چگونه با کنترل عادات مصرف پولدارتر شویم

عادات مصرف

آیا بدهکار هستید؟ آیا همیشه مشغول پس ­انداز پول برای چیزهایی هستید که واقعا دل تان می ­خواهد آن ها را داشته باشید؟ خب، شما تنها نیستید. در حال حاضر بسیاری از افراد در سراسر جهان با مشکلاتی از قبیل عادات مصرف روبه‌رو هستند. فرقی نمی­ کند که چقدر برای رسیدن به خواسته هایتان تلاش کنید، چون این تلاش هیچ وقت کفایت نمی ­کند.

جالب اینجاست که حتی وقتی ارتقا پیدا می کنید، حقوق بیشتری می­ گیرید و به مقدار پول بیشتری دست پیدا می­ کنید، باز هم به سرعت به وضعیت قبلی باز می ­گردید. اما مشکل از کجاست؟ مطمئنا مشکل از مقدار پول شما نیست، بلکه از عادات مصرف و عدم مدیریت پول نشات می گیرد. ساده لوحانه است اگر تصور کنیم مشکل با به دست آوردن پول بیشتر حل می شود، بلکه در حقیقت تنها کافی ا­ست عاقلانه ­تر خرج کنیم.

می­دانیم، گفتنش از انجام دادنش خیلی راحت ­تر است، اما اگر در حال خواندن این متن هستید، پس مطمئنا خودتان به فکر ایجاد یک تغییر اساسی هستید و این همان قدم اول است. ای کاش می ­شد یک راهکار سریع، ساده و آسان ارائه داد؛ اما چنین راهکاری اصلا وجود ندارد. کنترل عادات مصرف تلاش زیادی می طلبد، اما به هیچ وجه غیر ممکن نیست!

۴ راهکار مفید برای کنترل عادات مصرف

دوستان عزیز خانه سرمایه در این مقاله قصد داریم با ارائه چند راهکار کاربردی به شما در اصلاح عادت مصرف کمک کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

از خودتان بپرسید چرا؟!

در واقع، همیشه باید خرید خود را ارزیابی کنید؛ اما این کار در لحظه انجام خرید اهمیت بیشتری پیدا می ­کند. عجله باعث پشیمانی در آینده می ­شود چون تنها بعد از انجام گرفتن کار به عاقبت آن فکر می ­کنیم. وقتی از خودتان می­ پرسید که چرا فلان چیز را می ­خرید، بلافاصله به آن واکنش نشان داده ­اید. «چرا من باید یک …….. (شیء یا خدمت) را بخرم؟» در بیشتر موارد دلیلی منطقی برای این سوال پیدا نمی ­شود.

چرا یک گوشی هوشمند جدید می ­خرید؟ آیا گوشی فعلی ­تان مشکل خاصی دارد؟ چرا یک شلوار جین جدید می ­خرید؟ آیا شلوارهای قدیمی غیر قابل استفاده شده ­اند؟ آیا نگران هستید که دیگران ممکن است در مورد تیپ تکراری شما چه فکری کنند؟ چرا دوباره می ­خواهید سر قرار بروید؟ آیا واقعا می ­خواهید خوش بگذرانید یا این که فقط از تنهایی و ملاقات با آقا یا خانم اشتباهی می ­ترسید؟

نکته اینجاست به محض آن که متوجه نیت پنهانی ­تان در مورد عادات مصرف شوید، خواهید دید که با خرید یک چیز جدید، هیچ چیزی عوض نمی ­شود. راه ­های دیگری هم برای حل این مشکل وجود دارند؛ بدون آن که نیاز باشد پول زیادی خرج کنید و به عادات مصرف خود ادامه دهید.

بودجه تعیین کنید

عادات مصرف

وقتی یک برنامه بودجه ­بندی دارید، مهم نیست که این برنامه روزانه باشد یا هفتگی. به طور ایده‌­آل هرگز نباید از میزان تعیین شده بودجه فراتر بروید؛ اما اگر این اتفاق افتاد مشکلی نیست. زیرا این همان چیزی است که ما قرار است، برای جلوگیری از آن برنامه ­ریزی کنیم.

وقتی یک برنامه داشته باشید، مجبور می ­شوید برای تک تک خریدهای تان خوب فکر کنید. بنابراین خواهید دید که مسئله دیگر گشتن، انتخاب، پرداخت و بازگشت نیست؛ بلکه قرار است این تصمیم روی چیز دیگری اثر بگذارد.

حتی بهتر است این بودجه را صرف چیزی کنید که برای شما مفید باشد. این می ­تواند صرف سفر به یک مکان جدید شده یا یک جایگزین برای ماشین خرابی که روز به روز هزینه­ هایش بیشتر می ­شود، باشد. وقتی از دید کلی به ماجرا نگاه می ­کنید، خریدهای بی دلیل خود را قطع می ­کنید تا پول بیشتری برای دستیابی به اهدافتان باقی بماند و عادات مصرف خود را بهتر منطقی تر کنترل می کنید.

پولی که مال خودتان نیست را خرج نکنید

چند نفر را با بدهکاری­ های فراوان وام یا قروض بانکی می ­شناسید؟ یا افرادی که بلافاصله بعد از بازپرداخت وام بانکی، درخواست وام جدید می ­دهند؟ به سختی می ­توان به پولی که در دسترس شماست «نه» گفت اما اشتباه است اگر گمان کنیم صاحب این پول هستیم.

اعتبار خوب است اگر صرف برنامه­ های از پیش تعیین شده شود؛ به عنوان مثال راه اندازی یک کسب و کار جدید. همچنین به منزله یک پشتوانه در شرایط اضطراری است. هرچند اگر نیاز جدی ندارید، نباید از وام استفاده کنید و یا اوراق قرضه بیخودی بگیرید؛ در غیر این صورت با بدهی ­ها و عواقب سنگینی روبرو خواهید شد.

بنابراین اگر به آخر هفته یا ماه نزدیک می ­شوید و پول کافی برای پرداخت اجاره ندارید، آیا عاقلانه است اگر به صورت قسطی، یک لباس جدید بخرید؟ آیا نباید صبر کرد تا پول کافی برای خرید آن به دست بیاید؟ راه حل ساده است: اگر پول کافی ندارید، آن را خرج نکنید! هرچه بیشتر مقروض شوید، سخت ­تر می­توانید بدهی را صاف کنید و اگر در طول سال تمام پول تان را صرف سرگرمی کنید، خیلی سریع متوجه مشکلی که در انتظارتان هست خواهید شد.

اراده کنید که تغییری به وجود بیاورید

عادات مصرف

یکی از دلایلی که مشکلات مالی دائما گریبان­گیر افراد می ­شود، از آنجایی نشات می گیرد که آن ها به دنبال تغییر سبک زندگی خود نیستند. می­ دانید که یکی از تعبیرات بی عقلی عبارت است از تکرار همیشگی یک عمل و انتظار کسب نتایج متفاوت!

چند بار در ماه بیرون غذا می ­خورید؟ آیا می ­دانید با غذا پختن در خانه چقدر می ­توان در هزینه ­ها صرفه جویی کرد؟ قبل از آن که بگویید «آشپزی بلد نیستم» بدانید که با تمرین می ­توان تقریبا هر چیزی را یاد گرفت. آیا با ماشین به محل کارتان می­ روید؟ به نظرتان واقعا لازم است که این طور باشد؟ آیا تا به حال به فروش ماشین و خرید یک دوچرخه برای رفتن به سر کار فکر کرده­اید؟ با سرویس ­های تاکسی اینترنتی مانند اسنپ، تپسی، و ماکسیم، همیشه ماشین در دسترس تان خواهد بود.

مردم همیشه از تغییر عادات مصرف خود وحشت دارند. به نظر می ­رسد مسئله فقط راحتی بیشتر نیست، بلکه به غرور افراد نیز بر می­گردد. افراد ممکن است ترجیح دهند که بدهکار شوند، اما با دوستان شان به باشگاه بروند، ولی در خانه ورزش نکنند!

در پایان روز فقط خودتان خواهید دانست که چه مشکلاتی دارید. اگر فکر می­ کنید عادات مصرف تان واقعا تاثیری بر زندگیتان ندارند، پس گمانم جای نگرانی زیادی وجود ندارد. هر چند اگر دارید به سمتی می ­روید که اگر کاری نکنید، همه چیز از هم می­ پاشد، در این صورت باید آن را جدی بگیرید.

آیا در مدیریت پول تان مشکل دارید؟ تاکنون راه حلی برای آن پیدا کرده ­اید؟ آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: https://www.lifehack.org/484199/4-insightful-tips-to-control-your-spending-habits

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
آبان‌تتر دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت 24
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
نوبیتکس
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

5/5 (1 امتیاز)
3 پاسخ
  1. خیلی عالی و مفید و قابل استفاده بود خیلی از مطالبتون هم آموزشی بود هم یه جورایی تلنگر و تذکر بود برام ای کاش زودتر اینها رو خونده بودم . ممنونم واقعا . خدا یار و یاورتون .

  2. سلام.عالیه مطالبتون.از صمیم قلبم ممنونم ازتون. ممنونم که دلسوزانه به فکر ارتقای آگاهی ما هستید.من خیلی از مطالب سایتتون بهره میگیرم.دانشم در مدیریت پول داره بالاتر میره.به زودی از طریق تماس تلفنی خدمت کارشناسان محترمتان تماس میگیرم و راهنمایی بیشتر کسب می کنم. خیلی خیلی ممنونم از این تلاشهای خوبتون????????

    1. با سلام و احترام
      ممنون از لطف شما دوست عزیز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.