هوش مالی در ایران

هوش مالی در ایران

هوش مالی چیست ؟

هوش مالی یا همان financial IQ توانایی یک فرد برای حل مشکلات مالی خود و دیگران است.هر چه ما هوش مالی بالاتری داشته باشیم راحت تر می توانیم به درآمد بیشتر و زندگی با مشکلات مالی کمتر دست یابیم.در ادامه این مطلب در مورد تقویت هوش مالی خلاصه ای مفید ارائه می دهیم و راهکار افزایش هوش مالی را توضیح می دهیم شما نیز باید سعی کنید چند دقیقه از زمان خود را با حوصله به خواندن این مقاله اختصاص دهید همین مقاله می تواند سرآغاز ورود شما به دنیای بزرگ مالی و افزایش فوق العاده  سرعت رشد مالی شما باشد، این مقاله برای هر فردی در هر سطح مالی کاملا مفید است و می تواند دید خوبی برای شروع بحث جذاب هوش مالی به ما بدهد. البته حل مشکلات مالی در بحث هوش مالی برای هر فرد متفاوت تعریف می شود مثلا برای فردی شاید مسأله اول افزایش درآمد باشد و برای فردی دیگر کاهش هزینه باشد در هوش مالی مهمترین مساله اولویت بندی کاری است که اول باید انجام دهیم.


چرا باید هوش مالی خود را افزایش دهیم ؟

مشکلات مالی زندگی،درآمد نه چندان کافی و ساعت های کاری زیاد در مقابل درآمد موانعی هستند که مانع زندگی مطلوب ما می شوند پس باید برای رسیدن به زندگی ایده ال خود موانع مالی را از پیش روی خود برداریم و این کار تنها از طریق حل مشکلات مالی امکان پذیر است.بدون داشتن هوش مالی بالا در ایران شما زندگی بسیار سخت تری نسبت به فردی مشابه خود در کشور های پیشرفته مثل آمریکا و یا کشور های اروپایی خواهید داشت زیرا آنجا حداقل درآمد و حداقل سطح رفاه بسیار بالاتری نسبت به ایران وجود دارد و یک فرد با هوش مالی کم در کشور های توسعه یافته امکانات و سطح زندگی بسیار بالاتری را تجربه میکند حتی نسبت به افرادی که در ایران سطح هوش مالی متوسط و یا خوبی دارند. جالب است بدانید در شاخص رفاه لگاتوم ،ایران در بین ۱۴۹ کشور رتبه ۱۱۸ را دارد و این آمار تاییدی بر این موضوع است.


هوش مالی از زبان معروف ترین نویسنده کتاب هوش مالی جهان:

رابرت کیوساکی در کتاب هوش مالی خود معتقد است حل مشکلات مالی باعث افزایش هوش مالی شما می شود،او معتقد است حل نکردن مشکلات مالی کوچک باعث این می شود که بعد از مدتی آن مشکلات کوچک تبدیل به مشکلات بزرگی شود که حتی ممکن است به ورشکستگی مالی ما در زندگی بیانجامد.همچنین او معتقد است دلیل فقر این است که تعداد مشکلات مالی شما از تعداد راه حل ها بیشتر است و این یعنی فقر! رابرت کیوسامی معتقد است قوانین پول در جهان تغییر کرده است و معتقد است پول باید مثل آب جاری باشد و چنانچه از حرکت باز ایستد به سرعت ارزش خود را از دست می دهد.

  • چرا پول دار ها پولدارتر می شوند؟

یکی از بخش های زیبا کتاب رابرت کیوساکی این بخش است که می نویسد: پولدارها پولدار تر می شوند چون یاد می گیرند که مشکلات مالی را حل کنند،پولدارها به مشکلات مالی به عنوان فرصتی برای یادگیری،پیشرفت و باهوش تر شدن نگاه می کنند و میدانند هر چه مشکلات بزرگتری را حل کنند به پول بیشتری دست پیدا خواهند کرد.

  • از نظر رابرت کیوساکی فقرا چگونه با مشکلات مالی برخورد می کنند؟

از نظر او فقرا خود را قربانی مشکلات مالی میدانند و اصلا تلاشی برای حل آنها نمی کنند برای همین همیشه فقیر می مانند و هیچ کدام از آنها نمی دانند که این شیوه نگرش آنها به مشکلات مالی است که باعث می شود فقیر بمانند و هر روز مشکلات پولی بیشتری داشته باشند و به حای افزایش هوش مالی خود فقط باعث افزایش مشکلات مالی خود می شوند.

  • طبقه متوسط جامعه چگونه فکر می کنند؟

رابرت کیوساکی به فقرا قربانیان پول و به طبقه متوسط جامعه زندانیان پول می گوید و معتقد است آنها می خواهند با زرنگ بازی و روش های اشتباه مشکلات مالی خود را حل کنند مثلا بسیار برای تحصیلات و مدرک دانشگاهی هزینه می کنند تا مدرک بالاتر شاید درآمد بیشتری داشته باشند یا مثلا کم خرج می کنند و مادام در حال پس انداز هستند،او معتقد است از ویژگی های این گروه زیاد کار کردن است و این دسته را زندانیان در دفتر کار خود می نامد،می گوید این دسته معمولا کارمندان برجسته ای هستند و کار می کنند به امید روز های آینده و زمان بازنشستگی که روزهای خوبی را تجربه کنند غافل از اینکه در فکر اشتباهی هستند.

رابرت کیوساکی هوش مالی را در ۵ جنبه بیان می کند

١کسب پول بیشتر

٢حفاظت از پول

٣بودجه بندی و برنامه ریزی برای پول

۴اهرم کردن پول

۵ارتقا آگاهی مالی

در مقاله پنج جنبه  هوش مالی از نگاه رابرت کیوساکی می توانید توضیح کامل ۵ مورد بالا را بخوانید.


هوش مالی در ایران

اما مفاهیمی که رابرت کیوساکی و امثال او در کتاب های خود آموزش می دهند بر پایه شرایط اقتصادی کشور های همچون آمریکا و کشورهای اروپایی است اما در ایران به دلیل ساختار اقتصادی متفاوت ( مثل وجود تورم ، ریسک های متفاوت با کشور های پیشرفته و …. ) هوش مالی باید به گونه ای دیگر بررسی گردد. در یک دوره مجازی با عنوان {هوش مالی در ایران} که توسط مهندس علی صابریان ویژه اقتصاد ایرانی ساخته شده است با راهکار اصلی رشد و تقویت هوش مالی در ایران آشنا می شوید . برای تدوین مباحث آموزش داده شده در این دوره ساعت ها زمان گذاشته شده و مهندس صابریان علاوه بر مطرح کردن مباحث علمی مباحث کاملا کاربردی و مختص ایران را مطرح می کنند.رضایت دانشجویانی که در این دوره شرکت کرده اند به شدت بالا بوده و به گفته آنها پس از گذراندن این دوره تصویر روشنی از مسیر اقتصادی جهش مالی پیش روی آنها قرار گرفته است .

آموزش های مثل کتاب های رابرت کیوساکی و یا افرادی که آموزش ها مشابه ایشان را در ایران تدریس می کنند با کاری که یک فرد برای موفقیت مالی در ایران باید انجام دهد فاصله زیادی دارد مثل فاصله فردی که خواندن و نوشتن را می داند و فردی که نویسنده یک رمان پر فروش تاریخ است.برای رسیدن به موفقیت مالی و افزایش هوش مالی باید مطالب با عمق بیشتری آموزش داده شوند و دقیقا مشخص شود که ما برای رسیدن به هوش مالی بالا چه گام هایی را باید مرحله به مرحله طی کنیم.

فیلم بخشی از کارگاه هوش مالی و هوش اقتصادی در خانه سرمایه

بعد از دیدن آموزش های این دوره شما

  • می دانید که دقیقا راه جهش مالی در ایران چیست و چه کاری باید انجام دهید
  • سریعتر از آنچه فکر می کنید می توانید مسیر جهش هوش مالی خود در ایران را شروع کنید
  • نسب به بسیاری از اطرافیان خود هوش مالی بالاتری خواهید داشت
  • می فهمید چه کاری باید انجام دهید تا با کار بسیار کمتر درآمد بسیار بیشتری داشته باشید
  • مسیر رسیدن به زندگی مالی مطلوب خود را می دانید

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیازات: ۰ / ۵. تعداد امتیاز: ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *