کارگزار ناظر کیست و چگونه می‌توان آن را تغییر داد؟

کارگزار ناظر

کارگزار ناظر کیست؟

همانطور که می‌دانید در بورس اوراق بهادار ایران معاملات سهام برای مشتریان حقیقی از طریق کارگزاری‌ها و یا کارگزار ناظر انجام می‌گیرد. در واقع کارگزاری‌ها واسطه‌ی بین خریداران و فروشندگان محسوب می‌شوند. در سیستم معاملاتی پیشین سهام، افراد می‌توانستند سهام خود را در کارگزاری‌های مختلف به فروش برسانند. به طور مثال اگر شخص در دو کارگزاری مفید و آگاه حساب معاملاتی داشته و با حساب  آگاه خود ۲۰۰۰ سهم فولاد خریداری می‌کرد میتوانست  ۲۰۰۰ سهم خود را توسط کارگزاری مفید به فروش برساند. یعنی هیچ الزامی برای یکسان بودن کارگزار خریدار و فروشنده وجود نداشت. در سال‌های اخیر با راه اندازی سیستم معاملاتی جدید، مفهوم جدیدی به عنوان کارگزار ناظر به قوانین بازار افزوده شد. این بدین معنی است که سهامداران دارایی سهام خود را در هر نماد معاملاتی فقط می‌تواند توسط کارگزاری به فروش برسانند که سهام خود را از آن خریده‌اند. چنانچه با همان شرایط مثال قبلی اقدام به خرید ۲۰۰۰ سهم فولاد در کارگزاری آگاه کرده باشید؛ صرفا می‌توانید از طریق همان کارگزاری ۲۰۰۰ سهم فولاد خود را به فروش برسانید.

چگونه می‌توان کارگزار ناظر را تشخیص داد؟

اگر تنها در یک کارگزاری حساب معاملاتی داشته باشید و تمامی خرید و فروش‌های خود را با همان حساب معاملاتی انجام دهید؛ کارگزار ناظر شما همان کارگزاری است که با آن کار می‌کنید. ولی اگر دارایی سهام‌تان در نمادهای معاملاتی مختلف متفاوت است، کارگزار ناظر با توجه به سابقه‌ی معاملاتی شما با کارگزاری‌های مختلف تعیین خواهد شد. بدین معنی که در هر نماد معاملاتی بسته به سابقه معاملاتی، کارگزار ناظر متفاوتی خواهید داشت. برای تشخیص این کارگزاری خود روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 1. مراجعه به سایت اینترنتی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به آدرس csdiran.com و مشاهده‌ کارگزار ناظر در قسمت سرویس‌های الکترونیکی به سهامداران. لازم به ذکر است؛ سهامداران حقیقی برای استفاده از این قابلیت باید کد ملی و سهامدارن حقوقی هم می‌بایست کد سهامداری خود را در سامانه وارد کنند.
 2. تطابق گواهینامه نقل و انتقال و سپرده سهام
این مطلب را حتما بخوانید:  معاملات برخط یا آنلاین چیست؟

راه دیگر برای تشخیص کارگزار آن است که سهامدار در هر نماد پس از مراجعه به سایت شرکت سپرده‌گذاری اوراق بهادار، کد کارگزار خریدار یا فروشنده را که در آخرین گواهینامه‌‌ی نقل و انتقال سهام صادر شده را با جدول شناسایی کد کارگزاری که در سایت موجود است، تطابق داده و از کارگزار خود در هر نماد معاملاتی اطلاع یابد.

توجه: بر اساس اطلاعیه سازمان بورس و اوراق بهادار چنانچه کد کارگزار خریدار یا فروشنده در آخرین گواهینامه نقل و انتقال و سپرده سهام صادره‌ی پیش از ۱۶/۰۹/۱۳۷۸ برابر ۹۹۹، ۸۸۸، ۷۷۷، ۶۶۶ یا ۱۱ باشد؛ سهامداران تنها از روش اول می‌توانند از کارگزار ناظر خود مطلع شوند.

تغییر کارگزار ناظر

روش سنتی برای تغییر کارگزار ناظر بدین‌صورت است که سهامدار پس از فروش تمام دارایی سهام خود در یک نماد معاملاتی، حداقل برای یک روز معاملاتی دارایی سهام خود را در آن نماد صفر نگه دارد. پس از این انجام روند، کارگزار خریدار در اولین معامله آن نماد، کارگزار ناظر محسوب خواهد شد. علاوه بر روش سنتی روش‌های دیگری هم برای تغییر کارگزار ناظر وجود دارد:

 • نخستین روش آن است که به صورت حضوری به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه مراجعه کرده و با ارا‌ئه‌ی اصل و کپی شناسنامه، درخواست تغییر کارگزار خود را ثبت کنید.
 • روش دوم آن است که به سایت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه مراجعه کرده و پس از دریافت و تکمیل فرم درخواست غیرحضوری تغییر کارگزار ناظر، آن را به همراه گواهی امضا از دفاتر اسناد رسمی برای شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پست کنید.
 • روش آخر هم مراجعه به کارگزاری‌هایی است که در نماد معاملاتی موردنظر می‌توانند به عنوان کارگزار ناظر فعالیت کنند.
این مطلب را حتما بخوانید:  تسویه معاملات چیست و چگونه انجام می‌شود؟

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

برای ثبت نام در صرافی کوینکس (CoinEx) با تخفیف کارمزد معاملات اینجا کلیک کنید!

برای ثبت نام در صرافی بایننس (Binance) با تخفیف کارمزد معاملات اینجا کلیک کنید!

توجه: برای انجام معامله در بایننس حتما با آی پی خارج از ایران وارد شوید

155 پاسخ
 1. سلام. بنده جهت تغییر کارگزاری ناظر به سایتی که فرمودید وارد شدم. ولی کارگزار ناظر برای هیچیک از سهم هایم مشخص نشده بود (همه خالی بودند). لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. با سلام دوست عزیز
   نکته مهم : درصورتی که سهامدار مبادرت به فروش کل دارایی سهام قابل معامله خود در یک نماد معاملاتی نماید و دارایی سهام قابل معامله وی در آن نماد معاملاتی باید برای حداقل یک روز صفر باشد، در این صورت کارگزار خریدار در اولین معامله بعدی،کارگزار ناظر وی در آن نماد معاملاتی خواهد بود.
   سهامداران می توانند جهت تغییر کارگزار ناظر خود به روش زیر اقدام نمایند:

   مراجعه به دفاتر تمامی شرکت هاى کارگزارى و تکمیل فرم مربوطه جهت تعیین یا تغییرکارگزار ناظر.

   1. باسلام، من تو عرضه اولیه شرکت کردم قرار شد ۸۰۰ سهم بخریم که پول این ۸۰۰ سهم رو سفارش دادم تا به موقعش که تکلیف مشخص بشه بعد ۳۰۰ سهم بهم تعلق گرفت… مابه التفاوتش میره رو دارایی کل؟ کجا میره؟ باید برگرده به حساب کارگزاری؟

    1. باسلام دوست عزیز
     به حساب شما نزد کاگزاری واریز می شود

 2. سلام.
  من قبلا در کارگزاری امین سهم ثبت نام کرده بودم ولی فعالیتی نداشتم. جدیدا هم در کارگزاری پاسارگاد کد کاربری گرفتم. حال سهام عدالت من نه در امین سهم هست و نه در پاسارگاد و پیغام می دهد کارگزار ناظر شما قبلا انتخاب شده! می خواستم ببینم چه کارگزاری برای سهام عدالت من قرار داده شده و کی در پرتفوی من قابل مشاهده هست؟
  سهام‌دو میلیون تومانی بانکها و بیمه ها که من از طریق درگاه بانک خریدم در کدام کارگزاری قابل ثبت می شود؟

  1. با سلام دوست عزیز
   نظر به اینکه ساز و کار فروش سهام عدالت برای آن دسته از سهامدارانی که قصد فروش سهام خود را دارند به صورتی متفاوت از فروش سهام عادی انجام می پذیرد ( از طریق سامانه ی معاملات برخط صورت نمی پذیرد) امکان افزودن پرتفوی سهام عدالت شما به پرتفوی نزد کارگزاری در حال حاضر وجود ندارد.
   بعد از اختصاص واحدهای صندوق به شما این دارایی به کد بورسی شما منتقل می شود

 3. با سلام من میخواهم سهام عدالت که ۳۰ درصد اون را بفروشم از در یقه کار گزار اما وقتی میخوام این کار را انجام بدم
  برای کد ملی مورد نظر قبلا کارگزار ناظر تعیین شده است این پیام میده اگر لطف کنید من را راهنمای کنید که چکار کنم ممنون میشیم از شما

  1. با سلام دوست عزیز
   «اطلاعیه مهم در خصوص دارندگان سهام عدالت
   مشتریان گرامی،
   نظر به اینکه ساز و کار فروش سهام عدالت برای آن دسته از سهامدارانی که قصد فروش سهام خود را دارند به صورتی متفاوت از فروش سهام عادی انجام می پذیرد (از طریق سامانه ی معاملات برخط صورت نمی پذیرد) لطفا به هیچ وجه نسبت به ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر اقدام نفرمایید.
   لطفا توجه داشته باشید امکان افزودن پرتفوی سهام عدالت شما به پرتفوی نزد کارگزاری در حال حاضر وجود ندارد.
   شما می توانید پرتفوی خود را از طریق بخش مربوطه مشاهده فرمایید.»

 4. با سلام.
  مادر من گواهی نقل و انتقال سهام یک نماد را داره که مربوط به پارسال است. برای انتقال این سهام به پرتفوی او در کارگزاری باید چکار کنم؟

  1. با سلام دوست عزیز
   با توجه به تنوع راهکار کارگزاریها با پشتیبانی کارگزاریتان تماس بگیرید

 5. سلام
  من سال ۸۲ سهام ساختمان ایران و خریدم و اصلا یادم نیست اسم کارگزار چی بود.. فقط یادمه نزدیهای بورس تهران بود
  چطور می تونم بفهمم؟؟ ا

  1. با سلام دوست عزیز
   درصورتی که در سامانه سجام ثبت اطلاعات انجام داده باشید و تجمیع کد بورسی صورت گرفته باشد از طریق کد ملی توسط کارگزاری ها قابل استعلام است

 6. سلام کارگزار ناظر من مفید هستش سهام دومیلیون تومانی بانک های صادرات و ملت و اقتصاد نوین رو از طرق اپ خود بانک ها خریدم که قراره از اول تیر در بورس قابل معامله بشن
  آیا تو تاریخ مذکور به پرتفوی من تو ایزی تریدر مفید اضافه می شن یا واسه اضافه شدنشون تو پرتفوی مفید باید کار خاصی انجام بدم
  ممنون می شم جوابم رو بدید
  متشکرم

  1. با سلام دوست عزیز
   بعد از اختصاص واحدهای صندوق به شما این دارایی به کد بورسی شما منتقل می شود

 7. سلام .آیا تغییر کارگزاری به معنی این هست که شخص از کارگزاری قبلی دیگه نمی تونه خریدکنه ؟

  1. با سلام دوست عزیز
   کارگزار ناظر بر فروش موثر می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X
تیرماه پرسود، شناخت فرصت‌های سرمایه‌گذاری مدرس: علی صابریان 30 خرداد 1400 ۵۹۹ هزار تومانرایگان ثبت‌نام‌ کنید