ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار ترید در بازارهای جهانی از صفر صفر

فاکتورهای بنیادی مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر

فاکتورهای بنیادی شرکت مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر

نام شرکت: مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر

نماد: شوینده

موضوع: سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار بورس، فرابورس و خارج از بورس

تمرکز سرمایه‌گذاری: در شرکت‌های تولیدکننده مواد و محصولات شیمیایی

معرفی شرکت شوینده

شرکت مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر در سال ۱۳۸۳ باهدف سرمایه‌گذاری در سهام و یا سهم الشرکه شرکت‌های فعال در تولید مواد شوینده، پاک‌کننده، آرایشی و بهداشتی تأسیس و در سال ۱۳۹۶ در لیست اوراق بهادار قرارگرفته و با نماد شوینده مورد معامله قرار گرفت.

آنچه از رویدادهای مالی شرکت شوینده باید بدانید

سهامداران شرکت

۱-۱)شرکت توسعه صنایع بهشهر – وبشهر

۲-۱)صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه زرین‌شهر

۳-۱)سایر

پرتفوی سرمایه‌گذاری شوینده

از منظر بهای تمام‌شده حدود ۷۵ درصد از پرتفوی سرمایه‌گذاری شوینده و از منظر ارزش بازار حدود ۹۰ درصد از ارزش پرتفوی این شرکت بورسی هست. پاکسان، گلتاش و صنایع بهداشتی ساینا مهم‌ترین شرکت‌های اثرگذار بر پرتفوی هستند.

سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت

تمام رویدادها و معاملاتی که در طی ۱۲ ماه به‌صورت گزارش عملکرد یک‌ماهه توسط شرکت در سایت کدال گزارش می‌گردد تجمیع شده و به‌صورت یکجا تحت این سرفصل در صورت‌های مالی حسابرسی شده ارائه می‌گردد که می‌توان اطلاعات کلی را از آن برداشت کرد و مبنای تحلیل برای ما همان گزارش‌های یک‌ماهه خواهد بود.

درآمد سود حاصل از سرمایه‌گذاری

درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری عمدتاً بابت سود دریافتی از شرکت‌های پاکسان و گلتاش هست.

سایر اقلام عملیاتی

عمدتاً مربوط به ذخیره کاهش ارزش سرمایه‌گذاری‌ها و برگشت آن می‌باشد.لازم به ذکر است که هر موقع قیمت سهام خریداری‌شده در تاریخ تهیه صورت مالی کمتر از بهای تمام‌شده برای شرکت گردد در این صورت شرکت اقدام به ذخیره کاهش ارزش سرمایه‌گذاری‌ها می‌کند و زمانی که این مبلغ برگشت خورد برگشت ذخیره کاهش ارزش را گزارش خواهد کرد که اولین قلم کاهنده سود و دومی افزایش‌دهنده سود خالص هست(توجه کنید که این اقدام به دلیل استانداردها و مفروضات حسابداری است که شرکت را ملزم به ارائه این حساب‌ها می‌کند).

سایر اقلام عملیاتی – استثنایی

درصورتی‌که شرکت سهامی را که مالکیت بیش از ۸ یا ۱۰ درصد آن را دارد به فروش برساند در این حساب گزارش خواهد کرد.توجه کنید که در حالت فوق معمولاً در قیمتی بالاتر از ارزش بازار آن قیمت‌گذاری و به فروش خواهد رسید و در این حالت سود حاصل از فروش در این حساب گزارش خواهد شد.

عوامل اثرگذار بر رشد قیمت سهام شوینده

ازآنجایی‌که رشد قیمت سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری منوط به وجود فرصت‌های بالقوه افزایش سود هر سهم شرکت‌های زیرمجموعه آن می‌باشد به همین دلیل بایستی پتانسیل‌های رشد شرکت‌های زیرمجموعه شوینده را بررسی کرد که در ادامه به‌طور خلاصه توضیحاتی را ارائه می‌کنیم:

پاکسان

شرکت پاکسان در حوزه تولید انواع شامپو، صابون، مایع ظرف‌شویی و سایر اقلام بهداشتی شیمیایی فعالیت می‌کند و مرجع قیمت‌گذاری محصولات هیئت‌مدیره شرکت است. لازم به ذکر است که بر طبق صورت‌های مالی سال‌های ۹۶ و ۹۷ این شرکت حدود ۱۳ درصد از محصولاتت این شرکت به خارج صادر می‌گردد.ضمناً حدود ۵۰ درصد از مواد اولیه شرکت نیز وارداتی می‌باشد.

 گلتاش

شرکت گلتاش نیز در حوزه تولید صابون، شامپو، خمیردندان و … فعالیت دارد و بخش قابل‌توجهی از فروش آن در داخل انجام می‌گیرد، لازم به ذکر است که مرجع قیمت‌گذاری این شرکت نیز هیئت‌مدیره شرکت می‌باشد.

شرکت مدیریت یاران توسعه بهشهر

این شرکت در حوزه تولید جعبه‌های محصولات شرکت پاکسان، گلتاش و تعدادی دیگر از محصولات غذایی و دارویی فعالیت می‌کند و درنتیجه مقوا و کاغذ مواد اولیه اصلی این شرکت محسوب می‌گردد.

همان‌طور که گفته شد هرگاه پتانسیل‌های رشد قیمت در سهام شرکت‌های زیرمجموعه و به‌ویژه شرکت‌های فوق منجر به رشد قیمت سهام شوینده خواهد شد.

مؤلف: احمد لحیم گرزاده

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۷۶ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات محصولات شیمیایی به شما پیشنهاد میکنیم: