گزارش برگزاری جلسه چهارم عصرانه بازار | ۳۰دیماه

عصرانه بازار در خانه سرمایه این بار همراه با تحلیلگران خبره به بررسی صنعت پتروشیمی و چشم انداز این صنعت پرداخت.

به گزارش روابط عمومی خانه سرمایه، محمد حسین حقیقی یکی از تحلیلگران بازار سرمایه و تحلیلگر ارشد تامین سرمایه به بررسی صنعت پتروشیمی پرداخت.وی خاطر نشان کرد این صنعت از عواملی همچون نرخ دلار, نرخ خوراک, یوتیلیتی  عرضه وتقاضا اثر پذیر می باشد .دو محصول اصلی در صنعت پتروشیمی متانول و اوره آمونیاک هستند .این دو محصول کمترین میزان وابستگی را به قیمت نفت دارد.  اوره آمونیاک بیشتر در مباحث کشاورزی و تولید کود کاربرد دارند و بهترین شاخص برای مایسه این محصول شاخص فائومی باشد.ظرفیت تولید اوره در جهان در سال ۲۰۱۳ در حدود ۲۰۲ میلیون تن بوده وپیش بینی می شود که تا سال ۲۰۱۹ به حدود ۲۵۴ میلیون تن (با احتساب طرح های برنامه پنجم توسعه ایران) افزایش یابد .تولید این محصول در سال ۲۰۱۳ معادل ۱۵۸ میلیون تن بوده است که ۷۹ درصد راندمان تولیدی می باشد.پیش بینی می شود طی سالهای ۲۰۱۳-۲۰۱۹ مناطق شرق آسیا با تولید ۱۶٫۵ میلیون تن و خاور میانه با بیش از ۱۲ میلیون تن  بیشترین افزایش ظرفیت در بین مناطق جهان را داشته باشند، بیشترین میزان افزایش مصرف بین سالهای ۲۰۱۳-۲۰۱۹ برای مناطق جنوب آسیا ۷٫۸ هندوستان با ۶ شرق آسیا (عمدتا چین) با ۶٫۳ میلیون تن وجنوب شرق آسیا با حدود ۲٫۹ میلیون تن برآورد شده است . پیش بینی می شود ایران با حدود ۱۲٫۷ میلیون تن پتانسیل صادراتی ,به بزرگترین صادر کننده اوره جهان در سال ۲۰۱۹ تبدیل شود.

گزارش برگزاری جلسه چهارم عصرانه بازار | 30دیماه

در ادامه به بررسی متانول پرداخته شد، متانول به عنوان یک محصول استراتژیک در تولید بسیاری از محصولات نظیر حلال ها، رنگ ها، پلاستیک ها و ضدیخ ها مورد استفاده قرار می گیرد.از آنجا که تولید متانول از منابع طبیعی و تجدیدشونده در مقایسه با گاز به لحاظ اقتصادی گران تر تمام می شود، طی سال های اخیر در دنیا بخش عمدۀ آن از گاز طبیعی بدست آمده است.بیشترین متانول تولید شده برای تهیۀ سوخت  مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت جهانی متانول مستقیماً با عرضه و تقاضای آن ارتباط دارد. قیمت نهایی متانول به اقتصاد جهانی، نرخ های عملیاتی صنعت، قیمت جهانی انرژی و عرضه های جدید در بازار بستگی دارد.اختلاف قیمت زیاد بین نفت خام با گاز طبیعی و زغال سنگ باعث افزایش کاربری متانول در مقوله انرژی شده است.شایان ذکر است تقاضا برای متانول در سال ۲۰۱۳ تا میزان ۸ درصد یا ۴ میلیون تن رشد کرد و تقاضای جهانی را به حدود ۶۴ میلیون تن رساند.افزایش تقاضا ناشی از رشد مقتدرانۀ کاربردهای آن در انرژی و رشد ثابت در مشتقات سنتی آن است. در سال ۲۰۱۳ منطقۀ خاورمیانه حدود ۱۳ میلیون تن متانول تولید کرده است، این در حالی است که مصرف داخلی آن حدود ۳ میلیون تن بوده است.مصرف خاورمیانه حدود ۴ درصد مصرف دنیا و تولید آن در حدود ۲۱ درصد تقاضای جهانی است. قیمت جهانی متانول مستقیماً با عرضه و تقاضای آن ارتباط دارد.تقاضا برای متانول ناشی از سطح تولید صنعتی، قیمت انرژی و قدرت اقتصاد جهانی است. به دلیل ارزان بودن و سهولت دسترسی به منابع گاز طبیعی، بهای تمام شدۀ تولید متانول در منطقۀ خاورمیانه و در کشورهایی نظیر ایران و عربستان کمتر از سایر نقاط جهان است. همچنین روند روبه رشد تقاضا طی سال های آتی و هم چنین بالاتر بودن حاشیۀ سود آن نسبت به سایر محصولات پتروشیمی ازمزیتهای این محصول می باشد.با توجه به موار ذکر شده چشم انداز مثبت و خوبی برای این دو محصول طی سالهای آتی  می توان متصور شد.

گزارش برگزاری جلسه چهارم عصرانه بازار | 30دیماهویدیو این جلسه قابل تهیه است- ۰۲۱۸۸۱۹۶۹۸۰

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کیوسک دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت ۲۴
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.