چراغ ها روشن می شود …؟

روز گذشته بازار با ترس کار خود را آغاز کرد اغلب نمادها در محدوده صفر یا منفی کار خود را آغاز کردند تا راند اول معاملاتی به پایان رسید. در راند دوم معاملات ، لیدرهای بازار یکی یکی به سقف چسبیدند. اولین چراغ را مپنا روشن کرد. هر چند صف خرید سهم سنگین نبود ، اما باعث شد ترس بازار بریزد. سپس شبندر با افزایش تقاضا روبرو شد و در گام آخر خودرو بود که توجه بازار را به خود جلب کرد.

در مجموع بازار در دقیقه ۹۰ برگشت تا از شکل گیری بحرانی جدید در بازار جلوگیری شود. ارزش معاملات در حدود ۳۰۰ میلیارد تومان بود که اگر معاملات بلوکی رو کسر کنیم باید گفت که ارزش معاملات چندان دلچسب نبود.

امروز هم قاعدتا بازار مثبت بود. برخی تحلیل گران معتقدند ، بازار باید برای خنثی کردن آثار منفی کندل یکشنبه تا ۷۵۵۰۰ واحد پیشروی کند تا عملا بتوانیم از برگشت بازار صحبت کنیم. اما به نظر می رسد با توجه به اینکه هفته آینده نمایشگاه بورس ، بانک و بیمه را در پیش خواهیم داشت ، مثبت شدن بازار چندان دور از ذهن نباشد!

این روزها همه در مورد صندوق توسعه بازار و آن ۵۰۰۰ میلیارد تومانی که قرار بود به بازار تزریق شود صحبت می کنند! حدود ۴۵ روز از وعده متولیان بازار سرمایه در مبنی بر تزریق نقدینگی و حمایت از بازار می گذرد.آن روزها هم شاخص در کانال ۷۴ هزار واحد بود و امروز هم همچنان در همان نقطه ایستادیم که اندکی جای تامل دارد! البته شنیده می شود صندوق توسعه بازار قصد دارد از نمادهای شاخص ساز در بازار امروز حمایت کند که کرد.

در حاشیه بازار و در اخبار سیاسی ، المانیتور نوشت: دولت آمریکا در حال نشان دادن آن است که آماده ی تمدید مذاکرات هسته ای در صورت عدم بازگشت ایران به میز مذاکرات با پیشنهادات واقع بینانه تر است.

یک مقام ارشد آمریکا گفت: واشنگتن باید به نتیجه برسد که آیا شاهد رویکرد واقع بینانه تری از ایران خواهد بود یا نه. وی اضافه کرد: با این حال، هنوز به مرحله ای نرسیدیم که احساس کنیم به تمدید مذاکرات نیاز داریم.

رابریت اینهورن مشاور سابق اوباما گفت: دستیابی به توافق نهایی تا ۲۰ جولای دشوار خواهد بود. وی افزود: اخرین دور مذاکرات هسته ای انتظارات را براورده نکرد. امیدواری وجود داشت که مسائل اصلی مانند راکتور اراک حل شود که چنین اتفاقی نیافتد. مشاور سابق اوباما اضافه کرد: ارزیابی من این است که طرفین با تمدید مذاکرات موافقت خواهند کرد.

در نگاه اول ، این خبر بسیار مطلوب است و نشان میدهد حتی طرف غربی نیز به دنبال دستیابی به توافق است. اما از بطن این خبر می توان دریافت که فعلا اختلافات بین طرفین جدی است و دستیابی به توافق تا تیر ماه شاید در دسترس نباشد. به این ترتیب ممکن است مذاکرات ۶ ماه دیگر نیز بر روی بازار سایه افکند که این چندان جالب نیست.

در خبری دیگر پیرامون پرونده هسته ای کشورمان ، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفت: همکاری ایران با آژانس در طول ماه‌های اخیر کمک کرده است تا آژانس درک بهتری از برنامه هسته‌ای تهران پیدا کند.

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه آغازین خود در نشست فصلی شورای حکام در وین پایتخت اتریش اظهار کرد: من از این حقیقت که ایران به‌طور عملی به اقداماتی که برنامه‌ریزی شده بود عمل کرده است استقبال می‌کنم.

بر اساس گزارش رویترز، آمانو در سخنانش تاکید کرد که ایران به‌طور واقعی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کرده است. البته شنیده ها حاکی از آن است که آمانو مدعی شده هر چند گام های بسیار خوبی از سمت ایران برداشته شده ، اما هنوز کافی نیست!

از دیگر اخبار مهم روز ، سفر امیر کویت به ایران است. عده ای معتقدند که کویت قصد دارد نقش میانجی را میان ایران و عربستان ایفا کند. اضافه می شود که صبح دیروز امیر قطر دیداری با مقام معظم رهبری نیز داشت.

در داخل کشور ، همچنان بدهکاران دانه درشت بانکی در کانون توجهات قرار دارند.به صورت غیر رسمی لیستی در صفحات اجتماعی منتشر شده که بیشتر افراد حاضر در لیست از نزدیکان دولت قبلی هستند! البته با توجه به اینکه لیست مذکور کاملا غیر رسمی است ، در مورد صحت و سقم آن نمی توان اظهار نظر کرد. در همین راستا ، رییس کمیسیون اصل نود مجلس با تاکید بر اینکه تکلیف ۱۶ پرونده بدهکار بزرگ بانکی در کمیسیون اصل نودم مجلس مشخص شد،‌ گفت: در جلسات کمیسیون درباره نحوه وصول بدهی‌های بانکی تصمیم گیری می شود و نماینده ای به عنوان ناظر بر اجرای این توافقات تعیین می شود.

محمد علی پورمختار در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت،‌ درباره نحوه رسیدگی به پرونده بدهکاران بانکی که در دستور کار کمیسیون اصل ۹۰ قرار دارد،‌ گفت: کمیسیون تکلیف ۱۵ تا ۱۶ پرونده بدهکاران بزرگ بانکی را روشن کرد و با پیگیری های کمیسیون اصل نود ۱۵۰۰ میلیارد تومان از معوقات بانکی تعیین تکلیف شده اند.

وی بابیان اینکه تعداد بدهکاران بزرگ بانکی ۱۰۰۰ نفر است که همه آنها دانه درشت نیستند، گفت: ۵۷۰ دانه درشت بانکی هم جزو همین ۱۰۰۰ نفری هستند که پرونده آنها به عنوان مفسد اقتصادی در دستور رسیدگی قرار دارد.

رییس کمیسیون اصل نودم مجلس در این باره که آیا بدهکارانی که با رانت به منابع کلان بانکی رسیده اند و اقساط آنها معوق شده از سایر بدهکارن که به دلیل مشکلات اقتصادی بدهکار سیستم بانکی تفکیک شده اند یا خیر،‌ گفت: تقریبا برای ما معلوم است که کدام یک از این بدهکاران با سواستفاده به منابع بانکی دست یافته اند و از سایر بدهکاران جدا شده اند و کمیسیون با مستند سازی و ارایه ادله قوی به قوه قضاییه کمک خواهد کرد تا حکم مناسبی برای آنها صادر شود.

اما در بازارهای جهانی ، اونس طلا در کانون توجهات قرار دارد. در حال حاضر این فلز گرانبها تا سطح ۱۲۴۴ دلار در هر اونس سقوط کرده است که همین امر باعث کاهش قیمت طلا و سکه در بازارهای داخلی شده است. در حال حاضر هر گرم طلای ۱۸ عیار ۹۸۱۰۰ تومان ارزش دارد و هر عدد سکه بهار آزادی طرح جدید ۹۵۷ هزار تومان به فروش می رسد.

کارشناسان دلایل افت ارزش اونس را در موارد زیر خلاصه می کنند :

۱ – بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا و افزایش تولید ناخالص داخلی در این کشور

۲ – کاهش در خواست خرید طلا از جانب چین

۳ – فروکش کردن بحران در اوکراین

اما در بازار سهام ، در گروه پالایشگاهی ، شاخص گروه از حوالی کف قبلی برگشت زد. در این گروه در وهله اول نگاه ها معطوف به شبندر است. شبندری که روزگاری سلطان بازار بود و اکنون تبدیل به شیر بی یال و کوپال شده است. اما نباید فراموش کرد که شیر همیشه شیر است! روز گذشته ، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفته: بهمن ماه سال جاری طرح بنزین سازی و افزایش کیفی تولید گازوئیل پالایشگاه بندرعباس به بهره برداری می رسد که در این صورت کیفیت گازوئیل تولیدی این پالایشگاه به استاندارد یورو۴ می‌رسد. در مورد این سهم باید بگوییم که امروز با یک مقاومت مینوری درگیر است که در صورت عبور از آن می تواند به سمت ۱۳۴۰ – ۱۳۵۰ تومان قدم بردارد.

در شسپا ، ظاهرا آتش سوزی مربوط به تجهیزات بسته بندی ۲و ۴ می باشد و تجهیزات بسته بندی ۱، ۲۰ و ۲۲۰ کاملاً سالم می باشند که تمامی این تجهیزات بیمه نیز می باشند. صندوق بازنشستگی در دو روز گذشته خریدار سهم بوده و می توان گفت حامی شسپا بوده است. به نظر می رسد ۲۲۰۰ تومان برای این سهم قیمت مناسبی است. البته معاملات شسپا ، اهالی بازار را به یاد شپاس می اندازد که بسیار کند و آرام حرکت می کرد.

شنیده شد که پالایشی ها با شرکت ملی پالایش و پخش توافق کردند که ارز سال ۹۱ بر مبنای ارز مبادلاتی محاسبه شود. در همین راستا مدیر مالی شاوان از احتمال شناسایی سود انباشته از این محل خبر داد که همین اخبار در اوجگیری سهم بی تاثیر نبود. ۲۳۳۰ ، ۲۴۰۰ و ۲۵۲۰ تومان سه مقاومت پیش روی سهم هستند.

در گروه خودرویی ، مدیرعامل سایپا با اشاره به راه اندازی خط تولید سراتو تا پایان سال ، گفت که تولید خودرو با این قیمت ها زیان ده است!

مدنی با بیان این‌که خودروهای چینی بخش بسیار محدودی از سبد محصولات ما را تشکیل خواهند داد، تصریح کرد: ‌خط تولید سراتو در حال راه‌اندازی است و علاوه بر کیا با رنو و نیسان درحال همکاری هستیم ضمن آن‌که مذاکرات با کشورهای دیگر نیز در جریان است.

از طرفی دیگر شنیده می شود که سایپا دو محصول جدید دیگر نیز به نام های ساینا و آریو روانه بازار خواهد کرد.

از دید تکنیکی سهم واکنش نسبی به محدوده کف قبلی نشان داد. در صورتی که ۲۷۱ تومان شکسته شود ، سهم می تواند یک بار دیگر به سمت سقف قبلی یورش ببرد. محدوده ایمن برای خرید سهم ۲۳۵ تومان است که بعید به نظر می رسد سایپا در کوتاه مدت این قیمت را ببیند.

در نماد خودرو همچنان بر سطح ۲۵۰ تاکید می شود. بعید است که دو غول خودرو ساز کشور در کوتاه مدت بتوانند از ۳۰۰ تومان عبور کنند. به همین دلیل برای کاهش ریسک معاملات بهتر است که در قیمت های بالا وارد این دو سهم نشوید.

اما زامیاد که به لحاظ بنیادی از سایپا و خودرو قابل اتکا تر است، ظاهرا چندان مورد توجه فعالان بازار سرمایه نیست. سهمی که برخلاف سایر خودروسازان سود انباشته دارد و بدهی بانکی کمتری دارد! به نظر می رسد زامیاد حوالی ۱۵۰ کم ریسک باشد. البته زمزمه هایی از توقف نماد به گوش می رسد.

امروز مپنا را هم به گروه برقی اضافه می کنیم چون همه این نمادها به یک دلیل با افزایش تقاضا روبرو شدند. بار دیگر زمزمه هایی از پرداخت مطالبات این شرکت ها به گوش می رسد و جالب این که ظاهرا قرار است جریمه دیر کرد نیز توسط دولت پرداخت شود!

شنیده می شود کنتورسازی به ازای هر سهم در حدود ۷۲۰ تومان ، مپنا و بمپنا هر کدام در حدود ۳۰۰ تومان به ازای هر سهم و بترانس به ازای هر سهم ۷۵ تومان از دولت طلبکارند! مسلما اگر مطالبات این شرکت ها پرداخت شود می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی شرکت ها داشته باشد.

در مورد مپنا گفتیم که الگوی هارمونیک bat در نمودار شکل گرفته است. از طرفی دیگر با توجه به لیدر بودن مپنا و تاثیر آن بر روی شاخص امکان حمایت دور از ذهن نیست. مپنا اگر امروز را به سلامت پشت سر بگذارد ، می تواند تا ۷۶۰ و سپس ۸۲۰ تومان رشد نماید.

اما معاملات کنتور سازی در روزهای گذشته بسیار جالب توجه بوده است. همچنان اخبار مثبت قدیمی در پیرامون سهم قرار دارد که تقریبا تاریخ گذشته شده اند! اما بالای ۷۰۰ تومان مطالبات به ازای هر سهم چیز کمی نیست و اگر پرداخت شود می تواند سهم را متحول کند.به لحاظ تکنیکی گفتیم که سهم Crab تشکیل داده و فعلا ۱۳۳۰ تومان اولین هدف پیش روی سهم است.

اما بترانس ، سهمی که موج شماری مبهمی دارد. اما با این حال حوالی ۵۴۰ – ۵۵۰ ارزنده ارزیابی می شود. فعلا ۵۸۰ – ۶۰۰ تومان مقاومت سهم است و قیمت در یک حلقه نوسان می کند.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
آبان‌تتر دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت 24
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
نوبیتکس
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.