۷ ترفند برای پس گرفتن ودیعه اجاره

ودیعه اجاره

تسویه حساب صحیح در پایان قرارداد اجاره، بازگشت ودیعه اجاره شما را تضمین می کند. بسیاری از صاحب خانه های خوب انتظار دارند که خانه خود را در بهترین حالت از نظر بهداشتی تحویل بگیرند. همچنین متوجه هستند که خانه آن ها سال ها مورد استفاده بوده است و بروز استهلاک در آن امری کاملا طبیعی است. هر چند برخی دیگر هم هستند که اهمیت نمی دهند، خانه آن ها سال ها پیش ساخته شده است و انتظار دارند خانه را همان طور آکبند مثل روز اول از مستاجر تحویل بگیرند و استهلاک را قبول ندارند.

این صاحب خانه ها آماده هستند تا هزینه های مربوط به استهلاک را هر چقدر که باشد «قانونی یا فراتر از میزان تعیین شده توسط  قانون» روی هزینه اجاره خانه بکشند، صرفا به خاطر این که پول بیشتری از شما دریافت کنند. انگار آن ها انتظار دارند که شما در طول مدت استفاده از خانه هرگز به چیزی دست نزنید.

آیا امکان این وجود دارد که بفهمیم کدام یک از این صاحب خانه ها متوجه این موضوع هستند که شما از خانه شان استفاده کرده اید و میزان استهلاک با عمر کنونی خانه را درک کنند؟

خوب، من تصور نمی کنم فهمیدن این که کدام صاحب خانه درک می کند یا نمی کند ارزش استرس کشیدن را داشته باشد. بنابراین اگر می خواهید ودیعه اجاره خود را پس بگیرید باید خانه مورد نظر را در بهترین حالت ممکن به صاحب خانه تحویل دهید؛ به طوری که اجازه تخلیه خانه صادر شود و در برخی موارد لازم است شواهدی فراهم کنید.

راهکارهای امن و کاربردی برای پس گرفتن ودیعه اجاره

جای هیچ نگرانی نیست، چون ما برای شما دوستان عزیز خانه سرمایه ۷ ترفند ارائه داده ایم که با استفاده از آن ها می توانید بدون هیچ مشکلی در صدد پس گرفتن ودیعه اجاره خود برآیید. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

 موارد ثبت شده از بررسی خانه را در دست داشته باشید

با گذشت زمان امکان دارد فراموش کنید که وضعیت خانه هنگام اسباب کشی شما چگونه بوده است. بسیار مهم است که استهلاک وارد شده به خانه مانند لکه های دیوار (علائم ساییدگی) قبل از اسباب کشی به خانه مستند شوند و به سرعت توسط شما و صاحب خانه امضا شود.

با این مستندات صاحب خانه دیگر نمی تواند در پایان مدت اجاره بابت استهلاک کنونی خانه اش از شما هزینه اضافی بگیرد. همچنین نگه داشتن موارد ثبت شده از بررسی خانه سبب خواهد شد که بسیاری از مسائل از قبیل برق، دور ریختن ضایعات و سطوحی از خانه که نیازمند تمیزکاری خاصی باشد و بسیار از موارد دیگر حل و فصل شوند.

 عکس گرفتن از خانه

ودیعه اجاره

خیلی جالب است که دوربین شما هنگام بروز مشکلات مانند یک سلاح قوی عمل می کند. در حین اسباب کشی یا تخلیه خانه اطمینان حاصل کنید که از هر قسمت خانه عکس گرفته باشید. در صورتی که مشکلی بروز کرد عکس گرفتن در حقیقت نمی تواند کار اشتباهی باشد؛ مگر این که عکس ها یک خانه کاملا متفاوت را نشان دهند.

همچنین توصیه می شود که فورا هنگام اسباب کشی به خانه مورد نظر عکس هایی با تاریخ ثبت شده یا برچسب دار بگیرید و فراموش نکنید که آن ها را همراه با سند موارد ثبت شده از بررسی خانه به صاحب خانه ارسال کنید. نسخه ای از آن ها را هم برای خودتان نگه دارید تا در صورت بروز مشکل برای پس گرفتن ودیعه اجاره تان به مشکل بر نخورید.

صاحب خانه را دعوت به بررسی اطراف و گوشه و کنار خانه کنید

در حین اسباب کشی مطمئنا صاحب خانه شما را اطراف خانه خواهد برد تا قبل از امضای موافقت نامه ها به بررسی و ثبت امکانات خانه بپردازید. هنوز هم بسیار مهم است که از صاحب خانه بخواهید خانه را بازبینی کند و با او در سراسر فضای داخلی و نیز خارجی خانه قدم بزنید، تا وضعیت خانه قبل از تخلیه نهایی آن مشخص شود. 

ممکن است او با یک مستاجر بالقوه بیاید که مایل است به جای شما به آن خانه اسباب کشی کند. صاحب خانه می تواند از این به عنوان یک فرصت برای اشاره به تمام چیزهای مربوط به وضعیت خانه استفاده کند که با آن ها مشکل دارد و شما باید همه چیز را در بهترین حالت مرتب کنید تا مانع از بروز مشکل در رابطه با پس گرفتن ودیعه اجاره خود شوید. از سند موارد ثبت شده از بررسی خانه به عنوان یک راهنما استفاده کنید. جالب است بدانید که مستاجر بالقوه هم می تواند به عنوان یک شاهد بر این بررسی عمل کند.

 تسویه حساب نهایی اجاره نشینی

ودیعه اجاره

بیشتر اوقات اینجا همان نقطه ای است که مشکلات اساسی بروز پیدا می کنند و تمام چیزهایی که تا به الان گفته ایم به این مورد مرتبط هستند. جالب است بدانید که بیشتر از ۵۵ درصد از مشکلات مربوط به ودیعه اجاره از تسویه حساب های ناراضی کننده توسط مستاجر نشات می گیرند.

صاحب خانه ها اغلب از این موضوع به عنوان فرصتی برای پس ندادن ودیعه اجاره شما استفاده می کنند و شما باید خیلی مراقب باشید که این مرحله چگونه انجام می شود. جهت کسب اطمینان از پس گرفتن ودیعه اجاره تان توصیه می شود، با یک بنگاه فعال در زمینه تسویه حساب نهایی اجاره نشینی تماس بگیرید و در صورتی که وقت زیادی برای انجام این کار ندارید یا انجامش برای تان خیلی استرس زا است، از خدمات آن ها کمک بگیرید.

به هرحال انتخاب با شما است، چه خودتان تسویه حساب کنید و چه از خدمات تسویه حساب اجاره نشینی یک بنگاه حرفه ای استفاده کنید، هر دو به انتخاب شما است و نه صاحب خانه. صاحب خانه نمی تواند شما را اجبار کند که از یک بنگاه خاص برای تسویه حساب نهایی استفاده کنید. هرچند بهتر این است که به صاحب خانه اطلاع دهید خودتان می خواهید شخصا تاین کار را انجام دهید، اما خوب می دانید که این تصمیم گیری مطلقا بر عهده خود شما است. اگر خودتان شخصا تسویه حساب را انجام می دهید، پس این مراحل ساده که اشاره شد در کنار سند موارد ثبت شده از بررسی خانه می تواند شما را راهنمایی کند.

 نواحی مخفی را فراموش نکنید

این موضوع به ویژه زمانی مهم است که شما تصمیم بگیرید خودتان مراحل تسویه حساب تان را انجام دهید. عادت کردن به محیط زندگی خیلی آسان اتفاق می افتد و ممکن است هرگز متوجه نشوید که کثیفی ها در کجای خانه انباشته شده اند؛ اما صاحب خانه قطعا متوجه این نواحی در حین بررسی گوشه و کنار خانه خواهد شد.

برای اطمینان از این که تمیزکاری خانه را به بهترین شکل ممکن انجام داده اید بهتر است تصور کنید برای اولین بار است که در این محیط قرار گرفته اید و در حال کسب اطمینان از این موضوع هستید که خانه برای سکونت شما تمیز و بی خطر است؛ بنابراین باید گوشه و کنار خانه را خوب نگاه کنید.

کمک خواستن از دوستان بهترین کار است؛ زیرا می توانند نقش صاحب خانه در حین گشت و گذار در خانه را بازی کنند و کار شما را از لحاظ رضایت بخش بودن یا نبودن قضاوت کنند. از آن ها بخواهید به اندازه کافی منصف و جدی باشند؛ چون همین موضوع کمک زیادی به شما خواهد کرد. مکان هایی را بررسی کنید که معمولا به ندرت آن ها را نگاه می کنید؛ مانند بالای یخچال، گوشه های بالایی اتاق و غیره. همه چاهک های خانه را بررسی کرده و درپوششان را بردارید.

 همیشه شکاک باشید

ودیعه اجاره

صرفا به این دلیل که صاحب خانه رفتار خوبی با شما دارد، یا اغلب اوقات از شما تعریف می کند که خانه اش را چقدر عالی نگه می دارید، به این معنی نیست که آن ها این نگرش خوب را نسبت به شما در پایان سال و اتمام مدت اجاره نیز داشته باشند. اگر اولین بار است که خانه اجاره می کنید از کسانی که چنین تجربه ای داشته اند پرس وجو کنید؛ مطمئن باشید که آن ها حرف های زیادی برای گفتن به شما خواهند داشت. حتما سعی کنید تمام موارد را رعایت کنید تا در پس گرفتن ودیعه اجاره دچار مشکل نشوید.

 خدمات حل اختلاف مربوط به اجاره نشینی را فراموش نکنید

مهم نیست تا چه حد باهوش یا دقیق باشید، این احتمال همیشه وجود دارد که در زمان تخلیه خانه و پس گرفتن ودیعه اجاره با مشکلاتی برخورد کنید. همیشه ممکن است زیر قول و قرارها زده شود و در پایان مدت اجاره یا پایان اجاره نشینی شما مجموعه ای از هزینه های اضافی کاملا غیر قانونی روی ودیعه اجاره از شما خواسته شود.

مهم نیست که حق با شما است، چون ممکن است نیاز باشد که مسائل را با خدمات حل اختلاف اجاره نشینی در میان بگذارید و آن ها از هردوی شما خواهند خواست تا تمام مستندات را به سرعت ارسال کنید. توجه داشته باشید که نگه داشتن سند موارد ثبت شده خانه در اینجا مفید واقع می شود و شما قطعا موفق می شوید که تمام ودیعه اجاره خود را در صورتی که مستندات به نفع شما باشند به طور کامل پس بگیرید.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
آبان‌تتر دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت 24
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
نوبیتکس
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

3.5/5 (2 امتیاز)
2 پاسخ
  1. سلام به مدت ۱۰ سال در خانه ای مسکونی به صورت رهن و اجاره زندگی کردیم.تو تمام این ده سال با موجروبه هیچ عنوان مشکل نداشتیم.ولی بعد از اینکه بدلیل کرونا به رحمت خدا رفتند پسران مرحوم برای قرارداد سال یازدهم رقم بینهایت بالایی را مطالبه کردند‌و بنده چون توان مالی پرداخت آن مبلغ رانداشتم گفتم که دنبال مستاجر باشند.۱۷۰ میلیون رهن داشتم با دو میلیون اجاره.در هنگام تخلیه شروع کردند‌که رنگ اتاق خواب بچه رفته است هزینه رنگ کم میشود، تخته کابینت زیر سینک که از ابتدای حضورمان کمی باد کرده بود ، را گفتند کلش را از پولتان کم میکنیم. رویه داخلی درب حمام کمی باد کرده بود را از شما کم میکنیم، شیرالات مستهلک شده اند را از شما کم میکنیم. و…… چون ما جای دیگه خانه رهن و اجاره پیدا کرده بودیم و طبق قولمان باید فردا پول را به موجر جدید پرداخت میکردیم ، ایشان ما را مجبور به امضای برگه ای کردند که ۱۵۰ تومن را الان میدهم ۲۰ تومن را نگه میدارم تا بعد از تعویض یا تعمیر اقلام ذکر شده بالا.بعد هم بدون ذکر جزئیات هزینه ها از ما مبلغ ۱۰ میلیون کسر کردند. میتوانند بعد از ۱۰ سال این هزینه ها را از ما کم کنند؟ ممنون میشم به من پاسخ بدهید.اگر نه چطور میتوانم به اصل پولم برسم؟ تشکر فراوان

    1. با سلام دوست عزیز
      از طریق شورای حل اختلاف طرح دعوا کنید تا موضوع بررسی و رسیدگی شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.