آیا بیت کوین بی ارزشه؟ چرا؟

بیت‌کوین بر چه اساسی ارزش‌گذاری می‌شود؟

ارزش بیت کوین چیست؟ و اصلا این قیمت از کجا می‌آید و پشتوانه بیت کوین کیست؟ برای مثل من اگر سهام خریداری می‌کنم، می‌دانم که یک شرکتی را خرید می‌کنم و می‌دانم آن شرکت یک کارخانه‌ای دارد و یا یک در‌آمدی دارد و در نتیجه یک ارزشی خواهد داشت و مدل‌های ارزش گذاری مختلفی هم برای سهام است اما بیت کوین چطور ارزش گذاری می‌شود؟ ما داریم پول و ارزشی که برایش قائل شدیم چطور حساب می‌کنیم و ارزشش در واقع به چیست؟

بیت کوین Bitcoin یک رشد بسیار زیاد داشت اما چرا؟

در علم اقتصاد ارزش از دو منبع نشات می‌گیرد یکی از Scarcity یعنی کمیابی و از کاربرد utility.

می‌خواهیم ببینیم در بیت کوین چی هست؟ آیا بیت کوین Bitcoin این دو پارامتر را دارد که باعث شود ارزش داشته باشد و یا یک دارایی باشد که ارزشمند است یا خیر.

کمیابی Scarcity

اولین مورد کمیابی یا Scarcity است که خیلی‌ها می‌دانند بیت کوین در چرخه تعدادی از محدودیت‌ها قرار دارد و در نهایت قرار است ۲۱/۰۰۰/۰۰۰ وجود داشته باشد، پس مسئله کمیابی تیکش می‌خورد یعنی ما با یک دارایی رو به رو هستیم که تعداد نامحدود ندارد.

کاربرد Utility

آیا بیت کوین فایده و کاربردی دارد؟ اگر تحقیق کنید بله. امروزه کاربردهای متفاوتی دارد.

کاربرد اول

کاربرد اولش این است که برای جا به جایی و خرید کالا باشد، برای مثال یک بیت کوین بدهیم و مثلا یک پیتزا بخرم و یا بیت کوین بدهم و یک خودرو یا خانه بخرم.

کاربرد دوم

کاربرد دومش این است که الان تبدیل به یک دارایی شده که سرمایه گذاری می‌توان کرد و برای مثال مثل یک سکه یا یک طلا می‌باشد که بر رویش سرمایه گذاری می‌کنیم و شاید برایتان سوال پیش بیاید که هیچ چیزی از آن وجود ندارد و در واقع یک چیز نامرئی می‌باشد و چطور ما به این ارزش می‌دهیم. ببینید در مورد یک شرکتی همانند فیسبوک Facebook ما همین موضوع را داریم و داراییشان همان Digital Asset می‌باشد که در واقع همان کاربرانی که دارند از شبکه بیت کوین استفاده می‌کنند ارزش آن را مشخص می‌کند.

شاید درباره بیت کوین Bitcoin عددهای عجیب و غریب زیاد شنیده باشید و یک روز ممکن است یکی بگوید می‌شود ۱۰۰ هزار دلار و یا یکی بگوید می‌شود ۲۰۰ هزار دلار و یکی بگوید که می‌شود ۴۰۰ هزار دلار. اما چطور این ارزش را اندازه گیری می‌کنند؟

یکی از روش‌های ساده اولین روش‌هایی که بیت کوین را با آن ارزش گذاری می‌کنند، می‌گویند بیت کوین مثل طلا می‌ماند یعنی یک بخشی دارایی سرمایه گذاری است که بر رویش سرمایه گذاری می‌کنیم و باید ارزش برابر با ارزش بازار طلا داشته باشد. در نتیجه ارزش بازار طلا را حساب می‌کنند و تقسیم بر ۲۱ میلیون بیت کوینی که وجود دارد می‌کنند و برای مثال حالا ممکن است بگویند هر بیت کوین باید ۴۰۰ هزار دلار باشد. در واقع این یک روش اولیه است و مورد تایید هم واقع نشده و صرفا یک روش به حساب می‌آید.

بعضی از متخصصین ارزش گذاری معتقدند که ما نباید به دنبال ارزش گذاری ارزهای دیجیتال باشیم، صرفا به آن‌ها می‌توانیم پالس یا قیمت بدهیم و آن‌ها را تحلیل کنیم که تحلیل تکنیکال جایی است که باید با آن این کار را انجام بدهیم.

اما انتقادی که ممکن است به ارزهای دیجیتال باشد این است که ارزهای دیجیتال به عنوان پول پشتوانه ندارد و در مورد دلار هم این امر وجود داره و برای چاپ یک اسکناس ۲۰ دلاری ما حدود ۱۲ سنت هزینه داریم و الباقی آن اعتمادی هست که ما به آن دولت و کسی که پول را چاپ کرده است، کردیم. این موضوع در سیستم بلاکچین و بیت کوین هم وجود دارد به خاطر امنیت بالایی که این سیستم دارد.

بیت کوین چه تفاوتی نسبت به پول‌های دیگر دارد؟

بیت کوین Bitcoin نسبت به پول‌های دیگر Decentralized یا غیر متمرکز است و بانک مرکزی آن را مدیریت نمی‌کند با این تفاوت که اطلاعاتش کاملا امن است و امن بودن ویژگی ساختار بلاکچین و کلا ارزهای دیجیتال می‌باشد که تراکنش‌هایی که انجام می‌شوند امکان دسترسی و تغییر آن‌ها وجود ندارد.

آینده ارزهای دیجیتال Cryptocurrency و بیت کوین Bitcoin

در مورد آینده ارزهای دیجیتال و بیت کوین نظرات مختلف و متفاوتی وجود دارد برای مثال یکی همانند وارن بافت می‌آید و می‌گوید که جوک است و آینده‌ای ندارد ولی یکی مانند ایلان ماسک Elon Musk می‌آید و می‌گوید رویش سرمایه گذاری می‌کند و به آن بها می‌دهد و تفاوت در نگاه سرمایه گذارها است و شاید یکی مثل وارن بافت انسانی هست که سرمایه گذاریش و روش‌های سرمایه گذاریش خیلی ارزش محور است و دنبال ارزش می‌باشد و چون شبکه بیت کوین مشهود نیست، سرمایه گذاری نمی‌کند ولی یک سرمایه گذار ریسک پذیرتری همانند ایلان ماسک سرمایه گذرای بر روی بیت کوین انجام می‌دهد.

ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری در این بازار به وسیله نوسان پذیر بالایی دارند برای افرادی که نوسان گیری با توجه به نمودار و تحلیل تکنیکال می‌کنند بسیار جذاب است و بسیار پر ریسک می‌باشد برای کسانی که به دنبال سود کوتاه مدت می‌باشند.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کیوسک دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت ۲۴
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

۵/۵ (۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.