با ترازنامه بیشتر آشنا شویم

چکیده مقاله قبل:  در بخش تحلیل ترازنامه و دارایی و بدهی و حقوق صاحبان سهام شرکت ها به صورت های مالی اساسی شرکتها به ترازنامه پرداختیم. همانطور که گفته شد، ترازنامه یا صورت وضعیت مالی شرکتها، اطلاعات خلاصه شده در خصوص منابع اقتصادی(دارایی ها)، تعهدات اقتصادی(بدهی ها) و تفاوت این دو را که بیانگر حقوق مالکین است را در لحظه ای از زمان ارائه می دهد. در ترازنامه همیشه یک معادله وجود دارد؛ مجموع دارایی های شرکت برابر است با مجموع بدهی و حقوق صاحبان سهام شرکتها.

آشنایی بیشتر با ترازنامه

در این بخش از مقالات تصمیم داریم تا به صورت مفصل تر و با جزئیات بیشتری با ترازنامه آشنا شویم. چرا که برای تحلیل ترازنامه شما باید آن را به خوبی بشناسید.

قبل از اینکه شروع کنیم لازم است که بدانید ساختار ترازنامه در همه صنایع یکی است. یعنی ترازنامه در همه شرکت های ایرانی به یک شکل(دارایی سمت راست و بدهی و حقوق صاحبان سهام در سمت چپ) و به شکل T بزرگ می باشد. اما در انتها به جزئیاتی اشاره خواهیم نمود که ترازنامه ممکن است از صنعتی به صنعت دیگر دارای اختلاف هایی نیز باشد.

تصویر زیر که نمونه ای از یک ترازنامه شرکت تولیدی است را مشاهده نمایید:

تحلیل ترازنامه و دارایی و بدهی و حقوق صاحبان سهام

دارایی های جاری و دارایی های غیرجاری

در سمت راست ترازنامه، دارایی های شرکت نشان داده می شود که به دو بخش دارایی های جاری و دارایی های غیرجاری(دارایی های ثابت) تقسیم می شوند. مهمترین عاملی که دارایی ها را به این دو بخش تقسیم می کند متغیر زمان است. به عبارتی، اگر انتظار رود که دارایی های یک شرکت طی کمتر از یکسال به وجه نقد یا دارایی دیگر تبدیل شود، در دسته دارایی های جاری و اگر انتظار بر این باشد که بیش از یکسال(یا چرخه عملیاتی) زمان نیاز باشد که دارایی به وجه نقد یا دارایی دیگر تبدیل شود، در دسته دارایی های غیرجاری یا دارایی ثابت گنجانده می شود.

برای روشن شدن این موضوع به دو مثال می پردازیم. موجودی نقد (شامل حساب بانکی یا تنخواه) جزء دارایی جاری به حساب می آید. چرا که وجه نقد هستند. اما دارایی های ثابت مشهود(شامل زمین و ساختمان شرکت) جزء دارایی های غیرجاری به حساب می آیند. چرا که انتظار میرود یکسال دیگر هم این دارایی ها به وجه نقد تبدیل نشوند و مدیریت تصمیمی به فروش این داراییها ندارد.

دارایی های جاری

همانطور که گفتیم، دارایی جاری شامل دارایی هایی می شود که انتظار می رود طی کمتر از یکسال به وجه نقد تبدیل خواهد شد.

 • موجودی نقد

شامل وجوه نقدی است که به صورت ریالی و ارزی در صندوق، تنخواه و حساب بانکی شرکت وجود دارند.

 • سرمایه گذاری های کوتاه مدت

این سرفصل شامل سرمایه گذاری در اوراق مشارکت و … است.

 • دریافتنی های تجاری و غیرتجاری
این مطلب را حتما بخوانید:  منظور از نسبت های مالی چیست؟ معرفی کامل انواع نسبت های مالی

شامل مطالبات شرکت از مشتریان می باشد. دریافتی های تجاری مطالبات شرکت بابت عمدتاً فروش محصول خود است اما دریافتنی غیرتجاری مرتبط با مطالبات شرکت از افرادی غیر از خریداران محصولات خود می باشد.(مانند فروش نسیه ساختمان شرکت)

 • موجودی مواد و کالا

شامل مواد اولیه خریداری شده، کالای(محصول) نیمه ساخته و کالای ساخته شده است.

 • پیش پرداختها

مبلغی که بابت دریافت خدمات به کارفرما یا پیمانکار قبل از انجام کار پرداخت می شود(بیعانه پرداختی)

دارایی های غیرجاری

دارایی های جاری، شامل دارایی های بلندمدت شرکت می باشد که در فرایند عملیات شرکت مورد استفاده قرار می گیرند و بر اساس انتظار شرکت طی یکسال آتی به نقد تبدیل نمی شوند.

 • سرمایه گذاری های بلندمدت

مانند خرید سهام عمده یک شرکت

 • دارایی های ثابت مشهود و نامشهود

دارایی ها در طبقه بندی دیگری به دو دسته مشهود و نامشهود طبقه بندی می شوند. دارایی مشهود قابل مشاهده است. مانند زمین و ساختمان و ماشین آلات اما دارایی نامشهود قابل رویت و مشاهده نیست. مانند سرقفلی و حق امتیاز.

بدهی های جاری و بدهی های غیرجاری

در سمت چپ ترازنامه بدهی های شرکت نمایش داده می شود. منظور از بدهی، طلب دیگران از شرکت است. بدهی ها به دو بخش تقسیم می شوند: بدهی های جاری و بدهی های غیرجاری. بدهی های جاری منظور تعهداتی است که شرکت انتظار دارد تا یکسال آتی تسویه می شوند. بدهی غیرجاری شامل تعهداتی می باشند که سررسید و انتظار شرکت مبنی بر این است که بیش از یکسال تا تسویه آنها باقی مانده است.

بدهی های جاری

 • پرداختنی های تجاری و غیرتجاری

عمدتاً شامل بدهی های شرکت به تأمین کنندگان مواد اولیه و دستگاه ها و تجهیزات شرکت

 • مالیات پرداختنی

مالیاتی که شرکت ها به سازمان مالیات بایت عملکرد و … بدهکارند.

 • سود سهام پرداختنی

سود سهامی(DPS) که در مجمع تقسیم و هنوز به حساب سهامداران واریز نگردیده است.

 • تسهیلات مالی دریافتی

وام و تسهیلاتی که شرکت از بانک دریافت نموده است.

 • پیش دریافت ها

برخلاف پیش پرداخت ها، این سرفصل گویای دریافت بیعانه از طرف مشتریک شرکت برای فروش کالا یا خدمات می باشد.

حقوق صاحبان سهام

بیانگر حق و حقوق مالی سهامداران و صاحبان شرکت از دارایی های شرکت است. اگر شرکت از محل دارایی های خود، بدهی ها را تسویه نماید آنچه باقی می ماند حقوق صاحبان سهام نام دارد.

 • سرمایه

سرمایه شرکت توسط مالکین و سهامداران تهیه می شود. ارزش اسمی هر سهم(۱۰۰۰ریال) ضربدر تعداد سهام شرکت برابر با سرمایه شرکت ها می باشد.

 • اندوخته قانونی

بر اساس قانون، شرکتها ۵% سود خالص دوره خود را به این حساب اختصاص می دهند تا این مبلغ حداقل به ۱۰% مبلغ سرمایه برسد.

 • سود یا زیان انباشته

همانطور که از نام آن مشخص است، برابر است با مجموع سودهای خالص شرکت ها در دوره های قبل منهای سودهای تقسیم شده در مجامع عمومی عادی(تقسیم سود). به این معنی که سود انباشته پایان سال ۱۳۹۵ در ترازنامه برابر است با سود انباشته پایان سال ۱۳۹۴، بعلاوه سود خالص طی دوره ۱۳۹۵ منهای سود تقسیم شده در مجمع سال مالی ۱۳۹۴٫

ارزش دفتری در ترازنامه

اعدادی که در ترازنامه می بینید به ارزش دفتری ثبت شده اند. به این معنی که فرضاً اگر شرکت زمینی را در سال ۱۳۶۵ به قیمت ۱۰ میلیون تومان خریداری کرده باشد، این زمین در ترازنامه سال ۱۳۹۵ هم به ارزش ۱۰ میلیون تومان نشان داده می شود(ارزش تاریخی). به همین دلیل یکی از ایرادات ترازنامه این است که تورم در اعداد آن تأثیرگذار نیست و مبلغ دارایی ها به روز نیستند.

این مطلب را حتما بخوانید:  تفاوت EPS و DPS در بورس چیست؟

اصطلاحات مرتبط با ترازنامه که باید بدانید

یک سری از اصطلاحات مرتبط با ترازنامه وجود دارند که شما باید آنها را بدانید. این اصطلاحات عموماً در گزارش های افزایش سرمایه شرکتها که در کدال قرار می گیرند وجود دارند.

 • سرمایه در گردش

برابر است با مجموع دارایی های جاری شرکت منهای مجموع بدهی های جاری شرکت. پس اگر شرکتی در مدارک درخواست افزایش سرمایه خود عنوان کرد که هدف از افزایش سرمایه اصلاح سرمایه در گردش شرکت است، منظور شرکت این است که به احتمال زیاد، یا می خواهد مشکلات نقدینگی و تأمین مواد اولیه را حل کند یا تصمیم دارد بدهی های خود به طلبکاران تجاری را تسویه نماید.

 • ساختار سرمایه

منظور از ساختار سرمایه، مجموع بدهی های غیرجاری و حقوق صاحبان سهام است. اگر شرکت در مدارک افزایش سرمایه خود ذکر کند که هدف از افزایش سرمایه اصلاح ساختار سرمایه است، منظور این است که می خواهد تسهیلات بلندمدت یا زیان انباشته خود را تسویه نماید. یا عدم توازنی بین نسبت بدهی های بلند مدت و حقوق صاحبان سهام است که تصمیم دارد اصلاح نماید.

 • ساختار مالی

به مجموع سمت چپ ترازنامه گفته می شود. یعنی مجموع بدهی جاری، غیر جاری و حقوق صاحبان سهام.

تحلیل ترازنامه و دارایی و بدهی و حقوق صاحبان سهام

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
تبدیل دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت ۲۴
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

۴.۴/۵ (۱۰ امتیاز)

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

33 پاسخ
 1. استخدام یک کارمند با حقوق ماهیانه جز چی حساب میشه کجای ترازنامه قرار میگیره؟؟

  1. باسلام دوست عزیز
   جزء بدهی های شرکت لحاظ می شود

 2. تسهیلات در بدهی جاری و تسهیلات بلند مدت در بدهی غیر جاری رو چطور باید ارزیابی کنیم؟ چه نکاتی در این رابطه ممکنه وجود داشته باشه؟

  1. باسلام دوست عزیز
   بدهی‌ های غیر جاری شامل بدهی هایی می‌باشد که زمان پرداخت آن‌ها بیش‌تر از یکسال باشد. با توجه به تفکیک بدهی‌‌ ها از نظر زمان سررسید جهت پرداخت آن، سررسید پرداخت حساب‌ها و اسناد پرداختنی بلند مدت، بیش از یکسال و یک دوره مالی است. تفکیک بدهی ها با توجه به زمان سررسید آنها اهمیت زیادی برای صاحبان موسسه دارد. زیرا آنها را نسبت به زمان پرداخت این نوع بدهی‌ های غیر جاری آگاه می‌کند. این امر موجب آمادگی بیشتر جهت پرداخت به موقع اینگونه بدهی ها توسط صاحبان موسسه می‌شود. همچنین موجب بهبود اعتبار مالی موسسه می‌شود تا بتوانند در آینده از اعتبار کسب‌شده به خوبی مجددا استفاده نمایند.

 3. با سلام
  ارزش ویژه در ترازنامه یک شرکت صنعتی چگونه محاسبه می شود ؟

  1. باسلام دوست عزیز
   ﻣﻄﺎﺑﻖ ﺑﻨﺪ ۳۴ اﺳــﺘﺎﻧﺪارد ﺷـﻤﺎره ۱۸ دو روش ارزش وﯾـﮋه و ﺛﺒﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬاری ﺑﻪ ﺑﻬﺎی ﺗﻤﺎم ﺷﺪه ﯾﺎ ﻣﺒﺎﻟﻎ ﺗﺠﺪﯾﺪارزﯾﺎﺑﯽ، ﺑﺮای ﺣﺴﺎﺑﺪاری ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬاری ﺑﻠﻨﺪﻣﺪت در واﺣﺪﻫﺎی ﺗﺠـﺎری ﻓﺮﻋﯽ، ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر اﻧﻌﮑﺎس در ﺻﻮرﺗــﻬﺎی ﻣـﺎﻟﯽ ﺟـﺪاﮔﺎﻧـﻪواﺣﺪ ﺗﺠﺎری اﺻﻠﯽ در ﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه اﺳﺖ.
   روش ارزش وﯾﮋه:
   وﯾﮋﮔﯿﻬﺎی اﺻﻠــﯽ روش ارزش وﯾـﮋه در ﺛﺒـﺖ ﺳـﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬاری ﺑﻠﻨﺪﻣﺪت در واﺣﺪﻫﺎی ﺗﺠﺎری ﻓﺮﻋﯽ ﻣﻄــﺎﺑﻖ ﺑﻨـﺪ ﺷـﻤﺎره ۱۱اﺳﺘﺎﻧﺪارد ﺷﻤﺎره ۲۰ ﻋﺒﺎرﺗﻨﺪ از:
   اﻟﻒ( ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬاری اﺑﺘﺪا ﺑﻪ ﺑﻬﺎی ﺗﻤﺎم ﺷﺪه ﺛﺒﺖ ﻣﯽﺷﻮد.
   ب( ﻣﺒﻠـﻎ دﻓـﺘﺮی ﺳـﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬاری ﺑـﻪ ﻣـﯿﺰان ﺳـﻬﻢ واﺣـــﺪ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬار از ﺳﻮد ﯾﺎ زﯾﺎن واﺣﺪ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﭘﺬﯾــﺮ ﺑﻌـﺪ ازﺗـﺎرﯾﺦ ﺗﺤﺼﯿﻞ اﻓﺰاﯾﺶ ﯾﺎ ﮐﺎﻫﺶ ﻣﯽﯾﺎﺑﺪ.
   ج( ﺳﻬﻢ واﺣﺪ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬار از ﺳﻮد ﯾﺎ زﯾﺎن ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﭘﺬﯾﺮ ﺑﻌﺪ از ﺗﺎرﯾﺦ ﺗﺤﺼﯿﻞ، در ﺻــﻮرت ﺳـﻮد ﯾـﺎ زﯾـﺎن واﺣﺪﺳـﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬار
   ﻣﻨﻈﻮر ﻣﯽﺷﻮد.
   د( ﻣﺒﻠﻎ دﻓﺘﺮی ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬاری ﺑﻪ ﻣﯿﺰان ﺳﻮد ﺳﻬﺎم درﯾﺎﻓﺘﯽ ﯾـﺎ درﯾﺎﻓﺘﻨﯽ از واﺣﺪ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﭘﺬﯾﺮ ﮐﺎﻫﺶ ﻣﯽﯾﺎﺑﺪ.
   ﻫـ( ﻣﺒﻠﻎ دﻓﺘﺮی ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬاری در ﺻــﻮرت ﻟـﺰوم، ﺑـﻪ ﻣـﯿﺰان ﺳﻬﻢ واﺣﺪ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬار از ﺗﻐﯿــﯿﺮ در ﺣﻘـﻮق ﺻﺎﺣﺒﺎنﺳـﺮﻣﺎﯾﻪ واﺣﺪ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﭘﺬﯾﺮ ﺑﻌﺪ از ﺗﺎرﯾﺦ ﺗﺤﺼﯿﻞ ﮐﻪ آﺛﺎر آن در ﺻــﻮرت ﺳﻮد و زﯾﺎن واﺣﺪ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﭘﺬﯾﺮ اﻧﻌﮑﺎسﻧﯿﺎﻓﺘﻪ اﺳــﺖ )از ﻗﺒﯿـﻞ ﺗﻐﯿﯿﺮات ﻧﺎﺷﯽ از ﺗﺠﺪﯾﺪ ارزﯾﺎﺑﯽ داراﯾﯽﻫــﺎی ﺛـﺎﺑﺖ ﻣﺸـﻬﻮد(ﺗﻌﺪﯾﻞ ﻣﯽﺷﻮد.

 4. سلام
  هزینه های پرداختنی شامل چه مواردی می باشد؟

  1. باسلام دوست عزیز
   هزینه ‌های پرداختنی شامل بعضی از حساب ‌ های بدهی است در صورت لزوم در واحد تجاری از این حساب‌ها استفاده می‌شود و همگی نشان دهنده تعهدات واحد تجاری هستند. مانند حقوق پرداختنی، مالیات پرداختنی، بهره پرداختنی و غیره.

 5. با سلام و عرض خسته نباشید برای تراز نامه حتما باید شخص حقوقی باشه یا شرکت باشه ؟

  1. با سلام و احترام
   سوال شما واضح نیست ولی اگر منظور شما این است که آیا ارائه ترازنامه مختص اشخاص حقوقی است؟ بله گزارشات مالی توسط شرکت‌ها و کسب‌وکارها یا به طور کلی اشخاص حقوقی فعال اقتصادی منتشر می‌شوند.

 6. سلام سود سهام دریافتی جز چه بخشی ازترازنامه هست؟

  1. باسلام دوست عزیز
   سود سهام پرداختنی مبلغی است که شرکت طی آخرین مجمع عمومی که برگزار کرده است موظف شده که به سهامدارهایش پرداخت کند.
   این آیتم زمانی به عنوان بدهی طبقه‌بندی می‌شود که برای مجمع عمومی احتمال تصویبش برای مجمع بعدی وجود داشته باشد.
   یعنی وقتی شرکت ها پیش بینی می‌کنند که یک مقدار سودی را قرار است پرداخت کنند (برای مثال ۶۰ درصد)، آن عدد را در این ردیف ذکر می‌کنند و ادعا می‌کند که در سال مالی جاری هم موظفیم که به سهامدارهایمان این مبلغ سود را پرداخت کنیم.
   پس این آیتم زمانی بدهی تلقی می‌شود که تصویب آن توسط مجمع بعدی محتمل باشد.
   در غیر این صورت در قسمت حقوق صاحبان سهام این مبلغ درج می‌شود.
   نکته ای که باید به یاد داشته باشیم این است که شرکت ها موظفند تا ۴ ماه بعد از تاریخ پایان سال مالی، مجمع عمومی خود را برگزار کنند.
   بعد از برگزاری مجمع عمومی، موظفند تا ۸ ماه سود سهام را به سهامدار ها پرداخت کنند.
   قانون دیگری هم وجود دارد به این صورت که سود سهام تقسیمی برای شرکت هایی که سود ده هستند باید حداقل ۱۰ درصد سود شرکت باشد.
   یعنی سود شرکت هرچقدر که بود، EPS باید حداقل ۱۰ درصد آن را شامل شود.

 7. سلام
  آیا امکان داره که با انحلال یا بدون انحلال یک شرکت سهامی خاص ، ملک شرکت رو (تنها دارایی شرکت) بین سهامداران تقسیم کرد؟ یعنی هر سهامدار به اندازه میزان سهام یک متراژی زمین تحویل بگیره؟

  1. باسلام دوست عزیز
   بعد از آن که یک شرکت به طور کامل منحل شد، شاهد این هستیم که اموال و دارایی های آن در ابتدا بین افراد مقروض و بعد از آن بین سهامدارن (شرکا) و افراد ذی النفع باید تقسیم شود.بعد از آن که قرض ها پرداخت شد، حال نوبت آن می شود که اموال باقی مانده را بین سهامداران تقسیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *