ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار ترید در بازارهای جهانی از صفر صفر

فاکتورهای مهم بنیادی گروه کارخانجات صنعتی تبرک

فاکتورهای بنیادی گروه کارخانجات صنعتی تبرک

نام شرکت: گروه کارخانجات صنعتی تبرک

نماد:تبرک

موضوع: سرمایه گذاری در اوراق بهادار بورس، فرابورس و خارج از بورس

تمرکز سرمایه گذاری: در شرکت های حوزه مواد غذایی

معرفی شرکت

کارخانجات صنعتی تبرک با هدف تولید انواع محصولات دامی و غذایی اعم از محصولات پروتئینی، لبنی، مواد غذایی و … توسط زیرمجموعه های این شرکت تاسیس شده است. تبرک مالکیت کنترلی تمام شرکت های زیرمجموعه خود را دارد که شرکت های زیر می باشند:

موش پونه مشهد(غپونه) – کشت و صنعت شهداب ناب خراسان ( غشهداب) – کشت و صنعت بهاران گلبهار خراسان – طلای سفید تبرک – بهینا – اخشان اخلمد و …

آنچه از رویدادهای مالی شرکت تبرک باید بدانید

سهامداران شرکت

 

۱-۱)شرکت توسعه صنعت و عمران تبرک خاورمیانه

۲-۱)شخص حقیقی

۳-۱)سایر

پرتفوی سرمایه گذاری تبرک

 

حدود ۸۰ درصد پرتفوی سرمایه گذاری این شرکت بورسی می باشد که نوش پونه مشهد و شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان سهام تشکیل دهنده آن می باشد.مهم ترین سهام غیربورسی اثرگذار بر ارزش تبرک شرکت های اخشان اخلمد و فرآورده های غذایی خوشمزه خراسان می باشد. لازم به ذکر است که تبرک اجازه استفاده از برند تبرک را به شرکت های زیرمجموعه خود داده و و تا پایان سال ۱۳۹۶ استفاده از این برند به صورت رایگان بوده و پس از آن تا پایان سال ۱۴۰۶ معادل یک درصد مبلغ فروش تمامی زیرمجموعه های غیربورسی را به عنوان حق واگذاری برند دریافت می کند و ازین محل می تواند درآمد فوق العاده ای را شناسایی نماید و این موضوع به ویژه در ایامی که با افزایش شدید قیمت محصولات غذایی روبه رو هستیم(مشابه مهر سال ۱۳۹۷) می تواند به نفع این شرکت تمام شود.

حساب های دریافتنی تجاری

 

با توجه به ماهیت فعالیت تبرک، بیش از ۶۰ درصد از حساب های دریافتنی این شرکت را سود سهام مصوب دریافت نشده می باشد و مابقی عمدتا مربوط به مبادلات بین گروهی است.

سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت

 

تمام رویدادها و معاملاتی که در طی ۱۲ ماه به صورت گزارش عملکرد یکماهه توسط شرکت در سایت کدال گزارش می گردد تجمیع شده و به صورت یکجا تحت این سرفصل در صورت مالی های حسابرسی شده ارایه می گردد که می توان اطلاعات کلی را از آن برداشت کرد و مبنای تحلیل برای ما همان گزارش های یکماهه خواهد بود.

 درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری

 

عمدتا مربوط به سود دریافتی از شرکت های نوش پونه مشهد، کشت و صنعت شهداب، شرکت اخشان اخلمد می باشد.

 سایر اقلام عملیاتی

 

عمدتا مربوط به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها و برگشت آن می باشد.لازم به ذکر است که هر موقع قیمت سهام خریداری شده در تاریخ تهیه صورت مالی کمتر از بهای تمام شده برای شرکت گردد در این صورت شرکت اقدام به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها می کند و زمانی که این مبلغ برگشت خورد برگشت ذخیره کاهش ارزش را گزارش خواهد کرد که اولین قلم کاهنده سود و دومی افزایش دهنده سود خالص می باشد(توجه کنید که این اقدام به دلیل استانداردها و مفروضات حسابداری می باشد که شرکت را ملزم به ارایه این حساب ها می کند).

سایر اقلام عملیاتی – استثنایی

 

در صورتی که شرکت سهامی را که مالکیت بیش از ۸ یا ۱۰ درصد آن را دارد به فروش برساند در این حساب گزارش خواهد کرد.توجه کنید که در حالت فوق معمولا در قیمتی بالاتر از ارزش بازار آن قیمت گذاری و به فروش خواهد رسید و در این حالت سود حاصل از فروش در این حساب گزارش خواهد شد.

عوامل اثرگذار بر رشد قیمت سهام تبرک

از آنجایی که رشد قیمت سهام شرکت های سرمایه گذاری منوط به وجود فرصت های بالقوه افزایش سود هر سهم شرکت های زیرمجموعه آن می باشد به همین دلیل بایستی پتانسیل های رشد شرکت های زیرمجموعه تبرک را بررسی کرد که در ادامه به طور خلاصه توضیحاتی را ارایه می کنیم:

 شرکت نوش پونه مشهد

 

این شرکت به تولید محصولات غذایی به ویژه روغن سویا و خوراکی اشتغال دارد و از سال ۱۳۹۶ بیسکوییت و رول کیک و آبمیوه را به سبد محصولات خود اضافه کرده است که هنوز به لحاظ ریالی جایگاه مهمی را در شرکت ندارد.روغن سویا و روغن پالم مهم ترین آیتم های تشکیل دهنده بهای تمام شده غپونه می باشد.

 شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان

 

تا سال ۱۳۹۵ سس محصول اصلی این شرکت بوده است اما از سال ۱۳۹۶ با خریداری سهام شرکت کشت و صنعت بهاران گلبهار خراسان حجم تولید و فروش رب گوجه فرنگی این شرکت افزایش یافته است و به رتبه اول فروش شرکت مبدل گشته است و رویه بدین صورت است که شرکت مزبور به صورت کارمزدی رب تولید کرده و غشهداب آن را می فروشد.

شرکت اخشان اخلمد

 

گوجه فرنگی، ذرت علوفه ای و شیر مهم ترین محصولات این شرکت می باشند.

در پایان یادآوری می گردد که گروه کارخانجات تبرک علاوه بر موارد ذکر شده به دلیل شناسایی درآمد از محل اجاره استفاده از برند تبرک به زیرمجموعه های غیربورسی خود به شرح آنچه ذکر گردید انتفاع می برد. همانطور که گفته شد هر گاه پتانسیل های رشد قیمت در سهام شرکت های زیرمجموعه و به ویژه شرکت های فوق ایجاد گردد منجر به رشد قیمت سهام تبرک خواهد شد.

مولف: احمد لحیم گرزاده

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۱۶ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵