آموزش گام به گام کار با پلتفرم فارابیکسو کارگزاری فارابی

سیستم معاملاتی فارابیکسو توسط کارگزاری فارابی به بازار سرمایه معرفی شد. طرح و ظاهر این سیستم با سیستم‌های معاملاتی دیگر متفاوت است. در ادامه این مقاله از خانه سرمایه سری به این سیستم می‌زنیم.

پلتفرم فارابیکسو فارابی

شیوه ورود به سامانه

فارابیکسو

بعد از افتتاح حساب در کارگزاری فارابی و گرفتن نام کاربری و رمز عبور می‌توانید وارد سامانه فارابیکسو شوید. شما می‌توانید در سایت کارگزاری فارابی به راحتی کد آنلاین خود را دریافت کنید؛ این سامانه به پیسکو پیک معروف است که برای گرفتن امضا در درب منزل شما اقدام می‌کند.

ابتدا به سراغ توضیح آیکون‌ها می‌رویم. آیکون‌هایی مانند معاملات، گزارشات، درخواست‌ها و همچنین امکاناتی مثل دیده‌بان هات لیست و غیره. 

فارابیکسو

نمای کلی سیستم فارابیکسو بدین صورت است. ابتدا به سراغ ابزارهایی مثل دیده بان می‌رویم که در تصویر نشانگر موس روی آن قرار گرفته است.

دیده‌بان

اصطلاح دیده‌بان در فارابیکسو عبارت است از آخرین قیمت درصد تغییرات نماد که امکان دسته‌بندی کردن آن‌ها به طور دلخواه و بر اساس نیاز کاربر مهیا شده است.

هات لیست

فارابیکسو

هات لیست که به رنگ آبی و با نشان آتش مشخص شده است شامل روانشناسی بازار آن روز، کندل‌ها، خریداران و فروشندگان قوی سهم‌های آن روز، رصد بازار و غیره می‌شود که برای سهامدار بسیار مفید است. هات لیست، یکی از ابزارهای به‌روز و بسیار کارآمد برای معامله‌گران است که درصد خطا را در خرید و فروش‌ها بسیار کاهش می‌دهد.

منظور از گاوهای بازار در فارابیکسو چیست؟

فارابیکسو

 گاوهای بازار، سهم‌هایی هستند که بازدهی خوبی برای سهام‌دار می‌سازند. درصورت ریزش این سهم‌ها به آن‌ها خرس‌های بازار هم گفته می‌شود. در این بخش، سهم‌های با بازدهی بالا از لحاظ نمودارهای تکنیکالی با بازدهی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت معرفی و بررسی می‌شوند.

مثلا اولین بخش از نمودار «rsi» به وضعیت نموداری مطلوب سهام‌ خودرو «خریخت» و دیگر سهم‌ها پرداخته است که می‌توانند برای سهام‌دار سود خوبی رقم بزنند.

تا اینجای کار به امکانات جدید فارابیکسو که در دیگر کارگزاری‌ها وجود دارند پرداختیم. در ادامه به سراغ قسمت‌های مهم دیگری هم‌چون معاملات، گزارشات و غیره می‌رویم.

بخش معاملات در فارابیسکو

فارابیکسو

در این بخش که به دو دسته کلاسیک و پیشرفته تقسیم شده، دارایی سهام مشتری نمایش داده می‌شود. معمولا در بخش کلاسیک به ثبت سفارش از طریق تابلو معاملات می‌پردازیم اما در روش پیشرفته، معامله‌گر از طریق نمودار و بررسی کندل‌های نمودار شمعی مربوط به سهام، اقدام به خرید می‌کند.

در ادامه می‌خواهیم به چگونگی ثبت سفارش و خرید و فروش معاملات در این سیستم بپردازیم.

ثبت سفارش

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد سامانه فارابیکسو، نحوه ثبت سفارش آن است؛ به گونه‌ای که کادر ثبت سفارش به صورت معلق باز می‌شود و این امکان را به کاربر می‌دهد که بتواند به صورت هم زمان چندین کادر ثبت سفارش را باز کند.

از دیگر ویژگی‌های کادر ثبت سفارش، امکان دسترسی به این پنجره از تمامی صفحه سامانه است. بدین صورت که در هر لیستی که نام نماد در آن وجود داشته باشد، با قرار گرفتن روی نماد، دکمه‌های خرید/فروش ظاهر می‌شوند و کاربر می‌تواند با کلیک روی آن کادر ثبت سفارش را فراخوانی کند.

فارابیکسو

کادر ثبت سفارش به دو قسمت اطلاعات نماد و فرم ثبت سفارش تقسیم می‌گردد. کاربر می‌تواند با کلیک روی دکمه، قسمت مربوط به اطلاعات نماد را مخفی نموده و فقط قسمت فرم ثبت سفارش را در اختیار داشته باشد.

فارابیکسو

پس از ورود اطلاعات مربوط به سفارش، می‌توان ثبت سفارش را انجام داد. این کار به دو شیوه انجام می‌شود:

روش اول این که روی ثبت سفارش کلیک کنید. در صورت صحیح بودن اطلاعات، سفارش به هسته معاملات ارسال خواهد شد و در این حالت کادر ثبت سفارش به صورت کپی از اطلاعات قبلی باز می‌ماند.

در روش دوم با کلیک روی دکمه ارسال و بستن، پس از ارسال سفارش، کادر ثبت سفارش بسته خواهد شد. در کادر ثبت سفارش می‌توانید وضعیت سفارش را به فروش یا خرید تغییر دهید.

فارابیکسو

کادر آبی در مواقع خرید و کادر قرمز در مواقع فروش نمایان خواهد شد.

گزارش‌ها

فارابیکسو

در بخش گزارش‌ها به ارائه عملکرد معامله گر پرداخته می‌شود. اطلاعاتی مانند خریدها و فروش‌های سهام با جزئیات کامل ارائه می‌شوند. همچنین شما می‌توانید انتخاب کنید که فقط خریدها یا فقط فروش‌ها را ببینید.

درخواست‌ها

فارابیکسو

یکی دیگر از آیکون‌هایی که در فارابیکسو بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد آیکون درخواست‌ها است که مثل سیستم‌های قبل، از پرداخت الکترونیکی، اعلامیه واریز وجه، درخواست پرداخت وجه، درخواست اعتبار، درخواست تغییر کارگزار ناظر و افزایش بیکسو واریز تشکیل شده است. در ادامه هر کدام را به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

راهنمای پرداخت الکترونیکی

فارابیکسو

در قسمت درخواست‌ها وقتی گزینه پرداخت الکترونیکی را انتخاب می‌کنیم وارد این قسمت می‌شویم که باید میزان مبلغ دلخواه را وارد کنیم. به طور پیشفرض، درگاه بانکی سامان انتخاب شده است. نوع حساب، همیشه همان اوراق بهادار است. پس از انتخاب گزینه ثبت سیستم، سامانه به طور اتوماتیک وارد سیستم بانک می‌شود.

در ادامه، پس از وارد کردن اطلاعات عملیات، پول به حساب آنلاین شما واریز می‌گردد. در سیستم فارابیکسو این امکان فراهم شده که پنج درخواست آخر را ببینیم.

اعلامیه واریز وجه

فارابیکسو

هنگامی که کاربر به صورت اینترنتی یا از طریق تلفن بانک یا مراجعه حضوری به بانک، مبلغی را به حساب کارگزاری واریز می‌کند، باید برای شارژ حساب کاربری خود روی درخواست پرداخت وجه در سامانه آنلاین کلیک کند تا مبلغ واریزی از سمت واحد مالی کارگزاری کنترل و تایید شود.

به محض تایید از سمت واحد مالی، حساب کاربری به اندازه مبلغ واریزی شارژ می‌گردد. با کلیک روی درخواست پرداخت وجه، پنجره‌ای برای وارد کردن اطلاعات بانکی ظاهر خواهد شد. به شکل زیر دقت کنید.

درخواست پرداخت وجه

فارابیکسو

هنگامی که معامله گر بخواهد از حساب آنلاین خود پول برداشت کند باید به قسمت درخواست پرداخت وجه برود.

گام بعدی پر کردن اطلاعات خواسته شده مانند مبلغ، نوع حساب – که همیشه اوراق بانکی است – حساب بانکی معرفی شده به کارگزاری و در آخر انتخاب گزینه ثبت است.

درخواست اعتبار از فارابیکسو

فارابیکسو

زمانی که معامله گر به اعتبار نیاز داشته باشد می‌تواند در این قسمت از کارگزاری درخواست اعتبار کند. کارگزاری پس از بررسی در لزوم به معامله گر اعتبار اختصاص خواهد داد.

درخواست تغییر کارگزار ناظر

فارابیکسو

معامله گر می‌تواند ناظر معامله‌های خود در کارگزاری را عوض کند. برای این کار باید از قسمت درخواست تغییر کارگزار ناظر، دست به کار شود. در کارگزاری‌های دیگر این امکان فقط به صورت تلفنی صورت می‌گیرد.

افزایش اعتبار فارابیکسو

فارابیکسو

«بیسکو واریز» امکان دیگری از فارابیسکو است که در آن می‌توان پول را واریز و از امکاناتی نظیر سیگنال‌های معامله گران با بازدهی بالا استفاده کرد.

بازار

فارابیکسو

در قسمت بازار معامله می‌توان همه بازار را رصد کرد؛ از سهم‌های که امروز پر بازده هستند تا سهم‌هایی که بیشترین بار منفی را داشته‌اند. می‌توان از این ایکون در ساعت‌های فعال بازار استفاده کرد.

فارابیکسو

«بیسکو tv» دیگر امکان جدید در بازار سرمایه است. این سامانه توسط معامله گران مشهور و نامدار به ارائه فایل‌های تصویری راجع به بازار، اطلاعات سهم‌ها، میزان بازدهی آن‌ها، نزول یا صعود بازار می‌پردازد.

پرتفو

فارابیکسو

پرتفو، تعداد سهم‌ها و مقدار سود و زیان شما را به صورت لحظه‌ای نمایش می‌دهد که به رنگ سبز در تصویر برای شما نمایان شده است.

وضعیت بازار

فارابیکسو

این قسمت، نمایانگر وضعیت و زمان فعلی بازار است که سه وضعیت زیر را نمایش می‌دهد:

پیش گشایش: از ساعت ۸:۳۰ تا ساعت ۹:۰۰ است و در این بازه زمانی امکان ثبت، ویرایش و حذف سفارش وجود دارد.

معاملات پیوسته: از ساعت ۹:۰۰ تا ساعت ۱۲:۳۰ است و امکان انجام معاملات در این وضعیت وجود دارد.

بازار بسته: از ساعت ۱۲:۳۰ روز معاملاتی حاضر تا ساعت ۸:۳۰ فردا، بازار بسته خواهد بود.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
آبان‌تتر دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت 24
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
نوبیتکس
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

3.2/5 (6 امتیاز)
ترتیبی که برای خواندن مقالات" پلتفرم های معاملاتی "به شما پیشنهاد می‌کنیم:
260 پاسخ
 1. سلام خسته نباشید
  ببخشید سفارش فروش رو که میزنم متن میاره که با تعهد نامه را از پروفیل فعال کنم نتونستم فروش بزنم از لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

  1. باسلام دوست عزیز
   باید در قسمت تعهدنامه ها تیک موافقت با معاملات را فعال کنید

 2. سلام بعد از ثبت سفارش فروش کی تایید میشه؟ وروز بعدی بازم درخواست فروش بزنیم یانه

  1. باسلام دوست عزيز
   معاملات در همان روز معتبر هستند و تاييد بعد از ثبت توسط بورس انجام مي شود

 3. با ، سلام
  دوتا سوال از خدمتتون دارم، یکی اینکه در فارابیکسو امکان پیش نویس سفارش وجود داره یا نه؟
  و اینکه اگه همزمان چند پنجره سفارش باز کنیم آیا با یه بار کلیک همه ی سفارش ها ارسال میشه یا نه؟ممنون

  و یه خواهش، متاسفانه سرعت فارابیکسو خیلی کند هست و در بعضی مواقع هنگ میکنه، لطفا یه فکری بکنید وگرنه خیلی ها تغییر کارگزاری میدن

  1. باسلام دوست عزیز
   در پنجــره ثبــت سفارشــات بعــد از کامــل کــردن اطاعــات ســفارش، کنــار دکمــه ثبــت ســفارش،دکمه معامــات ســه گانــه کــه بــه صــورت پیشــفرض غیرفعــال میباشد را مــی بایســت فعــال نماییــم.
   . بعــداز فعــال کــردن دکمــه ســه گانــه مــی بایســت بــرروی دکمــه اضافــه بــه ســبد ســفارش کلیــک نماییــد تــا ســبد بــاز شــود و ســهم بــه ســبد اضافــه شــود

 4. باسلام . بنده اگر بخواهم در پنل کاربری خودم میزان سود مجمع که به من تعلق گرفته را ببینم در کدام قسمت نمایش داده میشود لطفا راهنمایی بفرمایید باتشکر

  1. باسلام دوست عزیز
   در کنار نماد یک تصویر ساختمان نمایش داده می شود روی آن کلیک کنید

 5. با سلام
  سود مجمع رو چجوری باید دریافت کنیم.همسر من در کارگزاری مفید است سود مجامع به حساب بانکیش ریخته میشه ولی من که فارابی هستم هنوز هیچ سودی دریافت نکردم لطفا راهنمایی فرمایید.

  1. با سلام و احترام
   نحوه واریز سود مجامع به سیاست‌های کاری خود شرکت مربوط بوده و شرکت‌های کارگزاری در این فرآیند دخالتی ندارند.
   برخی شرکت‌ها به صورت سنتی و با پیگیری شخص سهامدار و برخی دیگر به صورت خودکار از طریق شماره حساب سجام واریز سود را انجام می‌دهند.
   برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه باید با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید.

 6. باسلام خدمت شما.ببخشید من الان ۶ الی ۷ روزه تو کارگزاری فارابی غیرحضوری احراز هویت کردم کد بورسی هست.ولی رمز عبور با نام کاربری برام نمیاد.چیکار کنم.مشگل از کجاست.لطفا راهنمایی کنید باتشکر

  1. با سلام و احترام
   برای پیگیری صدور کد معاملاتی باید با بخش پشتیبانی کارگزاری تماس بگیرید.

 7. با سلام و خسته نباشید کد معاملاتی همان کد بورسی هست درسته من ثبت نام کردم و نام کاربری و رمز عبور برام ارسال شده از طریق فارابی راهنمایی کنید چطور میتونم سهم بخرم آیا حضوری به کارگزاری فارابی برم میتونن واسم سهم بگیرن ممنون

  1. باسلام دوست عزیز
   بله امکان مراجعه حضوری وجود دارد و از طریق مرکزتماس نیز این امکان وجود دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ترتیبی که برای خواندن مقالات مربوطه به شما پیشنهاد می‌کنیم: