کلید فراموش شده موفقیت در معاملات بازار بورس

آیا تا به حال دقت کرده‌اید که انجام ندادن یک معامله سودده از ضرر کردن در معامله سخت‌تر است؟ زمانی که ضرر می‌کنیم می‌توانیم بازار را مقصر جلوه دهیم ولی در مورد انجام ندادن یک معامله سودده این‌گونه نیست و معمولا خود را سرزنش می‌کنیم که ای کاش در این معامله می‌بودم. بازار نه تنها هیچ اشتباهی نکرده بلکه پول را حاضر و آماده در اختیارمان گذاشته ولی ما به هر دلیلی نتوانسته‌ایم از این موقعیت استفاده کنیم. شما مسئول آنچه بازار انجام می‌دهد یا نمی‌دهد نیستید، بلکه تنها مسئول نتیجه عملکرد نامناسب خودتان هستید. در حقیقت، شما مسئول آنچه آموخته‌اید و آنچه نیاموخته‌اید و باید بیاموزید، هستید. در این مقاله، به سراغ عوامل موفقیت‌های درونی شما می‌رویم.

فاتحانه، سرمایه گذاری کنید

موثرترین راه برای رسیدن به موفقیت این است که رویکرد فاتحانه را در خودتان ایجاد کنید. زیرا این رویکرد مثل پِی یک ساختمان عظیم، عامل نگهداری و استواری شما خواهد شد. یک رویکرد ذهنی درست برای موفق شدن، چیزی است که کمتر کسی آن را تجربه کرده است. رویکرد فاتحانه کلید موفقیت شما است. مشکل بیشتر سهامداران این است که فکر می‌کنند این رویکرد ذهنی را دارند؛ در صورتی که چنین نیست. آنها منتظر هستند که بازار، چنین رویکردی را در آن‌ها ایجاد کند. باید بگوییم که بازار این کار را نمی‌کند و مطمئن باشید که هیچ میزان دانشی در مورد بازار نمی‌تواند جایگزین فقدان این رویکرد باشد.
حال این سوال به وجود می‌آید که چه عاملی موجب عدم تمایل شخص به داشتن رویکرد فاتحانه می‌شود؟ در واقع، اینکه فکر می‌کنیم باید محیط تغییر کند تا بتوانیم معاملات موفقیت‌آمیزتری داشته باشیم عامل اصلی درجا زدن ما است. رویکرد فاتحانه در بازار بورس می‌گوید شما باید از درون، روی خودتان کار کنید و معاملاتتان را بهتر از قبل شکل دهید؛ نباید به دنبال عوامل خارجی برای پیروزی در بازار باشید. چون این تفکر شما است که محیط بهتری را برایتان ایجاد می‌کند.

mind2

فرض کنید که شما در چرخه رونق و رکود قرار دارید. حالا بیایید پولی را که در اثر خطا و بی‌دقتی در معاملات اشتباه از دست داده‌‌اید را محاسبه کرده و به حسابتان بازگردانید. اکنون چقدر پول خواهید داشت؟ براساس این محاسبه مجدد، منحنی حساب شما چگونه خواهد بود؟ مطمئنا با این کار در دسته سهامداران موفق قرار خواهید گرفت. حالا ببینید در مقابل ضررهای خود چه عکس‌العملی نشان می‌دهید. آیا مسئولیت کامل آن‌ها را می پذیرید؟ آیا برای پیشگیری از تکرارشان، رویکرد خود را تغییر می‌دهید؟ یا سعی می‌کنید در مورد بازار بیشتر بیاموزید؟ واضح است که بازار نه خود را مسئول بی‌دقتی شما می‌داند و نه برایش مهم است که از درون، خود را لایق کسب سود نمی‌دانید.

این مطلب را حتما بخوانید:  بهترین روش های سرمایه گذاری در ایران کدامند؟ ۸ روش سرمایه گذاری

مهم‌ترین مشکل معامله‌گران این است که فکر می‌کنند بازار، نوعی رویکرد یا حالت ذهنی ایجاد می‌کند. در حالی که بازار فقط مانند یک آینه آنچه درون شما است را به خودتان منتقل می‌کند. اگر اعتماد به نفس دارید دلیلش این نیست که بازار این حس را در شما به وجود آورده است. بلکه تفکر و رویکردهای خودتان باعث شده که به جلو گام بردارید، مسئولیت پذیر باشید و آنچه در اختیارتان قرار داده شده را دریابید. اگر می‌ترسید، به این خاطر است که فکر می‌کنید بازار، مسئول تولید این نتایج است. بدترین نتیجه عدم قبول مسئولیت این است که در چرخه رنج و عدم رضایت گیر کنید. اگر خودتان را مسئول ندانید هیچ نیازی هم به یادگیری و اصلاح خود نمی‌بینید. در این صورت، رشد نمی‌کنید و در نتیجه مسائل را باز به همان گونه اشتباه تفسیر خواهید کرد. یادگیری خوب است ولی در صورت عدم قبول مسئولیت موجب می‌شود آنچه آموخته‌اید را به شیوه‌ای نادرست به کار بگیرید.

یادگیری خوب است ولی در صورت عدم قبول مسئولیت موجب می‌شود آنچه آموخته‌اید را به شیوه‌ای نادرست به کار بگیرید.

افراد با دانشی که در بازار بورس ضرر می‌کنند

 دانش شما در مورد بازار باعث می‌شود که بتوانید تعدادی معامله موفق داشته باشید. ولی بدون داشتن رویکردی فاتحانه هرگز این موفقیت‌ها تداوم نخواهند داشت. شاید بگویید، کسانی که ضرر می‌کنند دانش اندکی در مورد بازار دارند و معاملات خود را درست انتخاب نمی‌کنند. ممکن است این استدلال معقول به نظر برسد اما معامله‌گران زیادی وجود داشتند که با وجود دانش گسترده درباره بازار، باز هم ضرر کرده‌اند. چون به هنگام ضرر، خود را مسئول ماجرا نمی‌دانند. در نتیجه، روششان را اصلاح نمی‌کنند. اما نخبگان بورس با رویکرد فاتحانه کاملا مسئولیت‌پذیر هستند؛ آنها می‌دانند که باید فاتح بازار باشد و اشتباه‌های خود را اصلاح کنند.

mind-tricks

نسخه‌ای برای داشتن یک روحیه فاتحانه در بازار

۱- هر روز به خودتان بگویید من باید بتوانم در بازار پیروز شوم و به هر قیمتی می‌خواهم راه آن را پیدا کنم.

این مطلب را حتما بخوانید:  مروری بر تعصبات سرمایه گذاری شناختی و احساسی

۲- در هر معامله‌ای که سود می‌کنید خودتان را تشویق کرده و بگویید این تلاش من بود که باعث موفقیتم شد.

۳- در هر معامله‌ای که ضرر می‌کنید، خودتان را مسئول بدانید و بگویید دلیل این ضرر را متوجه می‌شوم و آن را تکرار نمی‌کنم. در معاملات بعدی حتما باید بهتر عمل کنم.

MOSABEGHE4

نویسندگان:

علی صابریان، مدرس دوره نخبگان بورس خانه سرمایه

پیمان باغچه سرا

توضیح: بخشی‌هایی از این نوشته، الهام گرفته شده از «کتاب تحلیل بنیادی، تکنیکال یا ذهنی» نوشته «مارک ج داگلاس» است.

PB alisaberian7

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کیوسک دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت ۲۴
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم
6 پاسخ
 1. شما یه مرجع کامل هستید واقعا
  نظیر ندارید. ممنون و خسته نباشید

 2. با سلام ، مطلب ارزشمند و خوبی بود ، با تشکر.

 3. از توجه خانه سرمایه به گسترش درست و توسعه بازار و دستگیری از ناشیان تازه وارد مثل من سپاسگزارم.

 4. مطالبتان کاربردی و مفید هستن.با تشکر

 5. ممنون از مطالب مفید شما
  قدر این آموزش ها که به رایگان در اختیار افراد قرار میگیرد را باید دانست.

  1. ممنون جناب جهاندیده عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.