وقتی شما آدرس سایت TSETMC را در نوارابزار وارد و به سایت متصل می‌شوید، نمای کلی از اطلاعات سایت را در صفحه “خانه” مشاهده می‌کنید. در این صفحه، شما اطلاعات کلی بازار بورس و فرابورس شامل اطلاعات شاخص‌ها، نمادهای پربیننده و نمادهای موثر بر شاخص‌های بورس و فرابورس را مشاهده می‌کنید. اگر وقت چندانی برای بررسی سایت TSETMC ندارید و صرفاً می‌خواهید نمای کلی بازار را ببینید، با مشاهده تغییرات شاخص و ارزش بازار و نمادهای موثر در صفحه خانه به این اطلاعات دست می‌یابید.

TSETMC چیست؟در قسمت بالای سایت ۷ تا زبانه مشاهده می‌کنید که با کلیک کردن روی هرکدام شما به اطلاعات بخشی از بازار، دست پیدا می‌کنید.

TSETMC چیست؟همچنین در قسمت بالا سمت چپ سایت نیز نمایش فهرست و هفت زبانه دیگر را مشاهده می‌کنید که امکانات دیگر سایت را در اختیار شما قرار می‌دهد. مهم‌ترین این زبانه‌ها دیده‌بان بازار و جستجوی نماد است که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

TSETMC چیست؟ابتدا به معرفی زبانه‌های بالای سایت TSETMC می‌پردازیم.

TSETMC در یک نگاه

با کلیک روی این زبانه شما به صفحه خانه منتقل می‌شوید و اطلاعات کلی نمایش داده می‌شود.

بورس اوراق بهادار تهران TSETMC

در این زبانه شما اطلاعات مربوط به بازار بورس اوراق بهادار تهران را مشاهده می‌کنید. این بخش از ۸ زبانه تشکیل‌شده که اولین زبانه همه اطلاعات و مابقی اطلاعات جزئی‌تر را نمایش می‌دهد. در زبانه شاخص، شما قادرید اطلاعات مربوط به شاخص‌ها، نمودارهای آن، برترین گروه‌های صنعت را مشاهده نمایید. اطلاعات ارزش بازار روزهای اخیر نیز در این زبانه قابل‌دسترس است.

 •  در زبانه قیمت‌ها، اطلاعات قیمت‌ها مانند بیشترین افزایش و بیشترین کاهش قیمت نمادها نمایش داده می‌شود. همچنین حق تقدم‌های بورسی، ابزارهای نوین مالی و معاملات عمده نمادهای بورسی نیز در این زبانه دیده می‌شوند.
 • در زبانه عرضه و تقاضا، شما برترین عرضه و برترین تقاضا را مشاهده می‌نمایید. درواقع برترین صفوف خرید و فروش در این زبانه قابل‌دسترس است.
 • اگر فعال بازار مشتقه و آتی هستید، زبانه ابزارهای مشتقه و اوراق بدهی، اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار می‌دهد. این اطلاعات شامل تعداد، حجم معاملات، ارزش معاملات، پیام‌های ناظر بازار، عرضه و تقاضای آتی، عرضه و تقاضای اختیار معامله، عرضه و تقاضای اختیار تبعی و درنهایت عرضه و تقاضای اوراق بدهی است.
 • زبانه افزایش‌ها و تغییرات، تعدیلات قیمتی، تغییرات ارزش بازار، بیشترین حجم و ارزش معامله و افزایش سرمایه‌ها را به شما نمایش می‌دهد.
 • زبانه نمادهای مشمول تعلیق نیز نماد معلق را با علت آن نشان می‌دهد.
 • زبانه آخر که همه اطلاعات است، همه این اطلاعات را به صورت یکجا نمایش می‌دهد.

بورس اوراق بهادار TSETMCفرابورس ایران TSETMC

این قسمت از ۱۰ زبانه تشکیل‌شده که ۷ زبانه آن مشابه بورس اوراق بهادار تهران است. سه زبانه متفاوتی که در این قسمت وجود دارد شامل شرکت‌های کوچک و متوسط، بازار پایه، مشتقه است.

 • در زبانه شرکت‌های کوچک و متوسط، نمادهای پربیننده این قسمت که شامل شرکت‌های رشدی و شرکت‌های دانش‌بنیان است را مشاهده می‌نمایید.
 • در زبانه بازار پایه، نمادهای پربیننده یه تابلوی زرد، نارنجی، قرمز را به همراه اطلاعات قیمتی آن‌ها قابل‌دسترس است.
 • در زبانه مشتقه، معاملات اختیار معامله و عرضه و تقاضای آن همراه با حجم و قیمت آن درج می‌شود.
این مطلب را حتما بخوانید:  آموزش کامل استفاده از سایت کدال

TSETMC چیست؟بورس انرژی ایران TSETMC

این بخش شامل ۶ زبانه است:

 • در زبانه بازار فیزیکی (نفت، گاز و سایر حامل‌های انرژی)، اطلاعات حجم، قیمت و تاریخ عرضه‌های مربوط به این بازار (عرضه‌های پیش رو، عرضه‌های در حال برگزاری، عرضه‌های مازاد و عرضه‌های انجام‌شده) ارائه داده می‌شود.
 • در زبانه بازار عمده‌فروشی برق، اطلاعات مربوط به پیام‌های ناظر، فهرست معاملات و برترین قیمت عرضه و تقاضا درج می‌شود.
 • در زبانه بازار مصرف‌کنندگان بزرگ برق، جزئیات عرضه‌های پیش رو، فهرست معاملات سلف و برترین قیمت عرضه و تقاضا نمایش داده می‌شود.
 • در زبانه سلف استاندارد، قراردادهای فعال و سررسید شده مربوط به سلف را می‌توانید مشاهده کنید.
 • در زبانه بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق گواهی ظرفیت را می‌بینیم.
 • و درنهایت زبانه مظنه یابی را مشاهده می‌کنیم، مظنه یابی نرخ عرضه‌های پیش رو و انجام‌شده درج‌شده است.

TSETMC چیست؟شبکه کدال TSETMC

گزارش‌های ارائه‌شده شرکت‌ها به ترتیب تاریخ در این زبانه درج شده‌اند. البته با مراجعه مستقیم به سایت کدال می‌توانید به اطلاعات دقیق‌تری دست پیدا کنید.

شبکه کدال TSETMCصندوق های سرمایه‌گذاری TSETMC

اطلاعات صندوق های سرمایه‌گذاری در این بخش درج‌شده است.

صندوق های سرمایه‌گذاری TSETMCبورس کالا TSETMC

این بخش از ۱۰ زبانه شامل سلف استاندارد، صندوق‌های کالایی، گواهی سپرده کالایی، نمای بازار آتی، نمای بازار-اختیار معامله، اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی، قیمت نمادهای فیزیکی، معاملات بازار فیزیکی، پیام ناظر، اعلانات و اطلاعیه‌ها می‌باشد. نوبت آن فرارسیده تا به معرفی ابزارهای دیگر سایت که مهم‌ترین آن‌ها دیده‌بان بازار است، بپردازیم. در سمت چپ بالای صفحه اصلی، ۸ زبانه را مشاهده می‌نماییم.

بورس کالا

 • نمایش فهرست

اطلاعاتی که در این بخش می‌توانید بدست آورید شامل تغییر مالکیت حقیقی‌ها و حقوقی‌ها و سهامداران فعال در هر نماد است. شما قادرید از این اطلاعات خروجی اکسل تهیه کنید. همچنین می‌توانید گروه‌های یک صنعت و مقایسه شرکت‌ها را به لحاظ روزهای معاملاتی، مثبت و منفی بودن را مشاهده نمایید.

TSETMC چیست؟

 • زبان‌ها

سایت مدیریت فناوری بورس تهران به چندین زبان قابل‌دسترسی است.

 • خانه

همان صفحه اصلی سایت است. با کلیک روی این زبانه به عنوان میان‌بر به صفحه خانه بازگردید.

دیده‌بان بازار

به مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش سایت TSETMC رسیدیم. شما در صفحه دیده‌بان قادرید نمای کلی از معاملات صنایع مختلف با جزئیاتی همچون: حجم، تعداد، ارزش، قیمت و میزان تغییرات را ببینید. در بالای صفحه دیده‌بان ۹ زبانه مشاهده می‌شود که شما قادرید از طریق زبانه قالب نمایش، نحوه مشاهده اطلاعات را تغییر و به صورت سطری، کارتی و کلاسیک مشاهده نمایید. همچنین می‌توانید قالب شخصی برای مشاهده اطلاعات برای خود ایجاد کنید.

 • در زبانه جستجو می‌توانید نماد موردنظر خود را بیابید و اطلاعات دقیق‌تری از آن کسب نمایید.
 • در زبانه تنظیم‌ها، شما می‌توانید اطلاعاتی که مایل به مشاهده هستید را انتخاب نمایید.
 • در زبانه مرتب‌سازی می‌توانید اطلاعات را برحسب اولویتی که مدنظرتان است مرتب نمایید؛ مثلاً اگر بخواهید معاملات به ترتیب از حجم بیشتر به کمتر مشاهده شوند، در این قسمت می‌توانید تنظیم کنید.
 • زبانه مشاهده سریع، صفحه دیده‌بان را به صورت تمام صفحه با تمام اطلاعات نمایش می‌دهد. یکی از بخش‌های کاربردی دیده‌بان، زبانه فیلتر است. شما می‌توانید فیلترهایی که خودتان تهیه کردید یا فیلترهای آماده را در این بخش وارد نمایید. به عنوان مثال فرمول صف خرید را در قسمت شرط تایپ می‌کنید و نامی برای آن انتخاب می‌کنید و سپس آن را ثبت می‌کنید. با انتخاب این فیلتر صرفاً نمادهایی که صف خرید دارند در صفحه دیده‌بان نمایش داده خواهند شد.
 • زبانه خروجی نیز از اطلاعات دیده‌بان به شما خروجی اکسل یا HTML می‌دهد و درنهایت زبانه راهنما که به معرفی این بخش می‌پردازد. با کلیک و انتخاب هر نماد شما می‌توانید اطلاعات دقیق آن را در سمت چپ دیده‌بان به صورت ستونی مشاهده نمایید.
این مطلب را حتما بخوانید:  ٧ گام موثر برای جبران ضرر در بورس

TSETMC چیست؟صفحه مربوط به هر نماد TSETMC

شما قادرید هم از صفحه اصلی و هم از صفحه دیده‌بان، از گزینه جست و جو نماد مدنظر خود را بیابید. پس از پیدا کردن نماد موردنظر صفحه‌ای با سه بخش اصلی را مشاهده می‌نمایید. در سمت راست شما اطلاعات کلی نماد شامل تعداد، حجم معامله، ارزش بازار، ارزش معاملاتی، وضعیت نماد، قیمت پایانی، قیمت معامله را مشاهده نمایید.

TSETMC چیست؟در وسط صفحه بازه‌های قیمتی مجاز، میزان شناوری سهم، حجم مبنا در دسترس شماست.

TSETMC چیست؟درنهایت در سمت چپ شما میزان خرید حقیقی و حقوقی را مشاهده می‌نمایید. در بالای این قسمت تعدادی گزینه موجود است که می‌توانید در خرید و فروش به شما کمک نماید. یکی از مهم‌ترین این گزینه‌ها اطلاعات تکمیلی است که ریز معاملات سهم با حجم‌های آن‌ها به نمایش گذاشته می‌شود.

TSETMC چیست؟شما می‌توانید از طریق کلیدهای میان‌بر، اطلاعاتی را به این صفحه اضافه یا کم نمایید. صفحه سفارش خرید و فروش، نمودار قیمتی روزانه سهم، اطلاعیه‌های منتشرشده در کدال، سهم‌های هم‌گروه و سابقه قیمتی جز مواردی است که به صورت اختیاری می‌توانید مخفی یا در حالت نمایش بگذارید.

TSETMC چیست؟در بالای صفحه هر نماد تعدادی زبانه مشاهده می‌کنید که هرکدام اطلاعات جزئی‌تر از نماد در اختیار شما قرار می‌دهد. سهامداران، سابقه، پیام ناظر و تغییر وضعیت جز زبانه‌های پرکاربرد برای هر نماد هستند. در قسمت سابقه شما با دبل کلیک کردن روی هرروز معاملاتی می‌توانید اطلاعات جزئی‌تر از معاملات آن روز را نیز دریافت کنید. همچنین در قسمت سهامداران با دبل کلیک کردن روی هر سهامدار می‌توانید درصد تغییرات سهامداری آن شرکت را طی روزهای مختلف مشاهده نمایید. گفتنی است اطلاعات شاخص کل بورس و فرابورس، ارزش بازار و حجم معاملات به صورت مختصر در بالای صفحه دیده‌بان و صفحه مربوط به هر نماد قابل‌دسترس است. همچنین اطلاعیه جدید کدال، توقف و بازگشایی نمادها و پیام‌های ناظر به صورت میان‌بر در پایین صفحه دیده‌بان و صفحه مربوط به هر نماد قابل‌مشاهده است. شما با کلیک روی آن‌ها می‌توانید به اطلاعات دقیق‌تر دست‌یابید.

TSETMC چیست؟نتیجه‌گیری

مطالبی که عنوان شد، معرفی و شمای کلی از سایت TSETMC یا مدیریت فناوری بورس تهران بود. بسیاری از گزینه‌های موجود در این سایت در پنل‌های معاملاتی مختلف قابل‌دسترسی است ولی درنهایت مرجع اصلی برای مشاهده معاملات همین سایت است. شما با بررسی دقیق‌تر گزینه‌های مختلف سایت TSETMC می‌توانید به مهارت بیشتری در معاملات دست‌یابید.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کیوسک دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت ۲۴
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

۳.۱/۵ (۸ امتیاز)
16 پاسخ
 1. سلام
  آیا سهام گشان و ابنیه که ساهلهاست دارم بفروشم

  1. باسلام دوست عزیز
   فروش و یا سهامداری بستگی به استراتژی سهامداری شما دارد

 2. سلام خسته نباشد سهم دفارارا ۱۸ماه قبل خریدم وبه خود سهم وحق تقدمش دست نزدم شنیدم بعضی سهم ها را اگه یک سال دست نزنی سود۲۵درصدی شامل میشه این سهم را هم شامل میشه ممنون میشم اگه جواب بدیددفاراح را چگونه پیگری کنم معلم بازنشسته هستم وبد جوری سرمایه ام را در بورس از دست دادم

  1. باسلام دوست عزیز
   در خصوص حق تقدم این سهم با توجه به اینکه مبلغ اسمی در بازه زمانی مجاز واریز نشده به عنوان حق تقدم استفاده نشده حراج و مبلغ آن به حساب شما واریز می شود. مدیریت سهام مذکور به عهده شماست در صورتی که سهامداری کنید سالانه اگر سودی در مجمع تصویب شود برای شما واریز خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.