آیا بدون تحصیلات مرتبط می‌توان در بورس فعالیت کرد؟

ما در خانه سرمایه هر روز با سوال‌های متفاوتی از سوی کاربران مواجه می‌شویم. یکی از سوال‌های بسیار پر تکرار این است که: «آیا بدون تحصیلات مرتبط می‌توان در بورس فعالیت کرد و موفق شد؟» به همین دلیل تصمیم گرفتیم که در این مقاله توضیح مختصری در رابطه با سوال این گروه بدهیم.

فلسفه فعالیت در بورس چیست؟

هر فردی که وارد بورس می‌شود، هدفش کسب سود و افزایش ثروت است که در واقع این کار نوعی سرمایه گذاری به شمار می‌رود. پس بورس یکی از بازارهای سرمایه گذاری است که سرمایه گذاران می‌توانند در آن فعالیت کنند و از این فعالیت سود به دست آورند. در هر بازاری نیز عده‌ای حرفه‌ای هستند و موفق‌تر از سایرین عمل می‌کنند. مثل افراد با تجربه‌ای که در بازار طلا، ارز، مسکن یا خودرو فعالیت می‌کنند. این افراد، تجربه و مهارت خود را در طی سال‌ها فعالیت در آن بازارها به دست آورده‌اند و بیشترشان هم تحصیلات مرتبط یا حتی کافی ندارند. شما افرادی را در این بازارها می‌بینید که بدون وجود تحصیلات کافی بسیار موفق عمل می‌کنند. البته داستان بورس کمی متفاوت است و نمی‌توان گفت که بدون داشتن هیچ تحصیلاتی می‌توان در بورس موفق شد. چون شما برای بررسی سهام شرکت‌ها نیاز به پردازش اطلاعات دارید و باید توانایی برخی محاسبات مالی را داشته باشید. اما سوال اینجا است که آیا باید حتما تحصیلات ما برای موفق شدن در بورس مرتبط با بورس باشد؟

آیا افرادی که رشته تحصیلی‌شان بورس است در بورس موفق‌تر هستند؟

برای اینکه خیالتان را راحت کنیم از همین ابتدا بدانید که شما برای موفقیت در بورس حتما نباید تحصیلات مرتبط با بورس داشته باشید. اگر شما تحصیلات مرتبط با بورس داشته باشید فقط باعث خواهد شد که از نظر اطلاعات مالی نسبت به بقیه جلوتر باشید. اما این جلوتر بودن به معنی موفق شدن در بورس نخواهد بود. پس این تصور که اگر فردی تحصیلات مرتبط با بورس دارد فرد موفقی در این بازار است، یک تصور نادرست به شمار می‌رود. این تصور مثل این است که بگوییم اگر فردی در رشته عمران تحصیل کرده بدون شک یک برج ساز یا سدساز موفق است یا کسی که در رشته مدیریت تحصیل کرده، یک مدیر موفق خواهد بود. در واقع، عامل اصلی موفقیت در بازار سرمایه توانایی شما در کسب سود از اطلاعات موجود در بازار است که خیلی بیشتر از تحصیلات دانشگاهی به مهارت، تجربه و اطلاعات کاربردی شما بستگی دارد.

این مطلب را حتما بخوانید:  برای سرمایه‌گذاری در بورس و خرید و فروش سهام باید به کجا مراجعه کنیم؟

Grow-Lightsدر صورتی که تحصیلاتتان غیرمرتبط با بورس است، فقط نیاز به تلاش و صرف زمان بیشتری دارید تا بتوانید سطح معلومات و اطلاعات خود را به حد استاندارد مورد نیاز برای فعالیت در بورس برسانید و بعد از آن تفاوت زیادی با فردی که تحصیلات مرتبط دارد نخواهید داشت.

آیا نخبگان بورس در دنیا رشته مرتبط داشته‌اند؟

بد نیست بدانید که همه بزرگان و نخبگان بورس و سرمایه گذاری در دنیا تحصیلات مرتبط با بورس نداشته‌اند. بیشتر کسانی که مشاغلی مثل مدیر سرمایه گذاری یا مدیریت مجموعه‌های بزرگ مالی را عهده‌دار بودند تحصیلات مالی داشتند. درصد اندکی از کسانی که به عنوان سرمایه گذار حقیقی و به طور مستقل وارد بورس شدند و به معامله گران موفق و برجسته‌ای تبدیل گشتند تحصیلاتی در زمینه‌های مالی یا اقتصادی داشتند. اما بسیاری دیگر در ابتدا تحصیلاتی کاملا غیرمرتبط با بورس داشتند و بعد از ورود به دنیای سرمایه گذاری، این نیاز را احساس کردند که برای رسیدن به موفقیت بیشتر باید دانش مالی و سرمایه گذاری خود را افزایش دهند. از آنجایی که بازار بورس، برآیند رخدادهای مالی و اقتصادی است نمی‌توان منکر این شد که برای موفق شدن در بورس باید در این زمینه‌ها اطلاعات داشت. ولی این اطلاعات فقط در دانشگاه بدست نمی‌آید. شما می‌توانید قسمتی از آن را با آموزش و بخش بزرگی از آن را از طریق فعالیت و تجربه در این بازار بدست آورید. «پائول تئودور جونز» معامله گر و سرمایه گذار موفق آمریکایی نمونه یکی از این افراد است که در جوانی تحصیل در مدرسه کسب و کار هاروارد را رها کرد چرا که اعتقاد داشت در آنجا چیزی به او یاد نمی‌دهند. ولی هم اکنون او یکی از موفق‌ترین معامله گران و سرمایه گذاران دنیا است و الگوی بسیاری از معامله گران و سرمایه گذاران در سرتاسر جهان به شمار می‌رود.

2d04974d2c22e1f1776febea2d66c1f4bd6d3c82_2880x1620نتیجه گیری

تحصیلات مرتبط با بورس خیلی خوب است، اما نداشتن این تحصیلات به هیچ عنوان مانعی برای فعالیت افراد با تحصیلات غیر مرتبط در این بازار نخواهد بود. جالب است بدانید که حتی بسیاری از اساتید دانشگاه در حوزه مالی، توانایی بالایی برای سود کردن در بورس ندارند. چون کسب سود از این بازار بیشتر از تحصیلات مرتبط به تجربیات مرتبط و داشتن مهارت نیاز دارد. در نقطه مقابل، بسیاری از افراد با تحصیلات کاملا غیرمرتبط در حال کسب سودهای بسیار خوب در این بازار هستند. نداشتن تحصیلات مرتبط با بورس فقط باعث خواهد شد که شما به تلاش بیشتری برای کسب اطلاعات بورسی نیاز پیدا کنید. با هر دانش مالی می‌توانید سرمایه گذاری در بورس را آغاز کنید. فقط کافی است که در گام اول، آموزش بورس خود را آغاز کرده و دانش لازم برای فعالیت در این بازار را بدست آورید. پس از آن این خود شما هستید که میزان موفقیتتان در این بازار را با پشتکار و یادگیری مستمر و کسب تجربه مشخص خواهید کرد.

این مطلب را حتما بخوانید:  با چه سرمایه ای وارد بورس شویم؟ ۳ پرسش کلیدی که هر سرمایه گذاری باید از خودش بپرسد

نویسنده: پیمان باغچه سرا

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوینکس دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوکوین دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
تبدیل دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
نوبیتکس دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *